Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Ocenę Instalacji C.o.


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, faktycznie VTC 55C

 

Max. ciśnienie robocze 0,25 MPa, poj. kotła ok. 70 l, 2000m PEX 16 (ok. 200l) + rury w kotłowni... Czyli wyjdzie ze 300l?

Licząc na stronie Reflex wyszło mi 35l, tylko tam nie można wstawić bojlera do obliczeń , myślicie, że może być taka pojemność.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to producent tego zaw 3-D, o tak dużym Kvs?

Problem z mieszaniem może wystąpić tylko przy zbyt krótkich czasach nastawy, przy czasach rzędu 120s lub więcej nie jest aż tak wielkim problemem.

Ja np na 14 pętli  mam Kvs=10, 6/'4" - to oryginalny mieszacz Wolfa, zalecany do takich zastosowań i nic nie szwankuje,

Wszystko zależy od różnicy temperatur i przepływów.

 

Większym kłopotem może być pompa na grzejniki - którą inwestor chce wstawić 25/60 , a spokojnie wystarczy 25/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za odpowiedź

 

Czy możecie mi podpowiedź jak dobrać wielkość tego zaworu, jego KVS itd. Pewnie można to jakoś obliczyć?

 

Tak myślę, że 22 obwody i przepływ ok.1,5litr/min to jakieś 2000l/h,czyli jaki powinien być KVS?

 

Producent ESBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dobrać zawór 3D posiadając informację o mocy instalacji+różnica temp.pomiędzy zasilaniem a powrotem  która dla podłogówki powinna być w zakresie 5-8K lub mając przepływ w instalacji.Ponieważ ty nie masz OZC wiec tym samym nie wiesz jakie są straty ciepła budynku=jaka jest potrzebna moc do jego ogrzania czyli pierwszy sposób doboru odpada.

Weźmy drugi-przepływ,którego właściwie też dokładnie nie znasz ale przyjmijmy jak to koledzy na forum zwykli liczyć czyli 2l/min co myślę że średnio w żadnej instalcji nie wystąpi,owszem będą przepływy i ponad te 2l ale zazwyczaj będą sporo poniżej 2l a nawet 1l.A niech ci będzie że we wszystkich pętlach będzie 2l/min co daje globalny przepływ przy 22pętlach 2,64m3/h.W załączniku nomogram doboru zaw.3D ESBE z którego wynika że dla przepływu ok.2,5m3/h (czerwona linia)powinien być dobrany zawór o Kvs=10 , dla przepływu 1,5m3/h (zielona) Kvs=6,3

Przewymiarowanie zaworu o jedną dymencje  nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków ale już o dwie siłowniczek będzie "wachlował";)

No ale może gdzieś popełniam błąd w swoim rozumowaniu ,nie posiadam takiej wiedzy i doświadczenia jak kol.Sambor(i pewnie nigdy nie będę miał) przy nim jestem pikuś)ale staram się nieustannie doszkalać ;) więc nie przyjmuj moich wywodów za pewnik)

post-32948-0-63385900-1505546408_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to Kvs 10 wystarczy - czyli np VRG131 z gwintem wewnętrznym 1",

będziesz miał na nim stratę ciśnienia ok 0,5m sł wody, co należy uwzględnić przy ew doborze pompy

 

PS

Kolego odpowietrznik z twoich rysunków wynika, że i Kvs16 mogłoby też być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dobrać zawór 3D posiadając informację o mocy instalacji+różnica temp.pomiędzy zasilaniem a powrotem  która dla podłogówki powinna być w zakresie 5-8K lub mając przepływ w instalacji.Ponieważ ty nie masz OZC wiec tym samym nie wiesz jakie są straty ciepła budynku=jaka jest potrzebna moc do jego ogrzania czyli pierwszy sposób doboru odpada.

Weźmy drugi-przepływ,którego właściwie też dokładnie nie znasz ale przyjmijmy jak to koledzy na forum zwykli liczyć czyli 2l/min co myślę że średnio w żadnej instalcji nie wystąpi,owszem będą przepływy i ponad te 2l ale zazwyczaj będą sporo poniżej 2l a nawet 1l.A niech ci będzie że we wszystkich pętlach będzie 2l/min co daje globalny przepływ przy 22pętlach 2,64m3/h.W załączniku nomogram doboru zaw.3D ESBE z którego wynika że dla przepływu ok.2,5m3/h (czerwona linia)powinien być dobrany zawór o Kvs=10 , dla przepływu 1,5m3/h (zielona) Kvs=6,3

Przewymiarowanie zaworu o jedną dymencje  nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków ale już o dwie siłowniczek będzie "wachlował";)

No ale może gdzieś popełniam błąd w swoim rozumowaniu ,nie posiadam takiej wiedzy i doświadczenia jak kol.Sambor(i pewnie nigdy nie będę miał) przy nim jestem pikuś)ale staram się nieustannie doszkalać ;) więc nie przyjmuj moich wywodów za pewnik)

Kolego odpowietrznik, czy mając wyniki ogrzewania podłogowego, można by określić różnice temp. i moc instalacji?

 

Aha i dzięki koledzy za zainteresowanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to Kvs 10 wystarczy - czyli np VRG131 z gwintem wewnętrznym 1",

będziesz miał na nim stratę ciśnienia ok 0,5m sł wody, co należy uwzględnić przy ew doborze pompy

 

PS

Kolego odpowietrznik z twoich rysunków wynika, że i Kvs16 mogłoby też być.

 

Pompa 32/80 i zawór 5/4" taki mam osprzęt na dziś, ale wszystko można wymienić - np. zawór 1" i pompa 25/60? Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego odpowietrznik, czy mając wyniki ogrzewania podłogowego, można by określić różnice temp. i moc instalacji?

 

 

 

Przecież moc instalacji wynika z wyników OP a nie odwrotnie.

Mając przepływ i różnicę temp wody określisz moc.

Np dla 5C różnicy i przepływie 2m3/h masz moc ok 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, zobaczcie na to.

 

attachicon.gifWYNIKI OP .xls

Przepływ masz 0,87m3/h i deltę 10K co daje moc ok.8,8kW 

I to co mówiłem największy przepływ w pętli to 1,09l/min w pozostałych pętlach jest mniejszy 

Zwróć uwagę przy zakupie paneli a zwłaszcza podkładu pod nie aby łączny opór nie przekroczył projektowego czyli 0,105 m2xK/W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie powinny być również dane odnośnie pompy czyli przepływ i wymagane ciśnienie przez nią wytwarzane.

60ka z tym przepływem poradzi sobie bez problemu.Co do drugiego parametru doboru nie znam go więc na 100% nie powiem czy wystarczy ale przy takich długościach pętli wg mnie wystarczy

A tak na marginesie widzę 18 obwodów OP a nie 22

Ważne są też średnice rur doprowadzających czynnik grzewczy do rozdzielaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co koledzy radzicie bo jak coś to jutro wymieniam osprzęt 3D calowy i pompa 60, może być?

 

Rury do rozdzielaczy miedź 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ masz 0,87m3/h i deltę 10K co daje moc ok.8,8kW

I to co mówiłem największy przepływ w pętli to 1,09l/min w pozostałych pętlach jest mniejszy

Zwróć uwagę przy zakupie paneli a zwłaszcza podkładu pod nie aby łączny opór nie przekroczył projektowego czyli 0,105 m2xK/W

Według tabeli wychodzi, że przy takim przepływie KVS 6,3 a nawet 4 też da radę, czy źle czytam?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.