Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Parametrów Kotła Kostrzewa Twin Bio Luxury


NOVA

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.02.2019 o 10:30, ace2 napisał:

Kolejne pytanie , co robi funkcja "czas nadzoru" w minutach?

jest to czas czuwania, nie postoju, nie pracy.

działa to w ten sposób, ze jak piec dojdzie do momentu, ze powinien sie wyłaczyć czyli przejśc w tryb postoju, a wiesz, ze np. za 20 minut bedzie znów pracował to wtedy ustawiasz czas nadzoru. piec nie wygasza się tylko trzyma delikatny płomień/żar przez zadany czas. nie korzysta wtedy przy rozpalaniu z grzałki, tylko dorzuca pelletu i zaczyna pracę. Działa i FL i w trybie standard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gonzo19 napisał:

i FL i w trybie standard

Miałem na mysli, że w FL jest mało sensowny, skoro regulator czeka 5st wiecej

Ja zauważyłem, że to jest po prostu moc min (żar). Producent podaje sprawność tylko przy moc max i min, na pośrednich jest mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gonzo19 napisał:

da się, nawet zostało odczytane,

Czy może wiesz co zostało odczytane i znasz linki do tego jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy koncepcjach to czy ktoś próbował podłączyć ecoSTER Touch poprzez konwertery WIFI dla połączeń RS ?

Może komuś się udało uniknąć wykładania kabla.

Pozdr.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gonzo19 napisał:

Chyba problem polega na tym, że jako polska firma zrobili zabezpieczenie na "polak potrafi" :)))

Chciałbym się zająć znalezieniem wszystkich kilkudziesięciu kodów serwisowych. Czy może ktoś się orientuje, czy gdy wprowadzimy ileś x pod rząd nieprawidłowy kod serwisowy to panel się zablokuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem kilkanaście razy pod rząd i nic nie zblokowało, ale być może jest jakaś blokada.

Z tym, że ja mam soft niebrandowany tzn, nie zabezpieczony przed podłączeniem innego dodatku(sonda, panel, econet itp.). Ty musisz mieć dedykowany dla kostrzewy i żaden inny się nie połączy. Ja mam biawara i moge korzystać z różnych dodatków oprócz tych brandowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że econet to jeszcze nie mój poziom, w pierwszym roku użytkowania doprowadziłem do tego, że piec pracuje poprawnie, w drugim zajmę się kodami - stawiam na metodę słownikową (daty historyczne), ale to tylko 1/4 obszaru, który należy przeszukać

Co do ustawień to może orientujesz się jakie są (gdzie szukać) wzorcowych parametrów spalin (może się szarpnę na analizator)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast analizatora spalin kup sonde.

nie wiem gdzie szukać wzorcowych parametrów spalin.

Z tym wprowadzaniem słownikowym, to nie bedzie dokładnie tak jak myślisz. niektóre kody wymagają ustawienia jakiegoś parametru np temp. zadana kotła 55*C i kod abcd, jak bedzie inna zadana, to kod abcd nie wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gonzo19 napisał:

niektóre kody wymagają ustawienia jakiegoś parametru np temp. zadana kotła 55*C i kod abcd

To wydaje mi się, że było w starszych sterownikach, w moim nie wiedzę, aby można było wpisać litery

1 godzinę temu, Gonzo19 napisał:

zamiast analizatora spalin kup sonde.

To raczej chyba droga sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marxx82 napisał:

To wydaje mi się, że było w starszych sterownikach, w moim nie wiedzę, aby można było wpisać litery

To raczej chyba droga sprawa...

1999 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisując kolejne cyfry przeskakuje do następnej pozycji. W jeszcze nowszych sterownikach zamiast cyfr pokazuje *, aby zbyt ciekawski klient nie podpatrzył

Co do analizatora spalin to muszę poszukać w przystępnej cenie. Nie wiem, czy będzie duża różnica pomiędzy sondą a ustawieniem wentylatora co zmianę pelletu (mam na myśli spalanie, popiół; we wpływie na topnienie lodowców to pewnie będzie spora :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

analizatorem nie ustawisz, a jesli to dla jednej konkretnej mocy, stopnia dmuchania, podcisnienia w kominie itp.

Sonda analizuje na bieżąco i na bieżąco dostosowuje parametry dmuchawy, podając więcej lub mnie powietrza w zależności od aktualnie panujących warunków takich jak jakość pelletu, ilości powietrza, mocy, podciśnienia w kominie(w komorze spalania) itp.

 

15 minut temu, Marxx82 napisał:

Wpisując kolejne cyfry przeskakuje do następnej pozycji.

 

u mnie się zeruje, tzn jak źle, to ramka na czerwono i puste pola

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gonzo19 napisał:

analizatorem nie ustawisz, a jesli to dla jednej konkretnej mocy, stopnia dmuchania, podcisnienia w kominie itp.

Sonda analizuje na bieżąco i na bieżąco dostosowuje parametry dmuchawy, podając więcej lub mnie powietrza w zależności od aktualnie panujących warunków takich jak jakość pelletu, ilości powietrza, mocy, podciśnienia w kominie(w komorze spalania) itp.

tzn że sonda jest lekarstwem na różny pellet? po założeniu zapomina się o regulacjach i proces palenia jest w końcu automatyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2019 o 13:47, Gonzo19 napisał:

analizatorem nie ustawisz, a jesli to dla jednej konkretnej mocy,

Nie, nie; gdy nie ma sondy lambda ustawianie analizatorem to standardowa procedura zalecana przez producenta przy przeglądzie rocznym, a powinno się to robić przy każdej dostawie pelletu (nawet tej samej marki).

Jak mi mówił sondy lambda nie można też włożyć do pieca od tak - trzeba ją najpierw ustawić analizatorem

Gdy był u mnie serwisant fabr, to miał analizator spalin bodajże ten: https://allegro.pl/oferta/analizator-spalin-testo-320-basic-z-drukarka-7706187578?utm_source=google&utm_medium=cpc&gclsrc=aw.ds&ev_campaign=_DIO_pla_dom_narzedzia&ev_adgr=Przyrządy+miernicze+-+Pozostałe&gclid=Cj0KCQiAtbnjBRDBARIsAO3zDl_l1qtf4mcmNLIxy6Rc7Pe-wDIaijEOBfEcbpn9AcHy399PKdXlHBAaAjrmEALw_wcB

gdy spalanie było ok CO CO2 O2 itp. to zapalały mu się pola na zielono

ustawia się 2 parametry:
-- cykl pracy tu przeważnie wszyscy mamy 14s, gdy wszystko jest ok z piecem nie ruszamy go
-- wentylator: moc: nom, pos, min; zwiększamy lub zmniejszamy wentylator na poszczególnych mocach aż w analizatorze zapali nam się na zielono

Jak to ustawimy to popiół mamy suchutki, jasny itp.

ps. najtańsze analizatory to i tak drożyzna, a do tego nie znamy norm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na osiedlu jest 15 pieców K, wiele osób cały czas siedzi w kotłowni, próbują inaczej - mają już ustawione wentylatory i dobierają pellet, nawet z tych z certyfikatem jedne się palą dobrze inne gorzej.

Sonda lambda to byłaby wygoda w doborze wentylatora do różnych pelletów, ale kosztuje 2000zł to więcej niż tani analizator. Po drugie nie wiem, czy np. co roku nie trzeba jej kalibrować. Analizatorem bym sobie ustawił piec powiedzmy raz na pół roku i efekty byłby bdb.

Gdy zmienia się ciąg kominowy w jakimś dopuszczalnym przedziale to może czujnik Halla na silniku go potrafi skompensować?

Podsumowując jak na razie wydaje mi się, że do mojego pieca sonda zbyt dużo kosztuje w stosunku do korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marxx82 napisał:

Sonda lambda to byłaby wygoda w doborze wentylatora do różnych pelletów, ale kosztuje 2000zł to więcej niż tani analizator. Po drugie nie wiem, czy np. co roku nie trzeba jej kalibrować.

w samochodzie tez masz sondę lambda, w zasadzie identyczną jak ta do kotłów, czy też kalibrujesz ja co jakiś czas? czy jest i cały czas tak samo działa?  A jak się spali i wymieniasz na nową, to też jedziesz do serwisu kalibrować ją? Przeczytałeś co należy zrobić zaraz po podłączeniu sondy do konkretnego pieca i jak często to należy robić?

6 minut temu, Marxx82 napisał:

Gdy zmienia się ciąg kominowy w jakimś dopuszczalnym przedziale to może czujnik Halla na silniku go potrafi skompensować?

A czy wiesz co to jest czujnik Halla? do czego służy i co może?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że powrócę do ustawień...

Otóż wspomniany przeze mnie Kostrzewa VG17 +sterownik ecomax 920. 

Instalacje wygląda w skróci tak jak w załączniku. Prostu układ. Piec z palnikiem, pompa, zawór 4 drogowy z siłownikiem, grzejniki. trzy czujniki temp. - na kotle ustawione na 55st. C, za zaworem na grzejniki - 43 st. C i ochrona powrotu 47st. C z histerezą 3 st.

Problem jest taki: układ pracuje fajnie i stabilnie. spalanie 0.9-1.1 kg/h.

Ale problem pojawia się gdy palnik się wyłączy i następuje ponowne jego uruchomienie (automatyczne). Temperatura na piecu fajna i stała. Ale zamykany jest zawór 4D do ustawionego 23% w celu dogrzania powrotu. Gdy powrót jest dogrzewany to oczywiście spada temp na grzejnikach. Temperatura powrotu zostaje osiągnięta... otwiera się zawór 4D z reguły powyżej 70-80 % i temp. na grzejnikach rośnie... jednak w tym czasie maleje temp. na powrocie do około 42 st. C. Więc ponownie zawór zostaje zamknięty i temp. na powrocie rośnie, a na grzejnikach maleje... i tak potrafi się bawić sterownik zaworem 4D nawet i 2 godziny. Przy czym do pieca ciągle ładowane jest około 1.9-2 kg/h pelletu.

Czy macie jakiś pomysł jak to ustawić?? Próbowałem modyfikacją % zamknięcia zaworu 4D w celu dogrzania powrotu. Wyszło mi, że najmniej maleje temp. na grzejnikach, a przy tym rośnie temp. na powrocie przy 25% zamknięciu zaworu. Ale problem jest w druga stronę gdyś w celu nagrzania grzejników zawór 4D otwierany jest prawie na max i niestety właśnie temp. powrotu mocno spada.

Zastanawiam się jak to ustawić i co robię źle.

 

 

co (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to w instrukcji o przymknięciu zaworu w ochronie 4D piszą:

Cytat

Uwaga: funkcja ochrony powrotu będzie działać jedynie gdy temperatura zadana kotła będzie ustawiona dostatecznie wysoko. W przeciwnym wypadku będzie dochodzić do częstych przymknięć siłownika. Uwaga zawór przymyka się z dokładnością +-1%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gonzo19 napisał:

w samochodzie tez masz sondę lambda

W samochodzie faktycznie nawet 20 letnie sondy lambda są sprawne, ale tu może są inne warunki pracy na s. 32 i 33 piszą o czyszczeniu sondy. Rozumiem, że powinno się to robić co 2tyg. 

https://kostrzewakoszalin.pl/images/Mini Bio/2014_03_25_Kostrzewa_instrukcja_MB+MBL_PLV_11-13_PL_www.pdf

Piszą też o analizie spalin co pół roku i nie piszą, że rzadziej się to robi, gdy sonda lambda jest zainstalowana

Na logikę, skoro tak się brudzi sonda to trzeba sprawdzać często, czy z nią wszytko ok. dość często.

14 godzin temu, Gonzo19 napisał:

czego służy i co może

ważne co można z nim zrobić. Tu miałem na myśli, że utrzymanie stałych obrotów silnika w pewnym stopniu skompensuje zmiany ciągu.
 

ps. nie sprawdzałem, czy przypadkiem i jak często się kalibruje analizator spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

analizator powinien być kalibrowany średnio co rok,

sondę czyścisz co jakiś czas

sondę kalibrujesz po podłączeniu do sterownika i robi to sterownik, żaden analizator jest nie potrzebny, chyba, ze chcesz skorygować to co sobie ustawi sterownik.

21 minut temu, Marxx82 napisał:

Tu miałem na myśli, że utrzymanie stałych obrotów silnika w pewnym stopniu skompensuje zmiany ciągu.

nie do końca. ciąg w kominie spowodowany jest w uproszczeniu różnicą ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a atmosferą, wentylator wymusza pewna różnicę, ale sam ciąg sumuje się z wydajnością wentylatora, dlatego dobrym rozwiązaniem jest RCK który stabilizuje ciąg w kominie z pominięciem kotła.

 

Może niezbyt dokładnie to opisałem, ale na razie inaczej nie potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi serwisant Kostrzewy polecił RCK i mówił że sam ma. Kominiarz natomiast podczas odbioru kominów stwierdził że jest to zbyteczne. I teraz komu wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.