Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie Grawitacyjne


piotrkierys

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to widzę trochę inaczej :
Na buforze, tam gdzie ma być odpowietrznik  dajesz trójnik i z niego w bok wyjście na instalację - czyli na grzanie CW i CO w górę trójnika dajesz odpowietrznik ręczny.
Powrót z grzania CW i CO jak najniżej .
Witaj Sambor czy ty mowisz o takim podłączeniu bufora jak na schemacie nizej 11c8c1fa453f21a994e053e7832f04ec.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki i tego schematu bede sie trzymał

 

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Jescze mam takie pytanie jak patrzylem na różne schematy podlaczenia bufora to spotkałem za zawor mieszkający 3d byl podlaczony do bojlera c.w.u ,Czy jest ses podłączania takiego zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sambor napisał:

Raczej tak

 

forum.gif

 

W dniu 12.02.2019 o 00:35, sambor napisał:

Ja to widzę trochę inaczej :

Na buforze, tam gdzie ma być odpowietrznik  dajesz trójnik i z niego w bok wyjście na instalację - czyli na grzanie CW i CO w górę trójnika dajesz odpowietrznik ręczny.

Powrót z grzania CW i CO jak najniżej .

Zastanawiam się, czym spowodowana jest niekonsekwencja w proponowanym podłączeniu zasilania? 

Po stronie pierwotnej mamy przecież wciąż ten sam kocioł a ładowanie CWU jest po stronie wtórnej bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka konfiguracja z zaw 3-D na wyjściu bojlera ma na celu zabezpieczenie przed zbyt wysoką  na wyjściu CW - to tzw funkcja przeciwoparzeniowa.

W twoim przypadku , jak nie chcesz to nie musisz dawać tego zaw 3-D,  ale pamiętaj że to jest zaw termostatyczny z nastawami 40-60C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka konfiguracja z zaw 3-D na wyjściu bojlera ma na celu zabezpieczenie przed zbyt wysoką  na wyjściu CW - to tzw funkcja przeciwoparzeniowa.
W twoim przypadku , jak nie chcesz to nie musisz dawać tego zaw 3-D,  ale pamiętaj że to jest zaw termostatyczny z nastawami 40-60C
Mi chodzilo o zawor mieszajacy 3d na wejściu wezownicy bojlera
aa8e87a493c08321b1cc92d5fd86d6f0.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sambor napisał:

A gdzie ona jest ?

Ta niekonsekwencja?

Mea culpa....:)

Z opisu wynika, że podłączenie trójnika od góry bufora dotyczy strony wtórnej bufora. Ja odczytałem to jako od strony kotłowej, stąd rzekomą "niekonsekwencja" z rysunkiem.

Moje niedopatrzenie, przepraszam

Przy okazji: pojawia się problem gorącej wody CWU. 

Może zamiast dawać zawór p. oparzeniowy, wykorzystać uwarstwienie wody w buforze i zasilić CWU z niższej rury? 

Wady: wolniejsze nagrzewanie bojlera i brak wykorzystania opcji " Legionella".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawienie wyjścia grzania CW niżej to po prostu marnotrawstwo zgromadzonej w buforze energii, przecież jak zasilicie niżej to zładu powyżej wyjścia grzania CW nie wykorzystacie, więc nie ma o czym pisać, ponadto grzanie CW powinno być szybkie i krótkie a temu nie sprzyjają zaw 3-D na zasilaniu tego obiegu.

W bojlerze musi być czujnik wył/ zał pompę i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki czujnik gdzie teraz w sterowniku ustawiam 50c na c.w.u i pompa po osiągnięciu tej temperatury sie wylancza
Czyli przy bufoze bedzie to samo nawet jak byfor bedzue mial 90c
Tylko taki bufor naladuje mi bojler 2-3razy bez rozpalaniu w kotle w okresie letnim

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym schemacie, ładowanie bojlera zrobił bym na zwykłym termostacie od grzałki, ustawiasz temperaturę na bojlerze jaką chcesz i termostat będzie załączał i wyłączał pompę obiegową.. Ja bym ją dał na powrocie ze względu na wysoką temp na zasilaniu, bo rozumiem,, że bufor będziesz grzał właśnie do takich temp.

U mnie latem przy buforze 1000l na cwu wody starcza na 7-8 dni z tym że ja mam wężownice w buforze. Przy twoim układzie i dobrym ociepleniu 5 dni powinno wytrzymać.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: pytanie do @zaciapa : masz na myśli wężownicę CWU, czyli grzejesz przepływowo? Czy znasz średnicę, długość oraz stratę ciśnienia wody na przepływie przez tą wężownicę? Tzn. Jakie ciśnienie wejściowe/wyjściowe. Czy to zwykła rura czy karbowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

Wężownica to 2x25 m rura miedziana fi 18 siedzi w buforze, ciśnienie wejściowe mam z hydroforu od 2,5-3,5 atm. Na wyjściu względem starej instalacji z bojlerem spadków ciśnienia nie zauważyłem.. 

 

IMG_20160907_163937.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o karbowanej z nierdzewki DN20. Moim zdaniem większa powierzchnia "pochłaniania" ciepła z bufora, łatwiejsza w ułożeniu w spiralę, ale  i większe opory przepływu. Muszę gdzieś znależć nomogram strat przepływu, bo z ciśnieniem/przepływem CWU u mnie krucho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbierałem graty do budowy bufora, to też rozważałem rurę karbowaną, ale dałem się na spokój, strasznie ona delikatna, obawiałem się też, że w tych wnękach będzie osadzał się kamień. Co do nawijania spirali, to prosta sprawa, 25m to chyba było 13 zwojów. Do nawinięcia posłużył mi stary stojący bojler 200 l, miał idealną średnicę do mojego bufora.. Co do oddawania, ciepła to miedź jest dobrym przewodnikiem. Mam zageszczone zwoje na górze bufora, to przy tem 40st na górze, prysznic można było brać z powodzeniem, ale zawsze przy tej temp, z reguły rozpalałem, gdyż żona lubi robić saunę z łazienki :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
cos źle patrzyłeś, bo ja nigdzie tak włączonego 3D nie widziałem
Witam wiedzialem ze gdzies widzialem taki uklad mieszaczy do c.o i c.w.u ,i to bylo w wontku kolegi TomTomek Moj Bufor Wykonanie i koszty i kolega TomTomek wlasnie ma tak zamontowane poznizej Jego zdjecie wykonania
af8c0fe2bb6387da60c8bdb65551b8d7.jpgaae5fe304287af4d77bee6e27f625bae.jpg39e63e711477199056a2e15dee7793ef.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, jak ktoś chce, to może wszystko sobie podłączyć, pod względem hydraulicznym jest poprawnie ale pod względem ekonomii i praktyki bez sensu. Jaki cel ma zasilanie wężownicy przez 3D?  Dlatego napisałem, ze ja takiego układu nie widziałem. Nikt czegoś takiego nie stosuje, poza wyjątkami jak na przykładzie wyżej. Podejrzewam, ze ten ktoś chciał dać 3D termostatyczny na wyjściu cwu z bojlera na instalację ale nie rozumiejąc tego, dał na zasilanie wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za informacje to napewno napewno zrobie zasilanie wezownicy bojlera bez zadnego mieszacza ,a czy to nie bedzie mialo negatywny wplyw jak goraca woda z powrotu bojlera bedzie wplywala od dolu bufora i woda w buforze bedzie sie mieszala

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam
Wlasnie dzisiaj przywiozlem bufor 750l od kolegi i pytanie jak go teraz podlaczyc ponizej zdjecia bufora
Jest jedno wyjscie dolem i dwa wejscia gora
5a441e50a96d96371df9b9696357446d.jpgef35ca33f68a8bcfa30956d4fe310231.jpgc39e5e80302f46118b0efb238d94f483.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę tak podłączyć jak na zdjęciu niżej

bo wydaje mi się ze te dwa wejścia Ida tak własnie do gór ale jeszcze odkręcę ta rewizje i się upewnię  ,tylko nie wiem czy powrót mogę tak czy w tej dolnej rewizji przyspawać mufę i tam podłączyć powrót z grzejników

forum.gif.77205ed746bb923166776d609e868f51.gif

imageproxy.jpg

imageproxy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odkręciłem tą rewizję i zrobiłem kilka zdjęć bufora w środku

Proszę Was o rade jak i gdzie podłączyć zasilanie i powrót z kotła i zasilanie i powrót z

20190311_172115.jpg

20190312_181540.jpg

20190312_181846.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.03.2019 o 21:03, piotrkierys napisał:

Czy mogę tak podłączyć jak na zdjęciu niżej

bo wydaje mi się ze te dwa wejścia Ida tak własnie do gór ale jeszcze odkręcę ta rewizje i się upewnię  ,tylko nie wiem czy powrót mogę tak czy w tej dolnej rewizji przyspawać mufę i tam podłączyć powrót z grzejników

forum.gif.77205ed746bb923166776d609e868f51.gif

imageproxy.jpg

imageproxy.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura bezpieczeństwa miedziana fi 28?  Zgodnie ze starą normą byłaby ociupinkę za mała. Pytanie też, może czegoś nie wiem, po co w układzie otwartym zawór bezpieczeństwa na kotle ( zaznaczone na schemacie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.