Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tak jak wcześniej gdzieś napisałem kup koparkę krypto nic nie stracisz energia cieplna kart grafiki będzie grzała dom w zimie, a przy okazji coiny zasilą portfel.

Pozdrawiam Hermogenes 

Opublikowano

Bawiłem się w to dawniej , Potrzebne 7 MWh na jedną koparkę 800W na rok , to 2 razy więcej niż zużywa dom. Ja wolę wygrzać się w saunie niż przy koparce, swoją drogą koparkę mam do sprzedania jakby ktoś chciał.  6xRX570.

Opublikowano (edytowane)

@Mancio prądu spakuj i wyślij mi, klime nakarmić będę miał czym :-) 

Edytowane przez reded
Opublikowano

@Mancio masz w domciu w piwnicy saunę? To tak na  zamówienie gdzieś robią? Pochwal się bo dobry pomysł fotowoltaika na dachu, a w piwnicy sauna. 

Opublikowano

Sauna jest w stodole w części murowanej, zamówiona z internetu, piec Harvia 8 kW , przyszła kurierem , ściany gotowe , parę rzeczy do poskręcania - 10 śrub i  zapięcia między ścianami, najcięższa ściana przednia, koszt ok 6,5k plus trochę roboty w stodole i parę dodatków.

  • Lubię to 1
  • 10 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Czy budujemy nowe magazyny energii?

A moze wlasciciele PV i wiatraków kolejna ustawą /rozporządzeniem/ uchwałą zostaną do tego zmuszeni. Ostatecznie pójdziemy w dofinansowanie i "Moj prad v2.0"

Z pomoca przychodzi import/eksport?

https://wysokienapiecie.pl/33397-bilansowanie-magazynowanie-pradu-w-polsce-co-zmienilo-sie-od-czasow-prl/

Opublikowano

Po II wojnie było w PRL-u kilkadziesiąt małych elektrowni szczytowych , jedną z nich była elektrownia szczytowa w Jaszczurówce/ Zakopane, moc była nie powalająca ale pozwalała uzupełniać potrzeby Zakopanego i okolic .

Napędzał ją potok Olczyski - z ręcznym sterowaniem strumieniem wody, działała lepiej lub gorzej do końca lat 60-tych, kiedy decyzją władz zamknięto wszystkie takie obiekty w całej Polsce.

Obecnie odtworzenie zamkniętych  lub zlikwidowanych obiektów małej hydroenergetyki jest niemożliwe a tworzenie nowych to kasa, kasa i jeszcze stek bzdurnych przepisów rzucanych pod nogi chętnych inwestorów.

Opublikowano

Po wojnie nie było sieci ogólnokrajowej, na Dolnym Śląsku udział hydroelektrowni był jeszcze długo dominujący. Czasem były śmieszne jak dla repatriantów historie - np. elektrownia Kohlenfurth/ Węgliniec po polskiej stronie granicy dostarczała prąd dla całego Goerlitz po stronie niemieckiej. Ogólnie było zasadą, że miasteczka miały swoje elektrownie, często wodne były wspierane dieslami w szczycie lub po zamarznięciu wody. I te diesle jeszcze w czasie wojny zostały wymontowane, ponieważ był to typoszereg silników również okrętowych z fabryki z Kilonii. W Austrii nadal jest taka elektrownia na chodzie przy Grossglocknerstrasse, na oko przedwojenna.

Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, PioBin napisał:

Czy budujemy nowe magazyny energii? ,,,

Po co budować magazyny energii elektrycznej, nie lepiej wykorzystać energię, którą bezpowrotnie wyrzucamy do atmosfery.
Pozyskujemy spore zasoby energii cieplnej i przy okazji pozyskujemy jakieś resztki energii elektrycznej.

źródło:
https://tenpoznan.pl/poznan-bedzie-cieplo-ze-sciekow-czyli-innowacyjna-instalacja-w-szlachecinie/


,,, Moc cieplna systemu, razem kogeneracji i pompy ciepła, wynosi około 2,9 MW, podczas gdy moc elektryczna kogeneracji wynosić będzie to ok. 1,0 MW. ,,,

,,, Moc elektryczna nowo powstałej instalacji kogeneracyjnej wynosi około 1 MW, z czego 700 kW zostanie skonsumowane na zasilanie pompy ciepła. ,,,

źródło:
http://nowoczesnecieplownictwo.pl/veolia-uruchamia-instalacje-ktora-laczy-kogeneracje-i-odzysk-ciepla-ze-sciekow/

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Opublikowano
27 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

..., nie lepiej wykorzystać energię, którą bezpowrotnie wyrzucamy do atmosfery

Oczywiście ze tak tez można. Jestem i bylem zwolennikiem dywersyfikacji źródeł energii/ciepła. Tylko rozwiązania  hybrydowe na dzień dzisiejszy (i jutrzejszy) dla mnie maja sens. Widać to po domowych instalacjach również...

Dzisiejszy trend pozyskiwania energii elektrycznej wymusza posiadanie magazynu. Nie wyobrażam sobie go nie posiadać i zlikwidować energie elektryczna z wegla. Autor artykułu uważa ze mamy "zapas" pojemności magazynu. Ja uważam ze nie.

Ps. Woda ma to do siebie ze płynie 24/7/365. Czy jest inne tak samo czyste i stabilne "źródło"?

Opublikowano

Zeby tylko w Polsce nie zabrakło szybciej wody, niż węgla. 

Opublikowano
8 minut temu, PioBin napisał:

,,, Czy jest inne tak samo czyste i stabilne "źródło"?

Tak.
Oszczędności w użytkowaniu i wytwarzaniu ciepła.

ps.
Odnośnie domów jednorodzinnych.
W budynku, nie musimy mieć w każdym pomieszczeniu temperatury komfortowej.
Po co na szlakach komunikacyjnych źródła ciepła.
Najbardziej dziwią mnie, preferencje wysokiej temperatury w łazienkach. Przecież tam przebywamy w ciągu dnia najmniej czasu, a większość ciepła z łazienek ulatuje bezpowrotnie do atmosfery.  

Opublikowano

@Witek-z-Ulicy wszedłeś w preferencje użytkowników, a te każdy ma inne. Szczególnie... panie.

Co do łazienek, nie wzielo sie to z nikąd. Tam często przebywam bez odzienia i cały mokry. Górę bierze komfort nad oszczędnością. Achh te cieple kafelki - bez cenne.

 

Opublikowano

Panowie - temp pomieszczeń określają np Polskie Normy oraz Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki!

Poniżej wymagania projektowe ( do obliczeń potrzebnej mocy grzewczej), podane temp są minimalnymi.1064190763_tempwpomieszczeniach.thumb.jpg.3b2b9f26bca6805105099292f2c5664f.jpg

Opublikowano
W dniu 2.11.2020 o 21:14, Witek-z-Ulicy napisał:

Po co budować magazyny energii elektrycznej, nie lepiej wykorzystać energię, którą bezpowrotnie wyrzucamy do atmosfery

Lepiej, ale ze Google podpowiedziało artykuł wiec umieszcze link.

https://www.wnp.pl/energetyka/szef-nfosigw-moj-prad-bedzie-kontynuowany-choc-z-modyfikacjami,429869.amp

Z najwazniejszych cytatow:

Maciej Chorowski (prezes NFOSiGW) uwagę, że program "Mój prąd" z perspektyw jednej mikroinstalacji jest obojętny dla sytemu elektroenergetycznego. Inaczej już jest jak tych instalacji jest kilkaset tysięcy bądź milion. Przyznał, że szybki rozwój PV w Polsce może generować problem dla energetyki, m.in. w przyłączaniu nowych instalacji do sieci, która będzie coraz bardziej obciążona.

Prezes NFOŚiGW wyjaśnił, że jedną ze zmian ma być powiązanie dotacji do instalacji PV z jednoczesną instalacją ładowarki do samochodu elektrycznego. "Z punktu widzenia sytemu, taki samochód staje się magazynem energii. Dla konsumenta to środek, który pozwala mu się poruszać.

...Woda staje się wtedy magazynem energii i przesuwa konsumpcję na dolinę nocną kiedy nie ma słońca, a potrzebujemy energii" - zaznaczył

Nie będę dyskutował o sensie i sposobach magazynowania energii bardziej chciałem zwrócić uwagę na ich nieuchronność lub poszukiwanie innych rozwiązań...

Opublikowano

Hahaha , tylko że w tej całej inwestycji najdroższy będzie samochód elektryczny.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Google "monitoruje" sytuacje problemow i pomyslow prezesow.

https://wysokienapiecie.pl/32760-prosumenci-czekaja-na-zapowiedziane-zmiany-prawne-bedzie-mozna-zbiorowo-nawet-wirtualnie/

Jego zdaniem (wiceprezes Tauronu Jerzy Topolski) powinny natomiast powstawać magazyny energii, ale nie tylko indywidualne lecz węzłowe, sieciowe, np. w ramach spółdzielni, osiedli mieszkaniowych. - To im należy poświęcić większy wysiłek regulacyjny i dać wsparcie systemowe, ale nie dotacyjne. Do takich inwestycji potrzebna jest pomoc, ale na poziomie udziału w korzyściach z magazynowania i obsługiwania własnego zapotrzebowania użytkowników - podkreśla.

Prosumencki system wsparcia będzie ewoluował, to pewne. Zmienia się otoczenie rynkowe (rosnące koszty zakupu energii), finansowe (kończące się dotacje dla PV) i technologiczne (m.in. do powszechnego użytku wejdą magazyny energii). Zapowiadane są dalsze ułatwienia dla prosumentów w postaci prosumentów zbiorowych - mówi Tarka

 

Opublikowano

Wczas... Jeśli ktoś myślał, że 80% będzie na wieki to na prawdę gratuluje dobrego samopoczucia.

Żeby tylko maruderzy wyszli na zero, żeby zdążyli to będzie dobrze, już teraz jęczą, że nie dostali 5000 bo się późno zdecydowali a tu zaraz kolejna niespodzianka :) 

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano
Cytat

 

Witam
Wiem, że wątek był poruszany ale proszę podpowiedź. Planuję instalację na falowniku solaX z 20 modułami w jednym stringu, na gruncie, kierunek południe.
Falownik Wejście DC

Maks. moc DC [W]: 6500

Maks. napięcie wejściowe DC [V] 800

Maks. prąd wejściowy [A] 11/11

Zakres napięcia MPPT [V] 160-750

Napięcie startowe [V] 160

Liczba MPP/liczba string na MPP: 2/1

Wyjście AC

Moc nominalna AC [W]: 5000

Moc maks. AC [VA]: 5000

Napięcie wyjściowe [V]: 3/N/PE, 3/PE, 230/400 (310-480)

Maks. prąd AC [A]: 8.0

Współczynnik mocy: 0,8 pojemnościowe - 0.8 indukcyjne

Sprawność

Sprawność MPPT [%] 99.9

Sprawność EURO [%] 97.8

Moduł
310W - 20sztuk
VMPP 33V
VOC 40,3V

Czy przy takim przewymiarowaniu falownik da radę?



 

Opublikowano (edytowane)
W dniu 13.09.2019 o 13:29, Mancio napisał:

Prądu darmo nie oddam

20190903_223609_resized_1.jpg

Sauna na pandemię - strzał w 10 . Od października 2019 używana często , w pandemii gdy wszystko było pozamykane była sporą atrakcją. Dobudowałem kolejne 2 kWp z używek, w sumie 7 kWp tak aby nie dopłacać poza abonament czyli ok 20 zł /miesiąc. Koszt całości wyszedł ok, 20 tyś .

Edytowane przez Mancio

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.