Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kondensat - instalacja do sprawdzenia


hojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla siebie to wymień, gdyż może się okazać że przy PEX25 instalacja będzie głośna i trudno ją będzie zrównoważyć hydraulicznie.

PEX25 to raptem DN20 czyli na 5-6 obiegów będzie dobrze ale na więcej już nie, szczególnie przy grzaniu kondensatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodałem po koleji z każdej pętli wartośc z projektu, przed chwilą policzyłem jeszcze raz i też tak wychodzi.

Ile powinno być normalnie ?

 

sam salon to 2 pętle po 15000pa każda

 

http://www.instsani.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego

 

Według powyższego linku, opór pojedyńczej pętli może mieć do 20kPa wiec chyba jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że jestem zielony przepływ kojarzy mi się z m3/h ale takich wartości nei mam na projekcie, za to mam kg/s.

suma parteru - 0,3321kg/s (strumień wody G) / 1,20m3/h

suma góry - 0,1533kg/s (strumień wody G) /  0,55m3/h

 

wartosci m3/h sa z internetowego kalk. kg/s na m3/h

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parter dla 1,2m3/h potrzeba min PEX32 na piętro dla 0,55m3/h wystarczy PEX25

Pompa musi dawać 1,75m3/h przy ciśnieniu ponad 2,5m. sł wody lub ponad 250mbar

Moc grzania ok 10kW.

Te dane są prawdziwe pod warunkiem że policzyłeś sumy prawidłowo.

PS

Jak masz jakiś projekt to te dane powinny w nim być!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze ostatnie pytanie, gdzie jest granica pomiędzy 25/32 w sensie te 0,55m3/h ma jakiś chociaż mały zapas zapas?

 

w 1 poście pisałem zalecenia z OP  zalecenie - piec kolo 12kw,  OP->pompa 1,15 m3, bilans mocy  6,1kw, 

 

teraz zastanawia mnie tylko jedno why 1,15 jak wychodzi z sum 1,75

 

PS. w projekcie nie ma m3/h na poszczególnych pętlach - to miałem na myśli w poprzedniej wiadomości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hojrak napisał:

dodałem po koleji z każdej pętli wartośc z projektu, przed chwilą policzyłem jeszcze raz i też tak wychodzi.

Prawo Pascala się kłania :)  Przepływy się sumuje, zaś straty ciśnienia przyjmujemy tylko dla najdłuższego i o największych stratach obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, hojrak napisał:

PS. w projekcie nie ma m3/h na poszczególnych pętlach - to miałem na myśli w poprzedniej wiadomości

Tu wartości przepływów podaje się (albo przelicza) na l/min, żeby odpowiadało  wskazaniom rotametrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hojrak napisał:

suma parteru - 0,3321kg/s (strumień wody G) / 1,20m3/h

1,2  m3/h to jest  20 l/min - masz  na parterze ponad 10 pętli?

Wcześniej było napisane:

dół - ok. 610 mb

góra - ok. 510 mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś wklejał wykres z wydajności pompy Termeta Gold'a, może wystarczył by taki kocioł i jego pompa by wystarczyła zamiast dokładać sprzęgło i kolejne pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tzw. "40-stka" powinna w zupełności wystarczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2 m3/h przy 2,5 m HzO "40-stka" np. Alpha 2L  osiąga dopiero na najwyższym stopniu, czyli jest praktycznie na styk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję wszystkim za pomoc. 

Marzy mi się żeby ustawić wszystko na pogodówce, dostroić przepływy na rozdzielaczach i później nic nie robić a żeby instalacja działała.

Przysiadłem dzisiaj i poszukałem opcji bez sprzęgła. Jednakże przy wyborze kotła chciałbym wybrać model który wrazie gdyby instalacja była ciężka w reglulowaniu, lub np góra była nie dogrzana to żeby była możliwość rozbudowy o te sprzęgło itd.

Na pewnie niechce wybierać tylko na podstawie pompki, i wybrać dupowaty kociol tylko dlatego że udźwignie pompka instalacje. 

Nie zależy mi na oszczędności ale też niechce wydać 15k na sam kocioł. Powiedzmy że w 13k max 14k muszę się zmieścić kocioł + zasobnik + sterownik do salonu. Wiec jesli wydam 8k na kocioł lub mniej bede mogl pozwolic sobie na zasobnik z nierdzewki.

 

W termecie nie widziałem w karcie produktu jaka jest pompa ani wykresu.

- Wolf FBG ma chyba grundfos upm3 15-75(gdzieś na filmiku widziałem bebechy)

Minus

wolfa wysoka madulacja 

mała popularność tzn. mała liczba serwisów

 image.png.9853c38e6579b03370f4ba4a731227d1.png

- Immergas Vitrix 20 TT 2 ERP

modulacja 3.0kw,

image.thumb.png.750574e414ac8cecb632feb7fa52286e.png

- vieśman vitodens 200-w 13kw vs 19kw?? 19 ma modulacje od 1.9 jak 13 więc może lepiej 19 ??

http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/ACCF52EB6DE17E9AC12582350041E9F7/$FILE/IMIS Vitodens 200-W B2HB + Vitotronic 200 (10.2017).pdf?OpenElement

strona 43

image.png.a5cbbd5ddfa94267370c0cda0594fe17.png

image.png.2634b3004782d757c2e21c06a912332b.png

 

- vailant ecootec VC nie znalazłem wykresu

- junkers/BOSH -  SMARTY na pewno maja za słabą, tak samo GC9000iW no chyba ze w przyjąć model 30KW czyli za duzy

 

Bosh GC7000iW 14/24 mają te samę pompkę:

image.png.b933d5c34d77e7a10a61d761dd7dd696.png


sa jeszcze jakieś inne opcje ?? 

Będzie to mój 1 kocioł, dotychczas mieszkałem w bloku więc nie musiałem się przejmować takimi rzeczami i powiem szczerze nie wiem na co zwrócić uwagę. Te marki sa w miare popularne i z nimi nie bede mial problemu z serwisem niedaleko siebie.

Tylko który wybrać ??

 

PS.

Na co jednak zwróciłem uwagę kotły z małą mocą 14 - 20kw mają w specyfikacji podane małą moc na zasobnik CWU rzędu 14-20kw.

Zasobniki za to mają podane moc grzania 30 - 34kw. Pytani czy piec udźwignie taki zasobnik ?

np.

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/smart-160-green-acv-a1002047.html

Jeśli chodzi o zasobnik to czy jest różnica jeśli chodzi o możliwości przyłączenia kocioł - zasobnik w wyborze zasobnika z wężownicą a warstwowym tzn. na jednej stronie o zasobnku warstwowym przeczytałem że :

Zasobniki te nie podgrzewają wody samodzielnie, są zaoopatrywane z wymiennika płytowego o dużej wydajności wewnątrz kotła.

 

Jeśli dobrze kojarze wymiennik płytowy jest w kotłach 2f? a co z 1f? nie będzie problemu z podłączeniem takiego zasobnika do 1f?

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.