Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem specjalistą, ale z tego co doczytałem, to nieco bardziej prymitywne rozwiązanie. Sterownik ponoć lepiej zarządza siłownikiem zaworu. Czytałem, że zawory termostatyczne potrafią się brudzić i są bardziej awaryjne niż 3d. Jako, że nasze kotły obsługują 3d/4d myślę, że warto nimi się zainteresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest sprzęgło hydrauliczne, pompa przewałowa i zawór termostatyczny, który automatycznie puszcza w obieg wodę powyżej 55st. Zawór 3d z siłownikiem reguluje temperaturę wody na podłogówke w zależności od temperatury zewnętrznej od 29 do 32st. Wszystko działa pięknie....trudniej o bardziej archaiczne i staroświeckie rozwiązanie....zawór 4d lub 3d z siłownikiem zaraz za kotłem będzie tylko i wyłącznie dbał o minimalna temperatutę powrotu lub regulował temp zasilania CO. Nie ma funkcji trochę to lub to....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak zmienia się funkcja zaworu 3d w zależności od miejsca montażu. Nie bardzo rozumiem jak odnieść do tego działanie 4d i jego zalety w stosunku do 3d na powrocie (ochrona kotła). Mam nadzieję, że ktoś tutaj wytłumaczy mi to, bo jeszcze nie trafiłem na temat, który by wyjaśnił moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


OK, w końcu zdecydowałem, że odeślę 4d zmotoryzowany zawór i kupię 3d zmotoryzowany zawór, a ja również użyję pompy obejściowej w pobliżu kotła. Podobnie jak na schemacie poniżej.

Miałem objawienie! Widzę, że Estyma Igneo nigdy nie wyznaczył swojego regulatora do pracy z 4-drogowymi zaworami (patrz: atach, tylko symbole 3d, nigdy 4d).


 

OK, in the end I decided to send a 4d motorized valve and buy a 3d motorized valve, and I will also use a bypass pump near the boiler. Similar to the diagram below.

I had a revelation! I see that Estyma Igneo has never set its regulator to work with 4-way valves (see ATA, only 3d symbols, never 4d).

post-78056-0-98993500-1519370456_thumb.png

post-78056-0-37935100-1519370512_thumb.png

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak zmienia się funkcja zaworu 3d w zależności od miejsca montażu. Nie bardzo rozumiem jak odnieść do tego działanie 4d i jego zalety w stosunku do 3d na powrocie (ochrona kotła). Mam nadzieję, że ktoś tutaj wytłumaczy mi to, bo jeszcze nie trafiłem na temat, który by wyjaśnił moje wątpliwości.

4 drogowy daje Ci możliwość regulacji temperatury na instalację. Nie trzeba na grzejniki dawać przykładowo 70 stopni prosto z kotła, tylko np 45. Musi być siłownik i sterownik do tego, ręczne przestawianie zaworu się nie sprawdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzisz o następującym schemacie z zaworem 4d i pompą powrotną kotła?

 

post-78056-0-89093200-1519485698_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik i siłownik to obowiązkowo, nawet o tym nie wspominam.

 

4 drogowy daje Ci możliwość regulacji temperatury na instalację. Nie trzeba na grzejniki dawać przykładowo 70 stopni prosto z kotła, tylko np 45. Musi być siłownik i sterownik do tego, ręczne przestawianie zaworu się nie sprawdzi.

Rozumiem, że 3d na powrocie daje mi ochronę temperaturową pieca. Dba, aby na piecu było np 60 stopni, jak spada to przymyka, jak rośnie to otwiera. Upraszczając, na piecu mam 60, "nadwyżka" idzie na instalację. W moim przypadku to chyba nie potrzebuję lepszego rozwiązania. Kocioł mam stosunkowo małej mocy, instalacja starego typu, jest tam dużo wody. Zanim woda w całym układzie osiągnie 60 stopni to mija pół dnia czasem (w nocy mam niższą o 2 stopnie). CWU wpinam wtedy w obieg kotłowy i dokładam pompkę. Da mi to dodatkowe oszczędności, bo będę "ładował" bojler tylko rano i wieczorem- kiedy potrzebuję ciepłej wody a nie przez cały dzień (teraz mam wszystko w jednym obiegu i na ciepłą wodę trzeba poczekać ze 3h). Wodę w bojlerze moge nagrzać np do 50 stopni, a nie do tyle do ilu aktualnie nagrzała się woda w układzie.

Jeśli dobrze rozumuję, to "regulacja temp na instalację" przez 4d odbywa się kosztem ochrony powrotu. Bo jak np sterownik zdecyduje, żeby dać więcej na instalację, to powrót będę miał chłodniejszy. Czy to lepiej? Nie mam podłogówek czy innych cudów. Ja chętnie dopłacę za 4d, w końcu robię to na lata. Na razie jednak nie widzę, a raczej nie rozumiem jego zalet w stosunku do 3d na powrocie. No bo jeśli sterownik dostanie informację, że temp w pomieszczeniu została osiągnięta, to wygasi kocioł. Jeśli nie osiągnie tej temperatury, to powinien pchać ciepło na grzejniki, ale na kotle utrzymywać 60 i z tego co zrozumiałem spokojnie mi to załatwi 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem uwagi :P Do zasobnika wchodzą mi 3 worki, ale nie wiem czy mają 15 czy 20 kg. Tak dziennie ubywa odrobinę więcej niż jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że 3d na powrocie daje mi ochronę temperaturową pieca. Dba, aby na piecu było np 60 stopni, jak spada to przymyka, jak rośnie to otwiera. Upraszczając, na piecu mam 60, "nadwyżka" idzie na instalację. W moim przypadku to chyba nie potrzebuję lepszego rozwiązania. Kocioł mam stosunkowo małej mocy, instalacja starego typu, jest tam dużo wody. Zanim woda w całym układzie osiągnie 60 stopni to mija pół dnia czasem (w nocy mam niższą o 2 stopnie). CWU wpinam wtedy w obieg kotłowy i dokładam pompkę. Da mi to dodatkowe oszczędności, bo będę "ładował" bojler tylko rano i wieczorem- kiedy potrzebuję ciepłej wody a nie przez cały dzień (teraz mam wszystko w jednym obiegu i na ciepłą wodę trzeba poczekać ze 3h). Wodę w bojlerze moge nagrzać np do 50 stopni, a nie do tyle do ilu aktualnie nagrzała się woda w układzie.

Jeśli dobrze rozumuję, to "regulacja temp na instalację" przez 4d odbywa się kosztem ochrony powrotu. Bo jak np sterownik zdecyduje, żeby dać więcej na instalację, to powrót będę miał chłodniejszy. 

Sterownik ma priorytet ochrony powrotu, więc nie da więcej na instalację, dopóki na powrocie nie będzie miał zadanej temperatury dla kotła

 

 

Czy to lepiej? Nie mam podłogówek czy innych cudów. Ja chętnie dopłacę za 4d, w końcu robię to na lata. Na razie jednak nie widzę, a raczej nie rozumiem jego zalet w stosunku do 3d na powrocie. No bo jeśli sterownik dostanie informację, że temp w pomieszczeniu została osiągnięta, to wygasi kocioł. Jeśli nie osiągnie tej temperatury, to powinien pchać ciepło na grzejniki, ale na kotle utrzymywać 60 i z tego co zrozumiałem spokojnie mi to załatwi 3d.

 

Według mnie lepiej o tyle, że w okresie jesień / wiosna na grzejniki możesz pchać mniej. Wtedy sterownik będzie częściej wstrzymywał pracę kotła.

Jeszcze jedna sprawa, przy zaworze 4 drogowym polecam dołożyć pompę kotłową. 3 drogowy może się obejść bez tego, bo wszystko zrobi pompa kotłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego nie rozumiem. Jak to mniej daje na grzejniki? To gdzie się podzieje to ciepło? Zostanie w kotle? Sorry, ale nie mogę sobie tego wyobrazić.

Kocioł grzeje, jest 60 na kotle, zawór 3d się powoli otwiera. Kocioł dalej grzeje, zawór otwiera się dając coraz więcej na grzejniki. W domu zostaje osiągnięta temp zadana, to kocioł się wygasza.

W jaki sposób lepiej rozwiązuje to zawór 4d? Jak da mi mniej na instalację, to gdzie się podzieje ciepło? Podniesie się temp na obiegu kotłowym? Nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać pompę kotła taką jak ta na czerwonym kwadracie?

post-78056-0-06179300-1519568288.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma priorytet ochrony powrotu, więc nie da więcej na instalację, dopóki na powrocie nie będzie miał zadanej temperatury dla kotła

 

Który sterownik ma niby priorytet ochrony powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, to chyba nie zna temp powrotu, bo w naszych kotłach potrzeba nie tylko czujnik ale jeszcze jakiś moduł do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znać zna. W nowszej wersji softu jest obsługa czujnika temperatury powrotu i ma jakiś wpływ na sterowanie (podobno stopniowo obniża temperaturę na CO, jak powrót za zimny; piszę "podobno", bo ja tego za bardzo u siebie nie widzę). Ale żeby dla niego była priorytetem temperatura powrotu, to powiedzieć nie można. No chyba, że w Igneo Touch tak jest? Ja piszę o Igneo Slim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę swój wysłać na aktualizacje jak się sezon grzewczy skończy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za pomocą prostego termometru na powrocie kotła można go obejrzeć i ustawić temperaturę CO CO w sterowniku estyma, tak aby powrót wynosił 55 stopni C na termometrze powrotnym

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to temat o Tekli, a ta nie ma Techa, tylko Estymę.

 

 

za pomocą prostego termometru na powrocie kotła można go obejrzeć i ustawić temperaturę CO CO w sterowniku estyma, tak aby powrót wynosił 55 stopni C na termometrze powrotnym

 

Nie można. Tak, jak wcześniej napisałem: co najwyżej można doprowadzić do tego, że jeśli ta temperatura powrotu będzie za niska, to sterownik będzie stopniowo odejmował od temperatury zadanej na CO. Nie znam się na instalacjach, ale po lekturze tego forum wiem tyle, że do takiego zapewnienia określonej temperatury na powrocie jest potrzebny zawór 3D. On ma termostat i po prostu, jak jest mniej stopni, to się nie otwiera. Przy 4D z początku zawsze powrót jest zalewany zimną wodą, a dopiero po jakimś czasie ta temperatura się podnosi. Tak to przynajmniej u mnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to smutne z estymą. może można to zrobić, sprawiając, że sterownik otwiera 4d wolniej? lub zacznij od wyższej temperatury na zasilaniu kotła przed otwarciem zaworu 4d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On się otwiera wolno. Przy otwarciu na 40%, powrót jest jeszcze ciepły, a zasilanie CO zimne. Gdy przekręci się z 40% na 50%, to zasilanie CO jest zalewane ciepłą wodą, a powrót zimną - taka nagła zmiana. Stabilizuje się to dopiero po jakimś czasie. Dlatego ja preferuję stałą temperaturę CO, stałą pompę i dłuższą pracę palnika dzięki mocy skokowej. Dzięki temu takie zalewanie powrotu zimną wodą ma miejsce tylko rano, jak się kocioł pierwszy raz rozpala. Chyba... Nie jestem pewny, bo tego nie śledzę, a Vide Room z niewiadomych powodów nie pokazuje na wykresie temperatury na zasilaniu CO i temperatury na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zimny jest powrót rano? mniej niż 50?

może nie masz wystarczająco grawitacyjnego termosyfonowania na 4d. jaka średnica rury znajduje się wyżej niż rura wylotowa kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, już wtedy Sambor pisał o tym, że 3D lepszy dla ochrony powrotu.
Mając 4D wyszło mi wtedy, że lepsza dla ochrony powrotu jest stała pompa. Wtedy jeszcze nie miałem czujnika temperatury powrotu i odczytywałem temperaturę ze zwykłego termometru ze wskazówką. Teraz mam czujnik podłączony do sterownika, a ten ma nowy soft, który widzi ten odczyt, ale niestety nie prezentuje go w Vide Net.
Wtedy też miałem krótki cykl pracy palnika, bo pracował on w trybie Fuzzy Logic. Teraz mam go w trybie pracy skokowej, dzięki czemu palnik wygasza się tylko co 4 godziny, bo taki jest ustawiona maksymalny czas jego pracy.


 

jak zimny jest powrót rano? mniej niż 50?

 

Jak go zaleje zimna woda, to myślę, że około 30 stopni. Ale nie siedzę tam i nie obserwuję.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.