Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie Grawitacyjne


piotrkierys

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, sambor napisał:

Bzdury piszesz Jasiu

Jaka wg twojej wiedzy i normy miałaby to być ta rura???

Rura miedziana fi 35. Zgodnie ze starą normą PN-91/B-02413, średnica wewnętrzna rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej, dla kotła do 40kW, powinna wynosić minimum 27,2 mm. Rura miedziana fi 28 tego warunku nie spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Duby smalone" waść pleciesz.... Poniżej wycinek ze wspomnianej przez Ciebie normy, gdzie wyrażnie napisane jest: "nie mniej niż 25 mm"

RB.png.0629be1de38cff14aeb38240b952fe31.png

 

2 godziny temu, Jasiek11 napisał:

dla kotła do 40kW, powinna wynosić minimum 27,2 mm.

Gdybyś zamiast "do 40 kW" napisał "dla 40 kW" - siedziałbym cicho :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg normy, którą przytaczasz średnica wewnętrzna rury bezp i wzbiorczej musi wynosić min 25mm czyli DN25 .

Rura miedziana mająca ściankę 1 lub częściej 1,5mm ma średnicę wewnętrzną właśnie 25mm czyli rozmiar nominalny DN25

 

Rozmiar 27,2mm wynika z normy PN-74/H-74200 w której podano handlowe średnice wewnętrzne rur stalowych.

norma na naczynia i rury.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gmaj22 napisał:

Gdybyś zamiast "do 40 kW" napisał "dla 40 kW" - siedziałbym cicho :)

To też byłoby źle, gdyż do 40kW mocy wystarcza rura DN25 , ale moznaby polemizować czy rura DN25 lub DN32.

PS

Byłem w warsztacie i moje rury 1" (DN25) mają różne średnice wewnętrzne - 26mm i 27mm i 25,4mm - wszystko zależy od tego co z huty wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Waszmościowie próbujecie dyskutować z faktami, czyli zapisami w normie. Polecam tablicę nr 2 z tej normy. 

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że rury danej średnicy nominalnej produkowane są o różnych grubościach ścianki wie uczeń Technikum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że dla 40 kW (nie do 40 kW) jest to 3,4 x 8,08 czyli 27,47 mm. Jak ktoś się uprze, może się tych 2,5 mm czepiać :)

PS: piszemy o średnicy WEWNĘTRZNEJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma mówi wyraźnie i jednoznacznie, że dla kotła DO 40 kW, średnica wewnętrzna ma wynosić 27,2mm. Polecam uważne przeczytanie normy. To czy można się czepiać 2,5 mm to inna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż innym radzę, sam tego nie robię. Siegnąłem po wydruk tej normy i rzeczywiście tablica nr 2 jest w interesującej nas części przykładowa. Waszmościowie mają rację, że w omawianym przypadku wystarczy rura miedziana fi 28.

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jasiek11 napisał:

No cóż innym radzę, sam tego nie robię

I dobrze że nie robisz, ale innym też nie radź, bo to źle ci wychodzi.

Na dodatek zrzut wymiarów z normy PN-74/H-74200 pokazuje że wymiary podane w tabeli nr2 normy PN-91/B-02413 są iluzją - takiego wymiaru

norma   PN-74/H-74200 nie przewiduje 

rury gwintowane 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodatkowe zabezpieczenie - tak jak hamulec ręczny w samochodzie, na co dzień nie potrzeba ale jak jest potrzeba to jest.

Pomyśl co będzie jak zamarznie naczynie na strychu?

Lub gorzej - rura do naczynia - też się zdarza.

Więc lepiej aby był ZB za kilka zł niż aby go nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podobnie jak z przewymiarowaną rurą bezpieczeństwa. Wszystko można jakoś uzasadnić.  W końcu warto dać dwa zawory bezpieczenstwa, bo jeden może się zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich po dłuższej przerwie.
Miałem trochę wolnego czasu i zamontowalem bufor według ustalonego wcześniej schematu.
Bufor działa poprawnie wszystkie grzejniki w domu grzeją , jęczę nie zdążyłem wymienić zbiornika wyruwnawczegk który ma 35l i jak zagrałem raz Bufor gora 90c a dół 88c to rurą przelewów wyleciało 20lwody i do tej pory nic się nie zapowietrza.
Czy muszę wymieniać naczynie wyrównawcze na większe. 100b1544b0309a1db1bd306f1c6ea4da.gif

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam dlaczego muszę wymienić to naczynie na większe
To chyba normalne że wylecialo z naczynia 20l ale jeszcze zostało 10l
Ja.nalalem naczynie aż się przelalo (do pełna) zapalilem w kotle nagrzalem bufor prawie do 90c i co miało wylecieć to już wyleciało i przy następnym nagrzaniu bufora już woda z naczynianie nie leciala
Chyba że to chodzi całkiem o co innego
Pozdrawiam

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich
Było trochę wolnego więc wymienilem zbiornik wyruwnawczy na większy 80l mam nadzieję że teraz będzie już wszystko ok.
Teraz się zastanawiam czy jest sens założyć kolektory słoneczne i podłączyć je do mojego bufora 750l Żeby obniżyć koszty to kupiłbym używane i wszystko sobie sam założył

Proszę o radę czy wogule ma to sen
Pozdrawiam


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Heja! Drobne dodatki do bufora, które powinny pomóc, to wspawanie kolan hamburskich, tak, żeby woda wewnątrz bufora wirowała. Druga sprawa to zmiana miejsca wlotow i wylotów z kotła i instalacji, tak, żeby były naprzeciw siebie najlepiej.
To powinno pomóc w szybszym nagrzaniu bufora.

Teraz zasilanie z kotła masz obok odbioru na kaloryfery i na dodatek te rury są skierowane w górę. Jest tam napewno teraz niezły kocioł. A powinno się szybko, ale spokojnie napełniać ciepłem.
Jeden odbiór też wg mnie zaburza zlad.

2d59f169177830f05be230d5c9caa12e.jpg&key=3efb310ad30dd55e5e45a1173c42adda2ab75fc0e33df889b7611e49c06adcae45dfd18f0134c5ed87ada2e1d1796b4e.jpg&key=68589e329cf967d3cd2059162b8e56dd2607f6901a0f59c6741821f9a2e0d02618bc9cb675f992fc06bb8c9e5a6dce0e.jpg&key=7ba0f15a53767fadfbe3a0f3c3515cab0e8cabbd7dfb27304e0abe8b92ad802c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ciężko będzie mi coś przerobić w buforze na dodatek jest nierdzewny musiał bym go rozciąć , taki bufor kupiłem ja tam nic nie przerabiałem
Ewentualnie sprubuj wspawać jakąś mufe po przeciwnej stronie bufora do powrotu z ogrzewania domu
Pomoże to coś

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie w wątku o buforze ciepła na forum muratora polecają robić bufory z normalnej stali. Łatwiej się spawa i obrabia.
Teraz jak masz tak zrobione te wejscia i wyjścia to się tam trochę kotłuje i dlatego tak długo trwa to grzanie.

Zrobienie tego wejścia z instalacji do bufora napewno pomoże, ale tak jak mówisz, dennice trzeba będzie odciąć a potem zespawać.
Z ciekawości, dużo ten bufor Cię kosztował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor kosztował 700zl kolega mi załatwiał z Niemiec
Jescze zobaczę jak długo będzie się nagrzewal bufor przy paleniu drewnem

A teraz się zastanawiam jak będę musiał spuszczać całą wodę i wyciągać bufor żeby wspawać ta jedna mufe to odrazu może wspawam te kolana, a te kolana mają być na zasilaniu i powrocie z kotła i tak samo na zasilaniu i powrocie z central ego ogrzewania

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj, gość robi na zamówienie
https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/
Co do tych wejść, to te od góry (zasilanie) mogłyby zostać, tylko te fajki, które idą do góry uciąć i skierować wzdłuż ścian.
Na powrocie wspawac kolana hamburskie i po kłopocie.22a9f45521c53c1235efb4866e427c59.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.