Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura kotła to-60   H-15  temperatura na grzejniki-45

teraz po ostatnich korektach widzę że max wchodzi tylko do połowy mocy ,tz do 18 kw dociąga do 57 stopni i przechodzi na pierwszy stopien czyli w moim przypadku na 10 kw i tak dość długo pracuje po czym powoli przechodzi na drugi bieg i tak w koło .

Chyba tez jutro zamówię sondę tylko proszę podpowiedzcie mi czy taka będzie w naszych palnikach chodzić http://allegro.pl/sonda-lambda-do-kotla-pieca-fokus-plum-ecolambda-i7071095460.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sonda podważa słuszność usilnego walczenia o 100% płomienia? Obserwacja komory i płomienia to wlasciwsza droga, prawda? Tylko ta temp spalin, u mnie i tak jest stosunkowo gorąco, bo 110* to raczej norma - chyba RCK będzie potrzeba zamontować. 

 

 

 

Temperatura spalin jest mocno uzależniona nie tylko od wiatru ale głownie od wymiennika , ja tez musiałem dołożyć dodatkowy wymiennik około 10 kW żeby osiągnąć obecny wynik

ale 110 stopni to żadna tragedia , moim zdaniem miesci sie w normie

Edytowane przez harii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem jeszcze że w poszukiwaniu oszczędności a właściwie ekonomicznego sposobu palenia przeprowadziłem trzy testy 

1- moc 26 kW włączone  FL i długi nadzór z mocą 6 kW .- dobowe spalanie 35kg

2- moc 26 kW,wiatr 50, FL i nadzór wyłączone , h1 na 3,  h2 na 5, moc min 8 kW  - dobowe spalanie 35 kg 

3- moc max 20 kW, wiatr 50, FL i nadzór wyłączone h1 i h2 bez zmian  - dobowe spalanie  35 kg

 

Wczesniej wiatr przy mocy max był 35 ale spalanie było jeszcze większe , mimo że płomien był bardzo ładny , jasna pomarańcza długi i oscylował przy 100% , kocioł jasnopopielaty

Jest kilka powodów, które wpływają na spalanie dobowe, nie tylko odpowiednio dobrane nadmuchy. Jakiej mocy masz kocioł?

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dumam nad RCK, mam systemowy komin fi200mm, około 8m wysoki - a średnica czopucha to 140mm, więc jakiś ogromnych potrzeb kocioł nie ma, a może komin za ostro mi wyciąga spaliny. Jeszcze muszę uchylić wyczystkę i wtedy zobaczyć czy coś się zmieni z tą temperaturą.

 

Spróbuję też z czystej ciekawości ustawić nadmuch na 45% przy 20kW, miałem 40%, niedawno zszedłem do 37%, jakoś tak wydawało mi się że najbardziej stabilnie pracowało wtedy to wszystko. Z ciekawości spróbuję jeszcze zmienić obrót ze 100s i 8% na 40s i 3% - próbuję na "chłopski rozum" zrozumieć dlaczego % płomienia poprawia się przy "wywracaniu" palącego się pelletu.

 

Te nasze Kipi są z tym fajne, że pozwalają się chociaż trochę pobawić :D

 

Znacie kogoś kto kupił kocioł MPM Bio Pell?

Edytowane przez arekgr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK to podstawa przy pellecie, a przy Twojej średnicy komina wręcz konieczność. Nie ma co dumać, tylko jak najszybciej montować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura kotła to-60   H-15  temperatura na grzejniki-45

teraz po ostatnich korektach widzę że max wchodzi tylko do połowy mocy ,tz do 18 kw dociąga do 57 stopni i przechodzi na pierwszy stopien czyli w moim przypadku na 10 kw i tak dość długo pracuje po czym powoli przechodzi na drugi bieg i tak w koło .

Chyba tez jutro zamówię sondę tylko proszę podpowiedzcie mi czy taka będzie w naszych palnikach chodzić http://allegro.pl/sonda-lambda-do-kotla-pieca-fokus-plum-ecolambda-i7071095460.html

Ja tu brałem super mnie obsłużyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka powodów, które wpływają na spalanie dobowe, nie tylko odpowiednio dobrane nadmuchy. Jakiej mocy masz kocioł?

Łącznie teraz jest około 30kW

jak masz jakieś pomysły które mogą wpłynąć na spalanie to proszę ujawnij je a browar popłynie rzeką w Twoją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznie teraz jest około 30kW

jak masz jakieś pomysły które mogą wpłynąć na spalanie to proszę ujawnij je a browar popłynie rzeką w Twoją stronę

Po pierwsze masz moc kotła dwukrotnie za dużą na Twój dom, więc siłą rzeczy będzie dużo palił i w dodatku nieefektywnie. Ja mam 20kW, też jest za duży na mój dom, myślę więc o buforze, Tobie też radzę. Przy Twoich nastawach temperaturę powrotu pewnie masz fatalnie niską, co też wpływa na sprawność procesu spalania, pomijam fakt, że wymiennik kotła szybko ulegnie korozji niskotemperaturowej. Montaż sondy absolutnie w niczym Ci nie pomoże, jeśli chodzi o spalanie dobowe

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 próbuję na "chłopski rozum" zrozumieć dlaczego % płomienia poprawia się przy "wywracaniu" palącego się pelletu.

 

 

 

Na chłopski rozum to Ci wytłumaczę, że "kupka" pelletu zasłania fotodiodę i jak się pokręci i go powywraca to odsłania fotodiodę i % płomienia na sterowniku się zwiększa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze masz moc kotła dwukrotnie za dużą na Twój dom, więc siłą rzeczy będzie dużo palił i w dodatku nieefektywnie. Ja mam 20kW, też jest za duży na mój dom, myślę więc o buforze, Tobie też radzę. Przy Twoich nastawach temperaturę powrotu pewnie masz fatalnie niską, co też wpływa na sprawność procesu spalania, pomijam fakt, że wymiennik kotła szybko ulegnie korozji niskotemperaturowej. Montaż sondy absolutnie w niczym Ci nie pomoże, jeśli chodzi o spalanie dobowe

Chyba nie podawałem powierzchni domu , mam jakieś 220-240 m , dokładnie nie pamiętam , nie gniewaj się ale nie zgodzę się że kocioł jest mocno przewartościowany , w rozsądnych granicach powinno się instalować nieco większe kotły , mają zdecydowanie większą sprawność niż za małe które też zagrzeją ale kosztem opału . Szacowanie 100 W na m2 nie zawsze jest właściwe , od ponad dwudziestu lat instaluje między innymi kotły więc już mogę powiedzieć że znam temat.

Co do buforu to masz zdecydowanie racje , dlatego na pewno w przyszłym sezonie taki zainstaluję. 

Temperatura powrotu jest właściwa , powinna być powyżej 48* , poniżej tej temperatury na dnie kotła będą się krystalizować i osadzać agresywne związki wody co w konsekwencji doprowadzi do degradacji dolnych partii kotła.

Edytowane przez harii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 kW na 240 m2 to 125 W/m. Jakoś sporo... Dużo masz ocieplenia?

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzejlubicz, czyli próba zmniejszenia dawki na rozpalenie ze 100g na np 75g może sprawić, że od początku "cyklu pracy" będzie mniej przesłonięty czujnik, prawda?

 

Chociaż patrząc na ostatnie doświadczenia z sondą, chyba czas odpuścić sobie %płomienia na rzecz oceny komory i wyglądu płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arekgr, nie bawiłem się zmniejszaniem dawki na rozpalenie. Powiem Ci tak- palę trochę gorszym pelletem i czasem przysłania czujnik całkowicie, płomień jest super ale sterownik pokazuje 0%. Gdyby była taka możliwość najchętniej wyłączyłbym fotodiode bo czasem fajnie palący palnik mi wygasza i rozpoczyna rozpalanie i tym samym zasypuje czujnik jeszcze bardziej. 

 

No ale nie da się jej wyłączyć, poza tym samoczynne rozpalanie i wygaszanie nie byłoby wtedy możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ma kocioł na pellet o mocy 15kW, ogrzewa 240m2 średnio docieplonego domu, same grzejniki, a i tak kocioł nie ma co robić. Polecam lekturę:

http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/#Co_zrobi_z_przewymiarowanym_kotem

Niby chodzi o kocioł węglowy, ale zasady są te same

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 kW na 240 m2 to 125 W/m. Jakoś sporo... Dużo masz ocieplenia?

 

www.kochowka.blogspot.com

Nie do końca to jest 30 kW pierwotny kocioł ma 19 kW , jak wcześniej napisałem dołożyłem jeszcze 10 kW , polega to na tym że zrobiłem recyrkulację spalin , czyli do starego śmieciucha wprowadziłem gorące spaliny z pierwszego , no i cała reszta , co pozwoliło mi uzyskać zadowalającą temperaturę spalin na wyjsciu.

Z ociepleniem to nie jest najlepiej , dach mam dobrze ocieplony i szczyty scian ale resztę niestety dopiero na wiosnę 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ocieplenie to podstawa. Jak dołożyłem styropianu, to zapotrzebowanie wyszło mi max 10 kW przy -20'C. Palnik mam 5-20, przy takich temp jak teraz mocno mi taktuje. Nawet 3 kW w nadzorze to teraz dla mnie za dużo. Bufor mi się kłania.

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Swoją drogą bardzo ciekawy pomysł z recyrkulacja spalin

Przy buforze te 30 kW będą bardzo sensowne.

Ja mam niestety miejsce na bufor ok. 800 litrowy, ale lepsze to niż nic.

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca to jest 30 kW pierwotny kocioł ma 19 kW , jak wcześniej napisałem dołożyłem jeszcze 10 kW , polega to na tym że zrobiłem recyrkulację spalin , czyli do starego śmieciucha wprowadziłem gorące spaliny z pierwszego , no i cała reszta , co pozwoliło mi uzyskać zadowalającą temperaturę spalin na wyjsciu.

Z ociepleniem to nie jest najlepiej , dach mam dobrze ocieplony i szczyty scian ale resztę niestety dopiero na wiosnę 

 

Wrzuciłbyś fotkę z tej przeróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo Panowie jeszcze regulujecie powietrze ? ;) Ja dziś dosypałem pelletu. Tak na oko spalił z 8 kg mniej niż normalnie czyli głowy nie urywa. Dopiszę że że zasypałem tydzień temu 135 kg. Ale dokładnie to trzeba by zmierzyć zużycie za pomocą ciepłomierza. Najpierw bez a potem z sondą bo tak to wszystko zależy jak wiatr zawieje :rolleyes: Generalnie palnik z sondą pracuje na większym nadmuchu niż ja to wcześniej ustawiłem. Komora spalania bez sadzy tylko biały nalot i to niedużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można o jakieś fotki komory? :)

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno :) Ale dzięki

A masz gołe ścianki w komorze czy może masz na ściankach szamot lub ceramikę?

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.