Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc kotła a moc palnika


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

Poraz kolejny widzę na filmach Kamila Miernika że ma ustawiona w sterowniku moc na większą niż kotła . Mój kociołek też jest 19kW jednak palnik ma moc 12-25 kW . Którym parametrem lepiej się posiłkować w ustawieniach ? Czy ma to jakiś wpływ ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma wpływ na naweglenie palnika , im większa moc tym więcej węgla poda na palnik . Jeżeli przy 19 kw , prawidłowym potencjale podajnika , masz za mało węgla na palniku to zwiększ mu moc na to 24 kw i zobaczysz

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm

Jak dla mnie nie logiczne

Ja ma kociol 25 kw
Palnik 15-25 kw
W sterownik
1.ustawilem zakres mocy 7-15 kw
2. Ustawienia maksymalnej mocy 14 kw, podawanie, powietrze, przerwa


Nie rozumie po co ustawiac na odwrot

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkaczo on ma kocioł 19 kW. Bynajmniej taki miał wcześniej. Aktualnie ma sv200 ,zresztą wcześniej też miał to ustawione pod moc palnika . Dla tego też się zastanawiam czy dla sterownika nie jest to bardziej wiarygodna informacja. Bo tak sterownik ma info ile węgla podać pod dana moc , tak jak pisze gaizka2  ustawia się pod moc palnika . Ale tu zaś jest kocioł który przyjmie lub nie da rady takiej mocy przekazać dalej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy przy jakim sterowniku przy SKZP02 zmiana mocy kotła może przynieść korzyści lub straty opału wprawny palacz posiadając taki sterownik może dopasować swoj kocioł do zapotrzebowania na ciepło i zaoszczędzić sporo opalu

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O skzp-02 cały czas mowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej , jeżeli palnik jest dobrany mocowo do wymiennika - wtedy pracuje w okolicach mocy nominalnej z optymalną sprawnością .Nie zawsze się to udaje .Z dwojga złego lepiej jak jest zestaw mniejszy palnik - większy wymiennik niż odwrotnie.

Posiadacze SKZP mają ciągle ten dylemat , którą moc wpisać jako parametr do ustawienia spalania - kotła czy palnika . Często wpisują jeszcze inne moce i dopasowują do tego inne parametry : kaloryczność , powietrze a nawet potencjał . No cóż , każdy ma swoja koncepcję prowadzenia kotła .

Wydaje mi się , że najbardziej czytelna jest metoda wpisania rzeczywistej średniej wartości mocy palnika , na której najlepiej przebiega spalanie i do tego dopiero dopracowanie powietrza , przy zachowaniu stałej kaloryczności i potencjału podajnika. Inne sposoby tylko omijają istotę problemu , ale każdy sposób jest dobry jeżeli tylko jest skuteczny.

W sterownikach , w których nie ma ustawianej   mocy , parametry spalania ustawia się również na podstawie palnika a nie kotła .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie by były dobrane a często nie są  . Też myślę a nawet już mu wpisałem 25 i będę sprawdzał co i jak . Myślę że to może być mylne i złe wpisywanie danych z kotła a nie palnika . W końcu sterownik operuje palnikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku , jeżeli maksylmalna moc palnika jest większa od mocy kotła , myślę że należałoby zacząć jednak o d wpisania mocy , którą może odebrać wymiennik tj. 19 kW .

Wpisanie 25kW spowoduje iż będziesz musiał nałożyć mu kaganiec modulacji bo będzie Ci niedopalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było według kotla teraz sprawdzę przy okazji dyskusji jak to wpływa na prace gdy ustawie mu moc zgodna z palnika mocą  . Działa tak około 40 minut więc zbyt szybko na wnioski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już nabędziesz doświadczenia ze sterownikiem , to dla  znacznie szerszego zakresu ustawianej mocy , dostroisz pozostałe parametry , o których pisałem wyżej , tak aby spalanie było prawidłowe. Zmiany kaloryczności albo potencjału jednak trochę zniekształcają rzeczywistość ( np . zużycie paliwa ) choć spalanie na palniku będzie prawidłowe.

Moim zdaniem należy jednakże traktować takie " zabawy" jako trening aby nie zapomnieć o sterowniku . W głównym wątku o nim jest już ponad 600 stron i nie zanosi się na obniżenie temperatury spostrzeżeń użytkowników.

Osobiście mam Iryda i rzadko zaglądam do ustawień , niektóre już zapomniałem

Chyba żaden inny sterownik nie ma tylu fanów co SKZP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam kocioł 10kw a palnik do 15kw i w sterowniku tak zaprogramowali że on nie może wydać z siebie wiecej jak 10kw czyli de fakto ucięto programem1/3 a u mnie on pracuje w okolicach 4 do 6kw czyli  średnio 30 procent jego mocy , mogę dać mu inne parametry ba nawet to miałem jak spalałem silnie koksujący ekogroszek o spiekalności 80 Ri tylko musiałem wydłużyć czas przerwy o około 80 procent i szło jak lala . wszystko robi się  parametrami oczywiście w miarę zdrowego rozsądku bo jak ktoś wstawi palnik 10kw do kotła 50kw lub palnik 35kw do kotła 12kw .

a i nie mam  skzp bo nie chcę . mam dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jasa chcę go poznać, obadać ,zbadać ,rozgryźć . Teraz i tak mam zaburzone ustawienia z racji dosypywania sahary . Nie zmieniłem potencjału wiem źle . Tylko to wolna niedziela po dwóch z kolei jakie z nim walczylem .musiał bym mu zrobić przesypywanie a na prawdę nie chce mi się . Póki co opanowuje spalanie bo sahara jest mega kopcacy dla tego też gdzieś tam grzebie w nim a przy okazji chcę się dowiedzieć co i jak . Jeszcze będę testował groch z pobliskiego skladu . Jak będzie oki to miałbym taki punkt wyjscia ustawień . Fanów hmm jego fanem nie jestem póki co . Ale spełnia moje no moje jakieś tam oczekiwania . Ten wygląd bądź co bądź jest nowoczesny a to plus  tak duży że go kupilem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po około godzinie . Poboru wody nie było tak że to nie zaburzyło oceny . Na palniku nieco więcej zaru . Przebił o 2.5 stopnia zadaną . Dłużej trzymał na minimalnej modulacji .spalanie dobowe i to może tak się zgrało ale pokazuje mi o 0,5kg mniej . To akurat mało istotne bo nie poustawiane jest przesypywanie . Kreci jak by częściej z podawaniem dla tego więcej żaru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla czego ciebie bedzie ustawiona moc 25 Kw,kiedy užyjesz može 15? Po prostu sebie zkrocis zakres modulacii i bedzies miac wieksze falowanie mocy i temperatury,zamiast bardziej precyzyjnej regulacii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo chce wiedzieć co jest bardziej optymalne w ustawieniu . Mogę mu ustawić i 10 kW ale będę wiedział że sam siebie oszukuje bo ten palnik z tą mocą nie podziała za dobrze . A tak według mnie ustawie prawidłową moc w sterowniku i ograniczę ja modulacja do np 60 %. Po czym dostroje bo na pewno trzeba będzie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wątku skzp ktoś wprowadził trend zmiany mocy zamiast dobierać powietrze. Ja mam kocioł z palnikiem SV 200 i moc kotła wpisana tyle ile ma wymienił czyli 13kw. Niczym innym nie operuje tylko powietrzem przesyp wpisany taki jak wychodzi.

Wysłane z mojego Redmi Note 6 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mi da że mam więcej żaru na rynnie . Kociołek szybciej dochodzi do zadanej dzięki temu że modulacja trzyma żar rozpalony przez to nie musi też dłużej wchodzić na większą moc .spalanie dobowe znów spadło o 0,2. Po wykresie widzę ostro w górę i w dół bo złapał zadaną przez co obciął mu powietrze . Linia linia ale sprawność działania wydaje mi się lepsza teraz . Może i złe to robię jednak jakiś efekt jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś do stycznia miałem ustawione 10kW, potem przestawiłem na 14kW. Musiałem tylko deko powietrze zmienić. Oprócz obniżenia kreski modulacji nie zauważyłem żadnych innych różnic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasa napisał:

.Z dwojga złego lepiej jak jest zestaw mniejszy palnik - większy wymiennik niż odwrotnie.

I to trzeba wytłuszczyć i podkreslić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 minut temu, Kijasr napisał:

Na wątku skzp ktoś wprowadził trend zmiany mocy zamiast dobierać powietrze. Ja mam kocioł z palnikiem SV 200 i moc kotła wpisana tyle ile ma wymienił czyli 13kw. Niczym innym nie operuje tylko powietrzem przesyp wpisany taki jak wychodzi.

Wysłane z mojego Redmi Note 6 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Ty masz teraz sv-200 ? mi się wydawało że z pps15 zmieniałeś na małego batorego , chyba że cos poknociłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe,kociol i tak idzie na mocy,ktora jest potrzebna domu,raczej dostosuj nadmuch,bys mial odpowiedny kopczyk,niž szache grac z moca ustawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Z żarem mogłem też operować kalorycznoscia . Z tym że chce od czegoś zacząć to opanowywać . Jak pisałem wcześniej chcę kupić na skladzie groch . Jak będzie dobrze się palił to na nim zostać . I dla tego chcę mieć jakieś ustawienia początkowe od czego mam wyjść na prostą . Dla tego sprawdzam pojedynczo każde opcje . I tu już widzę że jednak moc palnika zdaje się być podstawą . Później przesypywanie  oraz kaloryczność a później powietrze . Uf tyle. Bercus mam palnik rynnowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.