Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, mkwapisz napisał:

Zastanawiałem się czy czasem nie przełożyć czujnika z powrotu pieca na wyjście na instalację ze sprzęgła. Piec doładowywałby sprzęgło gdy temperatura byłaby zbyt niska.

Sprzęgło to nie bufor, aby je doładowywać, nie ta pojemność wodna.

Instalacja od strony kotła do sprzęgła, powinna być zasilana cały czas, wystarczy ustawić temperaturę pompy kotłowej wyższą niż zadaną kotła, wtedy nie będzie się wyłączać. Czujnik niech pozostanie na powrocie przy wejściu do kotła

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za radę, spróbuję tak zrobić. Znowu kombinuję, ale wczoraj zrobiłem parę testów. Jak ustawiłem pompę na CO2- stale włączona, to nie można włączyć na sterowniku priorytetu grzania ciepłej wody. Oba obiegi CO są wtedy wyłączane. Można pompę kotłową włączyć bezpośrednio do gniazdka i problem zniknie.

Ogólnie projekt instalacji zrobiłem na podstawie tego forum i co ludzie mają w swoich kotłowniach oraz kanału Afriso (zasłużyli, więc kotłownia jest na ich armaturze, a instalatorzy powinni sobie obejrzeć ich  kanał na YT). Między innymi na podstawie też twojej instalacji @Jockey, tylko u ciebie mieszanie jest na trójniku + zawory termostatyczne. Ogólnie: powrót dogrzany, zawór ATV tego pilnuje, temperatura spalin mocno podskoczyła 20C (teraz jest prawie 100), ale piec jest o tyle też cieplejszy , spalanie podskoczyło - tutaj dom przez 2 dni nie był grzany, a wczoraj też zrobiła się temperatura koło 0. Mury muszą się nagrzać.

Teraz mam też chyba techniczną możliwość grzania CO przez CWU, chociaż instalatorzy mówili, że tak się nie da zrobić. Wystarczy wyłączyć piec i pompę kotłową, grzać wodę prądem i obiegiem grzejącym CWU przez sprzęgło pompować ciepło do obiegu CO. Wczoraj sprawdziłem i wydaje mi się, że to działa. A myślę żeby tak zrobić, bo do zbiornika chcę wpakować grzałkę zasilaną z fotowoltaiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś że nie ma ich w wersji full i o to mi chodziło.

Jak czujnik powrotu można założyć czujnik cwu. Jest taki sam.

Dobrze że jest opcja tańsza bo można doposażyć sobie sterownik w te czujniki które potrzebujemy i dodatkowo rozłożyć w czasie ich zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś przyjechał czujnik powrotu.a na następny sezon zakupie czujnik spalin.A u mnie jak tak będą robić tą  instalacje to ten sezon grzewczy się zakończy.robią od wtorku i praktycznie nie widać że coś  jest oprócz grzejników i wykutych dziur a i w łazienc wodę użytkową rozłożyli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie wskazań na sterowniku ile pozostało opału w koszu, aktualnie zawyża mi jakieś 10kg. Który parametr miałbym zmienić, żeby zbliżyć się do rzeczywistego spalania i do tego co pozostało w koszu? Potencjał podajnika ostatnio dwa razy sprawdzałem, wyszło mi 15kg. To 10kg więcej, które pokazuje sterownik to z zasypu 100kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel masz suchy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech założą nowy temat na forum np : Skzp-02 - teściowa - jedzenie.Ciekawe co na to moderator ? Tak właśnie powstają nie potrzebne strony o skzp-02 i trzeba to czytać.marekd.Może trzeba trochę humoru..... he he.Tak tylko nie potrzebne te dodatkowe strony do czytania się zbierają i przybywają.Żeby nie było że nic o skzp-02 nie piszę to sterownik działa poprawnie, a zmiany np po zmianie groszku najlepiej sterownik zauważyłem adaptuje sobie po dwóch dobach.Wiadomo że zmiany widać dużo wcześniej,ale po tych dwóch dobach radzi sobie najlepiej i stabilizuje pracę.Więc częste zmiany parametrów nie są zalecane.Mam wersję 2.28.Sterownik też inaczej reaguje na adaptacje parametrów poprzez wyłączenie go z prądu.Zauważyłem to u mnie przez przypadek , gdy dałem go w PAUZE -bo czyściłem kocioł, a gdy go ponownie dałem w pid to modulacja wzrosła i zużycie chwilowe w danej mocy i powietrze też zmieniło parametry na wyższe i inaczej się trochę już paliło.Natomiast jak wyłączyłem sterownik z prądu na kilka minut i włączyłem ponownie wszystko wróciło w parametrach jak przed PAUZĄ.To tak napisałem z moich obserwacji .Nie chodzi tu o spadek temperatury na kotle podczas czyszczenia tylko na inną pracę kotłą w tych samych parametrach w danej chwili.Czyli najlepiej nie czyścic kotła he he ....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek zaczęli i byli we dwóch 4 godziny w środę 4 godzinę sami pracownicy w czwartek 1.5 godziny szef i pracownik a wczoraj szef i pracownik  6 godzin.ogulnie jest rozłożona woda użytkowa w łazience  zawieszone grzejniki   i porobione przekucia przez ściany i odwierty przez stropy do grzejników.do rozłożenia jest jeszcze OP w łazience,rozciągnięcie pexa pod grzejniki 2 odwierty przez stropy do dwóch grzejników  i odwierty dwa przez ściany go grzejników i to  wszystko przymocować i na końcu kotłownia dopiero.a rozdzielacz jest już przykręcony.Żona wkurzona bo w pokoju zniszczyli panel na podłodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20370-post.Od tego mojego postu do 20375-post.Nic ze związku Skzp-02.Oj panowie, panowie ...... To co wyżej pisane to inny dział przecież.Mam powiadomienia ustawione i tylko jak post wchodzi to widzę i zaglądam tu, a nic nie na temat.Chyba że chcemy szybko do posta nr 1000 dojść to jesteśmy na dobrej drodze.Sorki że tak piszę,ale nie złośliwie tylko może ograniczmy się do tematu Skzp-02.Jeśli inni koledzy mają inne zdanie to przepraszam i już więcej się nie będę  wypowiadał .Niech leci tu co się chce. Czy na temat czy nie.Wyłączam powiadomienie aby tak często tu nie zaglądać nie potrzebnie.Wolę jak ktoś wrzuci na pół strony wykresy z kotła niż pół strony o teściowej he he...

Edytowane przez darko240973
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, darko240973 napisał:

Niech założą nowy temat na forum np : Skzp-02 - teściowa - jedzenie.Ciekawe co na to moderator ? Tak właśnie powstają nie potrzebne strony o skzp-02 i trzeba to czytać.marekd.Może trzeba trochę humoru..... he he.Tak tylko nie potrzebne te dodatkowe strony do czytania się zbierają i przybywają.Żeby nie było że nic o skzp-02 nie piszę to sterownik działa poprawnie, a zmiany np po zmianie groszku najlepiej sterownik zauważyłem adaptuje sobie po dwóch dobach.Wiadomo że zmiany widać dużo wcześniej,ale po tych dwóch dobach radzi sobie najlepiej i stabilizuje pracę.Więc częste zmiany parametrów nie są zalecane.Mam wersję 2.28.Sterownik też inaczej reaguje na adaptacje parametrów poprzez wyłączenie go z prądu.Zauważyłem to u mnie przez przypadek , gdy dałem go w PAUZE -bo czyściłem kocioł, a gdy go ponownie dałem w pid to modulacja wzrosła i zużycie chwilowe w danej mocy i powietrze też zmieniło parametry na wyższe i inaczej się trochę już paliło.Natomiast jak wyłączyłem sterownik z prądu na kilka minut i włączyłem ponownie wszystko wróciło w parametrach jak przed PAUZĄ.To tak napisałem z moich obserwacji .Nie chodzi tu o spadek temperatury na kotle podczas czyszczenia tylko na inną pracę kotłą w tych samych parametrach w danej chwili.Czyli najlepiej nie czyścic kotła he he ....

jest to zagadka ja zrobilem zal /wyl ster. i po zal mod nizej spaliny nizej i tak jedzie lepiej juz pare godzim dziwna sprawa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd.Właśnie zagadka.Czemu tak jest? Robię tak że włączam po czyszczeniu sterownik tak kiedy dobrze wchodzi w modulacje z powietrzem i paliwem.Wtedy mam taką spokojna modulację -tak to nazwę i dobre spalanie.Skzp-02 tak reaguje przy "pauzie" jakby zapominał jak pracował.Po to ta pauza żeby wyczyścić kocioł,wsypać groszek a sterownik pracował jak  wcześniej.Wiem jednak już że muszę wyłączyć sterownik i utrafić spokojnie w modulację- nie wiem jak to określic ale patrzę na spalanie chwilowe w poszczególnych modulacjach.Dobrze że mam ups to nie rozregulowuje mi sie skzp-02.U mnie często migają prądem.Marek teraz pewnie będziesz się częściej przyglądał pracy sterownikowi jak go dasz w pauze he he... i to prze zemnie.Groszek wsypuje w najniższej modulacji aby nie kopcioło ze zbiornika i robię to jak najszybciej.Wolę kocioł nie pauzować tylko go wyłączam z prądu przy czyszczeniu a  następnie włączajac patrze na jego modulację i jak widze że jest ok to zostawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stempos 1980.Myślę że tak można resetować go od czasu do czasu ,ale wtedy kiedy będzie widać inną pracę i zużycie chwilowe wyższe w poszczególnych mocach itp. Lepiej niech chodzi cały czas jak długo to możliwe bez ''pauzy i wyłączenia go z prądu". Zaznaczę że to jest moje zdanie i moja przypadkowa obserwacja przy kotle.Teraz byłem przy sterowniku i kotle.Spalanie ok-czysto w kotle -dobrze dobrane wszystkie parametry mam.Wczoraj czyściłem kocioł i dałem w ''pauze'' i niestety żle wszedł sterownik w modulacje.Po wyłączeniu z prądu i ponownym włączeniu wystartował w poszczególnych mocach ze spalaniem chwilowym,powietrzem i paliwem ok.Niestety lepiej u mnie działa metoda: WYŁĄCZYĆ Z PRĄDU.Tak u mnie jest ale u innych kolegów nie musi tak być.W sumie nie wiem od czego to zależy.Widzę że u kolegi wyżej marekd też tak ma ,więc nie jestem jedyny.

Edytowane przez darko240973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że jak wyłączysz sterownik z prądu, to "giną" ostatnie 3 godziny pracy podajnika...

Jeżeli zrobiłeś Pauzę na czas czyszczenia kotła, to zapewne spadła przez ten czas temp. na kotle, a skoro spadła, to sterownik podniósł modulację, aby wyrównać temp. kotła, a skoro podniósł modulację, to podniósł również moc dmuchawy i wzrosło spalanie chwilowe - to normalne zachowanie i funkcjonowanie sterownika

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu efekt zal wyl sterownik na przycisku??? 

Daje do myslenia 

SKZP Sterownik WYKRESY.html

Edytowane przez marekd
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey.Czekałem na takie spostrzeżenie.Tylko nie zrozum mnie żle.O tym wiem co piszesz w poście 20381.Chodzi o to że jak zastosuję pauzę lub wyłącze sterownik przy tej samej temperatuze kotła to inaczej sterownik zachowuje się w wejście w modulacje.Pauza nie zawsze u mnie dobrze wpływa na modulacje,tylko częściej lepiej jak wyłączę kocioł na chwilę.Potrafi na tej samej modulacji wiecej wiać np i tp w tej pauzie jak jest.Ponownie wyłącze i włączenie sterownika i już jest spokojnie na palniku i modulacja przebiega ok ze spalaniem chwilowym.Trzeba to poobserwować.Niestety tak zaobserwowałem i to nie jest tylko raz w moim przypadku.Traktujmy to jako temat bardziej do obserwacji niż w praktyce jego złego działania.Nie chcę kolegom zaprzątać tym głowy.Wolałem trochę opisać moje spostrzezenie, niż czytać o teściowej posty...... he he.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijasr.Spokojnie :żadne paranoje -tak zaobserwowałem i już.Pisze o tym w poście wyżej.Przynajmniej jest temat ,a nie nic w temacie jak w postach poprzednich.Spoko gra gitara.Sterownik działa pozatym u mnie bez zastrzeżeń ale w wersji 2.28 bo 2.31 niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd.Dosłownie daje do myślenia .Te wykresy w twoim poście 20382.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darko240973 wlasnie daje do myslenia, ale tu nik nie ma takich problemow jak ja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.