Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Ocenę Instalacji C.o.


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

próbuje dokładniej rozgryźć temat wyboru rodzaju układu? otwarty czy zamknięty?

 

Ostatnio sprzedawca mnie straszył, że jeżeli układ otwarty to nie będzie gwarancji na grzejniki???

Wiem, że oni tak gadają bo chcą coś sprzedać  ;) Ale może dokładniej ktoś się wypowie o zaletach i wadach jednego czy drugiego rozwiązania.

 

Z montażem po rozpracowaniu schematu raczej nie będzie problemu. Chodzi mi raczej o jakieś konkrety, bo do tej pory jestem za układem otwartym - nie ma mowy o zamarznięciu naczynia i innych dziwnych przypadkach - takich rzeczy pilnuję. Także chyba nie ma jakichś + które mogłyby przeważyć na korzyść układu zamkniętego - chyba, że o czymś poważnym nie wiem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum wielokrotnie pisano  o jednych i drugich typach instalacji, pewnie napisano wszystko, a tobie radzę przeczytać i wyciągnąć wnioski. Pytanie zadajesz bardzo ogólnikowo i tak naprawdę nie wiemy jaki kocioł chcesz kupić? Nie polecam zamykać instalacji gdy:

- kocioł nie jest przystosowany przez producenta do pracy w układzie zamkniętym

- gdy kocioł nie posiada wymaganych zabezpieczeń czyli wężownicy schładzającej i zaworu bezpieczeństwa

- gdy kocioł jest zasypowyi  pracuje na miarkowniku ciągu

Odnośnie grzejników to niestety jest prawda i większość producentów wymaga ich stosowania w układzie zamkniętym. Ale zastosowanie układu otwartego na pewno nie będzie przyczyną korozji, szczególnie gdy instalacja będzie zbudowana poprawnie i nie będziemy zbyt często spuszczać z instalacji wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa układ otwarty jest tańszy w realizacji. A przed korozją wewnątrz chroni osad z "kamienia kotłowego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

tak, aby  uporządkować dodaje schemat,który znalazłem i wydaje się, że jest odpowiedni  :) Tylko zamiast 4D będzie chyba pompa bo sterownik ja obsługuje...

 

Pytanko odnośnie grzejników planowane PURMO - napiszcie jakieś opinie o nich, czy może wybrać coś innego z lepszym stosunkiem jakości do ceny? Podłączenie od spodu tzw. V-ki...

 

post-58435-0-17655200-1474912765_thumb.jpg

 

I ostatecznie zdecyduję się na układ otwarty bo nie widzę jakieś dużych plusów przemawiających za zamkniętym, a ma on minus w postaci ceny i skomplikowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powstał mały problem techniczny...

 

Nastąpiła zmiana planów i na górze będą grzejniki i tylko jeden obwód podłogówki i teraz czy ciągnąć z dołu od rozdzielacza podłogówki ten jeden obwód bo chyba nie ma sensu robić na górze rozdzielacza do jednej podłogówki i ewentualnie do drabinki, która można podłączyć do rozdzielacza grzejnikowego?

 

Napiszcie co się robi w praktyce w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz trójnik na powrocie z pętli z ręcznym odpowietrznikiem i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowe się" gryzą" z miedzią czyli jeżeli zostaną użyte do instalacji rury i kształtki miedziane to wtedy grzejniki stalowe.Chciałbym jeszcze dodać do poprzednich rad że są jeszcze inne sposoby ochrony powrotu nie tylko zawór 4D którego przeciwnikiem jest wielu ekspertów na tym forum

 http://forum.info-og...a-kocioł/page-1

Panowie po przeczytaniu już dużej liczby artykułów i innych rozważań na temat zaworu 4D to wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem w moim przypadku będzie schemat E w postu kolegi SAMBOR'a.

Tym bardziej, że mój sterownik ogarnie sterownie pompą w obiegu kotłowym. I to jest chyba prostsze rozwiązanie trójnik, pompa i ochrona powrotu działa.

 

Tylko napiszcie mi czemu wszyscy tak "kochają" zawór 4D  i wszędzie go stosują - jeżeli nie spełnia on dwóch rzeczy naraz??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, czyli w tej sytuacji pompa w obiegu kotłowym chyba rozwiąże wszystkie problemy???

Chyba, że są jakieś inne problemy (minusy) związane z tym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie jeszcze jedno pytanie stoję przed wyborem systemu PEX jaki polecacie?

 

Ogólnie albo WAVIN albo PRANDELLI... jakieś poważne różnice między nimi???

I czy oba można zaciskać szczękami TH ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc odpowiem sobie sam  :)  Ostatecznie wybór padł na PRANDELLI ... zobaczymy jak to się będzie kładło  :)

W piątek zaczynam wodę i podejścia do grzejników, a potem podłogówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

post-58435-0-61209100-1486551702_thumb.jpg

 

Panowie, oto rzut piętra. Chcę zrobić tak każdy pokój dwie pętle OP, korytarz jedna i cztery pętle strych. Dom ociepony styro 15 - 0,38, poddasze wełna 0,35 gr. 30 cm i w każdym pokoju grzejnik?

 

Co o tym sądzicie? Czy może wystarczy gdzieś jedna pętla? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gif24374_rzuty2_za_dom_w_oregonie_3_ce.jpg

 

Panowie, oto rzut piętra. Chcę zrobić tak każdy pokój dwie pętle OP, korytarz jedna i cztery pętle strych. Dom ociepony styro 15 - 0,38, poddasze wełna 0,35 gr. 30 cm i w każdym pokoju grzejnik?

 

Co o tym sądzicie? Czy może wystarczy gdzieś jedna pętla? 

 

Schemat instalacji jak z forum:

 

post-58435-0-41671000-1486556942_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie mam rur miedzianych 25, zastosuj 28 od pomp do rozdzielaczy. Lepiej mieć większą średnicę dzięki temu każda pętla będzie mieć zapewniony poprawny przepływ niż instalować np 22 i się dziwić, że rotamety pokazują litr lub mniej na minutę. Podobnie grzejniki. Gruba rura spowoduje wolniejszy przepływ w rurach i instalacja będzie pracować cicho. Nie będą szumieć rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

A więc wstępnie instalacja wykonana:

 

- 22 obwody podłogówki po ok. 80m każdy (11 góra, 11 dół)

- dwie drabinki łazienkowe

 

Pompa do podłogi LFP 32/80 jak sugerowali koledzy :-) , 3D na podłogę 5/4" ESBE z siłownikiem, dla grzejników pompa 25/60, bojler Kospel 140l dwupłaszczowy+cyrkulacja. 

Wszystko ma zasilić RBR 12 kW według schematu z forum... Obwód grzejnikowy bez 3D. Wyjście z kotła 5/4", powrót też. Zasilanie do pomp z kotła planuję miedź 35 mm.

 

I teraz pytanie czy zastosować sprzęgło + TZM, czy zasilić pompy bezpośrednio z kotła i ochrona powrotu przez pompę kotłową?

Co byście wybrali, aby było stabilnie i ok?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VTA 322 1" 35-60 pompa na powrocie, układ zamknięty i bojler podpięty przed sprzęgłem. Może być?

 

Czy można wstawić po stronie pierwotnej pompę 25/40 czy 60? I jak dobrać naczynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie VTC 55C

 

Max. ciśnienie robocze 0,25 MPa, poj. kotła ok. 70 l, 2000m PEX 16 (ok. 200l) + rury w kotłowni... Czyli wyjdzie ze 300l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.