Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia sterownika PID - St555 Tech - niedopala węgla


Kelt-K

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przyszedłem po pomoc na forum bo nie mogę sobie poradzić ze spalaniem węgla. Mam kocioł Sas Sold 14kW i od nowości jadę na sterowaniu PID. To mój trzeci sezon. Zawsze było ok - dopalał do drobnego popiołu, zostawało trochę rozpadających się spieków.

Ostatnio jednak z uwagi na braki w węglu kupiłem węgiel słabszy kalorycznie niż zawsze do tej pory używałem. Do tej pory to były węgle około 28-29Mj, ten ma max 24Mj. Załączyłem piec po dłużeszj przerwie i mam stosunkowo wysokie spalanie jak na taką pogodę (około +5 stopni). Leci około 21kg węgla na dobę. W czasie środka zimy mając niedocieplony dom spalałem około 35kg gdzie było minus 15-20 w nocy. Teraz dom jest docieplony i temperatury zewnętrzne też lepsze.

Załączam zdjęcie popielnika. Węgiel jest nadpalony, jak go przełamię to w środku jest czarny. 

Wyczytałem na forum, że trzeba w takim przypadku zwiększyć przerwę między podaniami paliwa ale widzę, że na tym sterowniku nie ma za bardzo opcji do sterowania (chyba, że go wyłączę - sterownie bez PID czego nie chcę robić). 

Do tej pory zmieniłem :

  • granulację paliwa z drobnej na grubszą. Bez zmian
  • Zmieniłem temperaturę samego kotła z 45 na 60 stopni, a mniejsze pozostawiłem na CWU 45 stopni, 43 stopnie na zawór 4D grzejnikowy, ochrona powrotu włączona
  • w "PID Nadzór" zmieniłem podawanie z 5 na 7 minut. Czekam do jutra czy coś to zmieni.

Dołączam też wykres z ostatnich 4 dni z palenia jeśli to coś pomoże w ocenie sytuacji. 

 

 

1668451478304.jpg

Opera Zrzut ekranu_2022-11-14_200910_emodul.eu.png

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Parametry pracy zmienisz w menu serwis kod techa 5162 ale w tym sasa może być inny.  Niepotrzebnie w nadzorze dałeś dużą dawkę.  fabrycznie tech daje 1 s co 3 min. Zmieniając granulację nic nie zyskałeś tam są wieksze dawki min i max a ty chodzi głownie o ustawienie min i max dawki min i max przerwy i wentylatora roboczego i obrotów dmuchawy. Wejdź w mesnu serwis i najpierw sprawdz jakie masz parametry pracy wtedy dopiero można coś zmienić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Hasło zaskoczyło. Parametry ustawień są aktualnie takie:

Parametry pracy:

Minimalna praca podajnika : 1 sekunda

Maksymalna praca podajnika : 12 sekund

Minimalna przerwa podajnika : 30 sekund

Maksymalna przerwa podajnika : 150 sekund

Minimalny wentylator roboczy : 20%

Maksymalny wentylator roboczy : 38%

Minimalne obroty : 700 obroty / minutę

Maksymalne obroty : 1950 obroty / minutę

Maksymalna temperatura spalin : 220*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu możesz działać. Duże dawki bo biorąc max moc czyli podawanie max dawka do minimalnej przerwy 30:12=2.5 .Na teraz to za dużo, teoretycznie sterownik powinien to regulować ale to jest właśnie teoretycznie. Wszystko zależy od instalacji. Nic na ten temat nie piszesz. Ja bym zmienił podawanie min-max 3-7 i przerwy 35-70. Obroty te minimalne też bym podniósł na 900. Kiedyś to przerabiałem jak była dmuchawa z hallotronem ale teraz zrobiłem przeróbkę na przepływomierz i teraz zamiast obrotów 1000-2000 mam 100-280. W tej wersji pięć o wiele lepiej pracuje. Być może w twoim sterowniku jest też taka mozliwosc- w sekcji nadmuch powinny być hallotron i przepływ. Możesz sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co może być ważnego w takiej instalacji co może wpłynąć na pracę pieca ale jest bojler CWU wolnostojący 200 L jak pamiętam z dwiema wężownicami, ta od pieca jest wężownicą górną. Za piecem zawór 4D i "mieszaczem" (nie wiem jak to się nazywa) podpiętym do elektroniki kotła. Za zaworem 4D są 2 pompy spięte też z piecem. On steruje ich pracą. Jedna jest do CWU a druga do CO. Instalacja jest typu zamkniętego (bez zbiornika na poddaszu), w kotłowni jest zbiornik przeponowy chyba 10 litrów.  Nic w instalacji nie przybyło / nie ubyło w ciągu ostatnich 3 lat jak pracowało dobrze. 

Tak, mam coś takiego Hallotron nadmuchu włącz / wyłącz. Jest wyłączony. 

Może warto zacząć od zmiany jednego parametru np. tego podawania zmienić minimum 3 sekundy i max 7 sekund i zobaczyć co się stanie? 

Edytowane przez Kelt-K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co się rzuca w oczy brak pompy na powrocie, wielokrotnie o tym pisałem że przy zaworze 4d to konieczność. Odpowiedz na pytanie jaka jest temperatura wody powrotnej w twoim kotle? Jak ustawisz ten na 45 !!!  20-25 to przy takich parametrach nie wróżę temu sasowi długiego żywota. Hallotron powinien być załączony to raz, na początek z dawkami zrób jak piszesz. Może dasz radę wstawić jakieś zdjęcia instalacji i tej dmuchawy. Hallotron steruje obrotami i moduluje więc nie wiem kto ci go wyłączył. Mietek Sas  się za głowę łapie.🤣

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle napisałem odnośnie Hallotron - on jest jednak włączony. Menu przy klikaniu jest mało wyraźne i dopiero jak chciałem przełączyć wyszło, że włączone. 

Zmieniłem na razie podawanie minimum 3 sekundy i max 7 sekund. Zobaczę jutro co się z tego urodzi. 

Na powrocie nie ma pompy. Na piecu jest wpisane ochrona powrotu 35 stopni. Nie wiem czy taką faktycznie ma - jest tam jakiś czujnik na rurze, ale nie wiem gdzie odczytać.

Czy tą pompę da się dołożyć teraz? Musi być taka sama jak to do CO i CWU w sensie przepływu/mocy czy jakaś inna?

Poniżej zdjęcia z instalacji koło kotła.

2 rury z lewej co znikają na zdjęciu to idą do bojlera CWU. Czy jego instalację też zrobić zdjęcie?

2 rury z prawej są zamknięte. To wyjście na zewnątrz budynku do podrzania wody w basenie dla dzieci (nie używałem i nie weim czy będzie okazja, bo wystarcza im mały dmuchaniec i spuszczona woda z CWU 😉 ). To zasilanie i powrót. 

Front:

1668623052853.thumb.jpg.da39d96f04aa8119312b34e308c8008f.jpg

Z tyłu kotła:

1668623052842.thumb.jpg.dca275749381199c772f1719d95a63d7.jpg

I jeszcze zdjęcie dmuchawy, bo zapomniałem. 

1668624231541.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest tak jak napisałem to montaż pompy powinien być jak na zdjęciu.

1 dopuszczeniu wody do powrotu z bojlera- pozostały odcinek do likwidacji.

2 zawór kulowy z sitkiem 

3 pompa (4) 

4 zawór zwrotny 

5 zawór kulowy odcinający 

Pompa tej mniejszej mocy jak do bojlera. Jak masz możliwość to montuje jak najszybciej odczujesz różnice pod każdym wzgledemIMG_20221116_205853.jpg.fc96ec7142146cecdacb7e197eee7ed2.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jest tak jak piszesz. Druga rura to woda dodatkowa do instalacji. 

Porozmawiam o tym z hydraulikiem kiedy znajdzie wolną chwilę żeby dodać tę pompkę. 

Może akurat uda się wykorzystać moją pompę od bojlera - okazała się zbędną i ciepło idzie grawitacyjnie do baterii w łazienkach/kuchni. 

Sprawdziłem po zmianach popielnik i coś pomogło. Jest mniej wszystkiego w popielniku jakby mniej spalił. Ale węgiel jest dalej w znacznym stopniu nie dopalony.

Zmieniam teraz minimalne obroty wentylatora z 700 na 900 i zobaczę jutro co z tego wyszło.

 

 image.thumb.jpeg.1b40d0770cd13460b6361b8fcd242411.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuki nie założysz tej pompy będziesz się męczył. Zimny powrót to utrapienie, każdemu to proponowałem i każdy dopiero po piał z zachwytu że niebo a ziemia.

Jeszcze siłownik zaworu, tam jest minimalne otwarcie, skok jednostkowy, no i oczywiście czas pełnego otwarcia - musi być zgodny z siłownikiem - tabliczka znamionowa. Jak to się u ciebie przedstawia ?

Niedopalony węgiel - wchodzi w nadzór ?

- jakie dawki i przerwa w nadzorze ?

Tu trzeba szukać rozwiązania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jest sporo więcej spieków. Węgiel dalej niedopalony. Wydaje mi się, że chyba warto wrócić z obrotami do wcześniejszej wartości i skrócić jeszcze czas podawania. Dobrze to oceniam?

1668784089441.thumb.jpg.c78a6069c8c6915f99e9d7a152e7ce95.jpg

Na siłowniku tego zaworu 4D jest takie ustawienie:

Czas otwarcia : 2 minuty

Skok jednostkowy : 5%

Minimalne otwacie : 5%

Na tabliczce znamionowej urządzenia mieszającego (Goshe NR230-487) jest napisane 5Nm i 140s. Inne parametry dotyczą napięcia elektrycznego. Czyli muszę zmienić czas otwarcia na 140sekund?

Wydaje mi się, że piec czasem pracuje na tym nadzorze ale pewny nie jestem. Nie wiem czy da się odczytać gdzieś jak długo to trwa i czy faktycznie tak jest. Jak sprawdzam kiedy jest "cichy" to wentylator mu pracuje na 1%. 

Parametry nadzoru są takie (Menu Instalatora / PID nadzór - nie widzę takiego czegoś w Menu Seriws) :

Czas podawania : 2 sekundy

Przerwa : 5 minut

Czas pracy wentylatora : 10 sek

Czas przerwy wentylatora : 7 minut

Obroty 45%

Mam jeszcze pytanie co do tej pompki na powrocie. Tam na dole przy wlocie powrotu do pieca jest założony czujnik temperatury. Jeśli tam na piecu jest włączona ochorna powrotu na te 35 stopni to czy to nie wystarczy? Zawrór 4D powinien (tak mi się przynajmniej wydaje) przymknąć się i zachować zadaną termeperaturę powrotu.

Jeśli woda wracałaby za zimna to można wtedy spróbować podnieść zasilanie na grzejniki na wyższą temperaturę (np55-60stopni) żeby ułatwić cieplejszy powrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei zawór czas otwarcia ustaw 140,s czyli 2 min 20s

Minimalne otwarcie 15%

skok jednostkowy 10%

Nadzór 1s co 3min

Wentylator w nadzorze 30s co 7 min, siła nadmuchu 30%

Ustawienie nadzoru powinno być w menu zawansowanym a nie serwis.

To że wentylator pracuje na 1% to nie dotyczy wentylatora a mocy z jaką piec pracuje zazwyczaj po przekroczeniu zadanej i dobijaniu do tych 5 powyżej zadanej.

Na razie tyle bo sporo tego.

Acha póki co zapomnij o ochronie powrotu wyłącz to nie masz pompy i nic ci to nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do rozmów z przed 2 lat z jednym z użytkowników sasa ,też nie posiadał pompy na powrocie, wtedy podałem mu ustawienia które się sprawdziły i był zadowolony. Spróbuj może ci pomogą. Oczywiście praca w PID i przy włączonym hallotronie.

Podawanie 1-8

Przerwa 35-159

Wentylator roboczy 22-29

Obroty wentylatora 600-1850

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko ten popiół jest typowy dla słabej jakości węgla - nie spieka się ale jest dużo odpadu. Są jakieś niedopałki, ale one mogą być spowodowanie nierównym spalaniem w retorcie, np przy niższym nadmuchu jedna strona ma mniej powietrza niż druga i po prostu z jednej strony węgiel się spala całkowicie a z drugiej wywala niedopałki. Może nawet łatwiej gdy wyłączysz PID i spróbujesz dobrze ustawić spalanie w dwustanie na jakiejś średniej mocy, wtedy będzie widać czy w ogóle da się znaleźć ustawienia przy których spalanie jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na tych ustawieniach jest gorzej niż wcześniej. Będę próbował od nich wyjść zmiejszając parametry pracy podajnika, bo nadmuch wydaje mi się ok (jest nieco mniej spieków jak wcześniej) ale węgla wyrzuca bardzo dużo. 

Co do pracy retrorty to nie sądze, że jest z nią problem. Jak patrzę na nią podczas palenia to jest ładnie "opieczone" wszystko dookoła.

Dzisiaj jak wyciągałem popół spadły mi do popielnika rozżażone do białości węgle. Piec pracował na pełnych obrotach. Wydaje mi się, że to na pełnej pracy ma problem z wurzucaniem węgla. 

Zmieniam teraz na:

Podawanie 1-6 

Przerwa 38-165

Nadmuchu nie ruszam. Zobaczymy jak to jutro będzie wyglądąć. 

image.thumb.jpeg.8a25ffbcb1b685b8a8835a07997c6a74.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że palisz w PID. Ciągle zwiększanie przerwy do niczego nie prowadzi. Podam przykład, PID opiera się głównie na tem spalin i tak kiedy piec nie może osiągnąć zadanej przez sterownik temperatury spalin która jest wymagana do uzyskania temperatury kotła wentylator zwiększa obroty aby to nadrobić a później sterownik dopiero skraca przerwę i zwiększa dawkę. Efekt jest taki że zamiast wzrastać temperatura kotła wzrasta temperatura spalin wytworzone ciepło nie jest w pełni oddane na płomieniówki ale wywiewane w komin. No i spieki. Przeanalizuj to dobrze. Moim zdaniem problem jest w nadmuchu. W sterowniku albo zmienisz obroty ale masz też chyba korektę nadmuch dolna i górna -skorzystaj z tej opcji jak nie chcesz zmieniać obrotów. Powinieneś też mieć zmniejszenie mocy kotła. Nic na ten temat nie piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę, bo nie wiem co jest ważne, a co nie. Ustawień jest tam od groma, nigdy do tej pory ich nie używałem. Po wpisaniu hasła serwisowego doszły kolejne ustawienia i czacha dymi 🙂 Większość z tych ustawień nie ma czytelnego dla mnie znaczenia. W sterowniku jest opcja korekty nadmuchu na plus lub minus 20% dolna i górna. Dla mnie na chłopski rozum po co "korekta" skoro można precyzyjnie ustawiać pracę wentylatora. 

Opcję zmniejszenia opcji kotła też mam. Nie mam pojęcia jak ta moc miałaby być zmniejszona sterownikiem. W starym domu mieliśmy zwykłego kopciucha to moc zmniejszało się dodając szamot do komory, a tutaj sterownik raczej nie dołoży cegieł do komory spalania 🙂 

Nie upieram się na ślimaku. Staram się znaleźć rozwiązanie. Przeczytałem gdzieś wcześniej, że jak się tak dzieje jak u mnie trzeba zmniejszyć podawanie paliwa. Dlatego zmniejszam 🙂 

To może ustawić większe obroty max na wentalor żeby dopalił? Ale wtedy będzie też to wszystko wywiewało w komin. Może trzeba sie pogodzić z tym jak jest. Jeszcze się nie będę poddawał i popróbuję jakichś zmian. Zobaczę jutro co się stało po nocy i zmienię ustawienia wentylatora. Czy warto zmieniać to "korektą nadmuchu" czy normalnie obroty max/min + przerwy itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystałem jeszcze z takiej funkcji. To jest jak czat? Mam dosyć ograniczony dostęp do komputera (dzieci ...). 

Dzisiaj też szału nie ma. Dorzucam jeszcze zdjęcie z pracy rozruchowej i tego jak wygląda retorta po nagrzaniu pieca (moment wyłączania się i przechodzenia w podtrzymanie).

Siadłem i obserowawałem przez chwilę jak pracuje. Zmieniłem mu kilka parametrów na bieżąco. 

Minimalna przerwa pracy podajnika z 43 na 46 sek

Maksymalny wentylator roboczy 29 na 35%

Obortów wentylator nie zmieniałem, ale zauważyłem że wkręca się powyżej zadanych 1850 obrotów (miał momentami powyżej 2100). 

W nadzorze zmieniłem:

Podawania z 4 na 5 minut

Czas przerwy wentylatora z 7 na 6 minut. 

Zrobiłem takie ustawienia na bazie obserwacji jak się retorta zachowuje w sensie dokąd ten węgiel wychodzi i w jakim momencie wypada niedopalony. Brakło mi czasu na dłuższe posiedzenie, może jutro się uda dłużej i będę mieć jakieś wnioski z tego co się dzieje dalej. Na samym paleniu (moim zdaniem) jak zakończył pracę to kupka węgla była nieco za wysoka. Część węgla, który się palił została na krawędzi retorty. Co ciekawe on podawał węgiel co te 43 sekundy, ale pracował 3 sekundy podajnik z maksymalnych 6 sek. Dlatego podniosłem mu max wentylator o te pare % i podawania o 3 sek. Cała reszta kłopotów może się "dziać" na podtrzymaniu i może tam też jest pole do manewru. Zobaczę jutro.

1669386209149.jpg

1669396114459.jpg

1669402930690.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.