Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła - jaka firma i moc


Sparda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zakwalifikowałem się do ecoprojektu wymiany starego kopciucha na nowy kocioł. Mam prośbę o radę jakiej firmy powinienem zakupić kocioł z podajnikiem na ekogroszek, aby był jak najmniej awaryjny i łatwy w obsłudze, czyszczeniu. Ważny jest również dla minie rodzaj palnika zastosowanego w kotłach. 

 

Link z zapotrzebowania cieplnego mojego domu (powierzchnia grzewcza około 150m2):

 http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5eh9 - przy założeniu że będę grzał parter gdzie znajduje sie kotłownia i garaż

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5eh5 - przy założeniu że ogrzewane są tylko pietra mieszkalne, gdyż w garażu jest 1 mały kaloryfer - skłaniam sie do tego wariantu.

 

Z kotłów które sa w moim zainteresowaniu (z uwagi na bliski serwis) to:

Defro Sigma E 20 lub 16

Defro Komfort Eko Lux 20 lub 16

oraz 

Kołton Ecomatrix 19

 

Tutaj proszę o radę w doborze kotła, i ocenę palników które są zastosowane w wybranych przeze mnie kotłach. Oczywiście proszę o sugestie jeżeli macie coś lepszego, bardzie efektywnego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już, to 16kW max z tego co podajesz

Rozumiem,że wychodzi energochłonny,że tylko 7cm na ścianach i podłoga oraz sufit nic.

 

Nie mniej kotły aby uzyskać 5klasę muszą mieć wyższe sprawności, niższe spaliny itd.

To co opisałes swobodnie bez zająknięcia ogrzeje np. Klaster5-14 i będzie miał zapas na taki budynek, do tego palnik ardeo 5ej klasy, ja preferuję azp-tr (obrotowy) ale może być też stały azp-t-15 (w dokumentacji oba są dopuszczone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Sigma, żadne Eko luxy bo będziesz co tydzień się w kominiarza bawił.  Sigma ma pionowy wymiennik i wajchę mocno ułatwiająca obsługę kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już, to 16kW max z tego co podajesz
Rozumiem,że wychodzi energochłonny,że tylko 7cm na ścianach i podłoga oraz sufit nic.
 
Nie mniej kotły aby uzyskać 5klasę muszą mieć wyższe sprawności, niższe spaliny itd.
To co opisałes swobodnie bez zająknięcia ogrzeje np. Klaster5-14 i będzie miał zapas na taki budynek, do tego palnik ardeo 5ej klasy, ja preferuję azp-tr (obrotowy) ale może być też stały azp-t-15 (w dokumentacji oba są dopuszczone)
Dokładnie tak, 7 cm + regips.
Zastanawia mnie tylko jakbym chciał ocieplić garaż i zrobić tam salon zamiast niego czy Klaster 5 14 W nie będzie za mały/słaby?


Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam chatę 300m2 kotłem 17kw i kotłownia poza domem 25m. Fakt jest taki , że mam lepiej ocieploną chatę . U ciebie jest zapotrzebowanie ponad 100W/m2, nie wiem czy kalkulator to dobrze obliczył - strasznie dużo. Na twoim miejscu porządnie bym ocieplił strop 2-go piętra i policzył bym to jeszcze raz. Zobaczysz , różnica będzie duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz kocioł Sekom Max Le


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Defro sigma e? Jak się spisuje u niego palnik? I jak z awaryjnoscia?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz, a jakiej firmy polecasz kocioł Klaster bo widziałem że różne firmy mają w ofercie. No i czy na pewno nie będzie za słaby do mojego domu?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro ładnie wygląda a sprawuje się tak samo jak inne tansze bo w Defro płacisz za wyglad. Mają również jak dla mnie lichy sterownik który również ładnie wyglada (są lepsze). Ja osobiście mam Defro komfort eko ale tego starszego i z innym sterownikiem(skzp-02) i od 4 lat jak go używam nie było większych problemów. Obecnie też się załapałem na dofinansowanie i o Defro już nie myślę. Moim faworytem jest skamp pv13 z palnikiem sv200n tylko nie wiem jaki będzie lepszy sterownik. Mam skzp-02 czy może dedykowany sppv2.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lechumb napisał:

Moim faworytem jest skamp pv13 z palnikiem sv200n tylko nie wiem jaki będzie lepszy sterownik. Mam skzp-02 czy może dedykowany sppv2.
 

Jeśli stary kocuoł idzie na złom to ja bym zamówił z SPPv2, będziesz miał dwa stery  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sparda napisał:

Pieklorz, a jakiej firmy polecasz kocioł Klaster bo widziałem że różne firmy mają w ofercie. No i czy na pewno nie będzie za słaby do mojego domu?

Sparda, możesz kupić u Pieklorza, on jest  producentem  kotłów, co ważne kupując jego produkt nie zostaniesz sam w razie problemów, wiem to z autopsji. Nawet jeśli kupisz u "pośrednika z instalacją- niższy vat" to Jarecki i tak pomaga. A z mocą kotła proponuje nie szaleć, ja dobrałem na styk, a jak się okazuje i tak  jest za mocny.

 

2 godziny temu, lechumb napisał:

Moim faworytem jest skamp pv13 z palnikiem sv200n tylko nie wiem jaki będzie lepszy sterownik

Nie znam SKZP ale znam SPPv2, wydaje mi się że jednak lepiej kupić ster z softem napisanym pod dany konkretny palnik. W spp są ustawienia wstępne  pod dany palnik i wentyl więc może być łatwiej. Tym bardziej że masz wybór w sofcie , tryb liniowy lub zwykły,  sufler też czasem jest pomocny.  " Wadą " spp jest natomiast to, że nie ma wodotrysków i kolorowego dotykowego panelu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2019 o 17:00, Sparda napisał:

Pieklorz, a jakiej firmy polecasz kocioł Klaster bo widziałem że różne firmy mają w ofercie. No i czy na pewno nie będzie za słaby do mojego domu?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
 

Ja polecam Klaster z sekom z 6mm, na palniku azp-tr, wówczas na bank ogrzejesz dom ze swojego opisu (z tym palnikiem)

Klaster5 jest produktem stowarzyszenia klaster kotlarski podstawowa wersja jest z blachy 5mm wg dokumentacji, jest też w niej palnik azp-t bez obrotu.

13 godzin temu, lechumb napisał:

Defro ładnie wygląda a sprawuje się tak samo jak inne tansze bo w Defro płacisz za wyglad. Mają również jak dla mnie lichy sterownik który również ładnie wyglada (są lepsze). Ja osobiście mam Defro komfort eko ale tego starszego i z innym sterownikiem(skzp-02) i od 4 lat jak go używam nie było większych problemów. Obecnie też się załapałem na dofinansowanie i o Defro już nie myślę. Moim faworytem jest skamp pv13 z palnikiem sv200n tylko nie wiem jaki będzie lepszy sterownik. Mam skzp-02 czy może dedykowany sppv2.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

Ktoś tutaj na forum podobne pytanie zadawał. możesz wybrać tego skamp-pv bez sterownika i zamontować swój SKZP02, wydaje mi się,że na forum był też użytkownik takiego zestawu tj skamp-pv na sv-ce z SKZP02, może się sam odezwie jak zajrzy do tego tematu.  (czasami zamawiam od Tomka skzp jak ktoś ma konkretnie na niego ochotę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy do tego kotła polecasz sterownik Iryd PID R SEKOM?

Jak on się spisuje, No i pisałeś o obrotowym palniku, jest on lepszy od tradycyjnego?

 

Jakie może być spalanie ekogroszku na dobę w moim przypadku tak w przybliżeniu wg Ciebie?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryd na retortę bdb , nastawy wyjściowe są wbijane pod palnik,dmuchawę,kocioł

Obrotowy lepiej sobie radzi z gorszymi paliwami, jak jest nieco wyższa spiekalność

Na podstawie tego co pisałeś myślę,że większość sezonu grzewczego będziesz się mieścić w widełkach 20-25kg/24h na uzupełnianie strat ciepła w takim domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryd na retortę bdb , nastawy wyjściowe są wbijane pod palnik,dmuchawę,kocioł
Obrotowy lepiej sobie radzi z gorszymi paliwami, jak jest nieco wyższa spiekalność
Na podstawie tego co pisałeś myślę,że większość sezonu grzewczego będziesz się mieścić w widełkach 20-25kg/24h na uzupełnianie strat ciepła w takim domu


A co wg Ciebie powinienem docieplić, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne domu, czy tak jak pisałeś strop zrobić?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi ta 13 -stka chodzi po glowie a ile metrow  masz do ogrzania ? palnik masz sv200?
Ja mam około 130 metrów i jeszcze kocioł się nie musi wysilać. Palnik SV 200. Polecam ten kocioł miałem przedtem retorte i poziomy wymienik czyszczenie to była masakra. Palnik szybko ogarnolem nie ma takich problemów jak kopczyk itd.

Wysłane z mojego Redmi Note 6 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Defro również jest 3klasy i jest 15kw. Mam 150m2 ale minus garaz i kotłownie wychodzi coś około 125m2 do ogrzania więc ja celuje w coś nie większego niż 15kw. Kocioł obecny będzie raczej na sprzedanie ale bez stera. Na złomowanie stoi już zastępczy.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sparda napisał:

 


A co wg Ciebie powinienem docieplić, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne domu, czy tak jak pisałeś strop zrobić?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

 

Etapami, stopniowo. Najprościej jak masz nieużytkowe poddasze położyć tam wełnę na podłodze, jak po tym chodzisz, bo jest tzw graciarnia, to na wierzch daj jakieś belki i płyty OSB.

Poszukaj wątku na temat instalacji, wklej pare fotek tego, co masz aktualnie i poproś o poradę czy cos poprawić.

Błędnie wykonana instalacja też swoje wciągnie, np. 2pompy c.o. i cwu a za pompa cwu brak zaworu zwrotnego.

Naćpane więcej pomp i jakieś historie z zapowietrzaniem (przy większej ilości pomp to trzeba instalatora, co liczyć potrafi i dobrze przekroje rur dobierze)

12 godzin temu, maly11111 napisał:

Wkoncu jakas konkretna opinia czyli porownujac do retorty mniej spala?

Jak wczesniej mówiłem grzeje wymiennik od dołu, to jest zysk w produkcji ciepła, niżej też schodzi z wysoka sprawnością procesu spalania. Muszę swój analizator wysłać do serwisu, jak wróci machnę jakieś filmiki jak to wygląda na urządzeniu pomiarowym na mocy max i 30% w warunkach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2019 o 21:12, lechumb napisał:

Mój Defro również jest 3klasy i jest 15kw. Mam 150m2 ale minus garaz i kotłownie wychodzi coś około 125m2 do ogrzania więc ja celuje w coś nie większego niż 15kw. Kocioł obecny będzie raczej na sprzedanie ale bez stera. Na złomowanie stoi już zastępczy.emoji3.png

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

Z PV 13 wyciągniesz 15 kW więc ster zostaw i zamów kocioł bez sterownika.

PS swoim PV 13 ogrzewam 186 m2 po podłogach [w tym ogrzewany garaż w bryle budynku, ale wiadomo, że bramą nawet ocieploną ciągnie równo zwłaszcza gdy wieje w nią wiatr].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.