Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant ecoTEC pro 146/5-3 + VRC700/6 - sam włącza ogrzewanie.


kulfi82

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

jak to zwykli robić nowicjusze, pierwszy post na forum i już z problemem 🙂 Z góry dzięki za każdą cenną wskazówkę. 

Od ponad miesiąca walczę z poważnym problemem w kotle Vaillant ecoTEC pro 146/5-3 sterowanym za pomocą regulatora VRC700 zamontowanego w salonie. Pod koniec września (jak co roku) robiliśmy przegląd urządzenia. Polecony instalator nie znalazł żadnych usterek i problemów, kocioł przeszedł czyszczenie i konserwację. Jakieś dwa tygodnie po przeglądzie pojawiły się problemy. Kocioł zaczął samoistnie włączać funkcji grzania i nagrzewa dom ponad zadane temperatury. Na regulatorze VRC700/6 pozycja Tryb pracy/grzanie ustawiona jest na Wyłącz. Włączone jest tylko podgrzewanie CWU. Temperatura dzienna ustawiona na: 21, nocna:19 stopni. Dziś rano obudziła mnie wyjątkowo wysoka temp. w domy 23 stopnie. Poszedłem więc do kotłowni a tam na wyświetlaczu kotła miga ikona grzejnika (tak jak w momencie grzania domu) i słychać ostrą pracę palnika. Mocno się zdziwiłem ponieważ jak wspomniałem włączone jest jedynie podgrzewanie C.W.U. Wyłączyłem z guzika piec bo po mimo 23 stopni dalej grzał palnikiem. Po kliku minutach włączyłem go ponownie, palnik przestał pracować ikona grzejnika już się nie pojawiała. W salonie regulator pokazuje 23 stopnie, czuć, że podłoga jest mocno nagrzana. 

  • Piec sam włączył tryb ogrzewania, sam nagrzał dom ponad zadane temperatury,
  • Na ścianie budynku zamontowany mam czujnik pogodowy Vaillant, ale z tego co widzę wskazuje temperatury rzeczywiste,
  • Sytuacja miała miejsce już dwukrotnie i zauważyłem, że występuję w sytuacji gdy temperatury spadają poniżej zera (w nocy był przymrozek),
  • Dwukrotnie był wzywany instalator, który niestety rozkłada ręce. Za pierwszym razem podejrzewał zacięty zawór trójdrożny, który (w teorii) zamiast grzać wodę grzał podłogę, ale okazało się, że wszystko z nim jest ok.
  • Piec ma niespełna 3 lata, do tej pory działał bez najmniejszego problemu.

Niestety w mojej najbliższej okolicy niestety nie ma lepszych i ogarniętych instalatorów. Sami wymieniacze i testerzy. Zostałem więc z problemem sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz kogoś od elektroniki. Pokaż zdjęcia hi-res tej elektroniki pokojowej wewnątrz. Musisz rozebrać panel. Zadzwoń do Vailanta ile kosztuje diagnostyka w serwisie fabrycznym.

Z punktu widzenia osoby, która czasem coś naprawia mogę ci powiedzieć, że tego typu usterki, które tylko czasem występują, a czasem nie są są nieciekawe do diagnozowania.  Serwis fabryczny ma tę przewagę, że może podmienić część i to zasadniczo się robi aby nie tracić czasu na pomiary.

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł załączył się sam mimo wylaczonej funkcji grzania, to prawdopodobnie zadziałała funkcja zapobiegajaca zamarzaniu. Zmień na sterowniku VRC700 opóźnienie na 12h, fabrycznie jest ustawione 4 godz. Na drugiej fotce, System -> Opoznienie ochrona zamarzania.

Edytowane przez damianesqu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2022 o 11:48, damianesqu napisał(a):

Jeżeli kocioł załączył się sam mimo wylaczonej funkcji grzania, to prawdopodobnie zadziałała funkcja zapobiegajaca zamarzaniu. Zmień na sterowniku VRC700 opóźnienie na 12h, fabrycznie jest ustawione 4 godz. Na drugiej fotce, System -> Opoznienie ochrona zamarzania.

dzięki wielkie, ustawiłem na 12h.. dziś przyszły do ponownie niższe temperatury zewnętrzne i póki co piec zachowuje się normalnie. Przed zrobieniem zdjęć zmieniłem też Korekta temp. pokoj. z brak na Termostat.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kulfi82 napisał(a):

dzięki wielkie, ustawiłem na 12h.. dziś przyszły do ponownie niższe temperatury zewnętrzne i póki co piec zachowuje się normalnie. Przed zrobieniem zdjęć zmieniłem też Korekta temp. pokoj. z brak na Termostat.

przy podłogówce wg mnie lepszą opcja jest korekta, większy komfort temperaturowy, jak się zrobi cieplej w salonie (słonce przygrzeje, gotowane, inne źródło ciepła) termostat wychłodzi wodę w obiegu i potem kocioł będzie musiał nadrobić jak temp spadnie, bo taki ma algorytm. Ale testuj po swojemu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

Mam podobny problem. Kocioł Vaillant ecoTEC pro 146/5-5, regulator VRC700/6 i zewnętrzny czujnik temperatury, więc zestaw prawie identyczny. Piec grzeje ponad temperatury ustawione na sterowniku, dodatkowo włącza się gdy tryb pracy Grzanie jest wyłączony. Po przekroczeniu nastawionych temperatur grzeje dalej tylko z mniejszą mocą palnika i niższą temperaturą wody na wyjściu z pieca. Gdy w menu instalatora ustawię obieg na nieaktywny wtedy się nie włączy. W tamtym roku grzałem tylko na 10 stopni bo jeszcze środek nie był wykończony i wszystko było ok. Temperatura wzrastała do 10,5 i kocioł się wyłączał. Nie wiem czemu teraz tak wariuje. Czy opisane zmiany w ustawieniach pomogły? Ktoś coś jeszcze poradzi?

Z góry dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiając temperaturę wewnątrz na 10 stopni, kocioł dobierał sobie system grzania do różnicy temperatur między temperaturą zadaną, a temperaturę zewnętrzną. W takim przypadku różnica byłą bardzo mała. W zeszłym roku o tej porze było kilka stopni cieplej.

Teraz mieszkasz i masz zadaną temperaturę (zgaduję) 21 stopni. Różnica między temperaturą zewnętrzną, a zadaną jest około 20 stopni. Dlatego kocioł grzeje trochę mocniej, a jak osiągnie zadaną temperaturę, to ją próbuje podtrzymać. 

Według mnie jak najbardziej prawidłowe działanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione na razie 15 stopni - wprowadzamy się dopiero za tydzień, może dwa i chciałem trochę "wygrzać dom" przed przeprowadzką. No i właśnie grzeje nawet 5 stopni ponad i ciągle chodzi. Wyłączyłem na razie bo chcę najpierw dowiedzieć się czy tak ma być. A może ktoś podrzucić jakieś "startowe" nastawy parametrów - chodzi mi o wartość krzywej grzewczej (instalator ustawił 1.00) lub jakichś innych rzeczy w regulatorze, które mogą mieć wpływ na takie a nie inne zachowanie kotła. Czytałem wyżej o tym opóźnieniu temp. zamarzania. Jutro przetestuję czy to ma wpływ. A może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z tą korektą temperatury pokojowej. Instalacja podłogowa na całości, wewnętrzny czujnik temp./panel sterujący w salonie.

Edytowane przez Marcinn84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem, to obecne kotły są tak naszpikowane elektroniką, że ciężko to ogarnąć. Mam wrażenie że wszyscy producenci tak napisali oprogramowanie, aby działało prawidłowo w standardowych temperaturach, czyli między 19, a 26 stopni. Jak ktoś chce uzyskać inną temperaturę, to elektronika sobie nie radzi.

Co jakiś głupi użytkownik będzie ustawiał, jak ja, mózg elektroniczny wiem lepiej, co dla użytkownika jest dobre. 🙂 

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator ustawia dla podlogowki 1.0? Miszcz. Ja przed sezonem zmniejszylem z 0.2 na 0.15 i przy nastawie 20° grzal do 21.5

Od dwoch tygodni chodzi mi na 0.1 i 20.5° w domu przy zadanej 20° 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał(a):

dla podłogówki to raczej grubo poniżej 1, np ja mam 0,4 

 

Godzinę temu, damianesqu napisał(a):

Instalator ustawia dla podlogowki 1.0? Miszcz. Ja przed sezonem zmniejszylem z 0.2 na 0.15 i przy nastawie 20° grzal do 21.5

Od dwoch tygodni chodzi mi na 0.1 i 20.5° w domu przy zadanej 20° 24h.

Dzięki za info. Jutro pójdę to przestawić na 0.3 i zobaczę jak będzie działać. Dom jest raczej dobrze ocieplony, więc to sensowne że powinny być niższe nastawy. Ustawił tak jak ustawił. Powiedział żeby przy tym nie grzebać i pojechał (autoryzowany serwis Vaillant). Podczas poprzedniej zimy grzałem tak tylko aby w środku nie zamarzło na 10 stopni to się tym jakoś nie interesowałem, dopiero teraz zaczynam obczajać co i jak. A co z tą korektą temperatury?

Albo gdyby ktoś miał link do jakiegoś poradnika/wątku na forum poruszającego rzeczowo temat sterowania parametrami kotła i ich poprawnych ustawień to byłbym bardzo wdzięczny 🙂

Edytowane przez Marcinn84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawil byle uruchomić a ile klient zuzyje gazu to juz nie jego problem, takie czasy, trzeba się  doszkalac w kazdej dziedzinie. Najpierw ustal odpowiednia KG najlepiej przy temp zew. 0°, Temp. zadana 20°,  korekta temp ustaw BRAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 15.11.2022 o 11:48, damianesqu napisał(a):

Jeżeli kocioł załączył się sam mimo wylaczonej funkcji grzania, to prawdopodobnie zadziałała funkcja zapobiegajaca zamarzaniu. Zmień na sterowniku VRC700 opóźnienie na 12h, fabrycznie jest ustawione 4 godz. Na drugiej fotce, System -> Opoznienie ochrona zamarzania.

 

17003828516691317313041509734134.jpg

 

Proszę o pomoc mam ten sam problem, kocioł sam sie załącza. Nie mieszkam w domu jeszcze. Temperatura na zewnątrz okolo 0

Stan palnika wyłączony, przyjezdzam rano a w domu 21 i kocioł dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.