Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Grawitacyjne


lukasz86ur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum, mam problem z instalacją grzewczą w domu jednorodzinnym (prosta instalacja w obiegu otwartym, rury stalowe). Instalacja była robiona ze spadkami na rurach, dobierane odpowiednie przekroje, aby działała w ogrzewaniu grawitacyjnym. Cała instalacja działa bez problemu jeśli jest wykorzystywana pompa wody. Problem pojawia się gdy zabraknie prądu i w tym momencie rośnie temperatura na piecu, dodatkowo grzeją dwa grzejniki oraz bojler wody ciepłej. Pozostałe siedem grzejników robi się zimne. Czy przyczyną może być wysokość umiejscowienia kotła, a dokładniej rura zasilająca, która po wyjściu z kotła, przebiega zaraz w dół (tz. syfon). Czy może pomóc zamontowanie zaworu na dopływie do bojlera ciepłej wody, oraz zablokowanie przepływu wody do tych trzech elementów, w celu wymuszenia przepływu na pozostałe siedem grzejników?

post-76305-0-03317400-1512133746_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy jest źle wpięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że te dwa grzejniki i bojler, działają w grawitacji ponieważ rura zasilająca jest wyprowadzona w odpowiedni sposób do tych grzejników, a do pozostałych grzejników rura ma kilka załamań, przez co grawitacja nie działa, czyli odłączenie tych trzech grzejników od instalacji nic tutaj nie da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże święty - kto się napala w 21 wieku na grawitacje?
Nie szkoda Wam kasy na rury, obejścia, kształtki itd. o dużych rozmiarach?

Dzisiaj czytałem, że wyjścia w piecach sztokera są wielkości 1 cal... 
Ludzie boją się pompki jak muminki buki...

Na zadupiu na którym mieszkałem prądu brakło w zimie chyba raz na kilka godzin, pare razy zerwało na kilka / kilkanaście minut - może godzina max - podpięty UPS ciągnął 8h z uśmiechem na ustach i tyle widziałem braków prądu.
P.S. Ups - 90 zł, używany aku z auta co już nie odpalał za free.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże święty - kto się napala w 21 wieku na grawitacje?

Nie szkoda Wam kasy na rury, obejścia, kształtki itd. o dużych rozmiarach?

 

Dzisiaj czytałem, że wyjścia w piecach sztokera są wielkości 1 cal... 

Ludzie boją się pompki jak muminki buki...

 

Na zadupiu na którym mieszkałem prądu brakło w zimie chyba raz na kilka godzin, pare razy zerwało na kilka / kilkanaście minut - może godzina max - podpięty UPS ciągnął 8h z uśmiechem na ustach i tyle widziałem braków prądu.

P.S. Ups - 90 zł, używany aku z auta co już nie odpalał za free.

 

 

Tu nie chodzi o żadne "napalanie się". Instalacja była robiona parę lat temu, hydraulik zapewniał że jest to instalacja grawitacyjna. Niestety okazuje się, że tylko część grzejników działa w grawitacji, stąd moje pytanie, jaka może być przyczyna. Druga sprawa przy okazji dowiedziałem się, że instalacja jest niebezpieczna. Co do UPS-A, zazwyczaj jest tak że gdy coś jest aktualnie potrzebne, to tego nie mamy, a więc podczas mojej nieobecności w domu, trudno będzie szybko wszystko podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do UPS-A, zazwyczaj jest tak że gdy coś jest aktualnie potrzebne, to tego nie mamy, a więc podczas mojej nieobecności w domu, trudno będzie szybko wszystko podłączyć.

UPS to takie urządzenie że tam się nic nie podłącza - tam jest to podłączone... Sam się ładuje, sam się przełącza a Ty możesz byc nawet w tym kraju na H... Hameryce :)

P.S. Ogrzewanie podłogowe mieli nawet starożytni Rzymianie ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Hypocaustum ) co nie znaczy że dalej mamy to robić w ten sam sposób :P

 

Nie mam zamiaru nikogo atakować ani urazić - wtrąciłem tylko swoje 3 grosze o grawitacji dla potomnych bo wiadomo tutaj instalacja już istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wszystkie cenne uwagi, teraz mam już kilka możliwości. na obecną chwilę nie mam jeszcze żadnego zaworu na bojlerze, czy założenie takiego zaworu na powrocie będzie dobrym rozwiązaniem? Pytam ponieważ na rurce zasilającej do bojlera, nie ma praktycznie możliwości aby taki zawór zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone co najmniej 0,3 m nad najwyższym punktem przepływu wody w instalacji.(Pompa na zasilaniu)
Jeśli pompa w instalacji jest umieszczona na powrocie kotła, wówczas odległość ta musi być zwiększona do wartości 0,7 x Hp (Hp oznacza wysokość podnoszenia pompy wyrażoną w m słupa wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone co najmniej 0,3 m nad najwyższym punktem przepływu wody w instalacji.(Pompa na zasilaniu)

Jeśli pompa w instalacji jest umieszczona na powrocie kotła, wówczas odległość ta musi być zwiększona do wartości 0,7 x Hp (Hp oznacza wysokość podnoszenia pompy wyrażoną w m słupa wody).

Kolego - a jak autor wątku ma wpiętą pompkę ? czy na zasilaniu czy powrocie?. I od czego to zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.