Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Grawitacyjne


lukasz86ur

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa na zasilaniu, pompa na powrocie - nie wiem kto wprowadził to nazewnictwo bo jest o dupe rozbić. 
Znaczy to ma sens jeśli instalacja jest zrobiona poprawnie (zbiornik jako pierwszy po wyjściu z kotła). 

W przypadkach na forum powinno się rozpatrywać jako pompa PRZED i ZA wyjściem do naczynia wyrównawczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, zgodnie ze wskazówkami zamontowałem zawór na wyjściu z bojlera. Przy zakręconym bojlerze oraz dwóch innych grzejnikach, wymusiłem przepływ wody w systemie grawitacyjnym. Dokonałem paru pomiarów temperatury na grzejnikach. Na mniejszych  grzejnikach różnica temperatury między zasilaniem a powrotem wynosi 10 stopni, na większych różnica wynosi 20 stopni. 20 stopni różnicy jest między wyjściem z kotła a powrotem. Natomiast różnica temperatury między wyjściem z kotła a rurkami zasilającymi grzejniki wynosi ok. 10 stopni. Rozumiem że grawitacja w moim przypadku nie działa w 100 procentach, lecz jest bardzo duża poprawa w tej sprawie. Pomiary robiłem przy temperaturze na kotle w okolicach 65 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby grawitacja nie działała to temp grzejników byłaby równa temp otoczenia.

Te 20C różnicy jest OK - tak dobiera się grzejniki, na deltę temp 10-20C

Natomiast niepokojący jest fakt wychładzania wody podawanej na grzejniki - 10C spadku temp na samych rurach to dużo - powinna być dobra izolacja na tych rurach!

Inaczej praca grawitacyjna nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, rury nie mają w ogóle izolacji, ponieważ zostały zostały przykryte wylewką. Dom ma już swoje lata, a więc różni "fachowcy" tym się zajmowali. Nadmienię jeszcze że gdy pompka jest włączona to nie ma takiej różnicy temperatury, ale to na pewno zasługa pompki. Druga sprawa przy uruchomionej pompce, różnica temperatury na wejściu i wyjściu z grzejnika jest znikoma, tutaj nie wiem czy to jest dobre, czy nie powinny być zastosowane jakieś zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, rury nie mają w ogóle izolacji, ponieważ zostały zostały przykryte wylewką. Dom ma już swoje lata, a więc różni "fachowcy" tym się zajmowali. Nadmienię jeszcze że gdy pompka jest włączona to nie ma takiej różnicy temperatury, ale to na pewno zasługa pompki. Druga sprawa przy uruchomionej pompce, różnica temperatury na wejściu i wyjściu z grzejnika jest znikoma, tutaj nie wiem czy to jest dobre, czy nie powinny być zastosowane jakieś zawory.

Jak masz coś liczone dla delta 20 stopni jak w grawitacji a zasadzisz pompę która tą deltę zniweluje do 5 stopni to przegrzejesz pomieszczenie - jeśli nie masz termostatów. Jak masz termostaty to aż takiej różnicy nie ma bo i tak się zamkną.

Szybszy przepływ, mniejsza delta, większa moc bo większa różnica temp. grzejnik - pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.