Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nawiewanie Powietrza Przez Kratki


antii7

Rekomendowane odpowiedzi

Wprawdzie nie mam takiego magicznego aparatu, jak ty ale mam taki termometr jam na załączonym zdjęciu. Zrobiłem nim teraz pomiary i... W kuchni temperatura 22 stopnie. Temperatura ściany zewnętrznej ponad 20. Temperatura sufitu niecałe 19. Temperatura tego rogu, gdzie pojawiły się te czarne plamy z wilgoci 16 stopni.

 

Okna nie są idealnie szczelne, czuć lekki ruch powietrza jak się przyłoży rękę np. na parapet.

post-69617-0-30975300-1512064229_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha higrometry w pokojach pokazują mi 50% wilgotności. W kuchni więcej jeśli się tam coś gotuje itp.

 

Rustin: drzwi w pokojach nie zamykam więc podciąć ich nie trzeba. Kratek nawiewnych w pokojach na chwilę obecną nie mam, jedynie nieszczelne okna. Kratki wywiewne w kuchni i łazience są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak masz te nieszczelne okna bo to że coś czuć nie znaczy że jest wystarczająco tego powietrza. Nie wiem jak ale liczy się ile w stanie jest wyciągnąć taka wentylacja kanałami i ile powinna być wymiana w danym brudnym pomieszczeniu co się z tym wiąże musi tyle samo być świeżego z dworu, inaczej robi się wilgoć.

 

Czy wilgotność 50% nie jest dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy w tym narożniku przez dłuższy czas będzie mniej niż ok 14C, to się pojawi.

 

14? - Być może! Ale to jest właściwa odpowiedź. również dla @Ozi80

 

 

 

 

PioBina jak widać nie ma co słuchać.

.

.

.

Nic więcej nie robisz i wtedy wilgoć zniknie

 

Tą wypowiedż możesz dodać do SPAMU.

post-70489-0-82364900-1512068131_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rustin ja tez nie wiem, czy okna są wystarczająco nieszczelne i jak się to liczy.

 

 

Czy wilgotność 50% nie jest dobra?

 

No właśnie wydawało mi się, że tak. Ale mimo takiej wilgotności na suficie lub na złączeniu sufitu ze ścianą robi mi się taki czarny nalot, jak widać na zdjęciu. I to niestety nie tylko w kuchni, ale i w pokojach - obecnie w jednym, tym sąsiadującym z kuchnią i to właśnie na złączeniu sufitu ze ścianą od strony kuchni. Zmierzyłem i to miejsce ma 18-19 stopni, a w pokoju 22,5. Mostki cieplne, punkt rosy - pewnie o to tutaj też chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Jak widać kamera termowizyjna nie jest Ci potrzebna!

 

Co nie oznacza, że wentylacji tam u Ciebie NIE MA i zrobic ja TRZEBA żeby mieć czym oddychać...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha higrometry w pokojach pokazują mi 50% wilgotności. W kuchni więcej jeśli się tam coś gotuje itp.

 

Rustin: drzwi w pokojach nie zamykam więc podciąć ich nie trzeba. Kratek nawiewnych w pokojach na chwilę obecną nie mam, jedynie nieszczelne okna. Kratki wywiewne w kuchni i łazience są.

Poczytaj ten watek - przynajmniej z początku - jak zrozumiesz to będziesz wiedzial co zrobić - i jak

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzdłuż-i-w-poprzek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą tabelkę wklejoną przez PioBin, to przy temperaturze 22-23 stopni i wilgotności 50%, punkt rosy jest przy około 13 stopniach. Takich zimnych ścian to ja nie mam w żadnym punkcie...
 

Wielowiekowe doświadczenie pokazało, ze jedynie dobra wentylacja jest prostym i skutecznym sposobem na kontrolowanie wilgotności względnej w domu. Jak jest tej wilgotności tak od 40 do 55% to jest najlepiej....
A do tego byłoby dobrze, jakby temperatura wnętrz była tak z 20 do 23stC.
Razem to się nazywa komfort klimatyczny - i tego właśnie potrzebujemy.

 
Mam w domu od 21 do 23 stopni (zależy od pomieszczenia) i wilgotność około 50%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ten watek - przynajmniej z początku - jak zrozumiesz to będziesz wiedzial co zrobić - i jak

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzdłuż-i-w-poprzek!

Podobnie jak kolega Adam, tylko w starszym stylu tłumaczy  problem z wentylacją i jej brakiem książka z 18w , wydana w Anglii,i wydana po polsku w Królestwie Polskim w 1830r.

Książka ( encyklopedia ) jest do pobrania tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20833-jak-to-dawniej-robili/.

Jest tam też wyjaśnione np dlaczego jest taki, a nie inny wymiar kratki wentylacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą tabelkę wklejoną przez PioBin, to przy temperaturze 22-23 stopni i wilgotności 50%, punkt rosy jest przy około 13 stopniach.

 

Takich zimnych ścian to ja nie mam w żadnym punkcie...

 

Nie do końca dobrze to interpretujesz, tym bardziej że są to wartości orientacyjne.

 

To co widzisz to są "owoce" źrodło jest głebiej w tej ścianie. A tam inna wilgotność i inna temperatura.

50% i 22C to Ty masz w pomieszczeniu na środku pokoju.

 

PS. Wybrałeś już sposób wentylacji budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dom ma 60 lat. Co ja tu mam wybierać? Mam go zburzyć i od nowa wybudować? Te piony wentylacyjne były, są i będą. Ale ileś lat temu z kuchni zrobili pokoje (na moim rysunku nr 2 i 5), a kuchnie powstały w miejscach gdzie narysowałem. Stwierdzili więc że pokój to nie pomieszczenie mokre, to kratki do pionów wentylacyjnych zamurowali. Co się działo później to nie wiem. Ale od kiedy ja tam mieszkam, to problem z czarnymi plamami na piętrze był. I to dom był nieocieplony, cement między cegłami w ścianach wypłukany, a okna nieszczelne. Tak że jak się siedziało w pokoju, to po plecach wiało nie tylkl od okien, ale i od ścian. Jak dom ociepliłem i wymieniłem okna, to sytuacja z wilgocią się poprawiła (tak!) ale nadal problem całkowicie nie zniknął. To wygląda jakby te mury były już nasiąknięte wilgocią i przy spadku temperatury na dworze, wychodzi to do pomieszczeń. Dlatego zacząłem czytać to forum i was pytać. Już wiem, że muszę zrobić kratki nawiewowe w pokojach. Nie wiem dokładnie w których miejscach i mam wrażenie, że się tego tu nie dowiem, bo odsyłacie mnie do lektury. Poczytałem wiele ale i tak takich szczegółowych decyzji na podstawie artykułów nie podejmę. Podejrzewam że jakbym wam dał do poczytania manuala języka programowania, w jakim piszę w pracy, to byście też nic nie napisali, bo nie macie doświadczenia, jakie ja w tym mam. Dlatego pewnie na wiosnę trzeba będzie wezwać fachowca i mu zapłacić. Myślałem, że chociaż kratkę wentylacyjną sam sobie wykuję, ale też widzę że co forumowicz to opinia: jeden mi pisze o tym, że mogę w każdym pokoju walnąć kratkę, drugi że tylko na klatce schodowej, a trzeci że wystarczy tam gdzie już mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca dobrze to interpretujesz, tym bardziej że są to wartości orientacyjne.

 

To co widzisz to są "owoce" źrodło jest głebiej w tej ścianie. A tam inna wilgotność i inna temperatura.

50% i 22C to Ty masz w pomieszczeniu na środku pokoju.

 

PS. Wybrałeś już sposób wentylacji budynku?

Nie czyta albo nie rozumie , na pewno się nie zna zadając durne pytanie w przypadku autora tematu czyn wybrał wentylację
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o czytanie czy rozumienie idzie, tylko o "strach" przed podjęciem nietrafnej decyzji.

jedną już podjął i za nią płaci - ocieplił z zewnątrz a wewnątrz powinien od razu osuszyć i zrobić wentylację, nawet taką o jakiej pisze Vlad.

 

Ale najprawdopodobniej tego sama wentylacją nie usunie - potrzebne będzie malowanie ścian specjalnymi preparatami lub wręcz skucie tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czyta albo nie rozumie , na pewno się nie zna zadając durne pytanie w przypadku autora tematu czyn wybrał wentylację

 

Nie zna się więc idzie dokończyć u siebie docieplenie oraz paroizolację póki jeszcze można to zrobić, tak aby temperatura w tym narożniku nie spadła jak to podał @Vlad24 poniżej 14C.

 

Kolega @rustin sie zna więc poprowadzi Cię przez system kanałów i kratek wentylacji grawitacyjnej w pokojach oraz nawiewników w oknach. @rustin: powiedz mu jeszcze ile ma węgla dokupić po tej zmianie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu czegoś nie doczytałem... Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o czytanie czy rozumienie idzie, tylko o "strach" przed podjęciem nietrafnej decyzji.

Jak się nie bać skoro nawet tutejsi fachowcy/doradcy mają różne zdanie, a nawet kłócą się między sobą...

 

 

Pisałem wyżej o wentylatorze na kratce w kuchni. Pomógł by coś, czy nie ma sensu wydawać kasy i słuchać jego buczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, "trochę" więcej. W łazience mam taki (tylko że 100, a nie 125):

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/wentylatory/wentylator-osiowy-blauberg-quatro-hi-tech-125-h-z-czujnikiem-wilgoci.html

 

Tylko że w łazience jest tylko dziura w ścianie bezpośrednio na dwór, a w kuchni kratka jest w kominie wentylacyjnym. Nie wiem czy to ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E to kolega ma wymagania.

A taniej się nie chce poszukać - pisałem tytułem eksperymentu  i to bez żadnych czasówek, higrometrów itp.

np taki 

http://allegro.pl/wentylator-domowy-lazienkowy-fi-100-standard-i6958591607.html

lub 

http://allegro.pl/wentylator-dospel-fi-120-lazienkowy-timer-czujnik-i4800057076.html

http://allegro.pl/wentylator-dospel-fi-150-lazienkowy-timer-czujnik-i4777701548.html

 

Jak do tego komina nie ma podłączonych innych pomieszczeń to nie ma znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma innych pomieszczeń podłączonych do tego pionu wentylacyjnego.

 

A tamten wentylator w łazience to taki "hhhamerykański", ma membranę, że jak się nie kręci to nie wieje z zewnątrz, a jak się kręci to membrana się odchyla i wywiewa na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że nie musiałem dzieciom odpowiadać na pytania po co chodzę ze świeczką (jak powiedziałem, że szukam duchów to przestali pytać ;))?

Ale nie mając doświadczenia nie wiem czy takie a nie inne ruchy płomienia w danym miejscu są wystarczające czy nie.

Z kombinierkami też chodziłem bo rozszczelniałem jeszcze bardziej okna na tych kółeczkach.

post-69617-0-37131700-1512221268_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.