Skocz do zawartości

viper111

Forumowicz
  • Postów

    47
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

721 wyświetleń profilu

Osiągnięcia viper111

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Mam stara niezamieniającą się instalację Co. Powoduje to że mimo jej płukania to jest ciągle brudna, zaszlamiona ale co ważniejsze ciągle zakamienia mi się wymiennik w piecu gazowym (temp. wody powrotnej zazwyczaj jest dużo niższa niż zasilania - skutek starej przerobionej instalacji). Pomyślałem aby stworzyć w kotłowni jeden mały obieg kotła CO z wymiennikiem zewnętrznym w którym przepływać będzie z kolei woda CO z instalacji, oczywiście dodając druga pompę obiegową na instalacji CO. Pytanie jednak czy taki zewnętrzny wymiennik również nie będzie zakamieniał się? Jaki wymiennik lepszy, płytowy czy z wężownicą? Czy wymiennik dobiera się takiej samej mocy jak kocioł?
  2. Załączam zdjęcia kotłowni. Dojdzie jeszcze tylko filtr narurowy z wkładem zmiękczającym z żywicy Purolite C100E przez zaworem zwrotnym na zasilaniu wody.
  3. Niestety popełniłem błąd, a w zasadzie kompletnie nie zastanowiłem się na sensem zamocowania zaworu bezpieczeństwa. Aż mi wstyd bo oczywiste jest że źle go zamontowałem W takiej formie nie bardzo wiem jaką miałby pełnić role Na szczęście korekta tego rozwiązania to dołożenie tylko trójnika. Wrzucę zdjęcia :)
  4. Instalacja ukończona w fazie testów. Na dniach wrzucę zdjęcie kotłowni :) Za wszystkie porady bardzo dziękuję :) Nie mniej mam pewne problemy. Otóż zawór bezpieczeństwa na zasilaniu wody z sieci do zasobnika, nie puszcza (nie dopełnia) wody do zasobnika jak zużyję pewna ilość wody z zasobnika. Musze ręcznie zawór bezpieczeństwa przekręcić do pozycji "środkowej" i przytrzymać aby napełnił się zasobnik wodą. Trochę to tak wygląda, że mimo iż woda ciepła z zasobnika jest zużywana to zawór przestaje puszczać zimną do jego napełnienia? Czy to może być wina samego zaworu, że ma zbyt wysokie ciśnienie otwierające albo inaczej woda w sieci ma zbyt małe ciśnienie i nie otwiera zaworu? Choć z drugiej strony, jak dopuszczam wodę do CO zaworem kulowym za zaworem bezpieczeństwa ( między zaworem bezpieczeństwa a zasobnikiem jest trójnik właśnie z zaworem kulowym do dopuszczania wody do CO) to wówczas zawór puszcza normalnie wodę i napełnia CO (oczywiście w sytuacji kiedy zasobnik jest napełniony). Dodam, że niestety instalacja CO nie trzyma ciśnienia - po kolei stare grzejniki zaczynają ciec (na bieżąco wymieniam ale jeszcze nie mogłem dokładnie testować bo co jeden wymienię to kolejny puszcza :( - maja po 35 lat) i coraz dopuszczamy wody do CO. Jak dokładnie działa zawór bezpieczeństwa - z tego co zauważyłem to chyba jak jest większa różnica ciśnień na wejściu i wyjściu to również nie przepuszcza wody?
  5. Jakie ciśnienie powinny wytrzymać grzejniki stalowe jak w poście powyżej? Mam stare grzejniki i przy ciśnieniu 2-2,5 bar kilka zaczęło ciec :( Czy to możliwe aby chwilowe 2,5 bara spowodowało uszkodzenia grzejników?
  6. Po co mam wypożyczać jak mam własny sprzęt...
  7. Dzięki za dokładniejszą podpowiedź. Ja mam grzejniki starego typu tj takie jak na załączonym zdjęciu. One nie maja możliwości instalacji odpowietrzników. Ale cały obieg CO pieknie sie odpowietrzał w naczyniu przelewowym jak był układem otwartym więc zakładam że teraz tak samo się odpowietrzy.
  8. Podałeś liczbę mnogą "odpowietrzniki" ? Ja mam grzejniki starego typu bez odpowietrzników więc jedynie odpowietrznik w najwyższym punkcie instalacji mogę dać, zadziała? A przy jakim ciśnieniu odpowietrznik grzewczy zaczyna "spuszczać" powietrze?
  9. Dołączę do tematu. Chciałem użyć systemu pex zaciskanego. Mam zaciskarkę REMS ze szczękami V15,M18 i generalnie mogę dokupić M15 lub V18. Do jakiego systemu pex można uzyc szczęk M lub V ? Nie chciałbym dokupywać nowego rodzaju szczęk. Czy Kan-Therm lub Vavin można by zacikać tymi szczękami? Albo ogólnie Alupexy można nimi zaciskać?
  10. Ale czy kocioł odpowietrzy instalację na pierwszym pietrze (rury przy suficie) w sytuacji kiedy kocioł jest na parterze ? Dodam, że grzejniki mam starego typu bez odpowietrzników :(
  11. Dodałem jeszcze łącznik do napełniania instalacji CO tj. między dopływem wody z sieci a obiegiem CO.
  12. Oczywiście przewód gazowy elastyczny użyłem profesjonalny do instalacji gazowych do podłączenia kotła. Dopytuję, bowiem jedna osoba właśnie powiedziała mi, że nie mozna z powodów przepisów. Tylko w takim razie po co by robili przewody gazowe do podłączenia kotła skoro nie można by ich używać...? Natomiast mam inne ważne pytanie. Obecna moja instalacja CO po przerobieniu z otwartej na zamkniętą, nie ma odpowietrznika. Jak ją napełniam wodą to powietrze nie ma gdzie uciekać? Chyba że piec ma odpowietrznik? Albo mam zamontować odpowietrznik w najwyższym punkcie instalacji (mam akurat takie miejsce z trójnikiem więc to nie problem)? Wydaje mi się że piec (Vitodens 100-W) powinien mieć odpowietrznik?
  13. Zmieniłem obieg CO cały na miedź 28 mm - nie będzie przejść średnic poza redukcją z króćca w kotle, który jest 3/4 cala. Czyli od samego kotła na CO idzie rura 1 calowa. Jak to w życiu, nie wszystko sprawdziłem (wymiary króćców kotła i zasobnika) i musiałem dokonać korekty schematu - załączam zmodyfikowany. Mam trzy pytania: 1. Zauważyłem, że zawór kulowy z filtrem na wejściu ma dużo mniejszą średnicę wewnętrzną (przepływu wody) niż na wyjściu - dlaczego? Czy to kwestia producenta zaworu czy raczej taka zasada? Zamówiłem osobny filtr aby zobaczyć czy tez jest taka różnica - chodzi o zawór 1 calowy na powrocie CO 2. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania do końcowego podłączenia gazu, elastycznego przewodu gazowego? 3. Dlaczego przyłącze CWU w kotle jest 3/4 cala a kocioł ma 1 cal? Co za dziwna niekonsekwencja...? A może jest sens - podobnie jak dla CO - od razu z kotła dać redukcję 3/4 na 1 i przejść do zasobnika rurą 1 cal?
  14. A to mnie zaskoczyłeś... myślałem że jak kocioł ma na wyjściu CO przyłącza 3/4 cala (takie też są zawory jakie daje Viessmann w zestawie do CO) to nie ma sensu od razu przechodzić na Cu28mm. A będzie to miało znaczenie jeśli długość rury Cu22mm między kotłem a rurą stal 1 cal będzie około 1 metra?
  15. Załączam już własny poprawiony schemat, zerkniecie czy wygląda to sensownie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.