Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

ded ja tez jestem informatykiem :)

Podaj swoje ustawienia na CO. Czy masz czujnik pogodowy? Jeśli tak, to jaka krzywa grzewcza, a jeśli nie to jaka tco zadana ręcznie? Zrób zdjęcie stanu palnika i stanu CO na sterowniku podczas gdy w kotle się pali.

FL2 sam sobie wylicza % mocy wg skrzętnie ukrywanego przez twórców algorytmu. Skokowa jest zero-jedynkowa: pali na 100%, jak zbliży się do zadanej na kotle, to schodzi na 30%, a jak znowu spadnie za bardzo, to przełącza się na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

@ded Źle myślisz, on sobie wylicza to prawda, ale od tej TCO zadanej ręcznie lub pogodowo, doliczy Ci  WK czyli np 75*

Chodzi o to czy jak będzie miał większą różnicę do nadgonienia czy pójdzie większą mocą.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na auto ale nie mam zaworu 3d i fajnie by było żeby kocioł się wyłączal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ded zmien na ciagly... dojdzie do zadanej np 70 plus 5 syopni i sie wylaczy... ja tez nie mam czujnika pokojowego...

A jak nie masz 3d czy 4d to lipa Panie sierzancie...

 

Zajezdzisz kociol na niskiej temp kotla

 

Metoda prob i bledow dobierz temp na kotle przy ktorej dogrzewa ci chate...

W twoim przypadku bez zaworu ile masz na kotle tyle na grzejniki idzie...

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3d montuję jak się skończy sezon grzewczy. Piec dostałem z dofinansowania na ostatnią chwilę. Montowaliśmy z sąsiadem, bo miałem dosyć hydraulików- większość nie kuma + do tego wysokie ceny. Odpięliśmy więc stary kocioł i zamontowaliśmy nowy. Z perspektywy czasu wiem, że to dobre rozwiązanie. Lektura forum uświadomiła mnie, że schemat proponowany przez producenta daleki jest od optymalnego. Teraz bardziej świadomie sobie to zamontuję. Myślę, że przez jeden sezon nie zamorduję kotła, szczególnie, że poprzedni miał 10 lat i jarałem w nim na 40*, bo był fatalnie przewymiarowany.

 

Z tym dobraniem zadanej to tak średnio. Na dzień mam ustawione 20, na noc 18 stopni. Jak ustawię te 60 stopni zadanej to w nocy będę miał za gorąco- czyli zupełnie nie o to mi chodzi. Wiem, że 3d na powrocie by mi to załatwił ale do końca tego sezonu wolałbym mieć FL2 i jednak niech się wyłącza gdy dobije do 20 stopni w domu. Do tej pory działało to w akceptowalny sposób i nagle jest lipa. Za chwilę będę zdjęcia ustawień sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

@ded Mam instalację podobną do Twojej grzeje zero/jedynkowo w AUTO mam TCO zadaną ręcznie 70*, współczynnikiem korekcji w ogóle sobie nie zawracam głowy i mam ustawiony na zero, prawda jest taka że jak cykl pracy u mnie trwa ok godziny, to szybciej osiągnie zadaną temperaturę pokojową niż zdąży zareagować na współczynnik korekcji i zaczyna się wygaszać. Temperaturę zadaną pokojową mam 21* a histerezę temp. pokojowej 0,5*, niczego nie da się przegrzewać bo osiągnięciu 21* kocioł się wygasi i czeka aż w pokoju spadnie o te 0,5*.

 

Mam co prawda 3D ale w praktyce po przekroczeniu na kotle 55* wszystko idzie na CO bo zawór się otwiera.

post-66388-0-23935500-1518771553_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem porobić foty i wszystko wróciło do normy. Piec na FL2 grzeje już na maxa... Nie wiem o co chodzi ale już jest dobrze. Dodam, że po każdej zmianie obserwowałem czy nie będzie efektu np po godzinie- nie że od razu wyklikałem i jest źle. Współczynnik korekcji ustawiłem ponownie na 10 i dalej jest dobrze. Chyba to był chwilowy foch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz temperaturę CO zadaną na 60, to tak, jak pisze Czarny: współczynnik korekcji nie ma tu większego znaczenia, bo i tak cały czas całe ciepło pójdzie ci na maxa z kotła na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 35. Może ded też ma niską ustawioną i wtedy kocioł zmniejsza moc gdy temperatura CO osiąga wartość max mimo że do zadanej kotła jeszcze daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

Zauważyłem u siebie jak miałem TCO na 60* a startował z ok 54* to FL nie chciał się szybko zbierać, tylko bujał się na 50% mocy bo widocznie uważał że ma za mało do nadgonienia i 50% mocy wystarczy. Dlatego zmieniłem na TCO 70* i FL zawsze szybko się zbiera, żeby tego było mało to przy TCO 70* cykl grzewczy trwa ok godziny a przy TCO 60* trwał ponad dwie, suma sumarum taniej mi wychodzi grzać na TCO70*. Oczywiście grzejąc zero/jedynkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tco zadana ręcznie 60.0d4925bdadfe34eac635f897e034ff89.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej sobie teoretyzujemy, a ded nie wkleiłeś swoich ustawień :)

 

Ogrzewanie:

- min tco pomp = 30,

- temp max = 65,

- temp CO dla -20 = ???

- temp CO dla 0 = ???

- temp CO dla 10 = ???

- współczynnik korekcji = 3?

- tryb pracy = ???

- tco zadana ręcznie = ???

- czujnik pokojowy = tak?

- stała pompa = ???

 

 

Kocioł:

- temp zadana kotła = ???

- temp min pomp = ???

- tryb pracy = ???

- histereza = ???

- min temp powrotu = ???

 

Ustawienia:

- czujnik t. zewnętrznej = ???

- czujnik t. powrotu ???

 

Palnik:

- moc min = 50%?

- moc max = 100%?

- typ modulacji = FL2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny, a ile podczas takiego około godzinnego cyklu piec spala ci peletu, a ostatecznie ile na dobę Ci spala, przy takiej zewnętrznej temp. jaka była na tym ostatnim twoim wykresie. Mam jeszcze jedno pytanie bo masz już duże doświadczenie z Teklą i sterownikiem Igneo touch, a mianowicie jakbyś się odniósł do informacji zawartej na stronie Estymy związanej z Touchem '' rozbudowane statystyki (analiza pracy kotła dostępna dla instalatora i producenta). Bo chodzi mi głowie czy nie ma możliwości poprzez podanie odpowiedniego pinu, zapisu na karcie SD przebiegu pracy pieca. (i ewentualna obróbka w jakimś programie) Bo gdzieś te informacje na pewno w pamięci siedzą. Starszy sterownik Estma Igneo przynajmniej miał możliwość podejrzenia na wykresie kilka parametrów, a w Touch  niby bardziej rozwiniętym tego niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ded Ty na pewno jesteś informatyk ??  :D  bo widzę jakieś problemy z opanowaniem menu tego sterownika ....dopóki nie będziesz miał jakiejkolwiek kontroli nad kotłem ( zawór mieszający z siłownikiem czy nawet termostaty na grzejnikach ) to sterowanie tym kotłem jest mocno ograniczone  a nawet powiedziałbym żadne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem, są tacy co twierdzą, że całkiem dobry. ;) O zaworze 3d wiem, ale tak jak wcześniej pisałem kocioł dostałem z projektu "za pięć dwunasta" i musiałem go szybko zamontować, żeby zmieścić się w terminie. Zawór będzie, jeszcze skonsultuje swój pomysł modernizacji instalki CO w odpowiednim temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

Czarny, a ile podczas takiego około godzinnego cyklu piec spala ci peletu, a ostatecznie ile na dobę Ci spala, przy takiej zewnętrznej temp. jaka była na tym ostatnim twoim wykresie.

Szczerze to nie zwróciłem uwagi ile spali w ciągu jednego cyklu, wykres powyżej jest z wczoraj wg videnetu spalił ok 25kg, ale mam dom 200 m2.

 

 

jakbyś się odniósł do informacji zawartej na stronie Estymy związanej z Touchem '' rozbudowane statystyki (analiza pracy kotła dostępna dla instalatora i producenta).

 

Znam kod do Menu2 czyli tego głębszego od instalatora, poniżej fotki z menu palnika i statystyk o których piszą:

post-66388-0-00700800-1518809927_thumb.jpg

post-66388-0-37559800-1518809972_thumb.jpg

post-66388-0-58858300-1518810037_thumb.jpg

post-66388-0-07650800-1518810086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja znam PIN tylko do Menu1, mam dostęp do opcji które masz na fotce 2,3,4, nie mam dostępu do tych z pierwszej fotki. Również mam dom 200  m2, ale mi niestety spala około 40-45kg. Jest możliwość abyś podał ten PIN na drugi poziom.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

Racja te statystyki są identyczne dla poziomu menu 1 i 2, najwięcej różnic jest w menu palnik, pin jest prosty, odgadłem go za drugą próbą, ale uwaga bo jest też pin który resetuje wszystkie nastawy ;)

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czytałem ten temat przez kilka tygodni, odkąd zamówiłem Tekla bio draco 12 (13,8KW).

 

Co sądzisz o załączonym schemacie?

 

Będę miał zewnętrzny czujnik temperatury, Videroom i Videnet.

 

Przepraszam za mój polski, używam tłumaczenia Google.

post-78056-0-05152800-1519198288_thumb.png

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest ok, ewentualnie możesz to jeszcze zrobić na zaworze 3d, wtedy priorytetem jest ochrona temperaturowa kotła.

retoduo19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. w twoim schemacie jest zawór 3d z napędem lub termostatyczny?

 

Problem polega na tym, że już zamówiłem zawór 4d zmotoryzowany. Czy mogę ustawić priotiy dla tego, aby chronić powrót do 60 stopni zamiast zapewniać komfort domowy?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem podczas czytania, to 4d jest takim 2 in 1. Chroni powrót i stara się dawać zapewnić odpowiednią temp wody na instalację. Jest to nowsze rozwiązanie, z reguły zalecane właśnie przez producentów kotłów. Na pewno bym go nie wymieniał, jeśli już kupiłeś. Z tego co czytałem, to jeśli sterownik kotła obsługuję siłownik zaworu, to warto skorzystać z tego rozwiązania. Termostatyczny wybrał bym, jeśli mój sterownik by go nie obsługiwał. Jak zamontujesz to napisz jak efekty. Ja na wiosnę modernizuję swoje CO i puki co skłaniam się na 3d na powrocie. Mam starą instalację grawitacyjną z rurami 6/4 więc zarówno zawór jak i siłownik są dosyć drogie. Oglądam filmiki, animacje, czytam i nie do końca rozumiem różnicę między 3d na powrocie a 4d. Chyba, ze 4d to rozwiązanie, które zapewnia ochronę powrotu, ale starając się dawać pożądaną temp na grzejniki, przez co przy obydwu zadaniach idzie bardziej na kompromis. Sam nie wiem co dla mnie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.