Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosba Oceny Instalacji


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

NARESZCIE

 

Po 3 latach udreki z dotychczasowym piecem przyszła pora na meska decyzje zmieniam:]

Wybór był pomiedzy Kostrzewa Warmet a Logica Cichewicza decyzja padła na 2 piec opcja 20-27kW.

 

I mimo ze dzieki forum naprawde duzo sie nauczyłem to prosze o opinie dotyczaca mojego "schematu"

 

Obecnie istalacja na poziomie -1 cala jest w stali dobrej czarnej bezszwowej stali.

Ale osoba która robiła instalacje juz nie zyje i ciezko znalezc dobrego spawacza.

Wiec instalacje robie w miedzi we własnym zakresie.

W ubiegłym roku podłączałem babci piec 15kw Zebiec KWKD i do teraz wszystko działa.

Musze jednak obecne rury przy piec poodcinac nagwintowac i przejsv na miedz i teraz pytanie czy przy piecu od zaworu 4d (32mm srednica gwintu) wystrczy rura 28??

Od samego pieca do zaworu w stali 5/4cala bo piec ma wyjscie na 2 wiec daje na samym poczatku redukcje z 2 na 5\4 do samego zaworu sa 2 trójniki jeden do rury do naczynia wzbiorczego nastepny trójnik do bojlera i tam redukcja na 22 miedz(zasilanie i powrót z bojlera) przed samym zaworem termometr i zawór 4d.

Od zaworu juz odcinki ok 1-2metrowe rura 22 które beda sie łaczyły z rurami stalowymi.

Czy według was jest ok ??

 

Jeszcze mam prosbe ocencie czy tak zrobiony obwód cwu bedzie działał??

 

nie wiem czy zawór zwrotny bedzie spełniał swoje działanie (po wygasnieciu w piecu czy bedzie trzymał temp bojler).

Oczywiscie sterownik pieca steruje 2 pompami w tym 1 obieg CWU.

 

Z gory serdecznie dziekuje za jakakolwiek pomoc

post-606-1293575487_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Może trzeba zamontować odpowietrznik na bojlerze.

2. Bojler 80 litrów nie za mały?

3. Od naczynia wzbiorczego rurka odpowietrzająca 1" do góry w kształcie fajki. NW oczywiście powyżej grzejników. Jeżeli się da to zasilanie grzejników podłącz do NW, lub odpowietrzniki na szczycie każdego pionu.

NW.bmp

4. Montaż termometrów w trójnikach w pochwie (termometry zanurzeniowe), a nie montaż na styk na rurze (termometry przylgowe)

5. Ja bym wydał więcej pieniędzy i kupił pompy Wilo lub Grundfos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że jak montujesz zawór 4D, to piec będzie chodził na wyższej temperaturze. W takim przypadku może warto pomyśleć o jakimś zaworze termostatycznym przed bojlerem. Może lepszym rozwiązaniem będzie wyłącznik termostatyczny pompy zasilającej bojler. Potrzebne to będzie, aby nikt się nie poarzył gorącą wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i dziekuje za okazana pomoc co do rury do NW to jest 1" zapomniałem dodac ze odpowietrznik na bojlerze jest tylko ja zamontowałem go dajac trójnik na wyjsciu ciepłej wody uzytkowej boczna odnoga to woda pionowo do góry bojler.

 

Sterowac bojlerem bedzie steronik pieca wiec nie nagrzeje powyzej ustawionej temp bojlera.

 

80 litrów starcza az nadto 2 osoby i prysznic

 

terometry tylko w pochwach te przelgowe to gówno.

 

nie mam kasy na lepsza pompe teraz w przyszłym roku kupie grundfos alpha2 ale teraz jestem wypłukany

 

kolego Marek jak mozesz napisz co jeszcze poprawic jutro montuje a dzisiaj chciał bym isc do sklepu wszystko kupic

 

Pozdrawiam wszystkich.

 

 

 

P.S nadal sie ucze...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowietrznik na bojlerze jest tylko ja zamontowałem go dajac trójnik na wyjsciu ciepłej wody uzytkowej

na wy cwu nie potrzeba odpowietrznika , mozesz go dac ale na zsilaniu bojlera , na twiom schemacie jest kolanko i połaczenie w doł do bojlera to zamiast kolanka na trójniku

ale gdy nie bedzie uskoków to bez tez bedzie pompa sobie z takim powietrzem poradzi

ale to najmniejszy problem

teraz od poczatku

wyj z kotła ma miec 2 " to zredukuj to na 6/4 trójnik i prosty odcinek ok 1m rury 6/4 do naczynia

potem daj trójnik i rura 5/4 na bojler ( dalej 1" do naczynia )na wysokosci jego wyjscia i jak bedzie blisko kotła pojdzie na grawitacji , gdy bedzie pompa ciensze rurki jak namalowałes na schemacie z tym ze ZZ moze byc sprezynowy za pompą a filterek przed , Diamont 25-60 do bojlera ?? tożto rozpusta jak masz kupowac to kup uzywanego Grundfosa 25-40 za 100 PLN i przezyje chinczyka napewno

na wyj poziomym z pierwszego trójnika zasilanie c.o.

i teraz dylemat potrzebny ci ten Z 4-D mozesz spokojnie sie bez niego obejsc ten wynalazek troche komplikuje ten twój układ , nie wchodzac w szczegółu odradzm takie rozwiazanie

jak masz instal zrobiona pod grawitacje i pojemne grzejniki to powrót (przy napedzaniu pompa) nie bedzie chłodniejszy niz 10 st C od zasilania

dla komfortu uzytkowania dajesz 3-D do reg temp na grzejniki

bojler skutecznie podgrzeje ci powrót przy rozruchu , przy zastosowaniu termostatu mozna załaczyc pompe i szybko podniec temp na powrocie

na schemacie namalowałes odwrotny kier pompy c.o.i ZR, gdyby nie filterek to pomyslałbym ze to bład na rys

jak nie bedzie 4-D to łatwiej bedziesz mogł połaczyc kocioł z istniejaca instalacja , mniej przeróbek

mozesz dac pompe i 3-d na powrocie -tam zawsze jest wiecej miejsca

piszesz ze budzet masz ograniczony a pakujesz sie w koszty , Alpha 2 w twojej inst nie bedzie wykorzystana optymalnie , daj tak jak dla bojlera UPS 25-40

nie mierzyłem pradu jaki pobiera Omnigena ale watpie by była w klasie B jak Grundfosy UPS

 

ale ja tu pisze a ty pewnie juz kupiłes co planowałes i teraz co :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i dziekuje za rady jeszcze wszystkiego nie kupiłem ale na pewno bedzie 4d.

Co do instalacji to tylko poziomy w piwnicy sa w stali reszta cała w domu jest na miedzi i grzejniki panelowe wiec grawitacja odpada.

 

 

Zastanawiałemsie tylko czy zawór róznicowy jest tak bedzo potrzebny??

 

U mnie brak pradu to bardzo rzadko sie dzieje do tego zawór powooduje kaplikacje bo mało miejsca sie robi mi w zasadzie grawitacja jest nie potrzeba.

 

A jak juz...piec ma wezownice schładzajaca co wo na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.