Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu Prostej Instalacji Co I Cwu Oraz Umiejscowienie Naczynia Przeponowego


viper111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałem wypowiedzieć się odnośnie mojego postu. Dużo wiedzy posiadłem śledząc to forum za co jestem wdzięczny ludziom, których posty czytałem, wyciągałem wnioski i dzięki którym udało mi się uruchomić moją kotłownię. Zainstalowałem tam zawór 4 drogowy, dzięki kolego Odpowietrznik za poprawienie schematu. Nie wiem dlaczego wszyscy tak źle się wypowiadają na temat tego urządzenia. Ja osobiście uważam że jest to dobre rozwiązanie. Niestety jeżeli chce się to zainstalować trzeba trochę zainwestować. Ludzie myślą że założą sobie zawór 3/4 cala i będzie im to grawitacyjnie działało. Później okazuje się że nie hula i co wtedy? Wina zaworu oczywiście bo badziewie, bo tylko z tym problemy itp. trzeba zakładać dodatkową pompę na obiegu kotłowym. Ja założyłem zawór 1,5 cala. Wyjście z pieca w tym samym przekroju. Na obiegu kotłowym 5 załomów 90st ale i tak działa poprawnie (można zrobić na czterech będzie jeszcze lepiej) Łącznie z siłownikiem i sterownikiem tworzy to układ, który idealnie reguluje temperaturę na grzejnikach i zapobiega zimnemu powrotowi. Dodam że powrót oczywiście chodzi grawitacyjnie i czujnik temperatury jest  zamontowany przy samym wejściu do kotła (nie tak jak niektórzy instalatorzy montują pod zaworem żeby pokazywało dobrze, żeby klient się nie zorientował że coś jest nie tak :)) Temperatura na kotle 60st, na powrocie 52-55st. Reasumując polecam zawór 4 drogowy ale w odpowiednim przekroju i z odpowiednim sterowaniem inaczej nie ma to w ogóle sensu.

 

Gdybyś dodatkowo musiał za tym zaworem podłączyć ogrzewanie podłogowe, Twój entuzjazm i fascynacja zaworem 4D szybko by zgasła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za zaworem połączoną podłogówkę 4 sekcje łącznie około 25mkw nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości. Panowie możecie jaśniej?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 3.11.2016 o 09:56, sambor napisał:

Podłączenie samego kotła powinno być z miedzi

Dlaczego?

Nie można dać w całej kotłowni rurek z tego samego materiału co wszystkie rury CO i CWU?

 

W dniu 3.11.2016 o 09:56, sambor napisał:

Natomiast jest potrzebne naczynie zabezpieczające zasobnik CW, dla zasobnika 100l ok 8-10l podłączone do zasobnika przez wlotem zimnej wody , dodatkowo na wlocie zaw bezp i zaw zwrotny

Czy zatem dla zbiornika 200 L należy zastosować ok. 20 litrów? Np. Reflex DE 25?

 

W dniu 3.11.2016 o 10:52, sambor napisał:

Naczynie jest w kotle, ale  przy starej inst i grzejnikach żeliwnych może być za małe i wtedy trzeba dać drugie , najlepiej za kotłem na zasilaniu instalacji

Na pewno?

Raczej widuję w internecie zdjęcia i schematy z naczyniem przeponowym na powrocie z instalacji.

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"4 lata później..."

A niech Ci będzie: podłaczenie kotła ma być rurami METALOWYMI - stalowymi, miedzianymi a nie plastikowymi.

 

18 minut temu, Robinson74 napisał:

Raczej widuję w internecie zdjęcia i schematy z naczyniem przeponowym na powrocie z instalacji.

Oprócz samego naczynia w instalacji są też inne urzadzenia, np. pompy, odpowietrzniki, odmulacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2016 o 20:13, sambor napisał:

Pojemność naczynia do CO trzeba obliczyć np kalkulator ze strony Reflexa.

Nie mogę tego znaleźć.

Czy po tych kilku latach jest tam lub gdzie indziej dostępny taki kalkulator dla CO i CWU?

Dziękuję za dotychczasowe info.

Przygotowałem sobie taki schemacik. Czy ogólnie jest OK?

Na razie nie dorysowałem dwóch naczyń przeponowych. Jedno naczynie będzie przed wejściem zimnej wody do zasobnika (wraz z zaworem odcinającym i spustowym), a drugie na powrocie CO zaraz przed kotłem (także z zaworem odcinającym i spustowym).

Ponadto przed i za pompą obiegową CWU LFP ERGA będą zawory odcinające.

Zawory odcinające dam chyba też na powrotach do kotła i na wyjściach zasilania z kotła (tak czy nie?) i oczywiście tuż przed wejściem gazu do kotła.

Gdzie dodać ewentualne filtry zanieczyszczeń, zawory zwrotne? Lub inne elementy?

 

 

 

Schemacik.png

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

"4 lata później..."A niech Ci będzie: podłaczenie kotła ma być rurami METALOWYMI - stalowymi, miedzianymi a nie plastikowymi.

To też jest jeszcze dalej skrót myślowy, metalowymi ale ze wskazaniem dla kotła zasypowego.   

45 minut temu, Robinson74 napisał:

Przygotowałem sobie taki schemacik. Czy ogólnie jest OK?

Nie.

Podpatrz sobie  tu "składak', fakt, jest sporo reklamy, ale nikt nikogo do niczego nie zmusza.

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2021 o 00:39, Animus napisał:

Nie.

Podpatrz sobie  tu "składak', fakt, jest sporo reklamy, ale nikt nikogo do niczego nie zmusza.

 

Pooglądałem i w zasadzie nie widzę jakichś zasadniczych różnic.

Sprzęgło, zawory odcinające i zawory zwrotne są u mnie w grupie pompowej.

Zawór bezpieczeństwa jest w kotle (o ile się nie mylę) oraz na wyposażeniu zasobnika.

Naczynia przeponowe będą 2, jedno dla CO, a drugie dla CWU.

Tak jak pisałem, niektóre rzeczy nie są jeszcze dorysowane w moim szkicu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.