Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Sterowanie zaś 4 d mielem pogodowe ale zrezygnowalem z tego bo strasznie majtalo zaworem, przy 0 czy -1 było na zaworze 50 st przy +2 i wyżej spadało do 42 st, ustawilem ręcznie 42 s i wydaje mi się że jest bardziej stabilnie

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeju, narobicie sobie kłopotów przez to, że jeden kopiuje od drugiego. Nie ma złotego środka dla wszystkich. @misiek30 ma kocioł żeliwny więc zimny start ma gdzieś. Tak samo jak prowadzenie na niskiej temperaturze, ewentualne kiepskie warunki spalania zrekompensuje sobie długimi przestojami. Poza tym nie mając bufora jakoś musi sobie poradzić gdy kocioł ma mały zład wody.

Kolego @Darbatt u Ciebie prowadzenie tak kotła jest niebezpieczne. Jeśli chcesz prowadzić w pracy ciągłej to tak jak wspomniał @sambor, 65stC maks 70stC jest optymalne dla pelletu. Nie kiś kotła na tak niskiej temperaturze bo korozja go zje w 3 sezony. Proponuję zerknąć jak wygląda wymiennik podczas startu z 30stC choć nie zawsze to widać . Przy prowadzeniu nisko kotła może być tak cały czas.

@Darbatt zawirowacze zrobione dobrze, głownie powinieneś zauważyć szybsze dochodzenie kotła do zadanej co też przekłada się na oszczędności ze względu na mniejszą stratę kominową. Nie pamiętam czy masz regulator ciągu. Nie uzupełniłeś profilu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja zawsze zaznaczam że mam piec żeliwny, a dodatkowo mam w żeliwnej instalacji taki mini bufor , co pozwala na dłuższe postoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Darbatt napisał:

Spodziewalem się wydłużenia czasu postoju pieca do czego dąze od dłuższego czasu, teraz jestem przekonany o działaniu zawirowywaczy ale poza tym nic więcej

Czas postoju kotła zależy głownie od: 1. Rozbioru, 2. Zładu wody, 3.Histerezy, 4. Straty postojowej. Sprawdź doświadczalnie czy nie przewiewa Tobie wymiennika podczas postoju. Przyłóż rękę do obudowy palnika od dołu, tam gdzie wchodzą kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas postoju kotła zależy głownie od: 1. Rozbioru, 2. Zładu wody, 3.Histerezy, 4. Straty postojowej. Sprawdź doświadczalnie czy nie przewiewa Tobie wymiennika podczas postoju. Przyłóż rękę do obudowy palnika od dołu, tam gdzie wchodzą kable.
Nowy trop :-) ok sprawdze, regulator ciągu mam założony od dwóch tygodni bodajże.
Już chyba wszystko mam oprócz sondy :-)

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zerknąć jak wygląda wymiennik podczas startu z 30stC choć nie zawsze to widać . Przy prowadzeniu nisko kotła może być tak cały czas.

Kolego Dragster, moglbys sprecyzować, nie bardzo wiem o co Ci chodzi?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie widać nie znaczy, że nie ma. Najgorszy chyba jest stały chłodny powrót. O ile zimny start wytrąci kondensat o tyle on po chwili zniknie bo wymiennik się wygrzeje. Co do zabezpieczenia powrotu: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, a czy można by zrobić w ten sposób: podnieść temp kotła tak jak zalecacie, ustawić wyższa temp zaworu, wiadomo będzie wyższa temp w mieszkaniu ale wtedy właśnie dopasować temp na zaworach termostatycznych na grzejnikach?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy trop :-) ok sprawdze, regulator ciągu mam założony od dwóch tygodni bodajże.
Już chyba wszystko mam oprócz sondy :-)

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Kolego, co do przeciagania, przykładając rękę od dołu palnika, czuć bardzo delikatnie, natomiast zrobiłem test z dymem papierosowym :-) i widać jak nieźle go wciąga. Może warto jeszcze przymknac jeszcze regulator na kominie?
Zrobiłem jeszcze jedno doświadczenie, ust piec na 72 st, zawór na 50 st i przymknalem zaw term na grzejnikach do połowy, w mieszkaniu mam 22,5 st to w razie czego w nocy nie zamarzniemy. Jutro sprawdze na wykresie jak piec pracował.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darbatt napisał:

Ok, rozumiem, a czy można by zrobić w ten sposób: podnieść temp kotła tak jak zalecacie, ustawić wyższa temp zaworu, wiadomo będzie wyższa temp w mieszkaniu ale wtedy właśnie dopasować temp na zaworach termostatycznych na grzejnikach?

Niepotrzebnie masz tak skomplikowaną instalację. Temperatura powrotu zależy od 2 zaworów 4D, to się nie uda stabilnie utrzymać. Do tego pewnie obieg CWU. Sprzęgło+ATV i dwa zawory 3d.

Możesz zrobić tak jak piszesz lecz wydaje mi się, że czym wyższą dasz na grzejniki tym niższa pójdzie w powrót.

7 godzin temu, Darbatt napisał:

Kolego, co do przeciagania, przykładając rękę od dołu palnika, czuć bardzo delikatnie, natomiast zrobiłem test z dymem papierosowym :-) i widać jak nieźle go wciąga. Może warto jeszcze przymknac jeszcze regulator na kominie?

Tylko zachowaj minimalny ciąg. Ja mam akurat RCK i też mi przez palnik przeciąga powietrzem w postoju. Wręcz zmniejszyłem otwór zaklejając go. Póki co negatywnych skutków nie widzę. Jedynie lambda moduluje na wyższych obrotach wentylatora oraz palnik pracuje stabilniej.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie masz tak skomplikowaną instalację. Temperatura powrotu zależy od 2 zaworów 4D, to się nie uda stabilnie utrzymać. Do tego pewnie obieg CWU. Sprzęgło+ATV i dwa zawory 3d.
Możesz zrobić tak jak piszesz lecz wydaje mi się, że czym wyższą dasz na grzejniki tym niższa pójdzie w powrót.


No instalacje mam taką a nie inną, częściowo przez właśnie " fachowca" częściowo dzięki mnie, w obiegach nam zamontowane zaw 4d z siłownikami i żadnych innych wynalazków.
Spróbuje jeszcze delikatnie przymknac reg na ko kominie.
A noc standardowo pół na pół tzn pół godziny praca pół godziny postój. Za tydzień zrobię jeszcze jeden eksperyment, moja mama wyjeżdża na 3 tyg, więc zmniejszenie ogrzewanie do dopuszczalnego minimum i zobacze co się będzie dzialo.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej histerezie osiągasz pół godziny postoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że 24 razy na dobę palnik się rozpala/wygasza? Wyższa histereza musi wydłużyć czas postoju. Jeśli jesteś w stanie uzyskać 30 min postoju przy histerezie 5stC to myślę, że przy 15stC powinno być około godziny postoju oraz około godziny godziny pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zużycie pelletu i prądu to nie wychodzi na to samo. Na rozpalaniu/wygaszaniu się traci. Np. wydmuchujesz niedopalony pellet.  Ogranicz rozpalenia do akceptowalnej ilości czyli 10-12 a zobaczysz różnicę w zbiorniku.  Kocioł pelletowy oszczędny jest w postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz teraz zużycie pelletu? mniej więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rzeczywiście sporo (ale kłania się też brak docieplenia jak pamiętam) u mnie schodzi średnio 30kg ale dwa domy mają w sumie ok. 250m2.

Ciekawe ile oszczędzę jak już się dogadam z palnikiem :-)

Ostatnio obniżyłem jeszcze bardziej podajnik (kąt ok. 30') i ciężar pelletu wyszedł 1800g/6min. Efektem jest i wyższy płomień i stabilniejszy. Nawet na małych mocach jak podajnik lekko drgnie to chociaż 1-2 kawałki pelletu spadną (a bywały "puste" obroty ślimaka). Płomień na FL ze stabilnego 30 mam teraz ok. 60. Ale jeszcze nie ustawiałem powietrza.

Palnik pracuje w harmonogramie 3h/3h ale czytając wasze posty chyba za długi to okres bo są odczuwalne wahania. Spróbuję przestawić 1h/1h i zobaczę jak będzie sobie radził z dogrzewaniem wody. Zwolnię też FL do 100% (obecnie mam 80%).

Kurcze, czasem się zastanawiam po cholerkę są te małe moce skoro są do d..y?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.