Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas bio compact 10kw - kotłowania pellet


salurek
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez salurek,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

Wraz z sąsiadem (hydraulikiem) przygotowujemy się do zrobienia u mnie kotłowni. Piec Sas bio compact 10kw (pellet) już czeka w garażu na instalacje 🙂(będzie grzał CWU + podłogówke, grzejników brak). Dom parterowy jakies 120m2 nowy, ocieplony 15cm(grafitowy). Wszędzie podłogówka (około 100-110m2) + obecnie mam bojler 130l w którym podgrzewam wodę grzałka (mieszkam już). W kotłowni obecnie mam tylko skrzynke od podłogówki (12 obiegów + zintegrowana pompa w skrzynce). Myślimy aby zrobić to na zaworze 4d z siłownikiem + pompa do ochrony powrotu. Czy to dobry pomysł? Zima się zbliża i trzeba zrobić kotłownie a od razu powiem, ze nie jestem w stanie obecnie wydać na materiał więcej niż 3-4tys dlatego myslalem nad zaworem 4d a nie od razu sprzęgłem hydraulicznym. Czytałem wiele wątków i widziałem, ze 4d + pompa powrotu i temperaturki macie dość fajne + niskie spalanie. Doradzicie jak tutaj to rozegrać bez wydawania dużych pieniędzy? Fajnie jakbyście pokazali swoje instalacje + ustawienia 😉 Dziękuje i pozdrawiam.

Edytowane przez salurek
Poprawiono literówki w tytule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Sas bio compact 10kw - kotłowania pellet

Moim zdaniem ten kocioł i tak jest za mocny do tego budynku. Osobiście bym zainstalował bufor chociażby 500l by kociołek przez dłuższy czas mógł pracować z pełną mocą co wydłuży jego żywotność, a sam bufor ograniczy ilość załączeń do ok 2-4 na dobę.
Co do sterowania jak bez bufora to zawór 4D + pompa kotłowa i będzie ok, chociaż będzie często przechodził w podtrzymanie.
Jak z buforem to 3d temperaturowy by grzać bufor odrazy wysoką temperaturą np 60* i dopiero z bufora rozbiór na podłogówkę poprzez zawór 3d.

Moim zdaniem 4k zl na same materiały to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Dziękuje za odpowiedź.

Kotłownia została wykonana już na zaworze 4d z siłownikiem + pompa CO (podłogówki 12 obiegów) + pompa CWU + pompa kotłowa na powrocie + naczynie otwarte na poddaszu. Temp zadana 60st powrót 57st wiec myślę, ze bardzo dobrze to wyglada. 

Ustawiłem temperature załączania pompy CO na 50st, pompa na powrocie startuje przy 40st bo miałem problem z uzyskaniem zadanej temperatury (dość długo się piec rozgrzewał mimo sporego płomienia, jeszcze idealnie nie jest ale pewnie kwestia ustawień). Temperatura zadana na zaworze 28st i taka bardzo ładnie trzyma.

Zastanawiam się jeszcze jaką moc (stopień 1/2/3) ustawić na poszczególnych pompach. Obecnie pompa CWU (1 stopien), pompa CO (skrzynka podłogówki, 1 stopien,  tutaj mam pompe która była wraz z ), pompa powrotu (1 stopien). Doradzicie? 🙂 jak to powinno być?

 

Edytowane przez salurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.