Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Na Pellet


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

Jest statystyka pracy, ale przez jaki okres roku?

Co do mocy grzewczej to u mnie przy -17C potrzeba było 9,6kW ciepła aby moje 260m2 ogrzać do temp 21C, a z tej Tekli tyle się nie wyciągnie

 

Tak to jest jak kupuje się do nowoczesnego domu i tak małego kocioł o 2x za dużej mocy.

 

Z większą mocą nie ma problemu jak się wie co z nią zrobić, gorzej jak jest moc za mała, np jak pewnego Ogniwa w innym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad statystyki to chyba kolega pali od niedawna, tzn dopiero 2-3msc ma jego kocioł - pierwszy sezon najgorszy, ale tego smolenia nawet przy częstszej pracy na 30% nie powinno być..

Przy -17C wynik <37W/m2 - i to tylko Viking? te 21C uzyskane chwilowo w najcieplejszym pomieszczeniu czy każde pomieszczenie i warunki utrzymywane przez kilka dni + cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co więcej , Viking ma moc 20kW, więc nadto

Temp 21C-22C jest stała od początku grzania, czasem jest więcej np słońce.

Na 160m2 podłogówka, z regulacją pogodową. - praktycznie to 1 przestrzeń,

Temp jest tak wysoka, gdyż Żona trzyma różne ptaki egzotyczne, głównie papugi i jak spadnie temp to jest ptasi wrzask - to najlepszy termostat z alarmem  :D

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pale od 13 X 2015 wcześniej tylko testy i włączyłem na kilka dni celem podniesienia temp....

 

Z tym smoleniem to teraz widzę że na to czarne osiada brązowy pył więc chyba.nie jest źle koleś z serwisu mówił że jak brązowy pył to kocioł bardzo dobrze ustawiony.

Poza tym patrzyłem jak palił to nad kominem żadnego dymu tylko widać jak gorące powietrze spitala blisko komina jak w gorące dni nad asfaltem, że nie można go zatrzymać....i wykorzystać...

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest statystyka pracy, ale przez jaki okres roku?

Co do mocy grzewczej to u mnie przy -17C potrzeba było 9,6kW ciepła aby moje 260m2 ogrzać do temp 21C, a z tej Tekli tyle się nie wyciągnie

 

Z większą mocą nie ma problemu jak się wie co z nią zrobić, gorzej jak jest moc za mała, np jak pewnego Ogniwa w innym temacie.

O czym piszesz bo jakoś nie widzę żeby był za mały ? a tam już zima się zrobiła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-65697-1451420455,4841_thumb.jpg

 

U mnie jak widać na sterowniku -9.9℃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

nie kumam jak 9,6kW przy -17℃ pisałeś że masz przełącznik 15 i 20kW? Więc masz też modulacje mocy czy jak ? Przecież palnik jak ustawić jakaś moc to pali z nią przez cały czas a pisałeś że masz tylko możliwość pali albo nie....

 

Chyba że paliles z 15kW ale Ci zmierzyli że było 9.6kW to ciekawe ile u mnie by pokazał taki pomiar przy tych 9,1kW co teraz męczę....Tylko czy Jerzy - 20 czy +5 to te nasze kotły chyba z taką samą mocą palą czy się mylę....?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ma bufor i zapewne zmierzył ile energi z niego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kotłownię opomiarowaną , wynik został otrzymany tak jak podał kolega @Lama, ciepłomierzem zamontowanym na wyjściu bufora.

za ciepłomierzem były odejścia na podłogę i grzejniki.

A wskazania ciepłomierza pomiędzy kotłem a buforem są różne - ciepłomierz pokazuje ile energii cieplnej z kotła jest przekazywane do bufora,

a nie jaka jest moc palnika.

Jak są większe przerwy między rozpaleniami np jak pogodówka wyłączy kocioł przy +8C to moc przekazywana potrafi być większa niż moc znamionowa palnika, przy wyższych temp bufora moc przekazywana jest niższa niż znamionowa np 13-16kW, przy niezmienionych ustawieniach.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

Dobra kumam masz niezłe laboratorium....a ten bufor to fajna sprawa szkoda że nie mam na niego miejsca choć pewnie jest tam jakaś strata na przekazaniu do bufora, na samym bufor bo też jest pewnie tam wysoka temp, no i przekazanie do instalacji ale pewnie w środku w buforze masz cwu więc bilans i tak wyjdzie Ci na +

 

Interesuje mnie natomiast coś innego napisałeś że pogodowka u Ciebie wyłącza kocioł???!!! I to dla mnie była by rewelacja gdyby pogodówka sterowala jednocześnie mieszaczem CO od podłogi i samym kotłem....niestety serwis daspell kategorycznie odradza sterowanie kotłem za pomocą pogodówki, że to jest szkodliwe dla kotła, napisz jak to robisz że nie ma u Ciebie problemu, koledzy używają pogodowki do sterowania kotłami na Eko groszek, mój sterownik ma taką możliwość a serwis daspell mówi nie....

 

Patrol

Dziś z priorytetem dla cwu kocioł był powyżej 50 zobaczymy jak będzie jutro...

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest inny sterownik niż w waszych kotłach - to sterownik kotła na gaz / olej w którym można ustawić punkt startu kotła w funkcji grzania - od 0 do +18C.

 

Ma też inne ciekawe funkcje jak grzanie CWU do danej temp w określonych godzinach np 50C ma być o 6 rano, więc startuje o 5 rano i grzeje.

I tak można każdy dzień zaplanować, np w święta o 7 rano i o 20 wieczorem ma być woda o temp 50C 

 

W tym kotle pogodówka steruje wg krzywej grzewczej: podana jest krzywa grzewcza i min temp na kotle przy której pracuje tylko palnik a pompy stoją.

Sterownik załącza kocioł jak pozwala mu sygnał pogodówki a temp startu jest określona właśnie pogodówką i nastawą wstępną

np ja nastawiłem temp wstępną na 42C przy temp zewn +8C  i poniżej tej temp wody kocioł pracuje ale nie odbioru ciepła z kotła.

Obecnie jest -7C i temp startu kotła jest 49,5C

 

Nie znam waszych sterowników, ale może jest coś takiego jak temp zał grzania - przełącznik lato/ zima w funkcji temp.

Lub można coś takiego zrobić w oparciu o termometr i przekaźnik , który załączy kocioł

 

PS

Czy nie można termostatem pokojowym sterować startem waszego kotła?

Pewnie można.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

Jest można też ustawiać godziny chyba dobę można na 3 części podzielić, kiedy na być ciepła woda kiedy mną pracować tryb lato gdzie grzeje tylko cwu.... Tylko nie kumam dlaczego dali w sterowaniu możliwość sterowania kotłem w funkcji pogody też można wybrać krzywa grzewcza jak dla mieszacza ale zrobili używać rozumiem że producent palnika i producent kotła to dwie oddzielne firmy ale tak teoretycznie jakby sterować kotłem na pellet pogodowka to wg Ciebie co może się stać? Chyba coś na forum daspell pisali o korozji....

 

Patrol

Jesteś korzystałeś w naszym daspell przez te 3 lata z pogodówki? Jest też coś z pogodówka że zmienia się cwu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba by ustalić dolny próg temp załączania kotła a tego w tych sterownikach nie ma.

I dlatego nie zalecają sterowania pogodowego dla kotła - niebezpieczeństwo zejścia zbyt nisko z temp kotła,

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z instrukcją termostat może wyłączyć pracę palnika/kotła lub wyłączyć pompę kotła CO - o ile funkcjonuje jako termostat kotła, a nie mieszacza.

Przez jakiś czas testowo (w cieplejszym okresie) korzystałem jedynie z funkcji wyłączenia pompy od termostatu i z tego tego tytułu są na pewno oszczędności, bo kocioł ma długie postoje, ale u mnie jest ecoster bez czujników dodatkowych, a to ogranicza regulację do pomieszczenia, w którym wisi - generalnie używam go do odczytów i zmiany nastaw kotła jak mi nie jest po drodze do kotłowni..

Dobra opcja to automatyczne przesuwanie krzywej w zależności od zadanej temp. pokojowej (przydatne przy złym doborze krzywej).

Sam termostat ecoster ma chyba 8 trybów pracy z możliwością zaprogramowania różnych stref czasowych, histerez itp itd

 

Co do krzywej grzewczej dla kotła to serwis argumentował zdaję się tylko niepotrzebnymi skokami temp. Ryzyko wejścia na niski (jak i wysoki) pułap odpadnie jeśli ustawimy temperatury kotła MIN i MAX w menu serwisowym - wówczas regulator z automatu nie może zadać innych nastaw wynikających ze sterowania pogodowego czy obniżeń nocnych (użytkownik z poziomu menu podstawowego też nie może zadać nic spoza przedziału [min;max]). Krzywe grzewcze możemy dopasować przez opcję przesunięcia równoległego.

Wiadomo, że nie ma sensu sterowanie pogodowe kotła w przypadku, gdy całą instalację zasila zawór z siłownikiem - wtedy wystarczy pogodówka dla obiegu mieszacza.

Ad obniżenia nocne to mamy tu wspomniane 3 przedziały czasowe zarówno dla kotła, zasobnika cwu, jak i obiegów grzewczych - do wyboru dni powszednie, sobota i niedziela. Dla samej cyrkulacji cwu pełny harmonogram po dołożeniu modułu mx.03 (kosztowna sprawa - lepiej kupić zwykły programator za 20-30pln).

 

Jest też tryb pracy termostat: "Przełącza palnik w tryb TERMOSTAT np. do pracy w piekarni. Palnik pracuje z mocą maksymalną bez modulacji mocy. Palnik wyłącza się z chwilą rozwarcia styków termostatu 28-29. Czujnik temperatury kotła nie wpływa na pracę palnika".

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zostanę przy tym co mam...na razie ...

 

 

Kupiłem zwykly termometr na rurę chciałem podłączyć na powrocie tylko nie wiem w którym miejscu czy jak ze ściany ten powrót wychodzi czy za zaworem 4d jak rura powrotu wchodzi do kotła w mojej ocenie to to ostatnie miejsce było by najlepsze

 

Wiem że to prowizorka ale chciałem zobaczyć ile tam jest stopni.....małym kosztem...

Ta rura co wchodzi w ścianę za pompa CO to jest zasilenie a ta co wychodzi i idzie do 4d to jest powrót....

 

Dzięki za pomoc i wyrozumiałość...

 

Sambor Patrol

Edit. Tak jak na schemacie poz 14 między kotłem a zaworem 4d? Do rury wchodzącej na dole kotła jak najbliżej kotła....

 

f3230939aa462bc0cd75db47cc807519.jpg

 

[/img]

 

 

post-65697-1451499604,5715_thumb.jpgpost-65697-1451499645,6659_thumb.jpeg

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak kupuje się do nowoczesnego domu i tak małego kocioł o 2x za dużej mocy. Gość Teklą 10kW ogrzewa 220m^2 powierzchni użytkowej i ten kocioł nie ma co robić. Teraz codziennie będą mrozy to powinno poprawić się spalanie.

Emigrant

niby temp na zewnątrz dużo niższa nie jest -11℃ czy -13℃

 

Miałem ustawiony w moim super kotle daspell 15KW (za duży do mojego domu 735m3) palnik na moc Max 9.5kW ( jest możliwość modulacji 4 - 26KW) temp wczoraj przy -11℃ spadła na nim do 41℃ i to na samej podlogówce bez cwu, bo rozdzielilem te pobory ciepła.

zawór był otwarty tylko na 20% temp kotła 70℃ histereza -15℃ chodził cała dobę od wczoraj na jednym odpaleniu nie mogąc osiągnąć temp przedwczoraj to samo

cały czas wachlowal 50% 30% 50% mocy i na koniec znów 100% zatrzymał się dopiero przy czyszczenia palnika...jest ustawione raz na dobę...

Zmieniłem na 11KW i temp w kotle do góry do 75℃ i d u p a identyczna sytuacja jak wczoraj 41 ℃ na kotle i dopiero zaczął iść do góry z temp jak mu ustawiłem moc 15,1KW na 12 KW , 13 KW nie był w stanie zatrzymać spadku....temp....

 

Nie pomaga też obniżenie temp od termostatu o 5 ℃ bo potem jak przez jakoś czas będzie na 21 zamiast 26℃ to potem musi nadganiac...

 

To co bym zrobił z tymi 10KW jakby przypitolilo -20 albo -30 co się we wsi zdarza i potrafi 3 tygodnie trzymać...

 

Pewnie powiesz że to się tak nie liczy ale jak patrzę na kocioł 12kW również daspell czyli 3 KW mniejszy to nawet pojemność wodną ma tą samą co mój różnica polega wyłącznie na tym że mój jest 10kg cięższy i to jego cała większa moc dodatkowo palnik ten sam reszta to samo...

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już poznajecie zalety modulacji własnymi rączkami, pisałem moc od 0,75 do 1 mocy nominalnej, nie mniej.

A teraz kocioł będzie gonił aby straty nadrobić

U mnie nadal pracuje na 100% z przerwami po 15-20min i jest OK

Temp -11C, odczuwalna poniżej -17C, silny wiatr,

Myśleć, mierzyć temp spalin, kupić RCK i zmienić schemat kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę gościa bo to było na muratorze, nawet nicka nie pamiętam, ale dom nowy(być może termos, nie pamiętam) i chwalił się, że 220m^2 ogrzewa teklą 10kW w zimę, kocioł nie ma co robić. Czy czymś się dogrzewa czy kocioł zaliczył temp. -20 czy -30 stopni nie mam pojęcia. Dużo zależy jak "bogato" jest ocieplony dom.  Nie ważne. Liczę w tę zimę na -23 na wysokości 2 metrów bo to idealna temperatura dla mego Ceramika :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pogodówka zarządza mieszczaczem 4d i jak za ciepło to mam termostat z obniżeniem od termostatu 5℃

w domu i zauważyłem pewną prawidłowość otóż jak obniży o te 5℃ czyli np pogodówka zapodaje wodę na podłogę 26℃ to jak w chacie jest osiągnięta temp powietrza 22℃ to woda zostaje obniżoną do 21℃ i tak przez jakiś czas chodzi i temp.powietrza spadnie do 21,6 ℃ to potem długo nadgania żeby znowu mieć powyżej 22℃ nie wiem jak zrobić żeby to działało płynie?

 

1. Zmniejszyć temp obniżenia od termostatu np na 2-3℃ ?

2 czy lepiej wyłączyć termostat i żeby kręciło non stop na tym co zadaje pogodoeka + lepiej ogarnąć obniżenie krzywej a termostat traktować jako tylko termometr?

3. Może coś innego?

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-65697-1451830182,0777_thumb.jpg

 

 

 

Dziś rano pięknie chodziło...mój 15kW daspell przestał się wyłączać chodzi cały czas na 30% dopiero jak zmniejszyłem mu H1 na 2 i H2 na 5 to się zatrzymał i mogłem go wyczyścić...

 

Fajny ten kocioł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jackjj a jakie obecnie wychodzi ci spalanie na dobę? Ile mkw grzejesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało przykladnie bo w te mrozy mocno go po przestawialem zdemolowałem wszystko co osiągnąłem przez te 82 dni bo cały czas nie mógł osiągnąć temp do postoju nie wiem czy tak to ma wyglądać że jak jest mróz to kocioł ma chodzić bez wygaszenia?

 

Teraz pale

100% 15,1kW

50% 8kW i H2 na 5 czyli przechodzi jak ma 70℃ na 50% mocy było 7

30% 5.1kW i H1 na 2 czyli przechodzi jak ma 73℃ 30% mocy było 3

Temp zadana na kotle o 5 do góry 75 i histereza -15

Zmieniłem też zarządzanie zaworem 4d wyłączyłem termostat i zmieniam temp na kotle tzn jak jest za ciepło w chacie to obniżam krzywa pogodowa o 1℃ jak za zimno to ja podwyższym powód wkurzalo mnie że jak termostat osiągnął temp to obniżał temp i za mocno chłodził podloge miałem ustawione że o 5 ℃ więc wysyłał mi na podłogę 21 zamiast 26 czy 23 zamiast 28 jak obniżył temp w chacie o 0.6 to potem b.długo dochodził do niej...Może należało zmniejszyć temp do obniżenia od termostatu np na 3 albo nawet 2...zamiast 5 nie wiem

 

 

Spalanie to przez te 6 dni mrozu masakra wpitolil mi 150kg i 7 dnia jeszcze 60kg ale było -20℃ albo i lepiej.... rano o 9tej

 

dziś i wczoraj było ok .-19℃ jak mówiłem zwiększalem moc bo się nie wyłączył teraz z tą dużą mocą to się wyłącza z 4-7 razy na dobę więc też nie za dużo a w nocy potrafi pracować całą bez wygaszani....

 

Wychodzi w pyte bo na 6 dni było 25kg /doba a na 7 dni to 30kg/doba z torbami mnie puści jak tak dalej mróz będzie trzymał....

Ale w chacie 22,5-23,5℃ podłoga cieplutka aż miło...nawet na panelach ciepło a tam gdzie nie ma podłogówki jakiś próg czy przy szafkach to masakra jaka zimna - podlogowka jest super tylko mi okna dachowe się pocą w te mrozy a w sypialni nad garażem mam ok 19-20℃ to mi ta woda zamarzla na oknie dachowym.... nie wiem czy są *** veluxy czy źle wstawione, czy mam wilgoć w domu ale jak patrzę na papier do drukarki to nie widać....żeby była wilgoć a i na normalnych oknach nic nie widać czasem ciut nas dole a z dachowych się leje

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci okna zamarzają to masz brak właściwej wentylacji i pewnie 2 szybowe okna, 3 szybowe nie zamarzają.

Ponadto masz pewnie 1 sezon grzania

Jak w domu tak ciepło to wiadomo, że spalanie będzie większe. 

U mnie, bez modulacji i kręcenia zasobnik 150kg to na 7 dni starczy, na zewnątrz silny wiatr i od -12C  do -18C.

Na podłogę ster podaje teraz 31C przy -17C na zew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam samą podlogowke w domu i aby zachować 22 stopnie przy obecnych mrozach -15 na podłogę idzie 38 stopni.

Edytowane przez nex1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dachowe co się poca i zamarzaja to Velux 2 szyby podobno nie mieli jak brałem dachowych 3szybpy tylko Facro coś miało, a pionowo mam okna vertex 3 szybowe profil veca nic się nie dzieje....

 

82 dzień grzania.....118 worków po 15 kg spalone, 1170kg, czyli średnio 21,5kg /doba tyle mieszkam w moim domu na wsi...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.