Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Spalać Węgiel Wysokokaloryczny?


Artur89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie mogę sobie poradzić z Świeżo zakupionym węglem. Widocznie jest bardzo kaloryczny,bardzo długo trzyma temperaturę ale bardzo kopci tłustym czarnym dymem przy rozpalaniu od góry.Powstaje przy tym mnóstwo sadzy i dziwnej mazi która osiada wokół komina.Moje ustawienia to: temp 55st, nadmuch 30 procent,przerwa 3 minuty,praca podtrzymania 15 sek. Obie pompy na 1 biegu. Dodam że ogrzewa ok 180 metrów Setlansem K 15kw.Węgiel to ponoć orzech II z kopalni Bobrek.Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak byś nie miał tego durnego sterownika i dmuchawy to szło by to opanować a tak to raczej dupa blada , też palę węglem typ 34 koksującym i bez kopcenia daje rady , powietrze musi iść od góry ale u ciebie nie ma takiej możliwości bo dmuchawy pewnie się nie pozbędziesz aby założyć miarkownik ciągu , to jest ciekawe kosztuje 90 zł  a jest lepsze od sterownika co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Rozpalaj na jak najmniejszej szczelinie PP nawet 1mm. Nawet na 0. Kaloryczny podczas rozpalania mocno gazuje i ciężko to opanować. Możesz początkowo przy rozpalaniu lekko uchylić górne drzwi bo pewnie nie masz klapki PW a to powietrze bardzo pomaga zniwelować choć trochę dymienie. Całkowicie nie da się go zlikwidować, kaloryczny zawsze kopci.  Ja bym przerwę przedmuchu zmniejszył i ustawił na 2 minuty. To potrzeba dobrać indywidualnie. Ale może być i tak że będzie poprawa ale tak całkowicie nie uda się wyeliminować dymienia i sadzy. Faktycznie szkoda że nie masz zwykłego miarkownika lub sterownika elektronicznego z PID. Moc nadmuchu mała jeśli masz możliwość jeszcze trochę obniżyć. No i pal bo cudów nie dokonasz, koksujące tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrek to nie jest węgiel koksujący, tylko 32.1. Bardzo dobry węgiel bo ma 28MJ i jest stosunkowo łatwy do bezdymnego spalenia, jest nieznacznie bardziej smolisty od typowego płomieniaka typu 31. Na moim składzie jeden z droższych węgli mimo ze nie najmocniejszy dostępny. Jeśli kolega ma z nim aż taki problem ze sie jakaś maź gdzieś tam wylewa to,proces spalania jest totalnie do kitu. Nawet nie chce myślec co by było jakiegoś Marcela albo Sośnice załadował...... Kolego musisz chyba bardzo zweryfikować warunki spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze ten wegiel to bobrek tylko z nazwy,sam palę tym weglem ale to co ostatnio przywieźli mi pod nazwą bobrek to jedno nieporozumienie.tak jak kolega pisze sadza, dużo popiołu jednym słowem lipa .ten sezon zaliczam do najbardziej upierdliwych i chodzą myśli po głowie aby przejść na inne źródło ciepla,albo z powrotem przejść na słabszy wegiel z Piasta czy Ziemowita i darować sobie wysokokaloryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Czytając wasze opinie o tym Bobrku... Tak mi się spalał węgiel z Bogdanki, kupa popiołu, niedopału i masakryczne ilości sadzy. Smoły nie miałem, jedyny plus. Nigdy więcej. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z Bogdanki do dobry węgiel jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Mam problem. Remontujemy stary dom i co za tym idzie komin ten stary. Zawsze paliliśmy Piastem i było wszystko ok jednak panib dobra rada powiedziała mi żeby kupić sobie wysokokaloryczny . Oczywiście kupiłam i zaczęło się  . Piec nie pali, pełno dymu. Chyba już 3 kominiarzy było wszystko drozbe  komin czysty jednak stary  . Czy może być to winna węgla czy np mogą być wypalone fugi w kominie itd. Dodam że dwa dni było super temperatura 70  a dziś znowu nawt rozpalić za bardzo się nie chciał. Już nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz od góry czy od dołu?

Komin drozny ale czy czyszczona była też rura do komina oraz czopuch kotła?

Jaki masz wegiel? Podaj granulacje, kopalnię i typ węgla. 

Napisz6 jaki to kocioł a także czym sterujesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Jak ktoś nauczy się palić na Marcelu to innego nie będzie chciał. Palę nim na w piecu DS Protech SKT zrobiłem sobie w tym piecu palnik z szamotu  okno wys 11cm  na 17cm.  Komin mam 27x15 wysoki na 11m i na górze Smart flowa  po regulacji pięknie się pali praktycznie bez dymu lub czasem z ledwo zauważalna smuga. Przy rozpalaniu( zasypuje piec do pełna) palę na miarkowniku dojeżam do 70 przez około 2h  i potem ustalam szczelinę na popielniku na 7-8 mn i rano jest 40. Dodam że palę na grawitacji.Rano przerusztuje zasypuje do pełna dam miarkownik na 65 i tak do wieczora. Raz na tydzień wygłaszam piec na czyszczenie. W cieplejsze dni to  tak koło 0 a w noc tylko -5 to palę tylko na Noc ale wtedy trzeba rozpalać. Raz na 3dni czyszczę przestrzeń z dolnego rusztu, popił i koks na sito i potem koks spowrotem do pieca? zastanowiłam się czy nie przejść na węgiel z Rydutowów? Słyszałem że jest jeszcze mocniejszy i w niższej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.