Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Parametrów Kotła Kostrzewa Twin Bio Luxury


NOVA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie mojego spalania, czy jest według Was odpowiednie ?
Kostrzewa Twin Bio Luxury 12kW. Dom nowy parterowy 140m2, ogrzewanie tylko i wyłącznie podłogówka. Ocieplenie ścian standardowe 15cm styropianu, strop drewniany 30 cm wełny, poddasze nieużytkowe, dach nieocieplony. Bojler 300 litrów. Pompy: cwu, co, cyrkulacyjna.
Temperatura w pomieszczeniach 21-22 C.

Wprowadziłem się 20.10.2018 i było pierwsze uruchomienie pieca, więc w tym dniu zacząłem palić Co i Cwu, a wyłączyłem piec 20.05.2019. Spalił mi dokładnie 2960 kg (praktycznie 3 tony), przez 7 miesięcy. Pellet LAVA Stelmet 2 tony, a 1 tona jakiegoś gorszego no-name.
Czy to spalanie jest normalnie, a może za duże ? Niektórzy mi mówili, że w nowo wybudowanym domu jest dużo wilgoci i będzie więcej palił, ale nie wiem czy to ma faktycznie jakiś wpływ.

Prośba o opinię.
Dziękuję


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Laanca napisał:

jest dużo wilgoci i będzie więcej palił, ale nie wiem czy to ma faktycznie jakiś wpływ.

Ma i to zasadnicze. W murach, posadzkach masz kilkaset litrow wody, ktora musi odparowac. Wez takie np 500 czy 1000 L wody wlej do zbiornika,  wloz grzalke i gotuj tak dlugo az odparuje calkowicie. Potem idz sprawdz licznik pradu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Interesuje mnie jakie masz ustawienia pieca.Jeżeli była by możliwość to proszę o [email protected]. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam taki sam piec co lanca tylko z buforem 500l.Ogolnie chodzi mi o wszystkie ustawienia.Np.czy pompa co powinna chodzić cały czas? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marr7799 napisał:

Np.czy pompa co powinna chodzić cały czas? 

Generalnie powinna. Ale to zalezy od instalacji. Jak jest zbudowana i prowadzona. Podaj dane jak masz ustawiony kociol. Jak ladujesz bufor. Czy jest pogodowka. Jak ustawiona itd. I uzupelnij profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na podlogowkach sie nie znam i nie bede tu za bardzo doradzal ale kilka parametrow jest dla mnie nielogicznych.

Wydluzenie ladowania CWU, jezeli jest z bufora to jest niepotrzebne

Min temp miesz 35, max 36 , w takim ukladzie pogodowka raczej nie dziala zbytnio

automatyczne wydluzenie cwu- po co ? zwlaszcza jezeli min cwu 42 a max 43

postoj co od termostatu 25 min- raczej zbedne

start instalacji przy pogodowce podlogowej 42° to raczej za wysoko

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnej temp. mieszacza przy podlogowce przekraczac nie wolno. Nie wiem ile to ale zalozmy ze 36° minimalna temp mieszacza mozesz ustawic na powiedzmy 25° taka temperatura tez grzeje. Zwlaszcza ze masz zalaczona pogodowke. Nie wiem jak w twoim kotle wyglada krzywa grzewcza 0,2. Ale to chyba za malo . Osiagnie ta krzywa przy -25 na zewnatrz te 36°? Start instalacji tez powinien byc od tych 25 stopni

Ale jak wspomnialem nie chce sie tu zbytnio wymadrzac ze wzgledu na brak doswiadczen z podlogowka.A tym bardziej wprowadzac w blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start był w lutym 2018 czyli jak pewnie sie domyślasz serwisant tak poustawiał.Od początku nie podobały mi się te ustawienia bo piec chodził jak chciał.ale człowiek pierwszy raz z takim tematem więc zabawa w ustawienia trwa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień

  • max temp mieszacza 40st
  • czas otwarcia zaworu sprawdź czy Twój na pewno ma 140s, z reguły mają 120s, ale to musisz zobaczyć w instrukcji
  • minimalna temp. mieszacza 23st
  • minimalna temp. zadana cwu 45
  • max temp. zadana cwu 70
  • podwyższenie temp. kotła od cwu i co minimum 5st, a lepiej 7st.
  • aut. wydłużenie pompy cwu na off
  • temp. rozpoczęcia ładowania bufora 50st
  • temp. zakończenia ładowania 65st lub 70st

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.jak będę w domu to pozmieniam.a dlaczego jak  jest ustawione źródło cwu i podłogowki bufor to pompa co nie chodzi non stop? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... moze napisze tak:

pompa co grzejniki i pompa co podłogówki chodzi non stop

pompa kotłowa czyli ta ładująca bufor, tylko wtedy jak ładuje się bufor

a pompa cwu tylko wtedy jak nagrzewa bojler z cwu.

 

Wszystkie pompy pracują swoim cyklem i żadna nie ma wpływu na inną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.