Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skoki ciśnienia i zapowietrzanie


Dżilu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zwracam się do was z pytaniem na temat mojej instalacji CO.  Mam problem z ostatnio wykonaną instalacją, skoki ciśnienia w układzie w stanie zimnym: 0,4bar, w stanie gorącym na zaworze (60stC) 1bar. Oprócz tego czasami układ się zapowietrza(przy ciągłej pracy pompy CO), więc standardowo odpowietrzam i napełniam wodą do odpowiedniego ciśnienia. Najgorzej było, gdy była podłączona pokojówka, która sterowała pracą pompy CO. Gdy nie było odbioru ciepła piec się grzał do 75stC przy tej temperaturze ustawiłem zabezpieczenie na piecu żeby włączał pompę i schładzał piec- wtedy często przy pojawiał się bulgot w okolicach zbiornika przeponowego albo pieca i powietrze przedostawało się w dużych ilościach do kaloryferów. Nie mam pomysłu na to co może być przyczyną takiego stanu, dlatego też nie brałem się za montaż tylko zleciłem to firmie, która ma przyjechać i sprawdzić ciśnienie w naczyniu przeponowym ale jakoś nie jestem przekonany do ich słów, że ciśnienie musi się zmieniać gdy instalacja jest zimna i gdy gorąca. W dodatku zapytałem czy w momencie ich przyjazdu muszę wychłodzić układ żeby mogli prawidłowo sprawdzić i skorygować ciśnienie- odpowiedź brzmiała, że nie.

Czy macie pomysł co może być przyczyną zapowietrzenia układu i czy możecie mi powiedzieć czy rzeczywiście nie trzeba wychładzać pieca tylko korygować/ pompować przeponę na gorącym piecu?

Specyfikacja to:

- Piec z podajnikiem na ekogroszek SAS Solid 14kW

- Układ CO zamknięty z naczyniem przeponowym 35l

- Układ CWU z naczyniem przeponowym

- Zawór 4D

- ogrzewanie: tylko kaloryfery 11szt

 

Zdjęcia układu w załączniku

IMAG1101.jpg

IMAG1102.jpg

IMAG1104.jpg

IMAG1105.jpg

IMAG1108.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Brak urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła (wymóg instalacji kotła w układzie zamkniętym)

2)Jest gdzieś zawór bezpieczeństwa?

3)Nie stosuje się zaworów zwrotnych klapowych w instalacjach pompowych,powinny być sprężynowe

4)Należy ustawić ciśnienie wstępne w naczyniu (najlepiej na zdemontowanym naczyniu-ustaw 1bar)a następnie uzupełnij zład wody  na zimnej instalacji do 1,3bar,na rozgrzanej instalacji nic nie zrobisz

5)Sugeruje montaż pompy kotłowej bo zapewne nie masz wymaganej temp.powrotu do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) O takim urządzeniu nie wiedziałem, że ma być, dlatego zleciłem to firmie żeby zrobiła zgodnie ze sztuką ale jak widać- w tym punkcie zawiedli. Poczytam o tym

2) To są chyba te dwa ze zdjęcia z załącznika

3) Nie wiem o co chodzi- przeczytam o tym

4)  uzupełnić instalacje wodą do 1,3bara? W instrukcji pieca jest podane max 1,5 bara, więc jak pójdzie ciśnienie do góry to może uszkodzić piec.

5) zabezpieczenie powrotu mam ustawione na 35stC, tak jak widać na załączniku ze zdjęcia udaje się osiągnąć 39-41stC powrotu, więc myślę, że jest ok.

 

Czy któreś z podanych przez Ciebie punktów może prowadzić do zapowietrzania układu?

IMAG1109.jpg

IMAG1110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację na temat temperatury powrotu, faktycznie w DTR jest podana minimalna temperatura powrotu 50stC. Dzisiaj po pracy zmienię ten parametr i zobaczę czy inhalacje jest w stanie uzyskać tą temperaturę. 

 

Wracając do meritum, czy ktoś ma pomysł dlaczego układ się zapowietrza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami przyczyna tkwi w złym wypoziomowaniu samego kotła. Najczęściej kocioł ustawia się tak, aby jego przednia część była nieco niżej niż tylna. Umożliwia to właściwe odpowietrzenie górnej części kotła. 

PS: Co zaś do poprawności montażu samego zaworu 4D, to musiałbyś zrobić test stojąc przy zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze bierze sie też przez przenikanie przez rury, zwłaszcza PE i PP. Zdarza się, że nie jest to powietrze a ...wodór czy tlen jako efekty korozji elektrochemicznej w instalacji. Często jeśli mamy w niej elementy aluminiowe i miedziane.

Co zaś do testu zaworu 4D, to należy wykluczyć niepoprawne ustawienie przegrody wewnątrz zawory. U Ciebie będzie to sprawdzenie, czy po przekręceniu zaworu w prawo do oporu, rura za pompą c.o. robi się gorąca. Jeśli tak, mieszacz jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, naturalnie że w lewo. Nie spojrzałem dokładnie na zdjęciu. Dziękuję za czujność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rury w instalacji są miedziane, oprócz tych wychodzących z pieca, kaloryfery chyba aluminiowe albo metalowe (producent Perfekt), więc chyba efekt korozji elektrochemicznej można wykluczyć. W dodatku tak jak mówiłem, wydaje mi się, że miejsce zapowietrzenia to kotlownia, bo stąd dochodzi pierwszy dźwięk zapowietrzenia. 

Zawór 4d sprawdziłem i działa tak jak opisaliście- gdy jest w prawej skrajnej pozycji instalacja jest gorąca, natomiast w skrajnej lewą stronę jest zima. Wczoraj też włączyłem zabezpieczenie powrotu ale maksymalnie mogłem ustawić 36stC- przy ustawieniu wyższych wartości powrotu powrót nie mógł się na początku nagrzać i było zimno w domu, więc pewnie będzie trzeba zainstalować pompe krótkiego obiegu. Co prawda po czasie temperatura powrotu jest wyższa (jak na zdjęciu) or nadal kilka stopni niższa niż wymagana

15482200861131089774600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2019 o 20:37, Dżilu napisał:

Specyfikacja to:

- Piec z podajnikiem na ekogroszek SAS Solid 14kW

- Układ CO zamknięty z naczyniem przeponowym 35l

- Układ CWU z naczyniem przeponowym

Układ na paliwo stałe  zamknięty ?  Ja bym się bał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dzilu90 napisał:

Zawór 4d sprawdziłem i działa tak jak opisaliście- gdy jest w prawej skrajnej pozycji instalacja jest gorąca, natomiast w skrajnej lewą stronę jest zima.

No właśnie takie położenie wskazuje, że jest żle. W lewo ma byc gorąca, w prawo-zimna. Kol. @zaworek słusznie zauważył mój błąd w poprzednim wpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że dla układu zamkniętego ZB 1,5bar jest za mały.Przeczytaj DTR swojego kotła(fragment w załączniku)Chcąc zastosować np.zawór schładzający SYR 5067 zawór bezp.powinien być co najmniej 2bar.O kocioł nie ma się co obawiać, firma SAS poddaje swoje kotły ciśnieniu próbnemu ok.4bar Jak będzie poprawnie dobrane naczynie to przy wstępnym 1bar i w instalacji 1,3bar nie przekroczy 1,5bar (załącznik)Nie znam pojemności twojej instalacji,przykład jest dla maksymalnej mocy twojego kotła czyli 14kW Wychodzi naczynie 50l

SYR.jpg

Naczynie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gmaj22 napisał:

No właśnie takie położenie wskazuje, że jest żle. W lewo ma byc gorąca, w prawo-zimna. Kol. @zaworek słusznie zauważył mój błąd w poprzednim wpisie.

tutaj również moje zagapienie- gdy jest pokrętło w lewo tak jak na zdjęciu to rura idąca do pompy CO jest gorąca, a dwie pozostałe, które idą do powrotu są letnie. 

 

Odnosnie Twojego screenu z programu to ciśnienie po napełnieniu na zimno powinno być 0,8 bara czy 1bar? Wysokość od szczytu zbiornika do szczytu najwyżej ustawionego kaloryfera to ok 3m. 

Te zawory na piecu to : jeden ten od boku jest na 1,8bara, a drugi n od góry na 2,5 bara. 

IMAG1114.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gmaj22 napisał:

No właśnie takie położenie wskazuje, że jest żle. W lewo ma byc gorąca, w prawo-zimna. Kol. @zaworek słusznie zauważył mój błąd w poprzednim wpisie.

tutaj również moje zagapienie- gdy jest pokrętło w lewo tak jak na zdjęciu to rura idąca do pompy CO jest gorąca, a dwie pozostałe, które idą do powrotu są letnie. 

 

Odnosnie Twojego screenu z programu to ciśnienie po napełnieniu na zimno powinno być 0,8 bara czy 1bar? Wysokość od szczytu zbiornika do szczytu najwyżej ustawionego kaloryfera to ok 3m. 

Te zawory na piecu to : jeden ten od boku jest na 1,8bara, a drugi n od góry na 2,5 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odnośnie bulgotania. Też mam nową instalację i nowy piec Sas Solid. Przez pierwsze 2 miesiące miałem to samo. Kupa powietrza "wybulgotowywała"??? z pieca i mieliła go głównie pompa cwu (załączona na stałe), bo tamtędy jej było łatwiej iść i spowrotem do pieca. Mordowałem się z tym tak jak piszę 2 miesiące. Na początku była tragedia. Myłem, że coś jest spieprzone. Samo się odpowietrzyć nie chciało, chociaż odpowietrzniki automatyczne są. Musiałem tak pokierować tym powietrzem żeby poszło na grzejniki i odpowietrzać odpowietrznikami na nich.

W wodzie z rurociągów jest dużo powietrza, które z instalacji trzeba wypuścić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, klaxon napisał:

.

W wodzie z rurociągów jest dużo powietrza, które z instalacji trzeba wypuścić.  

a do tego podgrzewanie świeżo dolanej wody to mnóstwo powietrza , w układach otwartych to trzeba czasu gdzie ZW ma duży zapas wody ,a co dopiero instalacja ciśnieniowa.

Trzeba czasu , i pompa CO musi chodzić cały czas bo jej wyłączanie, stygnięcie instalacji i nagrzewanie powoduje też skoki ciśnienia i zapowietrzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.