Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

moja wina 

jest w instrukcji. Po założeniu drugiej pary okularów i uruchomieniu wyobraźni stwierdzam, że góra może być płomieniem skierowanym do góry. Swoją drogą jest w tym kotle trochę łąmigłówek. Żona twierdzi, że spędzam w kotłowni więcej czasu niż przy stary śmieciuchu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 mam ten piec dopiero dwa miesiące ale chyba powoli zaczynamy się rozumieć.

W tej chwili przy temp. minusowych (-10 w nocy) ogrzewam górę 90m2 do 12 stopni (niezamieszkana) i dół domu 100m2 do 23 stopni, CWU 260 litrów. Dom z ytonga 40cm  nieocieplany. Pelet noname, pachnie sosną 780zł/t. Wychodzi jakieś 18kg na dobę. Piec w trybie auto, pompa stała -  uruchamia się średnio co 3-4 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzych1234

Polecam zaznajomić się nie tylko z instrukcją sterownika ale również instrukcją kotła, poniżej kilka istotnych informacji:

 

16.3 Eksploatacja kotła

Kotły DRACO są kotłami automatycznymi ale wymagają obsługi i dozoru Użytkownika

 

16.3.1 Eksploatacja w trybie automatycznym.
Eksploatacja kotłów z serii DRACO pracujących w trybie automatycznym ogranicza się do okresowego uzupełniania paliwa w zasobniku, czyszczenia kotła z popiołu i sadzy oraz regulacji parametrów pracy przy użyciu sterownika. Należy regularnie uzupełniać paliwo w zasobniku. Mała ilość paliwa lub zupełny jego brak w zasobniku może być przyczyną cofania się żaru i wydymiania się z zasobnika.
W przypadku stosowania paliwa niekwalifikowanego (mocno spiekającego się) obowiązkowo należy raz dziennie kontrolować palenisko i w razie potrzeby usuwać spieki powstałe na ruszcie.

 

16.4 Konserwacja i czyszczenie
Należy pamiętać, że cząstki stałe (sadza, pył, popiół) powstające podczas procesu spalania osadzając się na powierzchniach wewnętrznych kotła powodują zmniejszenie efektywności wymiany ciepła i stwarzają poważne zagrożenie zapłonu sadzy i smoły w przewodzie kominowym. Może to prowadzić do pożaru, uszkodzenia komina i ścian budynku.
W celu utrzymania optymalnej sprawności wymiennika zaleca się by czyszczenie przeprowadzać minimum raz w tygodniu.
Czyszczenie kotła może odbywać się jedynie po wcześniejszym jego wygaszeniu. Minimum 1 godzinę przed czyszczeniem należy kocioł wyłączyć z eksploatacji.
Przed przystąpieniem do czyszczenia katalizatory ceramiczne bądź betonowe należy ostrożnie wyjąć i postawić pionowo zwracając szczególną uwagę na to by ich nie uszkodzić.
Położenie ciepłego katalizatora płasko na podłodze może spowodować jego pęknięcie. A uszkodzenia tego typu nie podlegają gwarancji.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko odnośnie Tekla Drago duo bio. Chodzi mi o opcję ustawienia kotła w trybie auto o co tu chodzi bo jak przełączam to wskakuje mi temp 50st automatycznie a w instrukcji nie ma za wiele opisu na ten temat czy to dobrze i nie za mała temperatura jak dla pieca histereza jest na 5 czyli pięć odpali dopiero przy 45 st czy to jest ok czy zostać przy trybie stalym

 

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko odnośnie Tekla Drago duo bio. Chodzi mi o opcję ustawienia kotła w trybie auto o co tu chodzi bo jak przełączam to wskakuje mi temp 50st automatycznie a w instrukcji nie ma za wiele opisu na ten temat czy to dobrze i nie za mała temperatura jak dla pieca histereza jest na 5 czyli pięć odpali dopiero przy 45 st czy to jest ok czy zostać przy trybie stalym

 

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Mam ustawiony tryb auto i temperatura wyliczona przez sterownik zależy od ustawień w serwisie ogrzewania - temp CO dla -20 stopni dla 0 i +10 oraz od zadanej temp w pomieszczeniach (warunek - czujnik  pokojowy) temp. zewnętrznej (warunek - czujnik pogodowy. Zwróć uwagę jak zmienisz którykolwiek z tych parametrów zmieni się temp. zadana na kocioł. Histerezę mam 13 st. i piec włącza się co 3-4 godz. Pompa stała w innym przypadku przy takiejj histerezie piec długo będzie wyłączony nawet 6-7 godz ale temp. w pomieszczeniu spada zbyt nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawiony tryb auto i temperatura wyliczona przez sterownik zależy od ustawień w serwisie ogrzewania - temp CO dla -20 stopni dla 0 i +10 oraz od zadanej temp w pomieszczeniach (warunek - czujnik pokojowy) temp. zewnętrznej (warunek - czujnik pogodowy. Zwróć uwagę jak zmienisz którykolwiek z tych parametrów zmieni się temp. zadana na kocioł. Histerezę mam 13 st. i piec włącza się co 3-4 godz. Pompa stała w innym przypadku przy takiejj histerezie piec długo będzie wyłączony nawet 6-7 godz ale temp. w pomieszczeniu spada zbyt nisko.

Nie mam pokojowego a jutro sprawdzę ustawienia. Dzieki

 

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trybie automatycznym temperatura zadana kotła jest taka sama, jak temperatura zadana na CO lub na CWU (to większe) podczas grzania. Ale nie mniejsza niż 50 stopni.

W środku zimy efektywniej wychodzi praca w trybie ciągłym. Praca kotła na niskich temperaturach nie jest dobra.

Dlatego w środku stycznia przy temperaturach w okolicach zera, przełącz na tryb ciągły i ustaw zadaną na co najmniej 60 stopni (ja mam 70 i histerezę 15).

Pamiętaj przy tym, że różnica temperatury zadanej i histerezy nie może być niższa niż temperatura startu pomp (ja mam go ustawiony na 45 stopni, a ta różnica mi wychodzi 55 stopni - przy tej temperaturze odpala się kocioł).

Generalnie zachęcam do lektury tego tematu i tego:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23402-sterownik-estyma-igneo-slim-opinie-problemy-lista-życzeń-i-co-jest-dobre/

Tam i tutaj znajdziesz odpowiedź na wszystkie twoje pytania. To, na które powyżej odpowiedziałem, również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Film instruktażowy w jaki sposób wykonać ważenie paliwa np po zmianie partii dostarczonego peletu. Czynności te pozwalają na odpowiednią kalibrację palnika jak również ustalenie prawidłowego poziomu peletu w zbiorniku."

 

Tekla Draco Bio 5 klasa kocioł na pelet, ze sterownikiem Estyma Igneo Slim:

 

Kocioł na pelet serii Bio ze sterownikiem Estyma Touch:

https://www.facebook.com/teklakotly/videos/1765688560109621/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z Was polecają tryb pracy stały zimą a latem dla wody auto. Teraz moje takie pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze:

1) czujnik temperatury pokojowej Estyma

2) sterowanie pętlami przez siłowniki innej firmy np, Afriso

 

Ad.1 Jak przypuszczam, czujnik pokojowy estyma po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu wyłącza pompe CO oraz może wygasić piec ( poprawcie jeśli jestem w błędzie )

Ad.2 W tym przypadku siłownik sterowany czujnikiem temperatury odcina daną pętle na której temperatura pomieszczenia została osiągnięta, ale nie wyłącza pompy oraz nie gasi pieca.

 

Zastanawiam się, którą opcje wybrać ponieważ mam dwa obiegi, podłogowy i grzejnikowy. Pracuje to na dwóch pompach ale zmostkowanych ( sterownik uruchamia 2 pompy choć widzi jedną ). Aby działało to poprawnie na czujnikach pokojowych estymy to musiałbym dokupić moduł CAN za 500zł tak aby sterownik widział dwie pompy a nie jedną oraz mógł nimi niezależnie sterować. Zależy mi aby tam gdzie mam podłogówkę było osobne sterowanie a tam gdzie grzejniki również czyli ogólnie mówiąc dół osobno sterowany, góra osobno. 

 

Jednak jak czytałem to polecacie w zimę tryb pracy ciągły i zastanawia mnie sens pchania pieniędzy w system estymy, który da mi kontrole tylko nad 2 obiegami.

Na rozwiązaniu nr 2 z siłownikami i czujnikami temperatury mogę sterować nie dwoma obiegami tj. góra - dół a kilkoma pomieszczeniami czyli np. salonem z kuchnią osobno, łazienką na dole osobno oraz łazienką na górze oddzielnie. Siłownik po prostu odetnie dopływ wody do grzejnika bądź pętli ogrzewania podłogowego po osiągnięciu zadanej temperatury.

Dla mnie dużo bardziej komfortowy system to sterowanie pomieszczeniami z osobna ale czy bardziej ekonomiczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie ci nie odpowiem. Taki siłownik to coś a'la termostat?

 

Od siebie tylko skoryguję dwie kwestie dotyczące instalacji z czujnikiem pokojowym.

1. Po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu może wyłączyć pompę ale nie musi. O tym decyduje parametr "stała pompa". Jak jest on ustawiony na TAK, to pompa się nie wyłączy, a sterownik ograniczy się tylko do stopniowego przymykania zaworu.

2. Po wyłączeniu pompy może wygasić kocioł ale nie musi. O tym decyduje tryb pracy palnika. W trybie automatycznym i wyłączonej stałej pompie, po osiągnięciu w pokoju temperatury zadanej, piec faktycznie przejdzie do wygaszania. Ale przy trybie ciągłym nie.

 

A ile taki siłownik kosztuje? Do każdego pokoju taki musisz kupić, to czy to nie wyjdzie drożej niż dodatkowy moduł Estymy do sterownika? Na pewno będzie to bardziej komfortowo, jak w każdym pokoju ustawisz sobie temperaturę taką, jak chcesz. Czy ekonomiczniej, to nie mam pojęcia.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach u góry mam najzwyklejsze termostaty i to nimi reguluję temperaturę pomieszczeń, ale żeby było to komfortowe to piec musi chodzić cały czas. Natomiast siłownik elektrotermiczny montuję się w rozdzielaczu czy to na grzejniki czy podłogówkę. Ja akurat montował bym to na podłogówce z racji, że grzejniki mam sterowalne. Na podłogówce mam 6 pętli z czego 4 pętle obejmują jedno duże pomieszczenie  i hol. Piąta pętla to łazienka na dole oraz szósta łazienka u góry. Montaż takich siłowników pozwala na niezależne sterowanie podłogówką w różnych pomieszczeniach. Co do kosztów to siłowniki oraz regulatory pokojowe oraz listwa bezprzewodowa to koszt około 1300zł z czego mam niezależną regulację 3 pomieszczeń, w której mam podłogówkę. 

Gdybym chciał to od estymy to moduł CAN blisko 600zł, do tego 2 x 250zł czujnik bezprzewodowy. Daje nam to 1100zł ale komfort już nieco gorszy bo nie będę miał możliwości podnieść temperatury na dole nie podnosząc temperatury u góry w łazience. Poza tym regulatory temperatury od estymy to porażka designerska a regulatory np. TECH to już coś co może wisieć nawet w widocznym miejscu i nie będzie szpecić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle podłogówki powinny mieć cały czas obieg włączony. Takie zamykanie i ponowne otwieranie raczej nie przyniesie żadnych oszczędności ze względu na dużą bezwładność, będzie albo za zimno, albo za ciepło. Najlepiej sterować temperaturą wody jaka idzie na obiegi, a rotametrami temperaturę w pomieszczeniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boryssov. Rozumiem, że teraz nie masz czujników pokojowych. Kiedy w takim razie u ciebie wyłącza się pompa CO? Co się musi stać, żeby się wyłączyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boryssov. Rozumiem, że teraz nie masz czujników pokojowych. Kiedy w takim razie u ciebie wyłącza się pompa CO? Co się musi stać, żeby się wyłączyła?

Nie mam czujników. Pompy się nie wyłączają. Budynek nowy, dopiero w październiku tynki miałem robione a w listopadzie posadzki. Grzeje od 13 grudnia. Można powiedzieć że wygrzewam dopiero. W środku jest ciepło ale bez przesady. Można powiedzieć, że ciągle schnie bo miejscami jeszcze ściany lekko wilgotne. Nie mam jeszcze elewacji. Tylko ocieplenie dachu jest. Trochę się borykam z instalacją jeszcze bo być może podłogówka jest zapowietrzona. Po ponad miesiącu grzania powrót z podłogówki nie jest zbyt ciepły a na dole mam coś koło 19 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z forumowiczów ma estymowski sterownik Igneo, instalację bez czujnika pokojowego i nie wygrzewa domu po zbudowaniu?

Jeśli tak, to kiedy u was się pompa CO wyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet we wrześniu, jak na zewnątrz jest względnie ciepło i wystarczy tylko trochę dogrzać dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa pracuje nawet wtedy, gdy nie trzeba nic ogrzewać? Ciepłe są w takim razie tylko rurki między kotłem, a termostatami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój szwagier nie ma. Tzn. ma Vide room ale służy jako ramka foto. Nie dość że pompa nigdy się nie wyłącza to kocioł nie jest w stanie osiągnąć temp. zadanej. Wobec czego też chodzi non stop. Spala 2,5 t pelletu na miesiąc i jest zadowolony, że nie ma syfu w kotłowni.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleję może tu też to, co wkleiłem w innym temacie.
Nie mam systemu samoczyszczenia, więc co trzy dni czyszczę palnik ręcznie. Zrobiłem taki test. Co trzy dni zmieniałem poziom nadmuchu i nagrywałem efekty podczas czyszczenia. Dodam, że pelet mam cały czas ten sam, a dziennie spalał mi podczas testu około 40-45 kg dziennie (to było w najzimniejsze dni w tym sezonie).
 
Tak wyglądał palnik po trzech dniach na nadmuchu min 55% i max 70%:
 
Tak po trzech dniach na nadmuchu min 30% i max 40%:
 
A tak po trzech dniach na nadmuchu min 10% i max 20%:
 
Wnioski są takie, że im większy nadmuch, tym mniejsze spieki.
Tylko, że każdy kij ma dwa końce, bo przy większym nadmuchu temperatura spalin jest wyższa (u mnie różnica między najmniejszym, a największym nadmuchem sięgała około 40-50 stopni), więc i teoretycznie większe straty ciepła.
Patrząc jednak na moje spalanie podczas tego testu, to ja różnicy o dziwo żadnej nie zauważyłem. Tylko wiadomo, że dzień dniowi nie równy. Raz jest cieplej na zewnątrz, innym razem zimno i wieje.

 

I tutaj moja prośba do osób, które też nie mają systemu samoczyszczenia, żeby nagrały i wkleiły tutaj filmiki, jak wygląda ich palnik po trzech dniach nie czyszczenia. Zaznaczając przy tym, jaki miały nadmuch.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie miał ktoś z was taką sytuację ...temperatura zadana kotła 70 stopni a przy wygaszaniu dobija mi do 85 dzieje się tak od momentu kiedy zmieniłem na pelet robiony z trocin z drzew liściastych ....tak na marginesie bardzo dobrze się pali , czy może być inna przyczyna takiej sytuacji

Edytowane przez Kriss12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.