Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy kocioł do starej instalacji


matus2609

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich. Mam dość spory problem , wchodzę do piwnicy a tam pod kotłem kałuża, na razie dolewam wody i palę ale na szybko musiałbym wybrać jakiś kocioł na wymianę. Dom z lat 50 lub starszy , brak ocieplenia, powierzchnia do grzania to spokojnie ok 250m2 , instalacja to jeszcze  grube stalowe rury, grzejniki  żeliwne, i tutaj moje pytanie czy pod taką starą instalację da się zamontować jakiś nowy kocioł? czy wszystko do przeróbki? tak na szybko znalazłem te dwa co o nich sądzicie?

https://kotlypleszewskie.pl/produkt/slimeko-pellas-30kw/

lub

https://kotlospaw.pl/slimko/  również 30kw

rocznie spalam ok 5ton węgla + 10m3 drewna, oczywiście to wielkim uproszczeniu, dla mnie temperatura w okolicach 21- 22 stopni to maks

Jaka wg was powinna być moc takiego kotła do tak dużej i starej chałpy? Stary kocioł to klasyczny piec na wszystko robiony przez lokalnego  przedsiębiorcę ok 18 lat temu, także brak jakiejkolwiek tabliczki znamionowej, nie mam pojęcia ile ma kw. Do wydania na kocioł maks 20tys ale wolałbym coś tańszego.   Przyznaję się bez bicia że nie bardzo znam się na tych tematach, także proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brać to Slimko, nie Slimeko. Lepszy serwis, lepsze wyposażenie kotła i wykonanie. Akurat tak sie składa że mam znajomego ze Slimko 30KW, działa to na sprzęgle i zaworze stałotemperaturowym 55*, zablokowany jest teraz na 5-20KW i działa znakomicie. Dzięki temu że kocioł jest wciąż dogrzany, można było spokojnie obciąć moc. Potem wstawie jakieś screeny z pracy tego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc może być te 30kw

Ale licz się ze spalaniem rocznie pod 10ton pelletu, a dzisiaj za tonę trzeba położyć sporo powyżej tysiąca

Więc im lepszy piec i instalacja tym to spalanie będzie mniejsze. Grzejniki i grube rury w domu mogą zostać, nie przeszkadzają, ale pamiętaj o ochronie powrotu, mieszacz z siłownikiem i pogodowka, może jak pójdzie rozdzielić to na kilka obiegów. Sam piec nawet najdroższy nie jest najlepszym wyjściem. Mądrze robiąc instalację i nie oszczędzając na tym da się ugrać nawet więcej przy tańszym piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz że będzie palil 10 ton. Ja uważam że przy odpowiedniej instalacji spali mniej. Te 5 ton węgla i 10m3 drewna to w tych czasach 8500zl. 

 

Poniżej screeny z pracy Slimko 30KW działające na mocy 5-20KW. Przy mniejszych mrozach schodzi do 5KW, oczywiście długo to nie trwa. Tam są grzane potężne metry, obie części nieocieplonego bliźniaka z dziurawymi oknami. Zresztą, zobaczcie temperaturę zasilania. W domu 23*

 

 

Screenshot_2021-12-29-19-21-39-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2021-12-29-19-21-46-94_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

7NTHGB4P3CCHG2KE001G0_2021-12-29 13_21_2021-12-29 19_21.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o tych sprzęgłach , zaworach i mieszaczach, nie bardzo kumam co to takiego , postaram się poczytać w nocy, ale rozumiem że jest to wyposażenie dodatkowe do takiego kotła, teraz pytanie ile to wszystko z montażem może wynieść? Nie chcę podwoić ceny kotła,  oczywiście kwota orientacyjna,  jak się domyślacie kieszenie nie są bez dna.

Ps. Jak się tu dziękuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, matus2609 napisał:

Jak się tu dziękuje

Klikasz w serduszko. 

 

Słuchaj, w tych czasach wszystko kosztuje. Weź kocioł na Czyste Powietrze. Na to Slimko masz wyższą dotację - 9000zl (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę w kwocie).

 

Powiem Ci co ja bym zrobił. Poprosił bym @tomekb o wycenę gotowego sprzęgła pod twoją instalację + zawór stalotemperaturowy. Hydraulik będzie miał małą szansę żeby to schrzanic a ty będziesz miał już orientacyjny koszt instalacji. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to sprzęgło i zawór stałotemperaturowy to konieczność? Ja przy obecnym kotle nic takiego nie mam, w zasadzie to mało co tam jest, czy to urok tych nowych konstrukcji? @eliks jaką powierzchnię ogrzewa twój kolega tym slimko? Planuję wymianę zrobić na dotację i w  tym slimko właśnie jest napisane że kwalifikuje się na wyższą dopłatę. 

Nigdzie nie widzę żadnego serduszka, może dla tego że jestem nowicjusz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matus2609tu te serduszko jak wskazuje pomarańczowa strzałka 😉

IMG_20211229_204341.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, matus2609 napisał:

A czy to sprzęgło i zawór stałotemperaturowy to konieczność? Ja przy obecnym kotle nic takiego nie mam, w zasadzie to mało co tam jest, czy to urok tych nowych konstrukcji? @eliks jaką powierzchnię ogrzewa twój kolega tym slimko? Planuję wymianę zrobić na dotację i w  tym slimko właśnie jest napisane że kwalifikuje się na wyższą dopłatę. 

Nigdzie nie widzę żadnego serduszka, może dla tego że jestem nowicjusz?

Możesz zrobić na zaworze czterodroznym i dodatkowej pompie na powrocie ale to nie wyjdzie dużo taniej. Ja ci dałem przykład w/w instalacji bo wiem jak to u gościa działa, sam jestem zdziwiony jak ten kocioł stabilnie pracuje i moduluje, a taka praca to oszczędność opału. To co pisze to nie jakieś fanaberie, to proste rzeczy. Grzejesz wodę użytkową czy tylko kaloryfery? 

Tam jest dom piętrowy który wygląda jak bliźniak ale nim nie jest. Będzie 250-270m. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest to Slimko 30 też są 2" piony. 

Koszt samego sprzęgła to 350-400zl + dozbrojenie go w mieszacz, siłownik, pompę, zawory etc. Ale lepiej kupić gotowca i tyle. CWU robisz na oddzielnym wejściu bo Slimko ma 2 zasilania i 2 powroty. Może @tomekbcoś Ci zaproponuje. Jeśli masz same grzejniki, możesz zrezygnować z zaworu stalotemperaturowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.