Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o ocenę instalacji


andrejus17

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kiminero napisał:

Jeśli pocieknie zanim zrobi to kocioł, to chyba o to chodzi? Tu trzeba się trzymać wytycznych producenta kotła, a tych się nie dokopałem.

Jasne, rozumiem. Źle się wyraziłem. Dokładnie w moim przypadku zrobiłem tak jak było w DTR kotła gdzie producent jasno pisze: "Kotły przystosowane są do pracy przy ciśnieniu roboczym do 2 barów" . Faktycznie w DTR SKAMP-PV producent nic na ten temat nie pisze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2018 o 19:21, Dragster napisał:

Wymień ten zawór na rozdzielaczu na odpowiedni. I tyle. Trochę pobiegasz do kotłowni czy tam rozdzielacza. Miałem bardzo podobny problem i wyprostowanie wszystkiego zajęło mi 4 lata. Poprawiałem po 2 hydraulikach co jeden to lepszy. Dopiero na ten sezon grzewczy mam tak jak być powinno. Swojego czasu koledzy @sambor i @kiminero bardzo mi pomogli bo moja instalacja była wręcz niebezpieczna. U Ciebie nie jest źle, po prostu bardziej manualnie. 

Powiedz kolego to naczynko przeponowe ile ma litów? Liczyłeś jaki jest zład wody w instalacji? Jak wygląda wahanie ciśnienia zimna/ciepła instalacja?

Zawór dwufunkcyjny DBV przetestowany?

Czy ten zawór bedzie odpowiedni. http://e-sterowniki.pl/termostatyczny-zawor-mieszajacy-vta372-1-20c-43c-kvs-2-3-esbe-p-199.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory esbe typu VTA 3XX są zalecane do inst podłogowej do 70m2 lub 7-8 pętli, tobie już potrzeba zaw VTA 572 23-40 a to już inna kasa i  inny gabaryt - miejsca w szafce masz sporo , tam nawet zmieściłby się zaw 3D z siłownikiem.

Trzeba to policzyć i sprawdzić co jak można zrobić.

Jeżeli masz sterownik który obsłuży opcję pogodówki i sterowanie zaworem 3-D to radziłbym iść w tą stronę, potrzeba tylko kabel do zaw 3-D doprowadzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę całej instalacji ale o ile dobrze interpretuje zdjęcia to jest źle.Jak zaznaczone rury idą jak podejrzewam to powinno być jak w załączniku.Wtedy zawór 3D można dać poza skrzynką.

Niech autor tematu określi gdzie które rury za pompą na instalację idą

ZCZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa chyba faktycznie powinna być w miejscu, które wskazał @odpowietrznik. Teraz to ona również pcha wodę w rozdzielacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt nr 2) czy dorzucenie tam skrzynki -rozdzielacz z pompą mieszającą ma sens? 

W tym roku nie stać mnie na prucie połowy instalacji, chce zrobić to dorażnie na jeden sezon. Rozumiem że podłogówka w lazience jest kompletnie bez sensu- taka sama temp grzejniki i podłoga... 

 

korekta.jpg

korekta2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Grzejniki i te pętle podłogówki są pod jednym rozdzielaczem?

2. Co do małej pętli w łazience. Zawór RTL.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) tak jeden rozdzielacz. podłogówka jest na RTL. Poprawnie czy nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinny iść osobne rury na podłogówkę i osobne na grzejniki i oczywiście osobne pompy.Jak już się "zaplątała"jakaś pojedyncza pętla podłogówki w obiegu grzejników to można na RTL-u (dł.do ok.50mb rury) Dużo tych pętli podłogówki w obiegu #1 i #2? Tak czy inaczej pompa za 4D powinna zostać przeniesiona aby tłoczyła w obiegi #1i #2 Teraz pompa za 4D i pompa w OP na parterze pracują w szeregu a nie powinny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piętrze jest taki sam rozdzielacz ale bez pompy mieszającej. Podłogówka na rtl. łazienka około 50m podłogi ,korytarz podobnie około 50m i jedna sypialnia około 80m . Pompę przeniose sam. Też zauważyłem że mimo iż pompa na rozdzielaczu  była wyłączona to ciepła woda szła w podłoge. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tego nie wiem 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli montaz pompy mieszającej  ?  Wielki fachowiec , w gminie uważany za super majstra a takie byki ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie który zawór powienien być w miejsce tego co mam ?

vta 372   Zakres temperatur 20°C - 43°C   Kvs 2,3

vta 572  Zakres temperatur: 20-55°C  KVS 4,5 

100 m2 powierzchni i około 800 m pętli w 10 sekcjach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 7.10.2018 o 20:01, Dragster napisał:

1. Grzejniki i te pętle podłogówki są pod jednym rozdzielaczem?

2. Co do małej pętli w łazience. Zawór RTL.

 

Majster kupił mi coś takiego na podłogówkę do łażienki. https://allegro.pl/zawor-regulacyjny-er-rtl-bialy-meibes-i7600397210.html

Czy to dobra opcja? nie wystarczy taki ?  https://allegro.pl/imi-heimeier-ogranicznik-rtl-prosty-do-podlogowki-i7130175751.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okaże się, że kupił niewłaściwy, to kupi następny i wymieni pod warunkiem, że Ty za niego zapłacisz? Tak jak to miało miejsce wcześniej z VTA? Jesli to "majster" kupił i zamontował niewłasciwy mieszacz, to jego psim obowiazkiem jest go wymienić i zamontować na własny koszt

Ale...jak koledzy już wcześniej napisali, lepszym rozwiązaniem jest zakupic mieszacz 3D, na początek nawet bez siłownika. Potem doprowadzić zasilanie do siłownika plus przewód czujnika temp. za zaworem oraz podłączyc siłownik.

O ile mnie wzrok nie myli, jest to kocioł SKAMP ze sterownikiem SPPv2. Możesz sterować temperaturą za zaworem pogodówką. Do tego potrzebny jest dodatkowo czujnik temp. zewnętrznej. Nie jestem na 100 proc. pewien, czy obnizana jest temperatura za zaworem po osiagnieciu temperatury wewnetrznej w pomieszczeniu, ale to łatwo sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2018 o 20:11, andrejus17 napisał:

Majster kupił mi coś takiego na podłogówkę do łażienki. https://allegro.pl/zawor-regulacyjny-er-rtl-bialy-meibes-i7600397210.html

Czy to dobra opcja? nie wystarczy taki ?  https://allegro.pl/imi-heimeier-ogranicznik-rtl-prosty-do-podlogowki-i7130175751.html

Wydaje mi się, że dobry kupił, w skrzynce z głowicą na zewnątrz i odpowietrznikiem ręcznym. W łazience na piętrze mam coś podobnego i działa. Warunek to mała pętla i niska temperatura zasilania. Pamiętaj, że montuje się na powrocie pętli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sądzisz że sam to ogarnę? lewych rąk nie mam ale i w hydraulice nigdy nie robiłem. W sumie gdy pomyśle jaką wiedzę ma majster który robił ta instalacje to wydaje mi się że ja bym to lepiej zrobił.

sasiedzi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2018 o 11:46, gmaj22 napisał:

Jeśli okaże się, że kupił niewłaściwy, to kupi następny i wymieni pod warunkiem, że Ty za niego zapłacisz? Tak jak to miało miejsce wcześniej z VTA? Jesli to "majster" kupił i zamontował niewłasciwy mieszacz, to jego psim obowiazkiem jest go wymienić i zamontować na własny koszt

Ale...jak koledzy już wcześniej napisali, lepszym rozwiązaniem jest zakupic mieszacz 3D, na początek nawet bez siłownika. Potem doprowadzić zasilanie do siłownika plus przewód czujnika temp. za zaworem oraz podłączyc siłownik.

O ile mnie wzrok nie myli, jest to kocioł SKAMP ze sterownikiem SPPv2. Możesz sterować temperaturą za zaworem pogodówką. Do tego potrzebny jest dodatkowo czujnik temp. zewnętrznej. Nie jestem na 100 proc. pewien, czy obnizana jest temperatura za zaworem po osiagnieciu temperatury wewnetrznej w pomieszczeniu, ale to łatwo sprawdzić.

Vta już kupiłem nowy - większy. Czy mam go zwrócić i zakupić zawór 3d ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym zrobił. Oczywiscie instalacja przy kotle do przeróbki, o czym wspomniał juz @odpowietrznik

Ten mały 3D termo w ostateczności zostawisz sobie do cwu jako p. oparzeniowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.