Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet


9uba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono użytkowników tego forum . 

Nadszedł czas montażu kotła na pellet . Instalator zaleca mi kocioł Galmet Genesis Plus kpp 15 kw z palnikiem pellas revo . Do kotła będzie podłączona pompa ciepła Hewalex  PCWU 300 ek 2.3kw . Dom ma 160 m2.   http://cieplowlasciwie.pl/wynik/48f0

Parter jest ogrzewany podłogówką + łazienka na poddaszu , reszta grzejniki . Kompletnie nic mi nie mówią parametry tego kotła  , a informacji na temat ww. kotła  jest jak na lekarstwo .  Cenę za ten kocioł wyliczyli mi 10.500 z palnikiem pellas revo .Proszę o opinie tego kotła . 

Jak coś źle napisałem proszę o wyrozumiałość iż jest to mój pierwszy kocioł , jestem nowincjuszem w tych sprawach 

Edytowane przez 9uba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 9uba napisał:

Do kotła będzie podłączona pompa ciepła

To widzę jakąś hybrydę wykombinowałeś :)

Palnik znam bardzo dobrze, na pewno będziesz zadowolony, w razie pytań pisz śmiało. Jeśli chodzi o kocioł, obawiam się, że będziesz pierwszym na tym forum, który cokolwiek o nim napisze, mam nadzieję  (jeśli oczywiście będziesz go użytkował)

Kocioł trochę za mocny sobie wybrałeś. Palnik Revo najniżej schodzi na 4 kW, przeciętna moc grzewcza Twojego domu to 3,4 kW (CWU nie liczę, bo to pewnie zapewni pompa?). Rozważ montaż bufora, który zmagazynuje moc wygenerowaną przez ten kocioł

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ktoś prezentował polski palnik, który schodził z 25  do 0,5kW i co na to duńczyki ?.

Wg wymogów kl 5 modulacja musi być od 30% mocy znamionowej kotła i takie moce są osiągane, tylko co z tego kotła ( palnika) wylatuje nikt nie sprawdza.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . 

Więc tak bufor mogę zamontować znaczy instalator, tylko jakiej pojemności , Instalator wspominał coś że na każdy kw kotła trzeba przemnożyć przez 30-35 litrów . 15x35=525 litrów i taki zaleca   , a może lepiej  800 l .

Tylu forumowiczów i nikt nic nie wie na temat tego kotła.

Wiem jedno że posiada palnik polecany tu na forum , a jak z resztą danych na papierze to wygląda . Mógłby ktoś bardziej obeznany w temacie zerknąć  na kocioł 15 kw https://galmet.com.pl/pl/produkt/kociol-z-podajnikiem-na-pellet-5-klasa-genesis-plus-kpp

Lub jaki piec polecacie z palnikiem revo.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz taki palnik to kocioł to tylko kawał blachy.
Każdy będzie mieć ten sam palnik, ten sam sterownik (bo jest on kompletowany do palnika).
Kocioł szukaj po prostu nie za dużej mocy, żeby nie miał 30 półek do czyszczenia, 15 zawirowywaczy itd.

Instalator prawi dobrze do kotła zasypowego - do pelletowca aż taki byk nie jest potrzebny - tutaj nie trzeba magazynować energii na cały dzień tylko odebrać nadmiar przez tą chwilę co się pali.

Problem z palnikiem REVO / KIPI jest taki, że te palniki mają spore moce - minimum to chyba 19kW. 30% z tych 19 to prawie 6kW - a takie zapotrzebowanie masz przy -20 - więc nadmiar tej energii trzeba gdzieś upchać.
Oczywiście sam kocioł też nie odbierze 100% mocy palnika, ale to tak upraszczając wygląda.

Bufor już 300-500L zrobi swoje - im większy tym piec będzie włączał się rzadziej, ale przy tak małym domu bym nie szedł w duży bufor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, shogunzlasa napisał:

Problem z palnikiem REVO / KIPI jest taki, że te palniki mają spore moce - minimum to chyba 19kW. 30% z tych 19 to prawie 6kW - a takie zapotrzebowanie masz przy -20 - więc nadmiar tej energii trzeba gdzieś upchać.

To nie do końca tak wygląda. W sterowniku od REVO można wpisać moc  jaka nam się żywnie podoba. Mamy zakres od 4 do 26 kW. 

Można np wpisać moc maksymalną 15 kW, moc pośrednią 10 kW, moc minimalną 5 kW. Ja np. z racji posiadania kotła 20 kW mam odpowiednio 17/12/7. Fakt faktem, na większej mocy pellet spala się dużo lepiej i efektywniej, niż "wędzarnia" na 4 kW...

Kolego 9uba, wstawiaj ten bufor 500L i będziesz miał w zimie spokojną głowę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie działa tak, że wpisujesz moc i tadam sterownik staje się mniejszy... Fizyki nie oszukasz...
Po prostu jak wpiszesz to palnik pracuje w takim zakresie (np. 30-60% swojej mocy).
Sęk w tym, że nie chodzi nawet o maksimum bo go ograniczysz (dasz mniej paliwa i powietrza i pali się wtedy ładnie) tylko właśnie o minimum gdzie ten opał kisisz.

Jak powyżej mamy zapotrzebowanie 6,7 kW przy -20 to przez większość roku ten dom będzie potrzebować jakieś 1,5-2,5 kW.
Co byś nie "wpisał" to i tak będziesz w lesie bo palnik z taką mocą na dół nie zejdzie i dlatego musi pracować z mocą by tego opału nie kisić.
Bufor jest po to by zwiększyć zapotrzebowanie, czyli żeby zwiększyć moc z tego poniżej minimum na przyzwoity poziom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mocy 15 kW przy ładowaniu bufora na pewno nie będzie żadnego "kiszenia" pelletu w REVO. Oczywiście przy prawidłowych nastawach sterownika

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji wejścia w życie nowych przepisów i żeliwnego rusztu awaryjnego zastosowanego w tym kotle, producent zmienił nazwę na KAMEN KOMFORT AGRO. Oficjalnie ten kocioł jest teraz  - cytuję :"przystosowany do spalania biomasy niedrzewnej w postaci pelletu z łupin orzecha nerkowca 

Zwał jak zwał, ale myk producenta pierwsza klasa :). Dotacji raczej na niego nie dostaniesz :). Oczywiście kocioł jest ten sam co kiedyś KAMEN PELLET KOMFORT

Ja u siebie mam "składaka": Kocioł kupiony bez fabrycznego zasobnika, oddzielnie palnik Revo i oddzielny zasobnik na pellet 600 litrów.

Sam kocioł to kawał solidnej blachy o całkiem niezłej sprawności, wygodny w czyszczeniu. Ruszt awaryjny przydaje się do przepalania drewnem w okresach przejściowych, jak również do ładowania bufora bez marnowania pelletu też będzie jak znalazł :).

Ogólnie skąd jesteś kolego? 

 

 

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z okolic Turku, więc jakieś 200 km od Ciebie :)

Niestety nie znam kompletnie tego palnika ani sterownika, więc niewiele pomogę. Możesz być pierwszym użytkownikiem na tym forum i podzielić się  wrażeniami z użytkowania .Ze swojej strony polecałbym jednak zakup Revo do tego kotła, to najbardziej bezproblemowy palnik na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wziąć też pod uwagę RBR-B 13 z palnikiem VIP.

Sterownik Pello, zasobnik na 400 litrów peletów, czyszczenie wajchą, cena podobna jak Galmet.

Pompę ciepła do CWU bym sobie odpuścił - taniej będzie kupić zasobnik CWU np. Galmet Maxi 300 litrów i podłączyć do kotła peletowego poprzez energooszczędną pompę włączoną na stałe - wtedy zasobnik będzie robił za bufor i ochronę powrotu kotła.

Prędzej w tej PPC padnie agregat niż zwróci się różnica w cenie zakupu i kosztach użytkowania  pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, a na chłodzenie domu PPC do CWU nie licz bo mam i wiem, że to w praktyce działa tak słabo, że szkoda w ogóle brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Skiepko VIP jest niezły, Revo też spoko, Kipi też da radę. Kocioł? Jakiś dopasowany wymiennik mocowo z fajnym czyszczeniem - firma nie ma szczególnego znaczenia...

PPC mając kocioł na pellet też bym sobie odpuścił... Przerost formy nad treścią. Przeżyj jeden sezon poza-zimowy z takim kotłem i decyduj czy będziesz się bawić dalej w jakieś dodatkowe źródła...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revo to podróbka KIPI o ile mnie pamięć nie myli. Kipi jest skandynawski, Revo chyba nasze.

Do jednego i drugiego sterowniki pewnie robi PLUM, REVO nazywa je po swojemu - tak obstawiam, mogę się mylić. Ktoś kto robi palniki nie spawa kotłów i nie składa elektroniki - zależność jak na całym świecie - proste. Nawet jeśli to mogą mieć inne oprogramowanie.

Co do skiepko - nie wiem z jakim sterownikiem występuje.

Często to idzie w parze - nie ma wielkiego wybory w sterownikach...

Plum jest dosyć powszechny w palnikach pelletowych (robi do lazara od x lat) i np. wolałbym go od TECHa który w tym temacie dopiero raczkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, shogunzlasa napisał:

Revo to podróbka KIPI o ile mnie pamięć nie myli. Kipi jest skandynawski, Revo chyba nasze.

Po pierwsze kipi są robione od 2013r, to polski patent i polska produkcja, a palniki Pellas już na rynku były co najmniej 2009r , gdyż w 2010 postawiłem swoją kotłownie z Vikingiem Bio i były prywatne moje próby porównywania Pellasa z tym Vikingiem .

Podobnie jak porównywanie z kipim opisane później na tym forum.

Po moim poście odezwał się do mnie rzecznik prasowy firmy i mocno wypytywał co jest nie tak z ich palnikiem.

Nie wiem czy po moich uwagach, ale wtedy zmienili sterownik i kilka dupereli.

PS

Gdyby kipi było skandynawskie to kosztowałoby pewnie 2-3x drożej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, shogunzlasa napisał:

Revo to podróbka KIPI o ile mnie pamięć nie myli. Kipi jest skandynawski, Revo chyba nasze.

Z całym szacunkiem, ale zajrzałeś choćby na strony producentów? Są tam krótkie historie. Nie wprowadzaj w błąd.

http://kipi.pl/o-nas/

http://pellasx.pl/o-pellas-x/

Edytowane przez laptop
uzupełnienie wpisu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - przyznaję się bez bicia - KIPI będzie podcięty z REVO - wydawało mi się, że na odwrót :)
Ze skandynawią mi się właśnie posrało z powodu, że gdzieś doczytałem, że te palniki właśnie tam działają (ktoś pisał o eksporcie na tamten rynek).

Nie miałem zamiaru wprowadzać w błąd...

Co do sterowników - ciekawe czy producentem każdego jest PLUM tylko firmy go brandują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie niczego nie wiesz, le z uporem maniaka konfabulujesz, że ktoś kogoś okradł z własności intelektualnej. Czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.