Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła, pellet czy groszek i jakiej mocy


vampir888

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Visitor1230 napisał:

Elektromet po prostu za dlugo stal im na sklepie. 

wątpię bo to był nowy model. po drugie mieli tylko zębce i elektromety choć to była duża hurtownia. z hydrauliką wszelkiego rodzaju. nawet hydranty mieli na sprzedanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
9 minut temu, stachu80 napisał:

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jestem ciekaw.

Przyklad pierwszy z brzegu:

Biawar Pellux Compakt 12,5 kW pojemnosc wodna 70 L. A taki Red Performa 15,8 kW ma tylko 39.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odchodzimy trochę od tematu.

Co myślicie o seko maxx?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Visitor1230 napisał:

Przyklad pierwszy z brzegu:

Biawar Pellux Compakt 12,5 kW pojemnosc wodna 70 L. A taki Red Performa 15,8 kW ma tylko 39.

i który lepszy? podobno red to mercedes. Bynajmniej tyle kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Biawarem pale pierwszy sezon. W stosunku do wielu polskich pelleciakow to juz mercedes. Bo jest to kociol skonstruowany pod pellet. A nie do smieciucha wstawiony palnik poelletowy. Wszelkie wloskie Redy, Edilkaminy, czy austriackie Winhagery to Majbachy. Obsluga polega na dwoch operacjach. Wlacz - wylacz. W niektorych popiol mozesz sobie wynosic raz na trzy miesiace ( kompresja). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Palenia pelletem tez sie dopiero ucze. W stosunku nawet do ekogrochu trzeba calkowicie zmienic, podejscie. Pellet daje duzo mniej ciepla. Dlatego wybranie byle jakiego kotla, przy byle jak zrobionej instalacji ( miszcze Janusze ), zlych nawykach palacza. Wygeneruje niewspolmiernie wysokie koszty. Wegiel w podobnych warunkach "zemsci sie" mniej dotkliwie. Dla pelletu dobrym byloby posiadanie podlogowki z buforem. Tylko kto taka podlogowke bedzie dobrze umial zrobic? Niewielu. Co przyniesie tylko efekt odwrotny i kupe nerwow. W przypadku grzejnikow dobrze jest miec je przewymiarowane ( za duze). Wtedy mozna instalacje prowadzic niskotempoeraturowo. W tym przypadku tez jestem zwolennikiem bufora. Wlasnie tak mam u siebie. W tej chwili na dworze -1 a na grzejniki idzie sobie 37 stopni. 

Czyli: bufor a co za tym idzie praca kotla na permanentnym maxie, mieszacz za buforem sterowany pogodowo i pokojowo, przewymiarowane grzejniki, odpowiednio dobrany krzywe grzewcze, sonda lambda w kotle, kociol z pionowym samoczyszczacym wymiennikiem, palnik samoczyszczacy szufladowy albo obrotowy. 

To ma prawo dzialac ekonomicznie. No i oczywiscie tanio nie bedzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
2 godziny temu, vampir888 napisał:

Tak, ale pytanie czy kotły pelletowe do 10-12tys będą bez problemu taki pellet spalać?

Napisze tak : jeżeli pellet wyprodukowany jest z czystej trociny, to i takie " cudo" jakie ja  mam spali je bez problemu... 

Nie patrz na to żeby  nowy kocioł na pellet, a raczej jego palnik przepalil pellet, który został wyprodukowany z mebli kuchennych, bo to już nie jest ekologia, a zatruwanie środowiska... 

Dziwię się, że nikt nie dobrał się do d... tym co produkują pellet z wynalazków..., bo jak sami piszą w swoich ogłoszeniach brzmi " najlepiej spala się w palnikach samoczyszczących" 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi Ptaszniko jest ewidentnie jakiś problem z ciągiem. Ja gdy czyszczę obecny piec, to widać jak wszystko zasysa, jak odkurzacz.

Co do opróżniania popiołu to wiadomo że się kurzy, ale no bez przesady, niektórzy mają z tym problem jakby ta kotłownia miała być sterylna. Wczoraj trochę czytałem o kotle seko maxx, tam jest właśnie czyszczenie popiołu automatyczne. Coraz bardziej podoba mi się ten kocioł podoba z racji automatyki, obrotowej retorty i opcji czopucha z boku (wtedy bez problemu by mi się zmieścił do kotłowni). Jest tylko mało informacji na jego temat. Znacie tą firmę i jej produkty? Warte to jest uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja użytkuje kocioł SECO MAXX LE 25 kW od kwietnia 2018. Do ogrzewania domu od listopada 2018. Czyszczenie wymiennika automatycznie jest super odpopielanie do worka też bez zarzutu. Jest temat o tym kotle poczytaj. Ja jestem bardzo zadowolony, ale za krótko go używam, żeby powiedzieć, że to kocioł na 10-15 lat. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khojdys,

ile spaliłeś groszku do tej pory, i jak myślisz, jakim tonażem zamkniesz sezon?

Miałeś jakieś problemy z tym kotłem, jakiekolwiek?

Aha, i z jakiej blachy jest zrobiony (grubość)?

Z góry dzięki za odp.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od 15 listopada do dziś spalilem 1920 kg. Ekogroszek JARET PLUS 25MJ. poprzednio miałem kocioł żeliwny KLIMOSZ z podajnikiem palił ponad 50% więcej. Jak chcesz to mogę wstawić wykres zużycie paliwa w okresie zeszłego miesiąca. Pozdrawiam Krzysiek 

Ps.W lecie nie używam kociołka bo mam solary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Khojdys napisał:

od 15 listopada do dziś spalilem 1920 kg.

Myślę że nie dużo. Celowałem że powiesz coś koło 2,5t.

Jak byś mi jeszcze powiedział z jakiej grubości blachy jest wymiennik, bo nie mogę nigdzie znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Nie mam zielonego pojęcia o grubości blachy, dodatkowo gwarancja dłuższą jest na spawy, blacha była kiedyś na 2 lata, sprawdź na forum bo ktoś chyba pisał, że coś się zmieniło. Załączam zrzut ze spalania (serwer pamięta tylko miesiąc). Czasem większe wartości to testy ciągłej pracy palnika. U mnie to się nie sprawdza kocioł zuzyta 2-3 kg. bez sensu więc jadę na podtrzymaniu. 

Pozdrawiam Krzysiek 

Screenshot_20190222-194108.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może da się w którymś miejscu zmierzyć suwmiarką. Byłbym bardzo wdzięczny za taką informację, pewnie nie tylko ja;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam no grubość blachy na komorze kotła chyba się da, ja jestem do jutra poza domem. Wbij temat na forum SEKO MAXX LE zaraz ktoś ci odpowie (wydaje mi się ze @peha jest online). Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vampir888 jak temperatura powrotu w granicach 50°C to nawet jak blacha 5mm to kocioł paręnaście lat posłuży. U mnie w miałowcu Red-Uni Heiztechnika blacha 5mm i kocioł pracował 10 lat i pewnie drugie tyle by posłużył ale przeszedłem na pellet i niestety kociołek marznie na dworze :)

4 sezony palilem wilgotnym miałem, później tylko suchy orzech, żadnych zmian na wymienniku nie zauważyłem ale temperatura na powrocie około 50°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, radik81 napisał:

nawet jak blacha 5mm

Chodzi o to żeby te 5mm chociaż tam było:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no myślę, że nikt nie robi min 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś natknąłem się na you tube na filmik na którym gościu kleił zębca. zadziwiło mnie że dziura była w wyczystce. pierwszy raz z czymś takim się spotkałem. zazwyczaj dziury robią się w popielniku. podejrzewam że góra była zrobiona z cieńszej blachy. Co wy o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to był 20-letni kocioł. Aż dziwne że miał jedną dziurę. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.