Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet - Modernizacja Kotła Węglowego Lub Nowy Piec Z Palnikiem


Kashue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum chciałbym przywitać się i prosić o wyrozumiałość, bo ogrzewanie nie jest dziedziną w której czuje się mocny....

 

Od paru lat zamieszkuję stary przedwojenny dom (ok.200m2)  lekko zmodernizowany, dołożony styropian i modernizacja dachu, okna plastikowe aczkolwiek raczej standardowe.

W kotłowni znajduje się piec ZĘBIEC KWK25 o mocy 25kW z za małym (moim zdaniem)  wkładem kominowym. W kominie murowanym o przekroju 13 x 25 cm jest włożony wkład o średnicy ok 13cm.

Jest to stan przeze mnie zastany i chciałbym go zmienić by mieć więcej wygody jeśli chodzi o obsługę kotła i czystość.

Wcześniej mieszkałem w kawalerce z kotłem gazowym i wiem jak bardzo lubię bezobsługowe ogrzewanie...

 

Wczytując się w tematy na forum wiem już , że mój przewymiarowany piec nie używam ekonomicznie, ponieważ nie posiadam buforu więc palę na dość niskich temperaturach ok. 60*C przez co mam dość dużo sadzy w kominie.

Przy powyższych ustawieniach temperatura w użytkowanych pomieszczeniach wynosi ok 21-22*C

 

Budżet na modernizację kotła to ok. 10 000 zł.

 

Obecnie rozważam albo modernizację obecnego kotła, zmniejszenie komory spalania + dołożenie palnika na pellet.

Choć wydaje mi się, że spaliny za szybko będą z niego uciekały przez co będzie miał za niską sprawność

Koszt dołożenia palnika ok. 6000 zł + ewentualnie bufor 3000zł ?

 

Drugą opcją  

Dedykowany kocioł z palnikiem.

Konstrukcyjnie podoba mi się Witkowski 21 kW BIOVERT ze względu na konstrukcję oraz stosowanie palnika KIPI na którym mi zależy.

Z wpisu na ich stronie wynika , że akurat kocioł 21kW spełnia klasę 5.

Cena zestawu + econet ok. 9600 zł

Tutaj mnie troszkę dziwi deklarowana moc kotła, ponieważ palniki rotacyjne KIPI mają moc 5-20 i 6-26 , więc skąd u nich moc 21kW?

 

Pytanie do Was jak sądzicie czy lepiej zakupić nowy piec czy modernizować stary 8 letni.

Czy różnica w sprawności przełoży się na jakieś drastyczne różnice w ilości spalanego peletu?

Jakieś praktyczne rady dla mnie?

 

post-78357-0-32529200-1521708615_thumb.jpg

post-78357-0-84703400-1521708623_thumb.jpg

post-78357-0-55397500-1521708632_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro inwestujesz,warto pomyśleć o kotle spełniającym normy czystości spalin w 5 klasie.

Jeżeli chodzi o moc palnika i kotła,to palnik musi mieć większą moc niż deklarowana przez producenta moc kotła,w przeciwnym razie kocioł nie uzyskałby swojej mocy max.,chyba to jest jasne?

Przykładowo wspomniany przez Ciebie palnik 5-20 kW nie może być zamontowany w kotle 21 kW,tylko ten większy 6-26 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modernizacja obecnego kotła Zębiec 25 KW to koszt 5,5 tyś zł. w tym palnik 5-20 KW spokojnie da radę . Musisz sam rozważyć czy Ci się to opłaca. Kocioł ma słaby wymiennik , ale dla chcącego można go usprawnić tak by osiągnął większą sprawność. Też osiągniesz czystość spalin w klasie 5 , za jakiś czas jak burmistrz podeśle do Ciebie drona to możesz spać spokojnie , żadna kara Ci nie grozi. Kwestia jaki stary jest ten kocioł i jak był eksploatowany czy skórka warta jest wyprawki.

 

Kocioł Witkowski 21 KW ma pojemność wodną 70 litrów sprawniejszy wymiennik , palnik jaki będzie w nim zamontowany to na 100 % 5-20 KW też, bez żadnego pierdnięcia da radę , będzie pracował na wyższej mocy to lepiej dla kotła i samego palnika.

Tak , że jak najbardziej palnik o mocy 5-20 KW może być i najlepiej jak by był zamontowany w tym kotle. Nie trzeba Ci większego palnika 26 bo jego mocy i tak nie wykorzystasz. 

 

Moc kotła 21 KW Witkowskiego bierze się z tego iż kocioł ten był zbadany na stanowisku badawczym w odpowiednim instytucie i na tym palniku uzyskał taką moc grzewczą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu miałem ten sam dylemat.... :D

 Po namyśle i rozmowie z producentem kotła zapadła decyzja  -

Stary  3-letni kocioł zdemontowałem i  odsprzedałem potrzebującemu którego nie było stać na nowy 

Kupiłem nowy z podajnikiem, zapłaciłem za montaż i przeróbkę rur i spokój.  :P  :D

 

Aha - mogę w nim palić ekogroszkiem albo pelletem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Wg strony producenta kocioł Witkowski 21kW spełnia normy klasy 5, choć niestety w mojej gminie i tak nie ma dofinansowania do takich kotłów :/

Zakładając , że jest tak jak napisałeś to robiąc z mocy palnika 26kW moc kotła 21kW wychodziłaby sprawność ok 80%, a producent deklaruje 90%, ale zapewne diabeł tkwi w szczegółach.

Napisałem dzisiaj do producenta kotła o przysłanie doradcy, ale chciałem mieć choć zarys wiedzy dotyczącej potencjalnych rozwiązań u mnie, by doradca nie wcisnął mi czegoś co jest bardziej korzystne dla doradcy niż dla mnie.

Ja u Siebie raczej będę palił jedynie pelletem, z tego co orientuje się to kotły klasy 5 nie mają chyba rusztu awaryjnego, więc nawet palenie sporadyczne drewnem odpada.

 

Faworyzuje producenta Witkowski dlatego , że bardzo podoba mi się konstrukcja kotła , wydaje się praktycznie przemyślana i do tego używają palników KIPI co jest dodatkowym plusem.

O ile dobrze rozumuje, rotacyjny palnik wybacza czasami gorszy pellet , a pionowa konstrukcja wymiennika sprawia , że wolniej się brudzi i łatwiej się go czyści ?

W innym wątku na tym forum , widziałem opis eksperymentalnego kotła bodajże Tornado turbo z jeszcze ciekawszą budową wymiennika, ale niestety coś chyba produkcja nie wyszła dalej niż parę sztuk.

 

Ponieważ , w pracy zajmuję się SCADĄ, chciałem do domowego systemu automatyki podłączyć kocioł, kupić router tp-linka TL-MR3020...którego producenci kotła dumnie nazywają econet 300 , ale doczytałem na forum, że oprogramowanie routera jest zmodyfikowane i bawiąc się w samoróbkę nie miałbym możliwości korzystania ze strony econet...więc trzeba będzie poświęcić 500zł na to cudo...warte 100zł :/

post-78357-0-98081400-1521754780_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Zakładając , że jest tak jak napisałeś to robiąc z mocy palnika 26kW moc kotła 21kW wychodziłaby sprawność ok 80%, a producent deklaruje 90%, ale zapewne diabeł tkwi w szczegółach.

Napisałem dzisiaj do producenta kotła o przysłanie doradcy, ale chciałem mieć choć zarys wiedzy dotyczącej potencjalnych rozwiązań u mnie, by doradca nie wcisnął mi czegoś co jest bardziej korzystne dla doradcy niż dla mnie.

Ja nie napisałem , że z mocy palnika 26 KW robią moc 21 KW. 

Napisałem , że na palniku 5-20 KW kocioł ten osiągnął moc grzewczą 21 KW i taki palnik w tym kotle jest.

 

Faworyzuje producenta Witkowski dlatego , że bardzo podoba mi się konstrukcja kotła , wydaje się praktycznie przemyślana i do tego używają palników KIPI co jest dodatkowym plusem.

O ile dobrze rozumuje, rotacyjny palnik wybacza czasami gorszy pellet , a pionowa konstrukcja wymiennika sprawia , że wolniej się brudzi i łatwiej się go czyści ?

Tak łatwiej się go czyści

 

Ponieważ , w pracy zajmuję się SCADĄ, chciałem do domowego systemu automatyki podłączyć kocioł, kupić router tp-linka TL-MR3020...którego producenci kotła dumnie nazywają econet 300 , ale doczytałem na forum, że oprogramowanie routera jest zmodyfikowane i bawiąc się w samoróbkę nie miałbym możliwości korzystania ze strony econet...więc trzeba będzie poświęcić 500zł na to cudo...warte 100zł :/

Nawet najlepszy informatyk nie jest w stanie z kości wydobyć oprogramowania i wgrać go do nowego TP Linka tak by sobie móc zaoszczędzić.

Tak , że niestety nie bierz się za to wielu już próbowało i ich wysiłki spełzły na niczym.

Trzeba dać zarobić firmie PLUM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję za odpowiedź.

Zakładając , że jest tak jak napisałeś to robiąc z mocy palnika 26kW moc kotła 21kW wychodziłaby sprawność ok 80%, a producent deklaruje 90%, ale zapewne diabeł tkwi w szczegółach.

Napisałem dzisiaj do producenta kotła o przysłanie doradcy, ale chciałem mieć choć zarys wiedzy dotyczącej potencjalnych rozwiązań u mnie, by doradca nie wcisnął mi czegoś co jest bardziej korzystne dla doradcy niż dla mnie.

Ja nie napisałem , że z mocy palnika 26 KW robią moc 21 KW. 

Napisałem , że na palniku 5-20 KW kocioł ten osiągnął moc grzewczą 21 KW i taki palnik w tym kotle jest.

 

Witam i dziękuję za odpowiedzi.

Moja odpowiedź dotycząca mocy tyczyła się wypowiedzi użytkownika  Kolanin , nie miałem odświeżonego okna przeglądarki i odpisując widziałem jedynie pierwszą odpowiedź.

 

Co do routera to wydaje mi się , że jest tam wgrane operwrt i zkonfigurowana opcja USB to IP. Bo jeśli dobrze to zrozumiałem do ecoNETu podpina się ecoLINKa który jest zapewne konwerterem RS 232 czy 485 do USB...w takim przypadku sterownik kotła uzyskałby swój adres i był widziany z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem producenta kotła,jaki jest zamontowany palnik w kotle 21 kW.

Jeżeli jest zamontowany 5-20,a kocioł na stanowisku osiągnął deklarowaną moc,to ten palnik osiąga w rzeczywistości większą moc niż podaje producent tego palnika,innej możliwości nie ma.

Przynajmniej taka zasada była stosowana w kotłach na ekogroszek,jeżeli kocioł miał moc np.30kW nigdy się nie spotkałem z takim przypadkiem,że palnik był montowany o mocy 25kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalenie 6000zł +3000zł do starego kotła to masakra jest

Jak kocioł jest w dobrym stanie, to oczywiście jest sens montażu palnika na pellet, ale pod warunkiem,że palnik+kosz+sterownik zamknie się w widełkach 3 max.4000zł brutto

 

Sezon prawie się kończy, czasu na przeróbkę jest do jesieni. Może warto się wstrzymać, nowego peleciaka to możesz w sierpniu sobie kupić

U nas teraz taki boom jak na Litwie 2-3lata temu, w tym roku już Litwini do węgla wracają... 3lata temu był tam mega tani pellet, dzisiaj już bardziej się węglem opłaca i boom sie skończył. My jesteśmy gdzies na początku szału, bo węgiel ma gorsza prasę, ten dobry wywali cenowo po 1100-1300zł (skarbek np.) a pellet taki przyzwoity w centralnej Polsce jest w okolicy 750-850zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szczegółowej analizie , obecnie stawiam bardziej na zakup nowego kotła, co prawda palnik+ zestaw mógłbym ewentualnie przełożyć potem ze starego kotła do nowego , jeżeliby stary uległ zniszczeniu , ale chyba wolę obecnie raz zmodernizować i mieć spokój na dłuższą chwilę, poza tym nowy piec wydaje się mieć sprawniejszy wymiennik co na pewno będzie miało istotne znaczenie przy dłuższym użytkowaniu i ilości zużytego paliwa.

 

Co do przyszłości węgla i pelletu, wydaje się , że u Nas na każdy kilogram węgla przypada 1 prezes, 4 związkowców , 8 sztygarów i 2 górników, przez co cena idzie w górę...a pellet jako produkt uboczny i odnawialny wydaje się przyszłościowym rozwiązaniem, zwłaszcza , że obecnie w czasach ustaw ekologicznych może się okazać , że i tak trzeba będzie przejść na jakieś ekologiczne paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Wrocław,pellet podrożał bardziej niż węgiel,pomimo wzrostu cen wegla na rynkach światowych. Ponieważ trend na ropie,gazie, węglu jest identyczny,nie liczyłbym na nic lepszego na pellecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , w takim razie , że Ty prostakiem nie jesteś i w końcu uczciwie płacisz podatki za dostarczoną energię cieplną.

Oby wszystkich to objęło  , to by było super. Nie

Czy aby dobrze masz podłączony ciepłomierz do swej willi bo widzę , że masz co grzać.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku głównym powodem zmiany kotła była chęć zaoszczędzenia chwili czasu związanej z rozpalaniem, czyszczeniem i całą obsługą kotła węglowego, cena pelletu wystarczy by była porównywalna do ogrzewania węglowego, choć wiadomo miło by było gdyby była niższa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena pelletu będzie wyższa, bo jego wartość opałowa jest znacznie niższa (dobry węgiel do zasypowca - 30, dobry pellet - 19). Teoretycznie zmniejszysz różnicę przez wyższa sprawność kotła, ale sprawa nie jest taka prosta, bo kocioł zasypowy nie zawsze pracuje non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @HarryH , mnie nie musisz o tym uświadamiać , innych zapewne też. Ja ze swej strony za  moje pieniądze wolę przyczyniać się do utrzymania jednego podmiotu , gdzie wiem , że ten podmiot będzie się modernizował , bo w przeciwnym razie wypadnie z rynku producentów pelletu , niż kilkunastu darmozjadów, którzy nic nie robią tylko biją pianę swą niewyparzoną gębą i żerują tylko na tym , że nie pracują fizycznie. 

Ja nie mówię już o tym , bo to przepaść w ogrzewaniu i komforcie pomiędzy pelletem a czarnym złotem to jest bez , żadnego porównania. 

I każdy kto ma już porównanie a palił i ogrzewał swój dom  ekogroszkiem czy pelletem  to zapewniam Cię , że choć by spalił 20 % więcęj pelletu i jego cena będzie większa , choć ja uważam , że osiągnie cenę nie większą jak czarne złoto promowaną przez "Dobrą Zmianę"  to z pelletu nie zrezygnuje. 

Uważam , że czarne złoto będzie bardzo mocno dołować i niestety wróżę mu  i branży węglowej nieuchronną zagładę. 

Dlatego ja osobiście nie zamykam sobie drogi tylko i wyłącznie do ogrzewania pelletem i nie pochwalam takiego typu rozwiązania, zawsze zostawiam sobie furtkę , na np . spalanie drewna na dodatkowym ruszcie. 

Mam za nic komentarze które będą , mówić , że to utylizacja i produkowanie smoły w kotle.

Tak piszą moim skromnym  zdaniem osoby , które nie mają żadnego pojęcia przy spalaniu drewna na dodatkowym ruszcie , muszą się jeszcze dużo nauczyć , by w miarę poprawnie nie produkować smoły w kotle. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalenie 6000zł +3000zł do starego kotła to masakra jest

Jak kocioł jest w dobrym stanie, to oczywiście jest sens montażu palnika na pellet, ale pod warunkiem,że palnik+kosz+sterownik zamknie się w widełkach 3 max.4000zł brutto

 

Kolego @Pieklorz miałem nie odpowiadać na Twój post , ale nie mogę się powstrzymać.

Proszę powiedzieć , publicznie każdemu potencjalnemu klientowi 

- kto może kupić palnik na pellet +koszt  i zamknąć się w kwocie 3 max 4000 zł (o jakiej cenie jeszcze mówimy brutto czy netto) proszę być precyzyjnym., nie piszę o sterowniku i podajniku bo to w komplecie z palnikiem. 

Ja ci odpowiem sam to może tylko kupić producent kotła , czyli taki Gość jak Ty który kupi palnik na pelet od danego  producenta w kwocie 3000 tyś zł brutto i to jest cena już MAXX.

A znając , życie zamknie się w kwocie 2,500 zł . Reszta cena za cały kocioł  prócz ceny  użytych materiałów do jego wyprodukowania (która jest śmieszna) to już czysty zysk producenta kotła. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, po długiej przerwie.

W końcu temperatury odpowiednie, sprzęt pozbierany więc będę zabierał się do modernizacji.

Kocioł który kupiłem to Witkowski Biovert 21kW z rotacyjnym palnikiem KIPI.

 

W załącznikach jest widok mojej obecnej instalacji i wizja po modernizacji...prosiłbym o jakieś uwagi, porady.

Opis:

Obecnie wszystko chodzi na 1 pompie, podczas rozpalania (w zimie) używam naturalnego ciągu, przeważnie odcinam piętro, (nowy dół nie ma jeszcze grzejników). Następnie czekam aż piec osiągnie ok 64'C wody, otwieram górę, temperatura spada , do ok 55'C , czekam aż piec dogrzeje wszystko do 60'C i zamykam dół , włączając automatyczny wentylator.Po jakiś 3-4 godzinach ograniczam piętro na zaworach zmniejszając przepływ , bo u góry robi się za ciepło.

Z rzeczy które chce dodać to:

- zawór 4 drogowy/drożny ze sterownikiem

- zawory 3 drogowe/drożne bez sterowników.

- (opcjonalnie pompa "mieszacza" w zależności od Waszych porad).

- dodatkowa pompa do podgrzewania bojlera

- zawory termoregulacyjne w niektórych pomieszczeniach ( np. sypialnia , salon na parterze )

Wydaje mi się , że po modernizacji tak to powinno wyglądać.

Zawór 4 drogowy ze sterownikiem,

Zawory 3 drogowe bez sterowników.

Nie jestem również pewien czy te zawory 3 drożne  bez sterowników mają sens, liczę , że zastąpią obecnie ręczne manewry zaworami ręcznymi.

Rozważam czy kolejna pompa by się nie przydała. (Główną pompą będzie  Grundfos Alpha2 Alpha 2 25-60 25/6).

Sterownik (Ecomax 860 Touch) może obsługiwać 3 pompy, CO , CWU i mieszacza, w razie czego nie wiem gdzie ta mieszacza mogłaby wstawiona by miałoby to sens.

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość...

kotlownia_stara.PNG

kotlownia_nowa2.PNG

ecomax_860.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czy mógłbyś mi wskazać do której części masz zastrzeżenia? 

 

Wydawało mi się, że moja instalacja przypomina sugerowaną przez PLUM-a lub Witkowskiego.

 

 

witkowski_schemat.PNG

schmat_plum.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurze od kotła do naczynia wyrównawczego nie wolno montować żadnych zaworów,pomp itp

Jak chcesz zastosować zawór 4D to przed nim nie może być żadnych grzejników(wszystkie za)Pompa musi być za zaw.4D która tłoczy na instalację.Pozostaje jeszcze motyw jak zabezpieczyć kocioł przed korozją niskotemp.

jkj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję za uwagi.

Na drodze do naczynia wyrównawczego znajduje się jedynie zawór różnicowy, jest to stan zastany w instalacji z przed 10 lat, oczywiście spróbuję to ewentualnie przerobić do stanu:

https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100146,t-zawor_roznicowy_w_instalacji_centralnego_ogrzewania.html

Słuszna uwaga z tym grzejnikiem, spróbuję to również przerobić.

Wydaje mi się , że ten zawór różnicowy + pierwszy grzejnik( odległość ok 1m od pieca) bez zaworów był jakąś formą zabezpieczenia przed zagotowaniem.

Co prawda , całość i tak chcę zabezpieczyć UPS, by nie było stanów bez napięciowych, ale teoretyzując w przypadku braku napięcia, czy zawór 4D ze sterownikiem nie będzie zamknięty? Tak , że zawór różnicowy nie będzie miał szansy zadziałać? 

Na przerobionym rysunku, zlikwidowałeś zawory 3D, czy zamiast tego lepiej użyć głowic termo na grzejnikach?

Wrysowałem zawory 3D bo w różnych obszarach domu temperatura optymalna jest inna, na piętrze mam sypialnie z obniżoną temperaturą i gościnny salon z 4 grzejnikami który nie jest używany i temperatura jest tam mocno obniżona, przez skręcenie tradycyjnych zaworów na grzejnikach.

Do tej pory temperaturę obszarów zmieniałem przez "wajchologię" w kotłowni, każdy z 3 wymienionych obszarów, ma osobne zawory.

 

Zawor_roznicowy.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem instalację według sugestii i nowo zdobytej wiedzy.

Poszukuje jakiegoś sensowniejszego sposobu na regulację grup ogrzewań.

Często dochodzi do sytuacji w której przebywam jedynie w grupie Parter.
Grupa nowy parter jest dopiero budowana i będę przebywał tam jedynie rano. 
W grupie Piętro jedynie 4 grzejniki grzeją a reszta jest mocno skręcona na zaworach ręcznych.

kotlownia_nowa_3.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.