Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nawiewanie Powietrza Przez Kratki


antii7

Rekomendowane odpowiedzi

Podzielę się własnymi doświadczeniami.

Kolego Ozi80, jeżeli chodzi o pomiar wilgotności w kuchni, to spróbuj położyć na szafkach w kuchni najlepiej na dodatkowym pudełku higrometr tak aby znalazł sie około  20 cm od sufitu zobaczysz jaka wilgotność tam panuje, szczególnie podczas gotowania. U mnie jak to mierzyłem to 80 i 90  procent nie było rzadkością.

Podobne wykwity zlikwidowałem (jak na twoim zdjęciu, a jest to zwykła pleśń ) przez zamontowanie wentylatora z czujnikiem wilgotności i żaluzją która zamyka się gdy nie pracuje. 

Ta żaluzja nie jest konieczna ale trzeba być świadomym, że jeżeli w pomieszczeniu są dwa kanały wentylacyjne, ten drugi podłączony pod okap to ma on ok 1mb więcej przewodu kominowego więc to on będzie wyciągał powietrze a ten pierwszy je dostarczał ( gdy nie pracuje) - oczywiście jeżeli w pomieszczeniu nie ma wystarczającego źródła dopływu świeżego powietrza np. przez nieszczelne okna.

Nie koniecznie musi to być złe rozwiązanie, pod warunkiem, że na dachu jest świeże powietrze a więc nie ma w pobliżu kominów spalinowych, szczególnie węglowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem tą starą kratkę wentylacyjną i zacząłem wywoływać duchy. Oto co nagrałem:

 

Coś tam ciągnie. Mimo to kupować wentylator? Jutro jadę na zakupy, to bym od razu coś przywiózł. No chyba że nie widzicie sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił najtańszy ale fi min 120 lub 150mm.

Coś słabe te duchy u ciebie.

Szerokość komina 10 cm...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety...

 

Chyba od razu kupię ten z czujnikiem wilgoci, bo znając życie zapominalibyśmy go załączać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest w budowie, nawiewnikow narazie nie ma, będą ciśnieniowe w oknach, chociaż ostatnio dowiedziałem się o nawiewnikach wrebowych. W każdym bądź razie Napewno będą.

 

Jest 4 kanały wentylacyjne w jednym kominie, do kuchni i WC na parterze, i dwie kratki do łazienki na poddaszu ( w jednej będzie wentylator)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu się dzieje. Wklejane są filmy z duchami oraz z tym jak ktoś dmucha i ciągnie... Koniec świata ;)

 

A ja chciałem kuć i będę kuć. Włożyłem rękę do tego kanału wentylacyjnego i okazało się, że jest szerszy niż otwór. Trochę wykuję i zamiast wentylatora 100mm będę mógł tam zamontować 125mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli niema różnicy temperatur nie powinno być ciągu.

Praw fizyki nie oszukasz, co innego różnica ciśnień na ścianach, przegrodach itp. wtedy raz dmucha raz ciągnie. W domu nieogrzewanym tak to niestety wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma działać i to nie zależnie od zamieszkania,

Myszom i innym stworzonkom też się należy dobra wentylacja.

A tak na serio, przecież to wg usuwa wilgoć z murów i inne gazy, zapachy świeżego domu.

 

Jeśli niema różnicy temperatur nie powinno być ciągu.

Praw fizyki nie oszukasz, co innego różnica ciśnień na ścianach, przegrodach itp. wtedy raz dmucha raz ciągnie. W domu nieogrzewanym tak to niestety wygląda.

Jeżeli dobrze rozumiem, dwie sprzeczne informacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE NIE to nie są sprzeczne informacje.

Jeśli nie ma różnicy temperatur powietrze w kanale będzie też przepływać, tylko nie koniecznie do góry  - to jedyna różnica.

Jak dla mnie CUG jest tylko w kierunku do góry kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, musi być ciepło w domu, wtedy powinno działać. Tak to byle wiaterek zawieje na górze i z kratki będzie podmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dość dużą działkę zastanów się na GWC (gruntowny wymiennik ciepła). Zakopiesz łącznie ok 60-80mb rury co może też pełnić rolę nawiewu świeżego powietrza do domu. Latem zamiast 30' wtłaczane powietrze będzie miało ok 10-15' zimą natomiast zamiast -15' będzie tok 0-5 stopnia.

U siebie wszystkie rury w GWC mam zakopane w zasypie między fundamentowym to zimą zamiast -10' wpadało do mieszkania 10-12' co jest dość dużym zyskiem.

Z kolei latem z 25-28 było to ok 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.