Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Efekt 23 Kw Tech St 550 Z Pid Pellet


Pawel24ng

Rekomendowane odpowiedzi

Część jest aktualizacja sterownika st-550 2017.11.28 wygrywał już ktos sa jakies zmiany ?

Gdzie znalazles ta aktualizacje? 

Czy w nowym sofcie jest mozliwosc zmian w ustawieniach z PID?

Uzywam ST-550 na Solidzie, tylko palac ekogroszkiem i niestety ale PID nie daje rady, czasem przesypujac retorte, czasem tworzac kopczyk, czasem zmniejszac nadmuch pomimo iz do zadanej brakuje ponad 5-10 stopni, a czasem utrzymujac wysoki kiedy temperatura siega zadnej. Totalny chaos..

 

Ok juz mam, ale i tak okazalo sie ze mam juz najnowsza wersje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema,

oprogramowanie pod pellet, a groch są inne.

Aktualizacje znalezione na stronie sasa: http://www.sas.busko.pl/pl/serwis/oprogramowanie-sterownikow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema,

oprogramowanie pod pellet, a groch są inne.

Aktualizacje znalezione na stronie sasa: http://www.sas.busko.pl/pl/serwis/oprogramowanie-sterownikow.html

Dzieki, wlasnie sprawdzilem i mam aktualne.. Niestety bo myslalem, ze moge liczyc na jakas poprawe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz popytać kogoś z grochem :) widziałem na forum tematy z techem 450 pid i grochem. PID jest podobny między tymi sterownikami. Może tam spróbuj ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś mógłby sprawdzić na swoim kotle jak wygląda u was czas podawania i czas przerwy na ekranie testowym. Próbuje ograniczyć spalanie chcę zobaczyć jak to u innych wygląda.co prawda ja mam efekta 14kw ale chcę porównać. Mnie udało się zejść do 30 kg na dobę przy samej podłogówce i wtedy średnio to ok 1.4 sek. na 23 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drugie pytanko. Czy naprawdę nie da się ustawić tak by ochrona powrotu była włączona na 50st. i chodziła podlogowka? Dzwoniłem do Sasa i powiedzieli że muszę wyłączyć ochronę powrotu bo inaczej nie da rady. Mnie podlogówke dobił max na 18st.za zaworem. A ustawiłem na 26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw 40st i minimalne otwarcie 20%. Przy standardowym ustawieniu 5% sterownik świruje i nie wypuszcza wody do instalacji... to jak ma się nagrzać? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo,idę spróbować. A może mi ktoś powie czy da się w tym sterowniku 550zpid ustawić pompę za zaworem 4d tak żeby chodziła na zadanej histerezie,a nie cały czas. Sąsiad tak ma w piecu Defro i puszcza wodę tylko np.do25st.i się wyłącza a gdy temp.spadnie do 23 to zaczyna pracować. Przez to sądzę ma tak małe spalanie niecałe 20kg na dobę,bo piec mu się wyłącza przynajmniej na 1-1.5godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w menu instalatora w opcji regulator pokojowy jest możliwość wyboru kontroli pompki co. Wtedy jak regulator zgłosi dogrzanie to wyłącza się pompka C.O.. Jak regulator o ustawioną histerezę zgłosi niedogrzanie to pompka się odpala.

Da się też ustawić aby kocioł całkowicie się wygaszał też z opcji jak wyżej. Tyle że u nas zapalarka ciągnie 800W. Przy kilku rozpaleniach to trochę ciągnie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak to jest. wylaczylem tryb wygaszania i teraz mam albo pid praca albo pid nadzor. tak ma byc.? nie powinien byc tryb czuwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest. wylaczylem tryb wygaszania i teraz mam albo pid praca albo pid nadzor. tak ma byc.? nie powinien byc tryb czuwania?

Tak ma być. Ja też tak mam. A powiedz mi jaką masz histereze i jak pracuje ci w nadzorze tzn do jakiej temperatury ci pracuje i potem w jakiej zaczyna pracować? U mnie zadana to 60st.dochdzi do 65 i przechodzi na podtrzymanie tj.nadzur i czysto teoretycznie przy histereze 2st powinien się włączyć przy 58 a on zaczyna pracę przy 63/64 i czasami dobija do 70st. I jeszcze ma prośbę, czy mógłbyś zobaczyć podczas pid praca na ekranie testowym jaki jest czas podawania i czas przerwy? I jak wygląda stosunek pracy do podtrzymania? U mnie panowie serwisanci zalecili maksymalną przerwę 10sek i pracuje 1sek pracy 10 przerwy cały czas. Temperaturę łapie ok 15-20min a przerwa to 20-25 min. Dzięki temu spalanie mi spadło do 30 kg na 30 godzin a wcześniej jak nie pracował w nadzorze to 30 kg szło w 20 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli... PID teraz pracuje jak manual ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma być. Ja też tak mam. A powiedz mi jaką masz histereze i jak pracuje ci w nadzorze tzn do jakiej temperatury ci pracuje i potem w jakiej zaczyna pracować? U mnie zadana to 60st.dochdzi do 65 i przechodzi na podtrzymanie tj.nadzur i czysto teoretycznie przy histereze 2st powinien się włączyć przy 58 a on zaczyna pracę przy 63/64 i czasami dobija do 70st. I jeszcze ma prośbę, czy mógłbyś zobaczyć podczas pid praca na ekranie testowym jaki jest czas podawania i czas przerwy? I jak wygląda stosunek pracy do podtrzymania? U mnie panowie serwisanci zalecili maksymalną przerwę 10sek i pracuje 1sek pracy 10 przerwy cały czas. Temperaturę łapie ok 15-20min a przerwa to 20-25 min. Dzięki temu spalanie mi spadło do 30 kg na 30 godzin a wcześniej jak nie pracował w nadzorze to 30 kg szło w 20 godz.

zadana mam 56 troche za niska ale na nadzorze dochodzi do 62.histereza 2. piec nastawiony na 90%. ale przed chwilą przy 60 st. zalaczyl mi prace. czas podawania 3 sek przerwa 2 min. wentylator 3 sek. przerwa 2 minuty. wentylator 26 proc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam tego pieca i sterownika przy ekogroszku i moge stwierdzic ze PID nie za bardzo mi dziala. Czy jest mozliwosc zmiany ustawien w PID? Problemem jest ze nie moge zwiekszyc nadmuchu o wiecej niz 20%, ale tez co dziwne przy zadanej 62, a 55 na wyjsciu, PID zmniejsza obroty wentylatora do 50% i tak sie buja, niewiadomo dlaczego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadana mam 56 troche za niska ale na nadzorze dochodzi do 62.histereza 2. piec nastawiony na 90%. ale przed chwilą przy 60 st. zalaczyl mi prace. czas podawania 3 sek przerwa 2 min. wentylator 3 sek. przerwa 2 minuty. wentylator 26 proc.

dziś przestawiłem wentylator na 10 sek w nadzorze, bo dziadek tak zalecał, a ja przypadkowo dałem 3 sek. jednak przy nadzorze 3 sek/2 minuty i wentylator 3 sek/2 minuty obroty 24% piec chodził: praca 12 minut, nadzór 12 minut, czyli 1:1.

 

dzwonię dziś do sasa, bo mnie wkurza to, że niby zadana temp na kotle jest 60, a on zamiast przechodzić w jakiś stan podtrzymania to dochodzi powyżej 5 st. i załącza nadzór. a w nadzorze schodzi do 62 i zaczyna się pid praca. dla mnie to bez sensu. po co się nastawia histerezę, jak on i tak działa po swojemu.

 

przy takich nastawach temp. podajnika mam 44 st. C.

 

otworzyłem piec na kominie na 100%, bo wcześniej miałem zamknięty i strasznie mi sadzą zaszedł. teraz może i mniej się brudzi ale z komina od czasu do czasu idzie ciemny dym, może nie czarny, ale chyba tak być nie powinno przy pelecie.

 

pozdrawia, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś przestawiłem wentylator na 10 sek w nadzorze, bo dziadek tak zalecał, a ja przypadkowo dałem 3 sek. jednak przy nadzorze 3 sek/2 minuty i wentylator 3 sek/2 minuty obroty 24% piec chodził: praca 12 minut, nadzór 12 minut, czyli 1:1.

 

dzwonię dziś do sasa, bo mnie wkurza to, że niby zadana temp na kotle jest 60, a on zamiast przechodzić w jakiś stan podtrzymania to dochodzi powyżej 5 st. i załącza nadzór. a w nadzorze schodzi do 62 i zaczyna się pid praca. dla mnie to bez sensu. po co się nastawia histerezę, jak on i tak działa po swojemu.

 

przy takich nastawach temp. podajnika mam 44 st. C.

 

otworzyłem piec na kominie na 100%, bo wcześniej miałem zamknięty i strasznie mi sadzą zaszedł. teraz może i mniej się brudzi ale z komina od czasu do czasu idzie ciemny dym, może nie czarny, ale chyba tak być nie powinno przy pelecie.

 

pozdrawia, Andrzej

Ja też tak mam. Zaraz do nich dzwonię ciekawe co nam powiedzą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak mam. Zaraz do nich dzwonię ciekawe co nam powiedzą

to się wywiedz i zdaj relację. bo ja też zamierzam do nich dzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy mi to wygląda tak jakby ta histereza działała od tych 65. Ustaw histerezę 10 i zobacz czy zejdzie do  55 :)

Tam coś nazmienialiście z tego co widzę :) u mnie jak odpalę PID i jak mam zadaną 60st... to w nadzór wchodzi raz (serwis mówi, że tak musi być, ale nie wyjaśnia czemu to służy), a potem kocioł chodzi tak 58-62... trzymając w miarę tą zadaną cały czas nie wchodząc w nadzór już nigdy :) i chyba pierwotnie takie było założenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy mi to wygląda tak jakby ta histereza działała od tych 65. Ustaw histerezę 10 i zobacz czy zejdzie do  55 :)

Tam coś nazmienialiście z tego co widzę :) u mnie jak odpalę PID i jak mam zadaną 60st... to w nadzór wchodzi raz (serwis mówi, że tak musi być, ale nie wyjaśnia czemu to służy), a potem kocioł chodzi tak 58-62... trzymając w miarę tą zadaną cały czas nie wchodząc w nadzór już nigdy :) i chyba pierwotnie takie było założenie ;)

napisz jak masz ustawienia u siebie, ja tymczasem próbuję dzwonić do technicznego sasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy mi to wygląda tak jakby ta histereza działała od tych 65. Ustaw histerezę 10 i zobacz czy zejdzie do  55 :)

Tam coś nazmienialiście z tego co widzę :) u mnie jak odpalę PID i jak mam zadaną 60st... to w nadzór wchodzi raz (serwis mówi, że tak musi być, ale nie wyjaśnia czemu to służy), a potem kocioł chodzi tak 58-62... trzymając w miarę tą zadaną cały czas nie wchodząc w nadzór już nigdy :) i chyba pierwotnie takie było założenie ;)

udało się dodzwonić do Sas :rolleyes:

 

sugerowane ustawienia kotła: (może niektóre rzeczy znane ale podam to co z rozmowy uzyskałem) - praca z PID:

 

- regulacja ilości paliwa poprzez współ. mocy kotła

- regulacja powietrza - korekta dolna (to na "0"), regulacja górna (w zakresie od -5 do -10, pragmatycznie trzeba dojść)

- czyszczenie podajnika co miesiąc poprzez odkręcenie jakiejś śruby pod podajnikiem - dostęp od popielnika) - muszę tam zajrzeć

 

praca przy wyłączonym wygaszaniu - pid praca - pid nadzór (w kółko)

 

czopuch na 100% otwarty, klapka na drzwiczkach uchylona na 1-1,5 cm

 

ustawienia w pid nadzór:

 

praca 6 sek / przerwa 5 minut

wentylator 6 sek / przerwa 5 min

obroty wentylatora 25%

 

 

zobaczymy dziś po tych ustawieniach, jak sprawa się ma

 

 

i jeszcze jedno - przy pracy w pidzie nie ma zastosowania ustawiona histereza CO (tak przynajmniej zeznał serwis)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

czopuch na 100% otwarty, klapka na drzwiczkach uchylona na 1-1,5 cm

[...]

 

i jeszcze jedno - przy pracy w pidzie nie ma zastosowania ustawiona histereza CO (tak przynajmniej zeznał serwis)

Ciekawi mnie sprawa tych drzwiczek, bo w moim sas slim w instrukcji napisali aby tego nie robić kiedy jest praca podajnika. Co innego jak palę na ruszcie awaryjnym.

 

Histereza jest w ustawieniach nadzoru i dotyczy nadzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marwol, a wyjaśniał czemu ? :)

EDIT:.... i czy masz u siebie uchylone te drzwiczki  ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usunęli ^^

 

Zajrzałem w Twój manual i faktycznie nie ma tego w 550-tce. Ja u siebie mam histerezę w nadzorze i chyba mogę ustawić do 30st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.