Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans 9Kw Czy P2Ar Kds - Pw 7-9 Kw


stasiu

Rekomendowane odpowiedzi

jest rura do szafy fi 130 od tyłu i (będzie druga fi 100 od klatki schodowej), drzwi się nie nagrzewają od czopucha , ale i tak go owinę wełną mineralną , czujniki czadu mam dwa od kąt tu mieszkam.NO i blachę jeszcze muszę dać na podłogę , tylko ją muszę dociąć do wymiarów szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Henryku najpierw kominiarz później pan inspektor z KZGM-u , był zadowolony z kotła że to Defro , bo dobra i ekologiczna firma ( jak widać reklama robi swoje ;) ) na tą chwilę (wyjąłem już szamot z kotła) wchodzi mi 20 kg węgla i pali się od 24 do 28 h w zależności jaka temp na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie potrzebuje jakieś porady co zrobić  bo kuchni mam zimno (nawiew fi 120) a na dworze - 20 , strasznie dmuch zimnem do mieszkania (kratka ta w mieszkaniu zaszroniona) od zewnątrz mam taki okap przeciw wiatrowy , ale wieje zimnem i nie można nagrzać , czy jest potrzebny tak duży otwór nawiewowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz zetkę pociągniętą to tej szafy? - jezeli nie ,to głupota.  i niebezpieczeństwo zaczadzenia,Nie wolno ograniczać dostepu powietrza do pieca. Mam nadzieję ze chociaż masz zamontowane czujniki czadu.

Stasiu  na tak zadane pytanie odpowiedziałeś tak:

 

jest rura do szafy fi 130 od tyłu i (będzie druga fi 100 od klatki schodowej), drzwi się nie nagrzewają od czopucha , ale i tak go owinę wełną mineralną , czujniki czadu mam dwa od kąt tu mieszkam.NO i blachę jeszcze muszę dać na podłogę , tylko ją muszę dociąć do wymiarów szafy.

Twój  problem można rozwiązać tak -po pierwsze zrób  tą rurę od klatki,ograniczysz dopływ zimnego powietrza do kuchni z za okna. .Jak pamiętam masz starą kratkę wentylacyjną w kuchni- zlikwiduj ją- zrobiłeś przecież nową wentylację. Jak to zrobisz i dalej będziesz  niezadowolony ,to pozostanie ci montaż grzałki do nawietrzaka.  W starych domach po niemieckich problem rozwiązano robiąc otwory nawiewne pod oknem za kaloryferem ,wtedy to powietrze było wstępnie ogrzewane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w piwnicy, mając nawiew śr 15 cm , okleiłem i puszczam otwore 10x10cm i to wystarczy. Najlepiej jak by wylot powitrza był przy samych drzwiczkach kotła, tak mam u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara kratka w tej chwili służy tylko jako odprowadzenie oparów  z okapu i wentylacja łazienki (zatkałem wczoraj kratkę na kuchnię) , tż chciałem nawiew za grzejnikiem , ale instalator mi to odradził że będzie się wychładzał nadmiernie grzejnik , otwór na klatkę będzie robiony koniec stycznia początek lutego (przy okazji remontu pokoju przez fachowca ) chciałem kuć sam ale bez maszyny to bardzo duży problem , zmniejszę jeszcze jutro o 50% wlot powietrza , jak było by za mało to i tak może być swobodny napływ przez łazienkę , rura ta w szafie jest z jednej strony mebli kuchennych a "dziura w ścianie" z drugiej strony mebli czyli 200 cm dalej , chciałem zrobić rurociąg , ale nie ma jak bo są meble kuchenne a i rurki C.O idą za meblami .Drewniak kocioł mam przy drzwiach wyjściowych z kuchni a nawiew na przeciwległej ścianie obok okna , w sumie to jakieś 4,5 metra w linii prostej , w sumie żałuję że nie zrobiłem nawiewu pod sufitem i nie poprowadziłem rurą ocieplaną pod sam kocioł , obok drzwi załadunkowych , i nie zabudowałem tego karton gipsem,

Henryku czy nawiew by działał ja bym teraz zapodał taką ocieplaną rurę z nawiewu który posiadam nad podłogą  do góry później w poziomie i w dół do rury przy podłodze w szafie .No chyba że dziura na klatkę rozwiąże problem , poczekam do końca miesiąca jednak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rura z powietrzem doprowadzającym łamie się kilka razy w dół, górę i na boki mając ok 5m długości i dmuch fest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie wychładzać kotła i kotłowni u mnie miarkownik elektroniczny , po wypaleniu opału, zamyka dopływ PP do kotła i zamyka dopływ powietrza do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie po mrozach mogę powiedzieć że z kotła jestem zadowolony , gdy temp były wysokie wydawało mi się że Setlans mógł być lepszym rozwiązaniem od Defro , ale jednak tam mniej węgla wchodzi i pewnie miał bym mniejszą stałopalność , jak widać nie ma rozwiązań idealnych , Defro lepszy na mrozy , Setlans gdy mamy temp powyżej 10*C , na tą chwilę mogę go polecić każdemu kto ma tak jak ja nie ocieplone mieszkanie ze dużymi stratami ciepła , na przyszłą zimę jeszcze jedna inwestycja i myslę że ostatnia to sterownik z siłownikiem  zaworu czterodrożnego , i powinno być lepiej podczas ciepłych dni ze sterowaniem ciepła w mieszkaniu , chociaż od pewnego czasu mam głowice termostatyczne więc mogę bardziej przewidywalnie regulować temp np. w sypialni nocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to cieszymy się, że ci się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie po mrozach mogę powiedzieć że z kotła jestem zadowolony , gdy temp były wysokie wydawało mi się że Setlans mógł być lepszym rozwiązaniem od Defro , ale jednak tam mniej węgla wchodzi i pewnie miał bym mniejszą stałopalność , jak widać nie ma rozwiązań idealnych , Defro lepszy na mrozy , Setlans gdy mamy temp powyżej 10*C , na tą chwilę mogę go polecić każdemu kto ma tak jak ja nie ocieplone mieszkanie ze dużymi stratami ciepła , na przyszłą zimę jeszcze jedna inwestycja i myslę że ostatnia to sterownik z siłownikiem  zaworu czterodrożnego , i powinno być lepiej podczas ciepłych dni ze sterowaniem ciepła w mieszkaniu , chociaż od pewnego czasu mam głowice termostatyczne więc mogę bardziej przewidywalnie regulować temp np. w sypialni nocą.

Stasiu - ty ten zawor 4D masz do regulacji tem. powrotu na kocioł ,a nie do regulacji temperatury w pomieszczeniach.Od tego masz termostaty przy grzejnikach.W twoim przypadku zakup siłownika do zaworu ,to zbędny wydatek .Za sterownik możesz robić ty ,przecież zawór jak to się mówi " masz pod ręką".A swoją drogą - masz termometr zamontowany na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Kolejne podsumowanie

temp.na miarkowniku w przedziale  55 - 70 *C

temp. w mieszkaniu w przedziale  23,5 - 26,5 *C

temp.zewnętrzna w przedziale  -18  -  + 10 *C 

zasyp węgla "Wieczorek" 20 kg

stało palność w przedziale 20 - 35 h

działanie miarkownika od - 10 do +10 *C zadanej temp , zazwyczaj przez 80 - 90 % czasu wahnięcia nie odbiegały 2 *C , najwięcej temperatura rosła przy rozpalaniu powyżej zadanej , a spadała ,przy gaśnięciu kotła to normalne  , ale jak kończyło się odgazowywanie węgla już na samym ruszcie też temp , spadał do 10*C poniżej zadanej , kocioł czyszczę dwa razy w miesiącu rozpalam raczej raz w tygodniu , a tak przerzucam żar do popielnika czyszczę ruszta , wsypuję nową porcję węgla , na niego żar z popielnika , jestem mega zadowolony , brak zadymienia , brudu w całym mieszkaniu i zaoszczędzone każdego miesiąca  150 kwh energii elektrycznej , i non stop gorąca CWU , zasilanie awaryjne prawdopodobnie było tylko raz wykorzystane w nocy , nie wiem przez ile czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też palę "wieczorkiem" popiołu malutko i cały zasyp pali się do końca bez rusztowania- osiągi też podobne, czasami się przywiesi ale to wina kształtu mojej komory zasypowej (kocioł DS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.