Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopczyk Na Retorcie Czy Czas Podania Ekogroszku


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, mafik napisał:

Czy mam rozumieć że mój płomień jest sprawcą sporej ilości sadzy ? Co 2 tygodnie czyszczę kocioł i wyjmuję 1/4 węglarki samej sadzy

Palnik i jego komora jest sprawcą, źle spala paliwo, a deflektor ceramiczny najbardziej w tym może pomóc. 

Masz palnik z obrotem, czy stały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz ruszt wodny ?

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Animus napisał:

Jak nie masz miejsca w kotłowni to niech wisi, mój poszedł na złom.

Jedynie ceramiczny coś daje,

https://allegro.pl/deflektor-ceramiczny-200-mm-do-kotlow-15-25kw-hak-i7494662758.html

metalowy za szybko oddaje ciepło, musiałbyś hajcować żeby się dobrze rozgrzał. 

 

Czy on będzie czy nie to mnie zastanawia jak można pozbyć się tych spiekow? I nadmuch lepiej 15% czy więcej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że cały czas za dużo podajesz, za mało dmuchasz, groch się kisi na palniku, nie dopala się i spada w popiół

Spróbuj nadmuch podnieść na jakieś 35-40% (przesłona uchylona na 2-3 cm) i daj podawanie 5/40 zobaczysz czy będzie lepiej, jeśli mniej czarnego węgla w popiole a dochodzi do zadanej bez problemu to jeszcze wydłużaj przerwę

Ja w zeszłym roku zaczynałem tak jak Ty, też miałem wg. mnie spieki a okazało się że to niedopał

Pierwsze ustawienia 10/40, zmniejszyłem dawki na 5/20, niby lepiej ale dalej nie dopalał, wydłużałem, wydłużałem i teraz mam 4/55 i jest gites, a trudno było sobie wyobrazić taką przerwę przy pierwszych ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało powietrza bierze udział w spalaniu lub się szybko odstawia się kocioł i wtedy produkuje sadzę po odcięciu nadmuchu.

Sprawdź, czy pierścień zewnętrzny można unieść, może są tam nieszczelności i zamiast otworami palnika powietrze ucieka też bokami, spada ciśnienie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jeszcze jedno ale... Powietrzem się nie napali. Jak za dużo powietrza to sadza też będzie powstawała, a na zdjęciu jakoś niedopałków nie widać na palniku.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec jest teraz na zadanej 53st

Zeby dojść do zadanej gdy spada 50-51 potrzebuje 7-10 minut

Od wczoraj po ustawieniu

5/40 35%

Było trochę badziewia 

Dziś przed wyjściem do pracy

Dałem 

5/42 37%

Sprawdze jak wrzucę tak za 8-10 godzin 

Teraz wygląda to tak foto nizej

 

Co do pierścienia to dwa tygodnie temu był serwisant i go sprawdzał nawet dał nowy i go sam silikonowa i rozpala piec a pali się tak samo

Chyba to kwestia ustawie do niedzieli kupię z dwa worki innego groszku i jak ten się będzie kończyć to dam ten inny i sprawdzę 

Znajomy który mieszka koło mojej pracy ma piec z Pleszew 25kw i ten groch co ma pali mu się na czysty popiół jak z papierosa tylko ma okrągłe palenisko nie kwadratowe jak ja 

Sprubuje u niego zrobić jakieś foto

DSC_2760.JPG

DSC_2759.JPG

DSC_2758.JPG

DSC_2757.JPG

DSC_2756.JPG

DSC_2755.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 godzinę temu, Scyzoryk0 napisał:

Piec jest teraz na zadanej 53st

 

Jeżeli masz jakiś mieszacz na instalacje to podnieś zadana do 70. Ilosc sadzy zmniejszy sie diametralnie. A wymiennik po 15 latach bedyie wygladal niemal jak nowy. Jezeli tego Kolego nie zrobisz istnieje ryzyko ze juz po pieciu latach może wygladac tak

Edit

na fotce jest forumowy kociol. prowadzony na niskiej temperaturze. Pracowal piec sezonow.

 

5 lat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od kilku dni palę Retopalem w Klastrze 5 - 23 z obrotowym Ironem, Iryd rtz pid (na tę chwilę jest przewymiarowany, ale w przyszłości będzie ogrzewał dodatkowo poddasze). Próbuję ustawić czasy tak, aby spieków było jak najmniej. Część z nich wygląda jak popkorn i rozpada się po dotknięciu, ale często powstają większe spieki, które leżą w płaszczyźnie obrotowego talerza, a czasami dosyć duży kawałek zwisa z palnika.

Sytuacja ze zdjęcia przy ustawieniach:

Temp. zadana: 60

Podawanie: 10s

Przerwa: 70s

Dmuchawa: 13 bieg/50, przesłona zasunięta na 1cm

W podtrzymaniu - Przedmuch: 12s, Przerwa: 45min, Krotność: 2

Próbowałem różnych nastaw i efekty były podobne. Zastanawia mnie dlaczego deflektor wisi tak nisko, nie ma możliwości regulacji, wg producenta taki właśnie został przewidziany. Wymienić go na coś chudszego?

IMG_20181028_171028.thumb.jpg.4d22a1160f5f32076894543f4fc87c5d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wywal to cos na probe. Tak nisko to zamiast dopalac spaliny, odbija cieplo w strone paleniska. Podwyzszajac tym samym temp zloza, a w efekcie generujac dobre warunki to tworzenia spiekow. Lepiej na przyszlosc zamontowac jakas plyte szamotowa najwyzej jak sie da w tym kotle zostawiajac powiedzmy po 5-8 cm luzu z kazdej strony od scianek.  Ustaw najczestsze podawanie na jakie pozwala sterownik. Np. 5 sek i dobierajac przerwe i powietrze tak, zeby kopiec mial 3 do 5 cm nad korone retorty ( bez popiolu), Takie prowadzenie palnika powoduje czestsze ruchy zloza. A co za tym idzie powstajace spieki beda drobniejsze. Warto tez zejsc z moca. Nie piszesz co ogrzewasz. Jaka instalacja. Jezeli zejdziesz z moca wydluzajac przerwe i zmniejszajac nadmuch kociol bedzie pracowal dluzej. Nie nalezy dazyc do permamentnego odstawienia. Mniejsza moc zmniejszy nam dodatkowo jeszcze temp zloza a co za tym idzie warunki do topnienia wegla i popiolu w retorcie. W taki sposob mozna spiekow pozbyc sie niemal w stu procentach. Spieki jakie powstaja to strata opalu.

Edit: Dla zywotnosci kotla proponuje podniesc jego temp. zadana. Nie wiaze sie to z zauwazalnym zwiekszeniem zuzycia wegla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Visitor1230 napisał:

Wywal to cos na probe. Tak nisko to zamiast dopalac spaliny, odbija cieplo w strone paleniska.

To coś to deflektor ceramiczny, ale faktycznie bardzo nisko przywieszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Scyzoryk0 napisał:

Piec jest teraz na zadanej 53stZeby dojść do zadanej gdy spada 50-51 potrzebuje 7-10 minutCo do pierścienia to dwa tygodnie temu był serwisant i go sprawdzał nawet dał nowy i go sam silikonowa i rozpala piec a pali się tak samoChyba to kwestia ustawie do niedzieli kupię z dwa worki innego groszku i jak ten się będzie kończyć to dam ten inny i sprawdzę Znajomy który mieszka koło mojej pracy ma piec z Pleszew 25kw i ten groch co ma pali mu się na czysty popiół jak z papierosa tylko ma okrągłe palenisko nie kwadratowe jak ja Sprubuje u niego zrobić jakieś foto.

Zejdź z mocą tak, żeby przynajmniej 15 minut dochodził do zadanej, deflektor ceramiczny by Ci się przydał.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam dom prawdopodobnie z lat 50. Aktualnie sam parter 160m2, docelowo 280m2 z poddaszem. Docieplenie z zewnątrz 5cm styropian, brak ocieplenia podłogi parteru, dach w trakcie ocieplania wełną 25cm, 032. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4o9b

Instalacja to rury stalowe, grzejniki kilkunastoletnie aluminiowe. Mam zamontowany zawór 4d i zamierzam zamontować termostaty przy grzejnikach. Tymczasowo bez cwu.

Po powrocie do domu zrobię to, co mi doradzasz. W sterowniku mogę ograniczyć maksymalną moc kotła. Grzebać coś przy tym parametrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.