Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Z moimi zastanawiam się w kontekście bufora. Bo tak to też dadzą radę, po prostu dam inną krzywą albo zrobię korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje na dużej histerezie. Jak przyjdą mrozy i będę miał większe rozbiory to tak właśnie ustawie. Teraz u mnie palenie w trybie ciągłym nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś negatywne skutki prowadzenia kotła na temp. 75`C ? Ja również mam ustawione 75 z H kotła 22. Przy 68 i niższej histerezie wzrośnie ilość rozpaleń. No chyba, że piszemy o pracy kotła w trybie ciągłym. Wtedy temp. zadana może być faktycznie niższa. Optymalnie trzymał bym go na 65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokiej temperaturze wymiennika sprawność wymiany maleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dopytam. Co generuje większe straty? Wysoka temp. kotła, przy której spada sprawność wymiany, czy zwiększona ilość rozpaleń spowodowana niską temp. zadaną z małą H kotła?

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na to drugie ale ja tam się nie znam... :)

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu od razu katować? Częste rozpalanie bardziej katuje moim zdaniem. Jak bym mógł to bym ustawił pracę ciągłą ale niestety. Nawet na 4-5kW kocioł się odstawi a nadzór gadzinami nie jest dobrym rozwiązaniem bo też katuje sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to, normalnie. Wymiennik zachodzi syfem. Palnik pracuje cały czas. Chyba że mylisz postój z nadzorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzycie jakieś głupoty - po kiego grzyba stosujecie w kotle na  pellet zapalarkę"

 jak macie przecież sprawdzoną funkcję z kotłów na ekogroszek!

Tej funkcji "podtrzymanie" w ogóle nie powinno być stosowanej w kotle na pellet!

Tylko rozpalanie, palenie, wygaszanie i postój i znowu rozpalanie,  ...itd.

Co za kretyn tą funkcję wymyślił w kotle na pellet, chyba że jest opcja palenia ekogroszkiem - wtedy tak.

Potrafisz określić ile czasu taki kocioł pracuje na tym podtrzymaniu i ile spla pelletu w tym trybie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawości spytam ile czasu zapalarka pobiera prąd by rozpalić palnik i jaki to prąd np 5minut 200wat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dragster napisał:

To ja pokaże jak to wygląda u mnie ze sprzęgłem. Pompa kotłowa na I biegu. Wilo Yanos Pico 25/1-4. W obiegu kotłowym jest jeszcze zawór ATV 50stC, który zabezpiecza przed spadkiem temperatury kotła poniżej 50stC.

image.png.9ae681c8e6f2b39b29daf1e0d315c595.png

W podłogówkę idzie:

image.png.e797d2975b6f82a85635076a2fa95f7e.png

A na obieg grzejnikowy:

image.png.7226b8e651eb32ddc1263eb4bde2bb86.png

W domu 22stC. Na zewnątrz +1.5stC.

Hahahaha, a myślałem że 5 stopni to mało, ja właśnie testuję piec z nadzorem, ale brak obrotu przez godzinę i wydmuchiwanie gorących spalin do komina , zaczyna mnie przekonywać do testów z wygaszaniem. Przynajmniej dopóki niema dużych mrozów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku funkcja podtrzymania/nadzoru nie ma zastosowania, podobnie jak u @Dragstera. Generuje niepotrzebne straty.

Nie da się dokładnie określić ile czasu zapalarka pobiera prąd. Zależy to od czasu kiedy foto zobaczy ustawiony % płomienia, a ten może się różnić u każdego; rodzaju pelletu itd. Zapalarka znajdująca się w moim palniku (200W) na starcie pobiera zdecydowanie więcej i po kilku sekundach stabilizuje pobór. Całkowity czas pracy zapalarki               1 minuta 50 sekund +- powiedzmy 5 sekund.

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o kipi w kotle Smart 5  - Witkowski . Czy ma ktoś do czynienie z tym kotłem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, sambor napisał:

Tworzycie jakieś głupoty - po kiego grzyba stosujecie w kotle na  pellet zapalarkę"

 jak macie przecież sprawdzoną funkcję z kotłów na ekogroszek!

Tej funkcji "podtrzymanie" w ogóle nie powinno być stosowanej w kotle na pellet!

Tylko rozpalanie, palenie, wygaszanie i postój i znowu rozpalanie,  ...itd.

Co za kretyn tą funkcję wymyślił w kotle na pellet, chyba że jest opcja palenia ekogroszkiem - wtedy tak.

Potrafisz określić ile czasu taki kocioł pracuje na tym podtrzymaniu i ile spla pelletu w tym trybie?

Ja niczego nie tworzę, nie stosuję nadzoru. Robię dokładnie tak jak piszesz, rozpalanie,palenie,wygaszanie,postój. Nie mam bufora więc stosuje dużą histerezę by postój był jak najdłuższy. Mam co mam i do wiosny tego nie zmienię.

 

24 minuty temu, maronka napisał:

to około 4-5kw trochę dużo jak na podtrzymanie

Nie ma opcji, nie pisałem o potrzymaniu czy jak to zwał nadzorze. Pisałem o moim rozbiorze, który w tej chwili jest na tyle mały, że nie ma szans na pracę ciągłą palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, tom378 napisał:

Co powiecie o kipi w kotle Smart 5  - Witkowski . Czy ma ktoś do czynienie z tym kotłem ???

Jak Ci pokażą fakturę zakupu na atestowana stal kotłową P 265 GH to uwierzę do tego jeszcze zwróć uwagę ile tej stali jest na fakturze i jakiej grubości jak nie pokażą to fikcja zajrzyj na stronę 27 tego wątku i przeczytaj mój post. Da Ci dużo do myślenia. A , że  nie pokażą to pewne choć jak faktycznie z takiej stali wykonują to nic nie stoi na przeszkodzie by pokazali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, papen76 napisał:

6 kW. Dochodzi do 69,6 i opada o stopień... 344f581f9edec9e14ccf6a8292b10607.jpg

Przy pracy ciągłej z taką mocą spalanie to coś koło 30 kg/dobę... Sporo wg mnie na Twoją chatę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Co za kretyn tą funkcję wymyślił w kotle na pellet, chyba że jest opcja palenia ekogroszkiem - wtedy tak.

Osobiście nie używam nadzoru, ale może być on przydatny w 2 przypadkach:

1. Przy silnych mrozach w kotle z małą pojemnością wodną i dużym rozbiorze ciepła - czasem nie ma sensu, by palnik się wygaszał, by za kilka (kilkanaście) minut odpalał ponownie. No chyba że trafi się z mocą palnika i wtedy kocioł się nie odstawi... Większość osób użytkujących tzw. "składaki" mają jednak z reguły przewymiarowane kotły...

2. Awaria zapalarki w środku nocy i brak zapasowej - można rozpalić palnik podpałką do grilla i poczekać do czasu nabycia nowej, uaktywniając funkcję nadzoru...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wcześnie się pochwalilem. Dom napompowany i znowu taktuje...

 

EDIT.

W tamtym sezonie próbowałem nadzoru na 3kW, ale wyglądało to tak, jak na filmiku. Dałem sobie spokój, bo szkoda mi było podajników i wentylatora. Zapalarka tańsza póki co

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, laptop napisał:

W takim razie dopytam. Co generuje większe straty? Wysoka temp. kotła, przy której spada sprawność wymiany, czy zwiększona ilość rozpaleń spowodowana niską temp. zadaną z małą H kotła?

Każdy cykl to dwukrotne czyszczenie palnika, przy rozpalaniu i wygaszaniu, a co za tym idzie niepotrzebne wychładzanie wymiennika. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że 12 rozpaleń na dobę jest jeszcze akceptowalne, jeśli chodzi o ekonomię spalania i oczywiście jak najdłuższy postój po wygaszeniu. Niektórym palnik rozpala się 20 razy na dobę, ale wtedy trzeba upaść na głowę, żeby to akceptować.

Palnik chodzący non stop to już inna bajka - przy silnych mrozach akceptowalne, bo i tak spalamy od groma. Każdy zresztą może sobie łatwo obliczyć, ile opału kosztuje praca palnika 24godz/h...

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.