Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Cw Z Kotłownią Po Za Domem


Demonx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem się doradzić jak rozwiązać podłączenie instalacji CO CW.
w skrócie to kotłownię będę miał w pomieszczeniu gospodarczym oddalonym o 15 metrów od domu,rury puszczę 1 m pod ziemią, dwie pex 25 i jedną z wodą pex 16, zaizolowane w pianki i w wspólnej rurze pcv 110, piec 12Kw już zamówiony ze sterownikiem SPPV2,

do ogrzania na parterze 3 pomieszczenia a na piętrze 4 + bojler 120l, w załączeniu szkice.
A teraz kilka pytań:
1. czy z dolnej rozdzielni mogę pociągnąć pion do górnej rozdzielni? i jaką dać średnicę rury? a robię 2 rozdzielnie(pomieszczenia nad sobą ), bo chciałem uniknąć dużej ilości rur na parterze gdyż tymczasowo muszą one być na wierzchu.

2 czy mogę dać 1 pompę w kotłowni a w domu zawór 4 drożny na grzejniki i bojler czy raczej jeszcze 2 pompę w domu do cw?, pompami i zaworami mogę sterować ze sterownika bo dałem przewody z
kotłowni do domu.

3 Czy w kotłowni mam też dać zawór 3 drożny do ochrony powrotu? w końcu to dość spora odległość od zaworu 4d

 

4 jak zabezpieczyć instalację przed ewentualnym wzrostem ciśnienia ,wydaje mi się, że nie
mogę zrobić naczynia przelewowego bo kotłownia jest niska i grzejniki na piętrze będą
wyżej, a w domu to w tym przypadku chyba nie ma jak tego zrobić. Czy wystarczy i czy w ogóle
dać w kotłowni naczynie wzbiorcze membranowe i jaki zawór bezpieczeństwa.

5 a może lepiej by było zamiast 4 drożnego w domu założyć 3 drożny pomiędzy co i cw?

 

co jeszcze musi się znaleźć w tej instalacji i gdzie  jakieś zawory zwrotne czy odpowietrzniki?

Na szkicu na piętrze dałem 2 grzejniki na jednej rurce 16, gdyż rury będą musiały iść
wierzchem w pokoju lub za skosem w nieogrzewanych warunkach a po za tym grzejniki są 1m od
siebie a pomieszczenia po 12m ze skosami

post-74349-0-40905200-1505827912_thumb.jpg

post-74349-0-93789600-1505827927_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też mam kotłownie poza domem w budynku gospodarczym oddalonym ok. 15m od domu. Kocioł  jest w instalacji otwartej z naczyniem przelewowym w kotłowni ok. 1,3 wyżej niż wyjście z kotła , a ogrzewanie domu  poprzez wymiennik w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym  także w kotłowni. Pracują dwie pompy , jedna w układzie kocioł - wymiennik , a druga na zasilanie domu , obie wilo energooszczędne z funkcją autoadaptu. Razem  jak do tej pory nie pobierają więcej niż 30-40 W. Poprzez takie rozwiązanie uniknąłem problemów z zabezpieczeniem kotła  w układzie zamkniętym , a obieg kotłowy jest na tyle mały ,że już przy temp. zadanej 600C na kotle nie muszę się martwić o temperaturę powrotu ( jest max  o ok. 2 stopnie niższa od temperatury na zasilaniu). Mam założony zawór trójdrogowy na zasilaniu CO domu za pompą i gdy są cieplejsze dni mogę sobie regulować temp. jaka idzie na grzejniki ( na razie sterowanie ręczne). Myślę że jest to dobre rozwiązanie , a o resztę instalacji w domu to już musisz popytać kolegów gdyż ja mam mniej rozbudowaną a nie znam się na tym tak jak inni forumowicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten PEX to dobre rozwiązanie.

Złączki do PEX mają spore przewężenie co przelozy się na większe opory hydrauliczne i przepływu może braknąć żeby ogrzać dom.

Stosując wymiennik płytowy musisz się liczyć z tym ze temperatura na jego wyjściu będzie niższa niż wyjście z kotła, taka natura wymiennika i nie jest to strata tylko niedoskonałość przekazania ciepła z jednej strony na drugą. Też to musisz wziąć pod uwagę i czy temp za wymiennikiem będzie wystarczającą by ogrzać dom.

Jaka to będzie różnica to zależy od doboru wymiennika, są programy do jego doboru, nie mniej jednak różnica zawsze będzie.

Przy instalacji jak piszesz trzeba tez pamiętać o minimalnym ciśnieniu napływu dla pompy żeby nie kawitowała jak podniesiesz temp na kotle.

Dodam jeszcze ze u siebie też mam plytowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to jest dobry kierunek, faktycznie moze to uproscic instalacje. A do jakiej temperatury nagrzewa Ci sie bojler jak masz na piecu 65°czy nie ma zbyt dużych strat przez ten wymiennik?

Co do temperatury w bojlerze nie wiem dokładnie jaka jest gdyż nie mam na nim termometru ale woda jest naprawdę gorąca , jeżeli chcesz ograniczyć temp. w bojlerze to można na wejściu zamontować jakiś zawór termostatyczny ograniczający max. temperaturę w bojlerze. Ja mam po prostu bojler wpięty w obieg instalacji a przepływ wody przez niego reguluję zwykłym zaworem który jest zainstalowany przy bojlerze na wypadek jego wymiany. Co do strat na wymienniku - kupiłem wymiennik wraz z osłoną ze styropianu więc sądzę , że nie są one duże. Fakt że temperatura za wymiennikiem jest niższa i zależy to tylko od tego jakie w danym momencie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło ( u mnie wszystkie grzejniki z głowicami termostatycznymi oprócz drabinek w łazienkach) , ale schładzanie powrotu do kotła odbywa się wolniej niż w instalacjach  z poprowadzonym powrotem bezpośrednio do kotła a sam kocioł pracuje stabilniej bez nagłych zrywów w mocach ( sterownik zdąży zareagować spokojniej na zmiany temperatur i więcej pracuje z mocą minimalną). Zastosowany zawór trójdrożny za pompą na obiegu zasilającym dom pozwala na ograniczenia temperatur zasilania domu bez potrzeby zmniejszania  temperatury zadanej kotła , a tym samym podobno ograniczenia apetytu na węgiel - ale to się okaże jak trochę to przetestuję. Można założyć ten zawór z siłownikiem i podłączyć pod sterownik kotła , ustawić mu temperaturę jaka ma iść na dom i wtedy nie bawisz się  w ręczne przestawienia ( pewnie tak zrobię , ale na razie jest tak jak jest).  Z tego co czytałem na tym forum - najlepsze rozwiązanie to POGODÓWKA + STEROWNIK POKOJOWY + ZAWÓR 3DROŻNY sterowany  SETROWNIKIEM KOTŁA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej się skłaniam do tego wymiennika i chyba właśnie zrobię z nim instalację. Mały obieg po stronie kotła mi pasuje bo zamierzam w przyszłości zrobic samemu bądź kupic solara i umiescic go na budynku gospodarczym, a ten wymiennik mi to ułatwi bo bede mógł cały obieg zalać glikolem. Dzięki za sugestie, ale nie jestem jeszcze zamknięty na inne rozwiązania wiec jak ktoś coś jeszcze może doradzić to niech napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że gdy założysz solary to najlepszym rozwiązaniem będzie bufor ciepła , żebyś mógł zgromadzić nadmiar ciepła wytworzonego przez solary. Oczywiście na razie można założyć wymiennik płytowy gdyż jego cena w porównaniu do bufora jest dużo niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam do tematu. Zdecydowałem , że zamontuję wymiennik ciepła, ale jaki i jakiej firmy najlepiej zamontowac. Piec mam 12kw wiec wymiennik myślałem dac 25-30kw patrzyłem na wymienniki lutowane promag i zastanawiam się nad http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6735865567 co sądzicie o tej firmie, czy może lepiej jakiś inny i ewentualnie dlaczego? Nordic, czy secespol(mieszkam 2km od ich zakładu) ale nie ukrywam, że cena tez ma jakies znaczenie. I jeszcze druga ważna sprawa jakie pompy do tego wymiennika? Myślę nad elektronicznymi, tylko nie wiem czy z autoadapt, czy tu nie ma takiej koniecznosci. Po stronie pieca myślałem dac pompę elektroniczną promag 25/40, bo niby tylko ona może pracować z glikolem, a od strony grzejnikow jakąś inna 25/60 może bardziej markową, wilo grundfos lfp chyba, że polecicie jakąś tańsza a też dobrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że woda z glikolem inaczej oddaje ciepło a nie o to czy wymiennik można zalać taką mieszanką :).

Nie są to kolosalne różnice ale zawsze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest juz nie aktualny zamierzam założyć w kotłowni wymiennik, otwarte naczynie wzbiorcze przelewowe 10l a po stronie wtórnej wymiennika naczynie zamknięte membranowe, pompę obiegową a w domu zawor 3 drogowy pomiedzy bojlerem a rozdzielnią c.o. Planuje tylko po stronie pierwotnej dac roztwór glikolu z wodą bo chciałem wykorzystać ten sam wymiennik do solara, jeszcze nie wiem jak to rozwiąże, może będę przełączać zaworami z pieca na solar bo raczej pieca i solara nie bede używał jednoczesnie, w lecie reszte wody dogrzeje elektrycznie,ale to temat na przyszłość, a chodzi mi teraz o to aby móc w przyszłości wykorzystac wymiennik i pompe do solara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą instalacji ale  wydaje mi się , że skoro na 100% będziesz instalował solary to powinieneś poważnie rozważyć zastosowanie bufora zamiast wymiennika płytowego. Bufor to też rodzaj wymiennika i będziesz miał rozdzielona instalację solarowa od kotłowej i jednocześnie bez problemów używać ciepła z solarów i kotła jednocześnie  , (pewnie dojdzie ci jeszcze jedna pompka , ale w układ wlejesz wtedy mniej glikolu ) a w razie awarii instalacji solarowej masz możliwość ogrzania domu samym  kotłem  na ekogroszek lub pellet. Co do szczegółów takiego rozwiązania popytaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.