Skocz do zawartości
IGNOROWANY

W których oknach zrobić nawiewniki


Kubaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam domu parterowym wentylację grawitacyjną która słabo działa w rogach pokoi, za meblami i przy oknach widać grzyb, szyby okien w zimę są zaparowane od wewnątrz. W tym roku ocieplilem cały dom styropianem grafitowym 15cm, od wewnątrz mam strytropian na suficie 8cm i pod wylewką na podłodze 10cm. Przy zamkniętych oknach kratki wentylacyjne mają prawie zerowy ciąg a czasem ciąg jest odwrotny jak otworzy się okno to ciąg jest lepszy. Nie wiem czy grzyb wychodził na ścianach i przy oknach bo dom był nie ocieplony czy przez słabą wentylację. Jak położę pochłaniacz wilgoci to szybko się napełnia wodą. W łazience kiedyś miałem piec na drewno i kratkę w ścianie to nie było problemu tam z grzybem i wilgocią teraz gdy piec przeniosłem do kotłowni w osobnym budynku w łazience jest grzyb i okno zaparowane po kąpieli, kratka w ścianie została zaklejona styropianem. W łazience planuje wybić kratkę w kominie, w przedpokoju jest wejście na strych z kratką z której jest wdmuchiwane powietrze do wewnątrz. W kuchni mam okap podłączony do komina nad tym podłączeniem jest kratka wentylacyjna, planuje zlikwidować okap i zostawić samą kratkę a na kominie wstawić nasadę obrotową fi150. W pokojach zastanawiam się czy nie zlikwidować kratek wentylacyjnych a nawiewniki ciśnieniowe zrobić w oknach pod którymi są grzejniki. Czy to dobry pomysł? 

IMG_20220924_160337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewniki dobra rzecz,zainwestuj w dobre nawiewniki,z podwyższoną redukcją hałasu. Jak będziesz miał nawiewnik,logicznym jest,że potrzebny wywiewnik 😉 czyli kratka wentylacyjna. Za szczelny dom oznacza kłopoty bez sprawnej wentylacji.

Z jakiego materiału zbudowany jest dom? Czy po ociepleniu miałeś już sezon zimowy za sobą?

Grzyb to oznaka przemarzania ścian lub dużej wilgoci-brak sprawnej wentylacji. Pomaga codzienne wietrzenie 15-20 min, dom przez ten czas się nie wyziębi,nawet w zimie,chyba,że jest z kartonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z lat 50 z cegły z pustką powietrzną w ścianie. Ocieplony w tym roku wcześniej tylko ocieplilem styropianem 10 jedną ścianę szczytową domu na której najbardziej wychodził grzyb to  teraz najmniej na niej wyszedł prawie w ogóle, widać takie pojedyńcze plamki i na tą ścianę dałem jeszcze 7cm grafitowego. To może teraz już nie będzie przemarzać. Grzyb zpsikalem woda z octem i solą dobry sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubaa

 W łazience w rogu masz narysowany komin.

1.Czy to komin jednokanałowy czy dwu kanałowy?

2.Między pokojami są drzwi wewnętrzne?

3.Czy do kuchni i pomieszczenia obok kuchni też są drzwi?

4.Drzwi do łazienki z holu są też szczelne czy zwykłe wewnętrzne?

 Jeśli są drzwi wewnętrzne dzielące te pomieszczenia o które pytałem powyżej to czy posiadają szczelinę wentylacyjną przy podłodze. Jeśli tak to jaki ma ona wymiar?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220924_160337.thumb.jpg.138b6ca470520b13d8dd2e496273f62e.jpg.1a52e802ffb50f1e7144b5d21d6c0e68.jpg

Zrób prosty test tzw.z zapalniczką.  Tymczasowo zaklej szczelnie  kratki wentylacyjne w które są w pokojach np.folią.

Zamknij najpierw wszystkie okna w domu.

Następnie rozszczelnij nie uchyl najpierw jedno okno w pokoju tam gdzie zaznaczyłem zieloną kropką.

idź do kuchni i przyłóż zapalona zapalniczkę obok kratki wentylacyjnej .Zobacz zachowanie płomienia zapalniczki. Czy płomień przechyla się w stronę kratki .

To samo zrób z drugim oknem w drugim pokoju.

Jeśli test będzie poprawny to odklej folię z kratek wentylacyjnych w pokojach i zrób jeszcze raz ten sam test.

Ja myślę że tu znajduje się błąd,ponieważ kratki które masz w pokojach to najkrótsza droga wentylacji od okna do kratki w pokoju a powinna być ona wydłużona aż do kuchni przechodząc przez drzwi i przez szczeliną wentylacyjna podczas zamknięcia drzwi w pokoju.  

W łazience i w kuchni nie montuje się nawietrznika okiennego. Wpadła mi w oczy taka informacja na stronie o wentylacji,ale nie mogę jej na tą chwilę znaleźć.

Niestety w łazience pozostaje zamontować Tobie tylko wentylator mechaniczny w ścianie lub kominie który tam masz.

Jak test który opisałem powyżej wypadnie poprawnie to będziesz wiedział gdzie masz zamontować nawietrzniki.

Tam gdzie zaznaczyłem zieloną kropką.A nie we wszystkich oknach bo wtedy zaburzysz działanie wentylacji.

pozdrawiam

plasticfun

ps.idę do pracy ,ale wieczorem napiszę Ci jeszcze o łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jestem po pracy .

W dniu 24.09.2022 o 17:23, Kubaa napisał:

W łazience planuje wybić kratkę w kominie, w przedpokoju jest wejście na strych z kratką z której jest wdmuchiwane powietrze do wewnątrz.

Myślę że lepiej było by dać w przedpokoju nawiewnik w oknie,żeby maksymalnie wydłużyć drogę wentylacji. Bo kratka we włazie na strych to prosta i krótka droga do kratki w łazience a wtedy w przedpokoju w rogu może się pojawić pleśń.

Co do łazienki

Zrób kratkę wentylacyjną w kominie z jednej strony a z drugiej strony  lub w ścianie obok prysznica (nie nad prysznicem bo będzie ciągnąć po plecach) zamontuj wentylator łazienkowy np. z czujnikiem wilgoci i z klapą zwrotną.

Podczas kąpania wspomoże pozbyć się pary i później się wyłączy  a  zwykła kratka będzie funkcjonować gdy  się wyłączy.

Wiedz że im większa średnica wentylatora tym szybciej pozbędziesz się pary.

pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za podpowiedzi, faktycznie jak kratki w pokojach są zamknięte a okna rozszczelnione to lepiej wyciąga w kratce w kuchni. Ja osobiście się zastanawiałem czy jedna kratka wentylacyjna w kuchni poradzi sobie wyciągnąć powietrze z pokoi i kuchni. Akurat w przedpokoju nigdy pleśni nie było tam przez okna wieje bo są gorsze i zimniej tam jest niż na pokojach.

Też myślalem żeby wspomóc ciąg w tym kominie w kuchni przez zamontowanie nasady obrotowej lub wywietrznika cylindrycznego który do końca nie wiem jak działa opis jest taki "Wywierzak cylindryczny typu CAGI to urządzenie wykorzystujące energię kinetyczną wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Wytwarzany jest korzystny ukłąd ciśnień sprzyjający ruchowi powietrza w przewodzie kominowym." 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kubaa napisał:

Wywietrzak cylindryczny typu CAGI
 

9 godzin temu, Kubaa napisał:

Zasada w miarę skutecznej wentylacji grawitacyjnej jest taka,że od kratki do końca komina nie powinno być żadnych załamań większych niż 30 stopni a długość kanału wywiewnego od kratki wywiewnej w wyż powinna być minimum 3 metry. 

Jeśli twój kanał wentylacyjny ma mniej to taka nasada na pewno wspomoże działanie wentylacji.

Tylko może powstać  taka sytuacja,że będzie Ci wychładzać nadmiernie pomieszczenia w domu.

Jakaś regulacja ciągu była by wtedy zalecana.

Nie wiem jaka masz zakończony kuchenny komin wentylacyjny u Ciebie.

zobacz rys.1 w tym artykule to zrozumiesz o co mi chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Cytując Ciebie coś się pochrzaniło i do tego nie wkleił się link do strony gdzie proponowałem zobaczyć rys.1

https://receptynadom.pl/wieje-kratek-wentylacyjnych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję żebyś sprawdził przez kilka dni lub więcej jak będzie się zachowywała wentylacja bez nasady.

Oczywiście po zaślepieniu kratek w pokojach i zamontowaniu nawietrzników w oknach.

Jak wentylacja będzie działać dobrze to po co wydawać niepotrzebnie kasę.

Jeżeli uznasz ,że słabo i wciąż masz problem z parą lub pleśnią to wtedy kup i zamontuj ta nasadę.

Później będziesz najwyżej kombinował z regulacją ciągu jakby za bardzo wychładzało powietrze w domu

pozdrawiam

plasticfun

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.