Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Miałem trochę incydentów bo przysłali mi na początku do 12 kw i się naczekałem. Dodatkowo musiałem trochę przyciąć bo nie chciała wejść. Na razie założona jest na starą tacę bo nie chce iść za bardzo w koszty a sporo wydałem w przeróbkę kotłowni w zeszłym roku. Z pozytywnych rzeczy to spadła temperatura rury podajnika i nie przekracza jak na razie 35 stopni (mniejszy styk z rurą podawczą), oraz to, że pali się na środku retorty (przysłona).

W nowej tacy z tego co co widziałem, są dodatkowe otwory napowietrzające nawiercone.  

Jak na razie palę bez załączonego hallotronu bo wydaje mi sie że więcej mi spala z załączonym( więcej jakby w komin szło)  Takie spostrzeżenia jak na razie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 K1Pv4 - 3.6.0
Najistotniejszą zmianą w oprogramowaniu 3.6.0 jest dodanie mocy z oznaczeniem M - dotyczy przepływomierzy o mniejszej średnicy (fi 80) obecnie stosowanych w niektórych kotłach (zastosowanie tego mniejszego wentylatora fi 80 dotyczy kotłów o małej mocy obstawiam 9, 12kW - info od Defro) prawdopodobnie eliminacja występowania spieków na palniku.
 

K1_F2.bin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę a jeszcze 4 dni temu Tech odpisał mi że 3.4.0 to najnowsza wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.6.0 to jest oficjalna wersja oprogramowania czy testowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to będzie soft testowy, posiadam 3.5.2 i to jest wersja nie oficjalna, 3.4.0 jest oficjalną przez Techa, nie wiem z kad mają taką wersję?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, a może nie jest... :-) Zainstaluj a się przekonasz, na pewno warto (dla tych którzy założyli turbinke fi80 jest opcja wyboru mocy dla kotłów 9,10, 12, 16kW z indeksem  M i żeby wykorzystać możliwości i potencjał tejże małej turbinki trzeba zainstalować ta wersję oprogramowania i oczywiście wybrać moc kotła taki jaki mamy np 12kW M (M jak mała fi80) jeśli taka mamy zamontowana, a dlaczego lepiej się pali z małą turbinka niż duża w kotłach o małej mocy 9 do 16kW niech każdy ruszy głową i napisze tu swoje teorie :-) 

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne inne parametry wstępne pracy mocy dmuchawy oraz wielkości dawek paliwa, algorytmu PID dla małej i dużej turbinki. Pewnie coś jeszcze tylko co?? :)

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno warto, ja mam soft pod zapalarkę i dużą turbinkę , nie będę na razie ryzykował, bo nie mam kopi zapasowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z kotłowni, wgrałem nowy soft. Dodam, że posiadam Defro Komfort Eko 15 KW i sterownik K1PV4. Palę tylko w dwustanie. Przed aktualizacją wentylator miałem ustawiony na 25%, po aktualizacji do 3.6.0 i wybraniu mocy kotła 15KW (M) przy 25% wentylatora ledwo co żar było widać, dopiero zwiększenie do 55% pomogło żeby się paliło. Poza tym po na nowym sofcie bardzo dużo jest płomienia ( objętościowo) i przy 55% płomień prawie sięgał górnej półki kotła, czy tak powinno być? Później zmieniłem moc kotła na 15KW. Myślałem, że wtedy będę musiał zmniejszyć wentylator do 25% tak jak miałem, ale nie. Przy 25% wogóle się nie chce palić. Kolejne spostrzeżenie to dużo sadzy się zrobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiej wielkości masz założoną turbinkę na wentylator.

Przełącz się na PID i zobacz jak będzie wyglądało palenie na PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie serwis Defro motał się między dużą i małą turbinką przez miesiąc, kocioł mam 9kW i takiej mocy w ogóle nie ma oczywiście we wcześniejszym sofcie, a teraz już nawet w ofercie (tak naprawdę 9, 12 i 15 kW to identyczny kocioł, różni się nalepkami :-). W końcu musiałem sam się za to zabrać, w zależności od węgla ustawiałem min moc na 40 lub 60 obrotów dużej turbinki, a max między 196 a 250. Wszystko działa raczej stabilnie, sadzy brak. Różnicy między turbinkami nie widzę. Jeśli jest gdzieś problem, to w za dużej dmuchawie do tej mocy - minimalna moc wypada na wysterowaniu 17, a maksymalna 25 - więc jak widać zakres pracy jest minimalny. 

Edit - no i dodam, że palenie w dwustanie na tym sterowniku jest totalnym nieporozumieniem, nad sadzą w nadzorze nie ma szans zapanować, a zużycie węgla identyczne.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jakiej wielkości masz założoną turbinkę na wentylator.

Jak to mogę sprawdzić? Dodam, że tak jak kocioł wyszedł z fabryki to nic nie zmieniałem.

Cytat

no i dodam, że palenie w dwustanie na tym sterowniku jest totalnym nieporozumieniem, nad sadzą w nadzorze nie ma szans zapanować, a zużycie węgla identyczne.

W dwustanie palę już drugi sezon, i powiem Ci szczerze, że jest różnica. W dwustanie na czterech workach palę ok 7 dni, na pidzie ok 5. A oprócz tego na pidzie komin mam gorący tak samo jak grzejniki, czego przy dwustanie nie mam. Więc różnica jest na pewno.

Edytowane przez gabber2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz turbinkę metrówką albo lepiej zrób zdjęcie dmuchawy i wstaw na forum.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gabber2005 napisał:

A oprócz tego na pidzie komin mam gorący tak samo jak grzejniki

U mnie w pid komin zimny jak teściowa, a temp. spalin 50 - 80 C . Paliłem w dwustanie czekając miesiąc na serwis i spalanie było identyczne, jednak teraz jest zimniej niż w grudniu. Musze jednak przyznać, że klapka w dmuchawie była zablokowana i w podtrzymaniu przeciągał i brudził piec sadzą koszmarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HarryH napisał:

U mnie w pid komin zimny jak teściowa, a temp. spalin 50 - 80 C

no to temperaturę spalin masz prawidłaową dla tego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, zaglądam do komina co kilkanaście dni spodziewając się ceglanej katastrofy. W odwodzie jeszcze zawirowywacze do wyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro spróbuję palenia na pidzie. Moglibyście przy okazji podrzucić sprawdzone ustawienia na pidzie dla DKE 15KW z k1pv4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla DKEL 15kW 

Hallotron włączony praca z PID u siebie mam tak na K1Pv4  3.4.0

Parametry mocy
• Minimalna praca podajnika : 1 Sekund
• Maksymalna praca podajnika : 3 Sekund
• Minimalna przerwa podajnika : 40 Sekund
• Maksymalna przerwa podajnika : 75 Sekund
• Min. wentylator roboczy : 13 
• Maks. wentylator roboczy : 25 
• Min. obroty : 80 
• Maks. obroty : 310

Edytowane przez Darekgra
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator roboczy cos daje w pid? 

Jaki parametr może przyspieszyc reakcję na spadek temperatury? U mnie po załączeniu pompy CWU za wolno się kocioł zbiera - temp. spada już poniżej zadanej, zawór też 2C poniżej, a zadany bieg mam jeszcze podan 2 minuty na poziomie 30%.  Problemem jest to, że wysterowanie rośnie za słabo (a nie "bezwładność" turbinki). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jutro sprawdzę jak się będzie paliło. Jak mi zainstalowano kocioł to paliłem na pidzie, ale właśnie przez nagrzewający się komin przeszedłem na dwustan. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Wentylator roboczy cos daje w pid? 

W pid z włączonym hallotronem niema znaczenia ale przy pid z wyłączonym hallotronem już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co daje max temp spalin, bo u mnie jest fabrycznie 260, a realnie nie przekracza 80. Może dlatego tak wolno się zbiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.