Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła, pellet czy groszek i jakiej mocy


vampir888

Rekomendowane odpowiedzi

DSC_0038.thumb.JPG.33506fa931e57dc49bddfe3f4590300f.JPGDSC_0038.thumb.JPG.33506fa931e57dc49bddfe3f4590300f.JPGWitam, 

@vampir888 nie wiem na co się zdecydowałeś, ale dla wszystkich fanów peletu fotki ja funkcjonuje odpopielanie w SEKO MAXX LE.

Pozdrawiam Krzysiek 

Daje fotki bo nie zorientowani piszą,

"popiół do plastiku to pożar",  "ekogroszek to pełno syfu w kotłowni" 

Dodan, że jeden z worków jest w użyciu od kwietnia 2018. 

DSC_0041.thumb.JPG.67f0deaa1aa968362020b8c5d5c54447.JPG

DSC_0040.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu też stałem przed podobnym wyborem. Koledzy z tego forum polecili mi wtedy palnik obrotowy ardeo i kupiłem kociol firmy sekom klastra 5 na ekogroszek. Wcześniej miałem smieciucha i jestem mega zadowolony z przesiadki na podajnik, nieporównywalny komfort. W kotłowni mam czysto, przy dosypywaniu suchym nie pyli wystarczy umiejętnie to robić, jedynie przy wybieraniu popiół i trochę przykurzy ale nie nazwał bym tego syfem. 

Polecam obrotowy palnik, ładnie się spalają węgle które na innych bardzo się spiekaja. Podobno sv200n też warty uwagi.

Cała zabawa kosztowała mnie kociol ok. 8k pln +/- 1k (zawór 4d, siłownik + trochę miedzi) 

Powodzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Palnik obrotowy Ardeo to  dobra konstrukcja. Klaster 5 bedzie niedlugo oferowany z moca 12 kW. Najlepiej wybrac wersje palnika AZP TR. Mamy w rodzinie jednego Skama wlasnie z tym palnikiem. To naprawde dobry kociol. Jezeli priorytetem bedzie palenie weglem, to polecam go z zamknietymi oczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Khojdys napisał:

@vampir888 nie wiem na co się zdecydowałeś

Jeszcze na nic, ale z przewagą na ekogroszek. Kurde, nie myślałem że będzie to taka trudna decyzja.

Chciałbym jeszcze, zapytać was o zdanie, jaką moc wybrać? Waham się między 12-15Kw. Tylko czy dla pelletu i węgla wybierać taką samą moc? Wydaje mi się że tak, ale wolę dopytać.

Dom lata 80/90, ściana 50cm, pustak+pustka+cegła biała z dziurami+ styropian 5cm.

Instalacja, same grzejniki +CWU, instalacja na grubych rurach, grzejniki to połowa panelowe, połowa żeliwne.

Kocioł obecnie 17kW, tak jak pisałem wcześniej, przy wygrzanym domu, ustawiony na 38-44* gdy temp. zew. oscyluje około 0*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2019 o 20:17, Khojdys napisał:

Witam to był 20-letni kocioł. Aż dziwne że miał jedną dziurę. Pozdrawiam Krzysiek 

20- lat to on nie miał. mój 30- letni zębiec poszedł na wieczne grzanie w chucie cały. pewnie by jeszcze parę lat pochodził gdyby nie to że więcej kopciło się z niego niż z komina. to była pancerna jednostka. ale to było kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2019 o 21:01, Trener40 napisał:

Napisze tak : jeżeli pellet wyprodukowany jest z czystej trociny, to i takie " cudo" jakie ja  mam spali je bez problemu... 

Nie patrz na to żeby  nowy kocioł na pellet, a raczej jego palnik przepalil pellet, który został wyprodukowany z mebli kuchennych, bo to już nie jest ekologia, a zatruwanie środowiska... 

Dziwię się, że nikt nie dobrał się do d... tym co produkują pellet z wynalazków..., bo jak sami piszą w swoich ogłoszeniach brzmi " najlepiej spala się w palnikach samoczyszczących" 

 

Ludzie chcą tanio to mają pellet ze słonecznika, który ma dużo popiołu i zabrudza kocioł mocno, lepiej dać trochę więcej i wziąć pellet z drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2019 o 16:59, vampir888 napisał:

Chciałbym jeszcze, zapytać was o zdanie, jaką moc wybrać? Waham się między 12-15Kw. Tylko czy dla pelletu i węgla wybierać taką samą moc? Wydaje mi się że tak, ale wolę dopytać.

Dom lata 80/90, ściana 50cm, pustak+pustka+cegła biała z dziurami+ styropian 5cm.

Instalacja, same grzejniki +CWU, instalacja na grubych rurach, grzejniki to połowa panelowe, połowa żeliwne.

Kocioł obecnie 17kW, tak jak pisałem wcześniej, przy wygrzanym domu, ustawiony na 38-44* gdy temp. zew. oscyluje około 0*.

 

Panowie, ponawiam pytanie. Ktoś coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to jest metraż? Ile żeber żeliwnych i jakie długie grzejniki panelowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2019 o 16:59, Visitor1230 napisał:

Palnik obrotowy Ardeo to  dobra konstrukcja. Klaster 5 bedzie niedlugo oferowany z moca 12 kW. Najlepiej wybrac wersje palnika AZP TR. Mamy w rodzinie jednego Skama wlasnie z tym palnikiem. To naprawde dobry kociol. Jezeli priorytetem bedzie palenie weglem, to polecam go z zamknietymi oczami.

Klaster 5-11kW jest po badaniach, były jakos w listopadzie 2018r, z labo jeszcze nie przyszły kwity

Tam jednak nie ma obrotówki, nie wejdzie. Jest tam skonstruowany do tego malucha palnik azp-t 12 bez obrotu, to kocioł na max. 150m2 dobrze docieplonego budownictwa a tak bezpiecznie to 120-130m2, to maleństwo jest. W labo 11kW to już wyżyłowane z tego palnika na granice a tak w realu na to, co kupujemy traktować jako taki kociołek 8-9kW, wówczas bezpiecznie i bez kłopotów ze spalaniem.

Z Klastra jak ma być obrotowy, to klaster 5-14-ka na ardeo azp-tr-15 i wówczas ze spokojem obrotówka chodzi

 

Ja z kolei teraz na skamp-ie z sv200n palę ekomiałem pomieszanym z pelletem tak 50:50 plus internetowy sterownik sppv2 na liniowym bez nastaw

 

ekomiał i pellet.jpg

pod sv200n.jpg

nastawa z pok zawór.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2019 o 23:08, eliks napisał:

Jaki to jest metraż? Ile żeber żeliwnych i jakie długie grzejniki panelowe?

Ogrzewane 130m po podłogach. 36 żeber żeliwnych, panelowe 1200,1200 i 900x550, dwa 1200x600 (wszystko dwupłytowe) i przewymiarowana drabinka w łazience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 150m2 na grubych rurach i opalam kotłem 12KW. Zazwyczaj działa to w zakresie między 4-6KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
11 minut temu, vampir888 napisał:

Ogrzewane 130m po podłogach. 36 żeber żeliwnych, panelowe 1200,1200 i 900x550, dwa 1200x600 (wszystko dwupłytowe) i przewymiarowana drabinka w łazience

Co tu jeszcze doradzac? Jezeli wegiel to juz swoje zdanie wyrazilem. Skam Klaster. Jezeli jakis inny producent, to podstawowy priorytet palnik obrotowy i najlepiej w calosci zeliwny. Nie kupuj dla tej powierzchni zadnych kwadraciakow. Bo przy malym odbiorze bedziesz mial problemy z nierownym paleniem na palniku. Odradzam tez palnik rynnowy. A jezeli gdzies jeszcze bylyby oferowane palniki tlokowe to wogole nie bierz tego pod uwage. Nie nadazysz wynosic sadzy z kotla. Zwlaszcza jesenia i wiosna.

Pellet... te kotly sa drozsze. I mimo wszystko zawsze bedzie troche drozej w grzaniu. Gdy wstawisz bufor, sterowanie pogodowe, pokojowe, sonde i dobrze wysterujesz, roznica kosztow na niekorzysc pelletu nie bedzie az tak wysoka. Ale zawsze. Przy ogrzewaniu pelletem msci sie kazda niedorobka w instalacji po stokroc. Kociol ? Z mojego Biawara jestem zadowolony. Palnik szufladowy sam sie czysci. Chc u mnie nie ma co. Pellet sie nie spieka. tylko tu jak i we wszystkich polskich pelleciakach trzeba spedzic troche czasu na dostrojeniu palnika. Jezeli masz troche wiecej hajsu to celuj we wloskie. Tam wszystko dzieje sie samo. Mamy tu kilka Edilkaminow, ktore dzialaja na zasadzie wlacz - wylacz.

Przechodzac do instalacji i prowadzenia kotla. Masz co prawda tradycyjna instalacje. Mimo wszystko wstawilbym tam mieszacz pogpodowy. Bo jezeli bedziesz "nowoczesny kociol" prowadzil na niskiej temperaturze to nie wroze mu ani czystosc ani trwalosci. Pytanie jak to bedzie dzialalo na grzejnikach plytowych i zeliwniakach na jednym obiegu. Mimo wszystko wazne zeby na grzejnikach byly glowice termostaty. 

Podsumowujac sposob grzania i prowadzenia instalacji zeby bylo tanio przy zachowaniu trwalosci:

- zadana temp. na kotle powyzej 65 stopni

- sterowanie pogodowe mieszaczem

- stala temperatura cala dobe ( brak obnizen nocnych)

- prawidlowe ustawienie palnika ( mala lub srednia moc)

Grzejac w ten sposob zaczalem oszczedzac mase wegla. No ale zanim do tego doszedlem przefiuralem zbyt wiele przez komin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.