Skocz do zawartości

bananex17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad wyborem pieca co na węgiel i drewno co możecie polecić ? Chodzi mi o dobrą jakość pieca nie koniecznie patrzę na koszty. Dom 178m2 łącznie parter i poddasze, okna 3 szyby, docieplenie 20cm, i chcę założyć piec plus bufor, znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/piec-kociol-kotly-zgazowujacy-ruszt-wodny-zasypowy-12697126629
Co o nim myślicie ? Blacha 6mm duże drzwiczki zasypowe. I proszę o wasze propozycje na drzewo i węgiel(nie chcę pieca typu atmos zagazowującego drewno bo szukam coś uniwersalnego do palenia różnym paliwem) a poza tym w atmos trzeba długo drzewo sezonować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chatę dobrze docieploną to ja bym się zastanawiał nad pompą ciepła jakiś monoblok aby z kosztami zjechać i już koszt podobny do dobrego kotła a jednak koszty eksploatacyjne zdecydowanie mniejsze, sam w starym domu średnio docieplonym mam pompę i grzeję od 120-200 m2 obecnie bo trochę poddasze powiększyłem i narazie wychodzi o połowę taniej od węgla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy chcesz spalać bo niebawem pozbawia nas tej możliwości a napewno za rok będzie problem z pozyskaniem drewna 

Gdybym kupował drewno to potrzebował bym na tą zimę opal za jakieś 6-7 k plus moje rąbanie i suszenie,jak nie musisz to się nie spiesz z wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie jaka jest u Ciebie relacja pomiędzy chęcią pracy przy ogrzewaniu domu , możliwościami zastosowania różnych źródeł ciepła, możliwością ponoszenia nakładów na ogrzewanie.

Piszesz nie chcesz kotłów zagazowujących drewno bo trzeba długo suszyć to na dzień dzisiejszy znaczy skreślasz drewno jako opał ! Obecnie kotły nie dopuszczają mokrego drewna  albo prawie nie dopuszczają, a dlaczego ... w skrócie BO NIE. Bardziej wyczerpująca odpowiedź jest na setkach stron tego forum.

To może jakaś węglówka  albo wood spalający węgiel np MPM wood 14kw  ( powinno wystarczyć jak cieplej niż -15 jedziesz drewnem jak zimniej możesz mieszać z węglem i będzie ok - wszystko jest na forum)

 Pompa ciepła OK ale jak wyłączą prąd to masz to co mają na Ukrainie no chyba że sobie ognisko w salonie rozpalisz i kurna chata jak malowanie albo agregat ... widok jak Tesla ciągnąca agregat na przyczepie ... bezcenne 🙂

Masz 178 metrowy dom  dobrze izolowany  to może gaz do 2027 wolno montować w UE takie kotły ( węglowe wolno używać a nie montować  jak na razie na pewno do 2028 ( do 2030 prawie pewne ) te 5 klasy)

Kocioł gazowy może wyjść dużo taniej w zakupie i montażu , dużo miejsca w obejściu zostaje bo nie trzeba magazynować paliwa ale to samo co prąd , no chyba że zmienisz mu paliwo na LPG i jedziesz awaryjnie z butli ( też jest na forum jak pogrzebiesz )

Poczytaj pomyśl i wybierz najpierw paliwo z jego całym dobrodziejstwem i wadami 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od bufora i grzałek w G12w. Koszt grzałki 500 PLN. Potem możesz kombinować z gazem, drewnem, węglem. Za kilka lat i tak staniesz w tym samym miejscu co teraz. Będziesz likwidował piec za kilka tysiaków, bo takie będą przepisy. Gazu już chyba nie podłączysz. Z tego co mi wiadomo, to nie podłączają nowych użytkowników.

Decyzja przed tobą. Wszyscy chcą odejść od paliw kopalnych, bo będzie tylko gorzej. Masz wszystkie atuty aby zamontować bezobsługowe, tańsze w zakupie, tańsze w eksploatacji źródło ciepła. Płyniesz pod prąd. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gaz podciągnięty do domu i w sumie brałem to pod uwagę tylko boję się kosztów w razie odmrożenia cen gazu a myślę coś o drewnie bo mam trochę lasu ale w sumie bije się z myślami co chodzi o gaz. Pompa ciepła w sumie dobrze tylko plus fotowoltaika. A jakie doświadczenia macie na temat gazu ? Jaki koszt ogrzewania itd. podkresle że żona ciepło lubi 😁 tak że nie będzie w domu 19 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zachwalał mi piec na pellet, który też brałem pod uwagę ale jak wyżej napisałem mógłby być ale z możliwością palenia drewnem. Podstawą dla mnie to możliwość palenia drewnem ze względu na to że w razie "braku lub kosmicznej ceny węgla" 😂😂😂 gazu 😂😂 albo prądu zapale drewnem i nie zamarzne.  Żyjemy w czasach w których można się wszystkiego spodziewać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz gaz podciągnięty do domu, oczywiście z podpisaną umową, bo sama rurka nie starczy, to nad czym się zastanawiasz.

  • Gaz w tej chwili wychodzi taniej od węgla.
  • System jest prawie bezobsługowy (raz na rok trzeba do kotła wpuścić jakiegoś serwisanta, co go przeczyści)
  • Tańszy w montażu od kotła na paliwo stałe
  • nie ma problemów z kominiarzem. Przychodzi, zagląda, robi pomiary, zostawia papier i po sprawie. W kotle na paliwo stałe trzeba przeczyścić komin, a na pewno jest drożej.
  • Więcej czasu wolnego 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedno już się wyjaśniło. Gazu nie masz. Kup kuchenkę za 100 złotych niech podpisują z Tobą umowę. Zobaczymy ile będziesz czekał. Może się okazać, że gaz sam wyeliminujesz. Ceny energii prędzej czy później i tak będą uwolnione.

Mając jeszcze nie odebrany dom i tak musisz zamontować źródło ciepła o zaostrzonych normach emisyjności. Jak zamontujesz jakiś kocioł, co nie spełnia nowych wymogów dla budynków oddawanych do użytkowania pierwszy raz, to i tak Ci go nie odbiorą.

Sprawdź czy ten kocioł z linka spełnia wszystkie normy.

Kocioł gazowy też musi być z jakąś normą. Są stare kondensacyjne, co nie łapią się na nowe normy.

Taki cytat jeszcze wrzucę:

Nowy polski dom lat 20. XXI wieku raczej nie będzie już ogrzewany węglem ani gazem. Wchodzące w życie od 2021 roku Warunki Techniczne dla budynków nowych i remontowanych utrudniają radosne zużywanie paliw kopalnych a kładą nacisk na świetną izolację i maksymalne wykorzystanie OZE: słońca i drewna. Takie rzeczy Sewerynowi Baryce się nie śniły. Nowoczesny polski dom będzie przyjaźniejszy i tańszy w użytkowaniu – ale niestety może przez to być istotnie droższy w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten piec posiada 5 klasę (oczywiście współpracując zbuforem ) tą norma jest spełniona, co chodzi o gaz to muszę się tym zająć bo do marca muszę zgłosić jego odbiór czyli właśnie jakąś starą kuchenkę nawet założyć. Mam dość duży dylemat z tym piecem bo czas mnie lekko piekli bo pasuje mi wygrzać podłogi żeby dalej wykańczac dom i też bym chciał już mieć za sobą kwestie ogrzewania. Nie skupiam się za bardzo na cenie czy zestaw będzie mnie kosztował 10 15 czy nawet 20 tys tylko zależy mi na tym żeby był w miarę ekonomiczny w użytkowaniu i najlepiej nieuzalezniajacy mnie od sytuacji w naszym dobrym kraju i gospodce na świecie. Bo jak wyżej napisałeś że ceny gazu i tak kiedyś odmrożą i wtedy przykladowo biorąc pod uwagę aktualne+- średnie roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie gazowe 4000zl do niego po nowym roku wróci VAT =4920zl i przykładowo niech odmrożą gaz który aktualnie jest 400% droższy.... Nawet niech to spadnie na 300 albo 200. Dlatego się obawiam gazu, i w moim przekonaniu zostaje mi drewno +pelet drewno+zwykły węgiel 😐wiem z czym się liczy palenie drewnem bo mam to na co dzień ale myślę że bufor z podlogowka minimalnie ograniczy czas spędzony w kotlowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że w tym kotle można palić węglem. Więc on chyba nie spełnia warunków WT-2021. To że jest 5 klasy, to można go zamontować w starym domu, ale chyba nie w nowym. Do nowych chyba muszą mieć odpowiedni certyfikat.

Nie jestem do końca pewny tego co piszę, ale lepiej to sprawdzić, zanim będzie za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz iść ta drogą to ja bym wziął MPM a 14 + lemet  800/200 kombinowany  do tego jakiegoś multisplita inwertera sobie założył > to masz węglówkę/ drewno  i klimę w domciu a inwerterem jak jest jeszcze nie za zimno  tzn około zera  zera spokojnie możesz się dogrzewać bardzo ekonomicznie  wtedy cop jest jeszcze przyjazny kieszeni to przecie pompa ciepła jest taki inwerter. Przemyśl popytaj   🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też węglówka / drewno, jak to ładnie napisał. Przede wszystkim musisz patrzeć na taki kocioł, co przejdzie odbiór budynku. To jest najważniejsze. Jak to będziesz miał określone, to wybór będzie prostszy, bo bardziej ograniczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro się dopytam zadzwonię tam, ale z tego co mi kierownik budowy mówił to gaz prąd komin muszę mieć papiery odbioru na koniec geodeta i tyle tak cały odbiór będzie wyglądał, że nikt mi tam nic sprawdzał nie będzie (może akurat u nas taki luz jest ) ale kolega mówił że też tak u niego odbiór wyglądał, ale jutro napiszę jaka norma jest tego pieca. I pytanie jeszcze przy buforze kombinowanym nie potrzebuje już bojlerw cwu prawda ? I jak się w ogólnie to sprawuje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli "bufor kombinowany" ? Jakaś własna robota, bufor w buforze, z wężownicą jedną, dwoma ?

Bufor gromadzi energię. Im większy, tym więcej energii zgromadzi. Są różne bufory. Z wężownicą załatwi Ci CWU, ale grzać duży bufor na potrzeby CWU, to strata. Jak użytkowników jest do 3, to przepływowy ogrzewacz, powyżej 3 osób bojler. Do bojlera na lato grzałka offgrid. Będzie Twoja upragniona niezależność. Takie samo rozwiązanie na okresy przejściowe z buforem CO. Działa, bo mam i jestem zadowolony. Nawet teraz w te pochmurne dni grzałka offgrid cały czas grzeje wodę w buforze. Nie dużo, ale grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2022 o 17:29, bananex17 napisał(a):

Witam, zastanawiam się nad wyborem pieca co na węgiel i drewno co możecie polecić ? Chodzi mi o dobrą jakość pieca nie koniecznie patrzę na koszty. Dom 178m2 łącznie parter i poddasze, okna 3 szyby, docieplenie 20cm, i chcę założyć piec plus bufor.

A masz grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Poruszmy temat! Widze ze i kolega Wacio jest. Mądry gość! Również pieca potrzebuje na dopalenie. Posiadam bufor 1000l i grzałki w taryfie G12w. Zawsze musiałem dokupić prądu ale stawki były małe. Po przekroczeniu 2MW stawki w G12w to 1zł. Chcę dokupić piec żeby czasami grzać bufor. Żeby zmieścić się w tym limicie 2MW. Moim zdaniem lepiej zainwestować u siebie kase niż oddac w rachunku za prąd. Opał mam swój, las jest. Tylko pieca brak i wybór ciężki. Byl plan na MPM Ds wood 10kw ale podobno ciezko z dokładniem bo sie kopci. W piecu kamienie szamotowe lipne i trzeba duzo przerobek samemu robic. Chciał bym kupić cos do 7-8 tys jakas sprawdzona konstrukcje bez zbednego kombinowania. A nawet jak by piec był tańszy to jeszcze lepiej. Mnóstwo ludzi jeszcze pali w takich piecach i myślę że ktos cos podpowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MPM-a wntylator wyciągowy i się nie kopci. MPM to niska cena, prostota do bólu i łatwość czyszczenia ! a czysty kocioł to wydajny kocioł. Do tego bardzo dużo wiedzy na forum jak zrobić by było lepiej niż producent przewiduje 😛. Całe kombinowanie można zmieścić czasowo w dniu montażu kotła. Jeśli chodzi o bufor 1000l i palenie  tylko drewnem to napewno wybrałbym 14kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na drewno bralbym stalmarka,bo przerobek,SMRODU w domu oproci mpm brak.Drewno zawsze bedzie.Ruszt wodny tež nie w kotle žadnym plusiem,jesli z nim ma 5. klase,to ja jestem Mata Hari.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz bufor to bierz kocioł dużej mocy. Do 1000l 18kw lub więcej, tak żeby jeden załadunek wystarczył do zagrzania całego bufora. Ja mam MPM DS 14 kw i bufor 750l i samym drewnem twardym jest na styk albo nawet trochę za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mafialoso napisał(a):

Ktoś jeszcze jakies sugestie?

Przy grzaniu kotłem, jakiś sterownik który zablokuje grzałkę na jakiś czas. Wszystko zależy od tego jak będziesz chciał wspomagać te grzałki. Ja przy gazie nie mam problemu, jest przewidywalny. Drewna nie przewidzisz, ale jest tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.