Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

U siebie miałem ostatnio tak:

Temp zadana kotła 68 stopni

Hist. kotła 3 stopnie 

Moc max 18 kW, moc min. 7 kW, moc w nadzorze 4 kW

Tryb Fuzzy Logic, nadzór 60 min.

Kocioł w trybie FL przeciągał do 73 stopni. Załączał sie nadzór. Po około 40 minutach w nadzorze temp na kotle spadała poniżej 65 stopni, czyli poniżej histerezy kotła. Kocioł przechodził w tryb PRACA. I tak w kółko, bez wygaszania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą FL jest płynna modulacja mocy, nie trzeba bawić sie w histerezy mocy,w razie np. dużego rozbioru CWU mamy momentalnie dostępną moc max. Zaletą jest też wysoka temp powrotu - bo kocioł chodzi na wysokich temp. cały czas- co przy dużych mrozach też ma znaczenie

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Ja jadę na FL i widzisz, jak to wygląda. Teraz mi chodzi na 6-8 kW, temperature mam 70, histereza 17. Podbija tylko na grzanie CWU...

 

 

Mi przy mocy minimalnej 7 kW w trybie FL kocioł wygaszałby się 12 razy na dobę :) . Niżej z mocą min. nie chcę schodzić w trybie PRACA w pracy ciągłej, bo smoli mi kocioł. Wolę korzystać z pełnego zakresu mocy, niż jechać całą dobę na 5-6 kW. Co prawda w nadzorze też trochę smoli, ale cóż zrobić... :)

Z trybu FL korzystam tylko przy dużych mrozach, jeśli zauważę, że kociołek długo męczy się na mocy minimalnej w trybie STANDARD i spada mi temp powrotu :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, to nie jest tak, że całą dobę pierdzi na 5 kW, popatrz na wykres. Taki mam akurat w tej chwili odbiór mocy

 

Rzuć okiem na drugi wykres, post #1288. Zobacz, jak to wyglądało u mnie od 10 stycznia w zależności od temperatury zewnętrznej. Przestał mi taktować, okresy pracy coraz dłuższe.

 

Niewiele już poprawię z ustawieniami, mam palnik w mialowcu. Spróbuję jeszcze Twoich ustawień z nadzorem, jak się będzie robiło cieplej. Ja mam teraz 16/10/6 kW. Kocioł trzyma 70, powrót ok. 62-64.

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zakresy mocy co podałeś dotyczą trybu STANDARD, a piszesz że używasz FL, który pomija moc pośrednią. Moje ustawienia nadaja sie tylko na duże mrozy, jak robi się cieplej używanie nadzoru mija się z celem. Trzeba wtedy dążyć do jak najdłuższych postojów kotła

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kocur34

A histerezy to kolega jakie ma? Z naciskiem na H kotła.

 

 

Histereza kotła 15 i pracuje w FL. Tylko mam wrażenie że wcześniej przechodził mi z nadzoru do trybu praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszysz histerezę kotła i wydłużysz czas nadzoru to będzie przechodził :). No chyba że bedzie na dworze +10 stopni, to wtedy możesz zagotować kocioł :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nadzór mam na max,czyli 60min,H kotła 15 stopni,dzięki temu jest 8 rozpaleń na dobę,jak miałem nadzór na 15min to rozpalał ok. 25 razy na dobę.Moim zdaniem krótki nadzór sprawdza się jeżeli mamy zasobnik akumulacyjny,a ja takiego nie posiadam więc z kotła stosunkowo szybko instalacja CO odbierze ciepło i tych rozpaleń robi się za dużo.Ilość pelletu wg. moich obserwacji czy to na 15min nadzór czy 60min spalana jest w podobnej ilości.I tak na koniec jak ktoś pisze że ma do ogrzania ok.150m2 i spala na dobę 20kg pelletu,to jakieś bajki,u mnie średnio 30kg na dobę przy temp w domu ok 23-24 stopnie.

 

Kolego ze spalaniem peletu jest różnie i tak jak piszesz u mnie również połknie 30 kg a jak było -7 to przez noc potrafił tyle zabrać. Oczywiście ustawienia mają swoją rację bytu więc znów pokombinowałem i udało mi się zejść trochę ze zużyciem i znów zabiera 2 worki na dobę. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@benton

Czyli zostaje u mnie tak jak było. A jak było, masz na wykresach

A to co podałem, to nie histerezy, a moce. To żeby było tip-top, maksymalna moc to u mnie 16kW, a minimalna 6kW. Pokój z Tobą

 

www.kochowka.blogspot.com

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@papen76 ja ustawiłem sobie to w taki sposób. Fl 75% mocy czyli jakieś 20.2 kw nadmuch w tym przypadku to 36%  minimum FL 10% czyli jakieś 7,9 kw nadmuch 26%. Nadzór to 6kw przy nadmuchu 22%. Kaloryczność podkręciłem już do 6,8kw na tej francowatej łusce i teraz pracuje jeszcze stabilniej i mniejsze zużycie. Pali się to cholerstwo pięknie ale tyle popiołu że jak przywieźli mi worki na popiół to w tydzień 60 l worek pełen ;D. Pytam bo miałem już złe odczucia co do tego sterownika 850P2-C i teraz znów mnie tknęło że może coś szwankuje. Ale skoro piszecie o histerezie i  w instrukcji tez pisze że powinien przechodzić w tryb praca to może wcześniej miałem to inaczej ustawione? Jednak jest jeszcze jeden szczegół który spędza mi sen z powiek bo niby dokonałem aktualizacji oprogramowania a mimo wszystko jak temperatura kotła spada poniżej minimalnej to pompy obiegu mi nie wyłącza ;/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papen,z Twoich wykresów wynika, że używasz trybu FL, a nie STANDARD :) . Wykresy i praca wydają się ok, ale chyba dużo Ci spalił pelletu :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocur, masz masz dobrze ocieploną chatę i jest mały odbiór ciepła, to nawet w nadzorze temp. kotła może rosnąć, więc trzeba uważać :). Dlatego używanie trybu nadzór wtedy, gdy za oknem jest cieplej i nie ma mrozów jest nieekonomiczne, a nawet niebezpieczne :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tosz cały czas piszę, że jadę w FL a nie standard Jak pisałem już wcześniej, bierze mi średnio 750 kg/miesiąc. W domu stale 22'C i stary bojler CWU 120 l. Mogłoby być lepiej, ale z g... bata nie ukręcę, pora pelleciaka szukać. Jak masz namiar na dobry kociołek, daj na priv.

 

www.kochowka.blogspot.com

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papen, spokojnie, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Podałeś wcześniej 3 zakresy mocy jak przy trybie STANDARD :)  :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocur, masz masz dobrze ocieploną chatę i jest mały odbiór ciepła, to nawet w nadzorze temp. kotła może rosnąć, więc trzeba uważać :). Dlatego używanie trybu nadzór wtedy, gdy za oknem jest cieplej i nie ma mrozów jest nieekonomiczne, a nawet niebezpieczne :)

 

 

Dom bez docieplenia bo z ytonga energo ściana 40 cm. Więc tu się nie obawiam bo już kilka osób nie chciało mi wierzyć, że nie mam na ścianach strat więc wziąłem kamerkę termowizyjną i gały powypadały. Odbiór mam z wymiennika dość spory bo CO to 300l a pojemność wodna kotła to 134l. Ponieważ lubię ciepełko to wszystkie siłowniki w rozdzielaczu ustawiłem z minimalnym przepływem 0,5l i nawet jak pomieszczenie się nagrzeje to mimo wszystko w podłodze dalej minimalny obieg jest. Co do nadzoru to masz rację bo już widziałem na piecu 86 stopni i wiem że to może się tak skończyć że piec wejdzie w tryb schładzania. Ale właśnie po to kombinuję żeby tego uniknąć a ponieważ ostatnio powyłączałem sterowania pogodowe (po 3 sezonach) więc często zmieniam parametry mieszacza więc cały czas jestem na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc o zagotowanie wody w nadzorze przy mrozie nie musisz sie martwić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno czy ktoś z Was czyścił może palnik rozbierając komorę spalania? Bo zamierzam po tej łusce wypucować kociołek i myślę żeby i palnik również wyczyścić. Doraźnie czyszczę go szczotką drucianą fi100 na wyciorze ale zauważyłem że w tych otworkach nadmuchowych jakieś śmieci są więc chcę go doprowadzić do stanu firmowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@benton Luzik sam się rozpędziłem.

 

@kocur Zapomniałem, że słonecznikiem palisz. Ja mam palnik 5-20, moc maksymalna ustawiłem na 16 kW - tyle co ma mój mialowiec. Min. FL mam 0%, max 100%.

 

Coś czuję, że mocny masz ten kocioł...

 

Zdaje się, że kombinowales też coś z podajnikiem?

 

 

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. Dlatego mam tak wygórowaną kaloryczność bo podajnik niemal w poziomie. Kocioł to EkoGreń Multi Duo 25kw. Toteż palnik również kupiłem o podobnych parametrach. Retorty bym nie wymienił ale niestety 25kw to była straszna powierzchnia spalania pelletu i w pierwszym sezonie grzewczym 9 ton spaliłem. Później już schodziłem ze zużyciem ale tak jaki pisali inni userzy na wymienniku skorupa bo zbyt mały nadmuch. Dlatego wymieniłem palnik.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło kurde, 9 ton Jak masz miejsce i trochę rób bufor. Zobacz tu na forum, Tomek0407 ma bufor. Palnik idzie z pełną mocą i nie ma tej męki z ustawieniami. Idę czytać o Twoim kotle.

 

Edit:

O wilku mowa

 

www.kochowka.blogspot.com

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie włączam się do dyskusji bo problemy Wasze mi są nieznane :) 

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, wrzuć wykres z ostatniej doby. Jak to wygląda u Ciebie teraz przy paru dniach mrozu? Bufor masz 1000 litrów z tego, co pamiętam?

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.