Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

No to kolejna koncepcja na rozwiązanie problemu zawór 4D zamieniony na 3D bez siłownika. Na powrocie założony zawór ATV 55° oraz dodatkową pompa z obejściem 5/4"(pompa zawór filter)

20210201_153746.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci ten zawór 3D w tym miejscu , to jet żle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie narysowałes 3d ma być trójnik a 3d dalej za trójnikiem , powrót z cwu wepnij za pompę kotłowa , sprzęgło tobie zbyteczne bo masz jedną pompę na grzejniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atV w miejsce pomarańczowego trójnika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by się działo jakby założyć zwykły bajpas dla ochrony powrotu bez 3d i atv,pompka na wyjściu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działało by nawet grawitacyjnie  gdy pompa nie chodzi , na grzejniki szło by to co na kotle zawór zwrotny za bajpasem no i bajpas minimum 1cal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszą być 5/4 , lepiej by było jak 3d byłby calowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam już zawór 3D 3/4" to nie musiał bym kupować nowego.

@sambor tak poprawnie tyle że jak mam zawór 3d ustawiony 30% CO i 70% na ogrzanie powrotu to powrót mam dogrzany na zasadzie różnicy 10°C pomiędzy temp. kotła i powrotu, ale wtedy na grzejniki idzie jednak za mała ilość ciepłej wody żeby dogrzać dom. Jeśli ustawiam na zaworze 3D 70% na CO i 30% na powrót to dom oczywiście dogrzany ale na powrocie robi się za duża różnica temp. I kocioł zaczyna się pocić bo różnica jest 17°C 

Instalacja ogrzewa 450m2 tylko grzejniki z czego 3 żeliwne stare

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego najprościej jest tak. Na zawór dajesz siłownik który sam otwiera i zamyka kiedy potrzeba. Jak powrót się dogrzeje to więcej puszcza na grzejniki

schemat z zaworem 3D.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 grzejników nowych 1600 długi każdy i 3 żeliwne 1000mm długi każdy

Przepraszam za pomyłkę ale teraz patrzę dokładnie na instalację i wyszło że za pompą przed zaworem 3D jest oznaczenie 1" 

Ale na powrocie przy kotle tam gdzie się łączy krótki obieg z powrotem jest trójnik i ma oznaczenie 1-1/4. Wyxhodzi na to że hydraulik pompy i zawór 3D zamiast 1-1/4 to dał 1". Misz masz i całkiem teraz ni mam pojęcia co tu zrobić żeby nie przeinwestować a poprawić instalację żeby dogrzać dom jak i powrót.

20210201_180651.jpg

W tym momencie zawór 3d ustawiony na 5.5-6 przy temperaturze kotła 65°C a powrót 50°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor nie wytrzymałem i wcisnąłem się jakoś za podajnik z moimi gabarytami żeby sprawdzić co i jak. Czyli z kotła wychodzi średnica 5/4" i już na pierwszym kolanie jest zdławiona do 1" potem wsadzony zawór 1" za nim pompa za pompom zawór 3D 1" i na powrót wraca z układu CO rurka z zamontowanym na powrocie przy kotle trójnik 5/4". Wychodzi na to że hydraulik zdławił odcinek gdzie są pompy i zawór 3D

I po krótce tak wygląda instalacja wraz z przekrojami rur. Sam nie wiem jak powinno to wyglądać i jak poprawić ten misz masz hydraulika. Co on rurek 5/4" i 3D 5/4" nie mógł kupić. Masakra.

20210201_182724.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor co zrobić żeby powrót nie miał większej różnicy temperatury jak 10°C i żeby na grzejniki poszła odpowiednia temperatura tak żeby grzejniki były ciepłe w połowie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby przenieść tą samą moc, przy mniejszej delcie temperatury- trzeba zwiększyć przepływ a to ograniczają średnice rur, opory hydrauliczne i wydajność pompy.

Jedyne co możesz zmienić to przepływ - czyli podkręcasz lub zmieniasz pompę.

Jest jeszcze 1 sposób - obniżyć temp w pomieszczeniu - czyli otworzyć okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Proszę o wyrozumiałość bo nie znam się na tym. Czylijak bym zamienił rurki które idą od kotła o fi 1" , pompę oraz zawór 3D wymienił na 5/4" to przy ustawieniu zaworu 3D na 6 dogrzał bym odpowiednio powrót oraz na grzejniki poszła by większa ilość ciepłej wody tym samym nie miał bym problemu z zaduża różnicą temperatury powracającej wody ( kocioł-powrót różnica temp. niższa od 10°C ). Grzejniki grzały by z co najmniej 50% swojej mocy?

Edytowane przez czarny21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czarny21 napisał:

10 grzejników nowych 1600 długi każdy i 3 żeliwne 1000mm długi każdy

Przepraszam za pomyłkę ale teraz patrzę dokładnie na instalację i wyszło że za pompą przed zaworem 3D jest oznaczenie 1" 

Ale na powrocie przy kotle tam gdzie się łączy krótki obieg z powrotem jest trójnik i ma oznaczenie 1-1/4. Wyxhodzi na to że hydraulik pompy i zawór 3D zamiast 1-1/4 to dał 1". Misz masz i całkiem teraz ni mam pojęcia co tu zrobić żeby nie przeinwestować a poprawić instalację żeby dogrzać dom jak i powrót.

20210201_180651.jpg

W tym momencie zawór 3d ustawiony na 5.5-6 przy temperaturze kotła 65°C a powrót 50°C

15 st to wcale nie jest źle jak się instalacja , dom dogrzeje , głowice na grzejnikach przymkną jesli są to powinno być lepiej , a jaką massz zadaną na kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 st. To jest różnica pomiędzy temperaturą wracającej wody z obiegu CO a temp na kotle. To za duża różnica żeby kocioł przestał się pocić. Jak zbiję tę różnicę do 10°C ustawiając zawór 3D na 3 to mi grzejniki grzeją tylko samą górą jakieś 10cm a reszta grzejnika zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podkręciłem pompę na 3 i dałem zawór 3D na 3 temp na powrocie 55°C a na kotle 67°C. Teraz przez noc zobaczę czy na termostacie temperatura będzie utrzymana mam ustawione 23.5°C z histerezą 0.2°C. Termostat będzie włączał i wyłączał pompę CO a kocioł temp 65°C z histerezą 5°C przy 75°C będzie w pełni wygaszony na postoju. Pompy załączają się prze 55°C.

@sambor zawór ochrony powrotu to ten ATV zamontować tam gdztamschodzi się krótki obieg od zaw. 3D z powrotem CO w tej chwili mam tam trójnik 5/4". Jak bym zwiększył rurki na 5/4" zawór 4D dał w tym samym miejscu co ten 3D to zaw. ochrony powrotu też muszę zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.