Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja do nowego domu


Algha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Nie wiem czy wybrałem dobry dział - jeśli nie to proszę o korektę.

Przymierzam się do budowy domu - parterowy ok. 130m2 + (kiedyś) użytkowe poddasze.

Próbuję wymyśleć rozwiązanie ogrzewania domu + CWU tak aby było to optymalne ekonomicznie w dłuższej perspektywie i aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej (bo inaczej sprawa jest słabo opłacalna). Ogrzewanie domu z instalacji podłogowej, niskotemperaturowej.

Mój pomysł to:

- bufor 1000/200 (800l CO + 200l CWU) zasilany energią elektryczną z gniazdka + kominek z płaszczem wodnym

- po odbiorze budynku do użytkowania instalacja PV + magazyn energii

 

No i mam kilka "zagwozdek":

- najchętniej bym zrezygnował z kominka z płaszczem, ale to chyba nie jest zgodnie z WT2021? Wydaje mi się, że taryfa G12, a docelowo instalacja PV wystarczy. Ktoś ma tutaj jakieś doświadczenia?

- jak policzyć sensowną wielkość instalacji PV?

- im więcej czytam tym mniej widzę sens w instalacji PC. Ale może jednak się mylę?

- a może jednak gaz? Mam w drodze, ale chciałem uniknąć bo to jest jednak mało przyszłościowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej instalacji nie bierz kombinowanego bufora tylko osobno cwu i co - inaczej nie będziesz mógł osobno sterować ich temperaturami. Do cwu weź większy żeby się w ciągu dnia nie włączał. Pamiętaj że litraż użytkowy takiego zbiornika to zaledwie ok. 30 proc faktycznie masz do dyspozycji

1000l co powinno starczyć na G12 przy bardzo dobrym ociepleniu - najwyżej przez tydzień w roku dopomozesz w ciągu dnia, z kasy zaoszczędzonej na kominku wystarczy na 20 lat takiej "pomocy"

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej instalacji nie bierz kombinowanego bufora tylko osobno cwu i co - inaczej nie będziesz mógł osobno sterować ich temperaturami. Do cwu weź większy żeby się w ciągu dnia nie włączał. Pamiętaj że litraż użytkowy takiego zbiornika to zaledwie ok. 30 proc faktycznie masz do dyspozycji

1000l co powinno starczyć na G12 przy bardzo dobrym ociepleniu - najwyżej przez tydzień w roku dopomozesz w ciągu dnia, z kasy zaoszczędzonej na kominku wystarczy na 20 lat takiej "pomocy"

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka


No właśnie powoli się leczę z kombinowanego zbiornika bo wychodzi na to, że nawet latem trzeba grzać cały a nie tylko CWU.
Tamten litraż wziął się stąd że to był największy jaki znalazłem.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Obecnie najbardziej praktyczny jest gaz.
Nie wiem jaki budynek, ale pewnie wystarczy komin przez ścianę
Ulgi na ocieplenie nie dostaniesz, gdyż budynek będzie nowy i będzie musiał być ocieplony przed oddaniem.
Nie chcę usługi na ocieplenie tylko na zaawansowane systemy typu PV, rekuperacja, magazyn energii. Budynek muszę najpierw oddać i zastanawiam się jaki zestaw startowy wystarczy do odbioru budynku i co muszę potem dołożyć.
Gazy nie chcę bo nie rozwiązuje problemu - to paliwo kopalne i jest piętnowane przez WT2021

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Algha napisał:

kombinowanego zbiornika bo wychodzi na to, że nawet latem trzeba grzać cały a nie tylko CWU.

Głupot się naczytałeś. Grzejesz tyle ile chcesz może być to 1/4 1/3 1/2 i i 5/8 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupot się naczytałeś. Grzejesz tyle ile chcesz może być to 1/4 1/3 1/2 i i 5/8
Gorzej. Instalator tak twierdzi. Swoją drogą, musiałby być sposób spuszczania wody co ze zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Algha napisał:

Instalator tak twierdzi. Swoją drogą, musiałby być sposób spuszczania wody co ze zbiornika

Zmień hydraulika. Sposób spuszczania wody CO??? Nie rozumie! Odkręcisz zawór i leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.