Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Na Pellet


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

zostało mi od ubiegłego roku 52 worki czyli 780kg

No i dziś kupiłem

65 worków x 5 paletach =325 worków + 10 worków - po 2 brakujące do każdej palety to razem przyjechało 335 worków x 15kg czyli 5025kg

Więc trochę przegiołem bo mam teraz 5805 kg....a w ubiegłym roku spalilem 3,5 tony hm....może zima będzie ostrzejsza zobaczymy.... ;)

 

 

Aaaa EDIT:

- zapłaciłem za te 5 ton 2900 zł + 220 zł transport

 

PS. Zauważyłem, że RCK działa zawsze jak pracuje kocioł natomiast kiedy kocioł nie pracuje to blachą w RCK się często nie rusza ...

Czy u Was też to tak wygląda czy to zbieg okoliczności ? Nie wiem czy dobrze rozumiem ale to czy kocioł pracuje czy też nie nie powinno mieć wpływu na pracę RCK ! ? Chyba że dmuchawa coś więcej napędza ten ciąg.... ;)

 

5b453cb8d2fefc1e64b022374b3c79cf.jpg

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Większa część rurek w kotłowni ocieplona również te do i z bojlera - jestem super zadowolony poszło 8 m bieżących ocieplenia na 28 mm średnicę....! ! !

Jakieś uwagi ekspertów! ?

 

Zastanawiam się tylko czy te chude do manometra i zaworu schladajacego oraz plastikowe co idą z ciepła woda do domu, cyrkulacje etc....to też ocieplać ?

 

13f734de6459d64fd8b528f2152edc5e.jpg

;)28726d0d1bd21341c980c7282dd13b93.jpg83c91574a2600ea6623f9ce8aa33b2a4.jpg4cc2445208b0fdcd262527cb885fc848.jpg

 

PS.

 

Sambor

 

Wielkie dzięki za rady co do ocieplenia rur i rck realizuje po kolei zobaczymy jak minie następną zima....

;)

Co do modernizacji kotłowni to jak kiedyś pisałeś na etapie inwestycji wszystko jest możliwe a w trakcie użytkowania to się człowiek buja .... Bo to czasu nie ma bo to ważniejsze wydatki...

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Patrol

Palę od IX 2015,a od IV 2016 ogrzewam tylko wodę mam się czym martwić?

 

8e431b08932c73e994d8d7ab0aeb7ecf.jpg00b01e0ba29c61f934b2d1c9a1db33ee.jpg5f2286eb87a54f16efdd5e959c97f148.jpg228ca8e3c7b5c9e7db9a90fe7058540b.jpg50a34848984c670e66749afc3833851e.jpg90e369faa6ad59b4e549690b758f8c40.jpg74069c67dd01568d798af511271deb8f.jpg88b35f3e7e36d6012aa84389470b4dc3.jpgd1e6bb5a40d12ad98e71b42d7aa38687.jpg

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoci nie widzę.....Ale nacieki widoczne....więc coś płynelo...Ale kiedy hgw....

Tak się zastanawiam czy powodem nie jest to że ustawiłem tak duża histerezę na zb. CWU. Kocioł włącza się raz na dobę albo i czasem rzadziej ale przez to nie jest zbyt wygrzany no i może coś się tam wtedy skrapla....

:'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przetestuj tydzień na mniejszej histerezie cwu i niech się rozpala nawet kilka razy/dobę, ale nie będziesz miał takich drastycznych spadków temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol

No spróbuje.....zmniejszyć histerezę na zb.cwu i zobaczę....

 

Może to błędne rozumowanie ale te nacieki pojawiły się również po założeniu RCK, może to zbieg okoliczności ale tak się zastanawiam czy to nie jest przez RCK, no bo na zdrowy rozum to przecież to urządzenie w jakiś sposób chłodzi komin powietrzem z kotłowni przez co może ono nie ma na wylocie odpowiedniej temp przez co rosi kocioł?

 

HGW może głupoty pisze...bo w sumie prędkość powietrza przepływającego przez kocioł się zmniejsza więc nie powinien tak bardzo się wychladzac....raczej RCK chłodzi sam komin....

 

 

 

Co myślicie?

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy piszecie o grzaniu CWU, u mnie mam nastawy czasowe ( dobowe) w których mam podane,

że np o godz 6 i 18 mam mieć wodę o temp 50C, w związku z tym kocioł startuje z grzaniem ok 0,5 h wcześniej i woda jest 10-15min po terminie nastawienia.

Po za okresem grzania praktycznie nie spada poniżej 40C,

Zasobnik 300l, grzany cały, 3 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor

jaką masz histereze na tym zbiorniku 300l, i ile razy średnio dziennie się odpala kocioł latem żeby go nagrzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jackjj: nic Ci nie da takie porównywanie, bo nie macie identycznego zużycia ciepłej wody, także olej tą ilość rozpaleń, bo kocioł ważniejszy od marnej grzałki, zmniejsz sobie podawanie przy rozpalaniu z 30s na np. 25s lub niżej.

Ja mam na cwu 52C i h=13C, nic nie zacieka, jest sucho, cyrkulacja aktualnie zasuwa ponad 16godzin/dobę (niedługo przytnę na czasówce jeszcze kilka godzin) i przy tym spalanie nigdy nie przekroczy 4kg/dobę. Priorytet dla cwu to program "żona" - ma być zawsze ciepła woda w kranie bez czekania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol

Ustawiłem na zb.cwu 50 i hist.13

W menu serwisowym ustawienie palnika rozpalanie mam:

Czas testu zapłonu 30s

Czas podawania 25s było 30s

Detekcja płomienia 20%

Nadmuchu rozpalania 30%

Czas rozpalania 6 min

Nadmuch po rozpaleniu 35%

Czas nadm po rozp.35s

Czas rozgrzew.zapal.20s

Czas pracy z mocą minimalną 2min

 

 

Tak zostawić?

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor

jaką masz histereze na tym zbiorniku 300l, i ile razy średnio dziennie się odpala kocioł latem żeby go nagrzać ?

Na zbiorniku mam histerezę 5C czyli po 2,5C w dół lub w górę od temp zadanej,raczej lekko przeciąga temp,

gdyż jest wybieg pompy i studzenie palnika

Wodę grzeję 1-2 x dziennie ok 5:30 i 17:30 jest start palnika

Czas pracy sumaryczny to ok 1h , 2,5 - 3kg pelletu na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zlicza godz. pracy na trzech progach mocy (30, 50 i 100%), ilość cykli rozpaleń, ilość godzin pracy podajnika, ilość spalonego paliwa;

rozpaleń mam 5950 (oryginalna grzałka jeszcze), podajnik 1658godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od września 2013r., licznik rozpaleń również obejmuje nieudane cykle.

A ważycie wybiórczo swoje worki z pelletem? Najgorszy wynik jednego z dostawców to 14,5kg, a u obecnego wyszło nawet 15,2kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ważne ale wszystkie mają powyżej 15kg nawet 15,5 kg ale i takie 15,0 kg

@Patrol

Zerkniesz czy masz tak samo czy inaczej:

 

Ustawiłem na zb.cwu 52 i hist.13

W menu serwisowym ustawienie palnika rozpalanie mam:

Czas testu zapłonu 30s

Czas podawania 25s było 30s

Detekcja płomienia 20%

Nadmuchu rozpalania 30%

Czas rozpalania 6 min

Nadmuch po rozpaleniu 35%

Czas nadm po rozp.35s

Czas rozgrzew.zapal.20s

Czas pracy z mocą minimalną 2min

 

 

Tak zostawić?

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w menu serwisowym po wpisaniu hasła 4 cyfry

:-P

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od października 2015

 

 

 

d32e21c4d4499c82b5970acf980421e6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem czas podawania przy rozpalaniu i skróciłem czas pracy z mocą min. chyba o 1min, a reszty nie tykałem;

Te parametry zostały wklepane do sterownika przy określonej wydajności podajnika, a serwis odnosi się najczęściej do 10,5kg/h. Z reguły u większości użytkowników wychodziła większa wydajność. U mnie ponad 13kg czy nawet 14kg i u Ciebie chyba podobnie z tego co pamiętam, stąd też proponowana zmiana przy rozpalaniu, bo po co ładować opał na tacę przez 30s, skoro wystarczy np.23s. Można to szybko przeliczyć:

przy wydajności podajnika 10,5kg/h i 30sek dostajemy dawkę startową 87,3g (teoretycznie, bo granulat ma różne wymiary), więc żeby taką samą dawkę uzyskać przy wydajności 14kg/h wystarczy podawać przez 22,5sek.

Pozwala to na oszczędność ponad 8kg miesięcznie przy 10.rozpaleniach/dobę, więc w sezonie można chociaż tak delikatnie odkuć się z tytułu większej ilości rozpaleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol

Mam wydajność 6,7kg/h...to chyba wrócę na tę 30s?

Jeszcze jadę na tym z ubiegłego roku mam jeszcze 520kg....będę ważył jak się skończy i zacznę ten co zamówiłem w tym roku...

:-P

 

PS.

@Patrol

Ale nie kumam bo u Ciebie potrzeba 13kg/h a u mnie 6,7kg/h żeby uzyskać taką samą moc więc co jeśli ja zmniejszę i Ty zmniejszysz to efekt będzie podobny jeśli Ty i ja mamy tą wydajność ustawioną żeby osiągnąć w obu kotłach 15KW ...

Chyba że się mylę...

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistości to i przy 6,7 i 23s też się rozpala, ale musisz indywidualnie dobrać jak masz czas na testy.

Nastawy rozpalania mam takie:

czas testu zapłonu: 30s

czas podawania: 23s

detekcja płomienia: 20%

nadmuch rozpalania: 28%

czas rozpalania: 6min

nadmuch po rozpaleniu: 35%

czas nadmuchu rozpaleniu: 35s

czas rozgrzewania zapalarki: 160s (tu fabrycznie było chyba 180s) a u Ciebie 20s?

czas pracy z mocą min: 2min (tu było 3min albo więcej)

 

Co do drugiej części to nie tak, bo moc to iloczyn wbitej kaloryczności i uzyskiwanego strumienia, a na strumień składa się czas podawania, czas cyklu pracy i wydajność podajnika.

W stosunku do Ciebie mam więc niższe czasy podawania w każdym progu mocy i dodatkowo cykl pracy przedłużony z 20s na 23s, czyli mniejsze dawki i wydłużone przerwy.

Jak odpalisz mój kalkulator to wszystko będziesz widział - zmieniając wydajność podajnika dopasujesz czasy pracy tak, żeby dostać oczekiwane moce.

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas rozgrzewania zapalarki: 160s (tu fabrycznie było chyba 180s) a u Ciebie 20s?

@Patrol

może ma to związek z tym że mam grzałkę ceramiczną...a Ty chyba z tego co pamiętam stalową...

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.