Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec oddalony 20m od domu


Elosek12

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax

Pompa po stronie wtórnej wymiennika zbędna. Filtry po stronie wtórnej bezpośrednio przed pompami a nie zaworami 3D. W tym układzie nie filtrują wody wracającej z obiegu do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Digitrax pompa za wymiennikiem jest po to  , iż kocioł jest w pomieszczeniu gospodarczym 20 metrów od domu więc ta od grzejników może nie wydolić

14 godzin temu, Digitrax napisał:

W tym układzie nie filtrują wody wracającej z obiegu do pompy.

wydaje mi się że pex nie wytworzy brudu tak jak stalowy kocioł a zarazem chroni 3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
5 godzin temu, mironw napisał:

@Digitrax pompa za wymiennikiem jest po to  , iż kocioł jest w pomieszczeniu gospodarczym 20 metrów od domu więc ta od grzejników może nie wydolić

wydaje mi się że pex nie wytworzy brudu tak jak stalowy kocioł a zarazem chroni 3D

Spokojnie wydoli. Jeżeli chcesz robić tak jak narysowałeś to w domu przed mieszaczami pompowymi musiałbyś instalować sprzęgło by zrównoważyć przepływy.

Pompa 40 w mojej firmie zasila 20 grzejników zainstalowanych na IV pietrze budynku gdzie wysokość stropu wynosi 3 metry. Pomiędzy piwnicą a IV piętrem mam 15 metrów różnicy wysokości. Za pion robią rury mapress 35.

 

Filtr ma chronić pompę nie zawór.  Tu masz obieg wtórny wiec syfy z kotła przez wymiennik nie przejdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Digitrax napisał:

przed mieszaczami pompowymi musiałbyś instalować sprzęgło by zrównoważyć przepływy.

Może to i słuszne dać sprzęgło , zamiast kolektorów bo jak pompa CO by nie pracowała - okresy przejściowe ) , to czy podłogówka pociągnie te 20 metrów bez poważnych strat w opale .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elosek12 a kiedy planujesz to wykonywać , może jeszcze coś podpowiedzą koledzy

Jeszcze takie pytanie czy planujesz że któreś grzejniki na bank muszą działać przez cały czas , czy będzie chodzić tylko podłogówka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wstawiając wymiennik w domu nie trzeba będzie dodatkowej pompy i sprzęgła. Pompa przy kotle spokojnie przepcha wodę do wymiennika. Pomiędzy kotłownią a wymiennikiem wystarczy wtedy rura Cu28. Po stronie wtórnej wymiennika należy podłączyć równolegle oba obiegi grzewcze i naczynie przeponowe ale na powrocie wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DigitraxPrzy kotle można wtedy dac zawory odcinajace, by zamykać obieg na lato ? Chodzi o to by nie grzać 2x20mb rury latem tylko CWU.

Czy włączenie w sterowniku opcji lato i tym samym zatrzymanie pompy ktora pcha na wymiennik załatwi sprawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Sterownik kotła niezależnie steruje pompą CO w tym przypadku zasilającą wymiennik oraz CWU. Włączając tryb lato pompa CO nie tłoczy wody do wymiennika i grzeje się jedynie zbiornik wody użytkowej. Zawsze należy instalować zawory odcinające przed pompą i za aby można było ją wymienić, lub wyczyścić filtr przed nią bez konieczności spustu wody z instalacji.

Zwiększając temperaturę wody w obiegu pierwotnym dostarczamy do wymiennika większą moc a co za tym idzie możemy zmniejszyć średnicę rury.  Cu28 wystarczy. Po stronie wtórnej wymiennika także Cu28 wystarczy. Ważne aby bezpośrednio za wymiennikiem był rozdział na obieg podłogowy i grzejnikowy. Do zasilania wężownicy zbiornika CWU wystarczy nawet Cu22 z pompą 40 ustawioną na minimum.

 

Ciekawostka:  w węzłach cieplnych na budynkach wielorodzinnych czasami do zasilania wymiennika wystarcza rura DN15 czyli 1/2 cala. Wszystko zależy od mocy jaką trzeba dostarczyć do wymiennika. Po stronie pierwotnej mamy tam na max 150 stopni C ! jest to tzw wysoki parametr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Digitrax napisał:

Do zasilania wężownicy zbiornika CWU wystarczy nawet Cu22 z pompą 40 ustawioną na minimum.

bojler nie zmieścił się do piwnicy więc musi być z kotłem

 

W dniu 20.02.2019 o 13:58, Elosek12 napisał:

A druga sprawa czy jedna pompa uciągnie 1100m rury przy ogrzewaniu podłogowym gdyż chce się pozbyć pomp z 3 szafek rozdzielczych 

powrót do postu #25 to jedna pompa raczej nie ogarnie 3 rozdzielaczy - zrób zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
1 minutę temu, mironw napisał:

bojler nie zmieścił się do piwnicy więc musi być z kotłem

 

 

No i tak jest wiec nie rozumiem o co chodzi ?

W kotłowni kocioł + zbiornik CWU + dwie pompy + naczynie otwarte.

W domu wymiennik + pompy obiegowe + mieszacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem teraz w domu ale coś jak na zdjęciu tylko bez zaworu termostatycznego, korki na końcach zamiast zaworów i bypass z miedzi i z pompą grundfos ups 25-40. 2 rozdzielacze po 6 obiegów i jeden 4 obiegi. Razem 16 pętli po ok 80m. A chce to zasilić 1 pompa gdyż te grundfosy prądożerne sa

m0204a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Powiem tak. Mam u siebie dwa rozdzielacze do pierwszego biegnie Cu28 i jest na nim 8 pętli. Do drugiego leci Cu22 i są na nim 3 pętle. W sumie jest 800 mb rury w podłodze. Napędza to pompa 40 na 3 biegu i przepływy mam 1,5 l/min.

W swoich rozdzielaczach wywal wszystko z wyjątkiem belek z rotametrami i zaworami. Wykręć po bokach belek wszystko. Jedną stronę zakręć korkami w drugą stronę wkręć zawory 1 cal i do nich podłącz PEX32.

Jakie masz pompy w tych rozdzielaczach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.