Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet - Modernizacja Kotła Węglowego Lub Nowy Piec Z Palnikiem


Kashue

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł na pellet ze sterownikiem ecomax 860p touch.

Mogę sterować 3 pompami , CO ,  ogrzewanie CWU , mieszacza.

Nie chciałbym grzać wszystkich grup na raz, ewentualnie mógłbym dokupić "moduł B" pozwalający podpiąć dodatkowe pompy i mieszacze, aczkolwiek to dodatkowe 500 zł + pompy i mieszacze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pomp i mieszaczy na kazdym kaloryferze glowice. Sterowane elektronicznie pozwalaja dodatkowo ogrzewac pomieszczenia tylko w okreslonych przez nas godzinach i zadawac w kazdym pomieszczeniu oddzielna temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam czy nie spróbować czegoś takiego:

Używając 3 pomp rozdzielić ich pracę na 3 obwody.

- ogrzewanie CWU

- Parter + Nowy parter

- Piętro 

Ustawić tak by Piętro załączało się dopiero po podgrzaniu  CWU+Parter+Nowy parter.

Muszę sprawdzić w dokumentacji sterownika jak może być używana pompa CO a jak Mieszacza.

Dodatkowo , dołożę głowicę termo do sypialni , pokoju dziennego, bo tam chciałbym mieć dokładną temperaturę.

W łazienkach oczekuje pełnej temperatury ( to załatwi zawór 4D).

Na sztywno na zwykłych zaworach ograniczę przepływ na grzejnikach w przedpokoju, holu, nieużywanym salonie.

Rozważam również alternatywnie montaż ogrzewania podłogowego w "Nowym parterze", ale wtedy zdecydowanie będę musiał dołożyć dodatkowy moduł, mieszacz i nową pompę, więc chyba tak przygotuję instalację by można to łatwo przerobić, a na obecną chwilę zrobię jakiś bypass łączący Parter z Nowym parterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze kroki w kierunku modernizacji poczynione.

Stare przyłącze pieca do komina przeraziło mnie...

WP_20180606_21_49_32_Pro.jpg

WP_20180606_21_53_47_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam do Was pytanie:

Czy odstęp między przyłączem do pieca a wyczystką ma jakieś istotne znaczenie dla parametrów komina?
Mogę zamontować to razem bezpośrednio lub z zastosowaniem 0,5 odcinka.

Dedykowany piec na pellet 20kW.

 

WP_20180608_17_31_59_Pro.jpg

WP_20180608_17_56_37_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap zakończony + przymiarki nowego wkładu.

Mam do Was pytanie:

Czy odstęp między przyłączem do pieca a wyczystką ma jakieś istotne znaczenie dla parametrów komina?
Mogę zamontować to razem bezpośrednio lub z zastosowaniem 0,5 odcinka.

WP_20180607_22_01_05_Pro.jpg

WP_20180608_17_31_03_Pro.jpg

WP_20180608_17_31_59_Pro.jpg

WP_20180608_17_56_37_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

PS 

Po co piszesz w wielu tematach to samo?

Witam i dziękuję za poradę.

Ogólnie do mojego tematu nie zagląda aż tak dużo osób, poza tym temat to modernizacja pieca więc mogą bywać tu osoby które w tej tematyce się znają ale nie koniecznie na kominach, więc postanowiłem wpisać to w aktywnym temacie typowo o wkładach kominowych gdzie użytkownicy pisali coś w tym tygodniu.

PS.
W pierwszej chwili zdziwiłem się dlaczego to samo wrzuciłem 2 razy w tym samym miejscu, ale po Twojej wypowiedzi wnioskuje , że ktoś to przerzucił, chyba, że jest tu taki automat.

3 godziny temu, robin60 napisał:

Zrób odstęp , może za jakiś czas postanowisz regulator ciągu wstawić w drzwiczki.

Pomysł dobry, aczkolwiek chyba zamówię jeszcze odcinek 0,25 bo by to ładniej wyglądało niż taki 0,5m :)

W każdym bądź razie dziękuję za radę, warto zostawić sobie taką opcję z RCK.

Jutro kolejny dzień walki, czeka mnie przekucie starej części szybu kominowego, która jest okrągła aż dojadę , do nowej części która jest już prostokątna i większa. 

 

WP_20180608_20_33_32_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin60 wspomniał , że dla RCK mógłbym dołożyć tą 0,5 rurę, niestety w tym przypadku wyczystka w której miejsce montowałbym ewentualnie RCK, byłaby prawie przy samej ziemi. By uzyskać 0,5 m od ziemi do wyczystki musiałbym złożyć to w wersji gdzie przyłącze jest bezpośrednio nad wyczystką.

Czy dla RCK  musi być jakaś zwiększona odległość miedzy wyczystką a przyłączem kominowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak bym robil.

Wyczystka niech pozostanie wyczystka w najnizszym punkcie i sluzy do wybrania sadzy itp.

A regulator RCK wedlug zalecen producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Trochę czasu zajęło mi przygotowanie kotłowni. Miałem spore problemy z poszerzeniem komina , później musiałem położyć jeszcze kafle a to wszystko tworzyło opóźnienia.

Zmodyfikowałem lekko schemat układu prosiłbym o opinie. (niefortunnie na rysunku w grupach pomp odwrotnie są filtry, jak będę poprawiał rysunek odwrócę je na dół grupy).

Doczytałem w tematach dotyczących zaworów 4D , że powinienem mieć zawór o przekroju wyjścia z pieca w moim przypadku to 1 1/2 cala, co niestety mocno podwyższa cenę zaworu 4D. 

Zgodnie z Waszymi sugestiami zamówiłem dodatkowy trójnik kominowy z wyczystką i na dniach dojdzie RCK montowany do wyczystki.

Rozważam też wersję ekonomiczną instalacji , gdzie wszystkie obwody grzewcze CO byłyby na 1 pompie. (Część nowy parter i tak nie ma obecnie grzejników) wtedy nie musiałbym dokupywać 2 dodatkowych zaworów 3D oraz 2 dodatkowych pomp ...a to pomniejszałoby koszt instalacji o ok. 1800 zł. Zostawiłbym tylko przyłącza by w przyszłości łatwo to doposażyć w automatykę i pompy.

kotlownia_5.PNG

WP_20180622_18_09_19_Raw.jpg

WP_20180626_22_52_21_Raw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, doceniam wszystkie porady.

Improwizowałem na podstawie schematu sugerowanego przez producenta mojego sterownika.

Zgodnie z sugestiami chciałem używać zaworu 4d w celu ochrony powrotu kotła, doczytałem by działał on prawidłowo bez pompy cyrkulacyjnej potrzebne są przekroje rur odpowiadające wyjściu z kotła, w moim przypadku jest to 1 1/2 cala.

Chciałem by grawitacja działała jedynie dla tego krótkiego obiegu.

Niestety nie wiem jak wrysować prawidłowo w schemat zawory 3D. Schematy dodawane do sterownika/kotła/palnika pokazują raczej sytuację z używaniem zaworów 3D wraz z wymiennikiem lub buforem. W moim schemacie przy każdym zaworze 3D jest pompa, ale podejrzewam, że czegoś tam brakuje... może sprzęgła?

Bardzo zależy mi na sugestiach i opiniach do mojego schematu, ponieważ jestem jeszcze przed zakupem większości sprzętu ( mam tylko piec, palnik, sterownik i 1 nową pompę inteligentną alpha2, a nie lubię wydawać kasy, na rzeczy zbędne, niepraktyczne lub takie które można by określić jako przerost formy nad treścią.

@Sambor, jeśli mógłbyś zasugerować mi jakiś układ otwarty z zaworem 4D oraz  indywidualnymi 3 obiegami to byłbym naprawdę wdzięczny. By rozwiązać moje problemy potrzebuje korzystać z harmonogramów w sterowniku, a te są dostępne w przypadku stosowania dodatkowych mieszaczy.

 

Dziś poczyniłem kolejne kroki w modernizacji.

- piec na docelowym miejscu

- 9 metrów wkładu kominowego włożone i spasowane z czopuchem.

Muszę jutro flanszę z palnika skrócić, bo bez skracania palnik ledwo licuje się z drzwiczkami. Producent (kipi) zaleca by dla palnika 20kW odległość minimalna od tylnej ściany kotła wynosiła od 25 do 35 cm... ja na ten moment mam ok. 42 cm, co jest raczej nieprawidłowe bo resztki peletu zamiast do popielnika wysypywałyby się na drzwiczki. Niestety nie znalazłem w DTRce opisu maksymalnej odległości od tylnej ściany. Napiszę do producenta czy są jakieś wytyczne w tej sprawie.

Pozdrawiam

image.thumb.png.84d665d65f351f9d6072eada270195f4.png

WP_20180629_21_43_31_Pro.jpg

WP_20180629_21_43_13_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w związku z niespodziewanym wydatkiem na naprawę auta, musiałem wstrzymać się z zakupem modułu B i dodatkowych 2 mieszaczy.  Poza tym wciąż nie jestem pewien jak zrobić prawidłowo taki układ więc na ten moment układ przerobię na prosty z jedną pompą mieszacza i CWU.

W późniejszym czasie rozważam dołożenie inteligentnych termostatów z jakimś systemem nadzoru lub wykorzystanie posiadanych modułów esp8266 by bezprzewodowo zbierać informację o temperaturze, następnie wysyłać do rpi z przekaźnikami by zwierały styki w sterowniku. Drugie rozwiązanie zostawia dużo możliwości konfiguracji harmonogramów kwestia tylko tego jak skomplikowany program napiszę, dodatkowo , odpowiednio poobcinany moduł esp8266 potrafi do roku czasu działać na 2 paluszkach, jeśli odpowiednio ustawi się częstotliwość łączenia z wifi lub powiąże się to jedynie z progiem ustawianej temperatury.

 

PS.

Dziś dotarło trochę niezbędnych elementów instalacji...

witkowski_schemat.PNG

WP_20180705_21_49_03_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniłem sterownik o dodatkowe czujniki, wydaje się , że wystarczy to wszystko zlutować i mógłbym rozpocząć pierwsze testy.

image.thumb.png.4ff2d95c2520fc2521acdf716f3e5394.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Niby palnik pelletowy jest na tyle elastycznym źródłem ciepła, że nie trzeba używać buforu, ale różnica między 850 a 860 była nieznaczna, więc wolałem sobie nie zamykać drogi do rozbudowy instalacji o bufor, bez dodatkowych modułów.

Muszę zrobić sobie jakiś projekt dokładnego rozmieszczenia rur i kolanek wraz z długościami i przekrojami, bo chcę zrobić jak najprostszy układ dla obiegu kotłowego, coś jak schemat poniżej znaleziony na forum. Przy wyjściu z kotła mam 1 1/2 cala więc... elementy mosiężne i miedziane kosztują majątek, a jakoś nie lubię robić w stali.

post-2387-1295601810.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 22.03.2018 o 12:16, Kolanin napisał:

Skoro inwestujesz,warto pomyśleć o kotle spełniającym normy czystości spalin w 5 klasie.

Jeżeli chodzi o moc palnika i kotła,to palnik musi mieć większą moc niż deklarowana przez producenta moc kotła,w przeciwnym razie kocioł nie uzyskałby swojej mocy max.,chyba to jest jasne?

Przykładowo wspomniany przez Ciebie palnik 5-20 kW nie może być zamontowany w kotle 21 kW,tylko ten większy 6-26 kW.

Cześć. Może mi też pomozesz. Mam dom 100m 2 letni piec zasypowy na miał firmy malina 12kw. Ze sterownikiem i dmuchawa. Temp na piecu 55 stopni temp w domu 24 wąski komin wysokość 10m przekrój wielkości cegły. Palę w nim drzewem. Myślę o dołożenie palnika na pellet do 15 kw samoczyszczacy, możliwe że firmy kipi ale tu nic pewnego. Nie mam zaworu mieszkającego 4 drozbego. Koszt przeróbki ok 5 tys zł. Zastanawiam się czy coś takiego zda egzamin. Czy nie wyjdzie np spalanie 7 ton na sezon itp. Proszę o odpowiedź czy warto, czy jest może jakieś dofinansowanie na to ipt. Dziękuję z gory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dofinansowania na to nie dostaniesz to pewne bo kocioł dalej pozaklasowy a te ćwoki nie rozróżniają kotła od palnika , a czy to opłacalne ? moim zdaniem nie no chyba że sam palnik gdzieś dorwiesz do 2 koła , wydawanie na palnik prawie 5 tysi wiedząc że trzeba za chwilę kocioł wymieniać to średnia przyjemność , albo nówka w 5 klasie albo przeczekać do samego końca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.