Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka według Was powinna być temperatura na spalin? Jakieś pół średnicy czopucha od kotła, mam przy pełnej mocy około 145 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2018 o 17:32, robi007 napisał:

Podpowiedzcie jak zniwelować skoki temperatury kotła. Najlepiej jakby zawór 4D po włączeniu się pompy CO (start pompy CO ustawiłem na 53C) otwierał się powoli np. na do 3 lub 4 w skali 10 stopniowej, a nie od razu leci na 10 i przez to za szybko powrót zalewa kocioł zimną wodą. Oto wykres dzisiejszy:

 

chart.jpeg

Jak tylko zrobi się chłodniej to przechodzę na tryb stały i stałą pompę, bo już mnie to zaczyna wkurzać.

Jeśli sterownik siłownika zaworu 4d będzie obsługiwał funkcję ochrony powrotu, to nie będzie takiej sytuacji jak opisujesz, że mieszacz otwierany jest całkowicie na obieg grzewczy. Funkcja ochrony powrotu zabezpiecza kocioł przed gwałtownym zalewaniem go zimną wodą, gdyż w czasie rozgrzewania kotła i instalacji, priorytetem jest utrzymanie temperatury powrotu na odpowiednim poziomie, a nie uzyskiwanie temperatury zadanej zaworu. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniej temperatury na powrocie do kotła, siłownik będzie dążył do utrzymania zadanej temperatury zasilania obiegu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paollo napisał:

I also try to overcome the same problem. No luck for one year.

I think that my 8 radiators are too big, copper instalation, high speed pumps. 100  metres surface. And the draco Bio 12 with a 4d valve is just too small to handle this when the radiators are cold.

I think 4d valve instalation requires a stove with at least double the usual power.

I even have a stove bypass pump that works manually, connected from 4d valve to stove return. And at heating start the jumps are still there, like to you.

Maybe someone with a working 4d valve can share their settings with us so we can see what is wrong.

Moc kotła nie ma tu znaczenia. Istotna jest w pierwszej kolejności wielkość samego zaworu oraz wykonanie obiegu kotłowego, a w drugiej kolejności sterowanie siłownikiem tego zaworu, które powinno obsługiwać funkcję ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ekodizajn napisał:

Jeśli sterownik siłownika zaworu 4d będzie obsługiwał funkcję ochrony powrotu, to nie będzie takiej sytuacji jak opisujesz, że mieszacz otwierany jest całkowicie na obieg grzewczy. Funkcja ochrony powrotu zabezpiecza kocioł przed gwałtownym zalewaniem go zimną wodą, gdyż w czasie rozgrzewania kotła i instalacji, priorytetem jest utrzymanie temperatury powrotu na odpowiednim poziomie, a nie uzyskiwanie temperatury zadanej zaworu. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniej temperatury na powrocie do kotła, siłownik będzie dążył do utrzymania zadanej temperatury zasilania obiegu grzewczego.

Nie wiem, jak w Touch, ale w Slim ta funkcja ochrony powrotu jest słaba. A mianowicie polega na tym, że na wyświetlaczu pokazuje się temperatura powrotu i jak jest niższa niż zadana, to obniża wyliczoną zadaną temperaturę na CO. Nie obniża jej jednak od razu, tylko stopniowo. Szczerze, to do teraz nie rozumiem jakiego algorytmu do tego używa. W każdym razie skuteczność tego działania jest dyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The return protection in Touch is still very slow and has a long delay. 

Today I made my own protection like this:

At the start of the heating cycle, if the temperature of "return" drops below 60 degrees, it will stop the opening of 4d valve. It disconnects the open wire of "4d valve". It does this until the return temperature will rise again over 60 degrees.

 Big module has a circuitry that starts the return pump. And I connected that pump circuitry to a 230 volts relay of 6 amps. This relay disconnects the "4d" opening.

It workes better. My return pipe does not drop lower than 56 degrees with this circuitry.

but the variations in the boiler supply temperature are still there.

It is like it needs a lot more power in the start. It works with 100% or 13,6 kw until the return temperature can rise over 60 degrees.

F3C81C63-B42C-4037-B798-85F76D36494A.png

Edytowane przez Paollo
Translation
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ozi80 napisał:

Nie wiem, jak w Touch, ale w Slim ta funkcja ochrony powrotu jest słaba. A mianowicie polega na tym, że na wyświetlaczu pokazuje się temperatura powrotu i jak jest niższa niż zadana, to obniża wyliczoną zadaną temperaturę na CO. Nie obniża jej jednak od razu, tylko stopniowo. Szczerze, to do teraz nie rozumiem jakiego algorytmu do tego używa. W każdym razie skuteczność tego działania jest dyskusyjna.

To w Igneo Touch chyba ta funkcja nie działa. Po jakiego grzyba włączam w sterowniku funkcje ochrony powrotu skoro zawór 4D kompletnie tego nie pilnuje. Powinno być tak jak napisał ekodizajn, że sterownik  ma kontrolę nad 4D.

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Draco 12 can only provide 55 litres of hot water and when the “4 way valve” starts opening that is not enough to heat my instalation wich probably has 150 litres of cold water. 

 

I may end up setting the pumps minimum temperature start at 70 degrees.

I now have it at 60 degrees and is not enough.

 

The boiler is too small for my instalation, when using 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza w ustawieniach ogrzewania w Touch funkcja „ Obniżenie temperatury CO”. Teraz mam ustawione na 5C.

W ustawieniach konfiguracja jest funkcja pompa kotłowa i do wyboru jest - ładująca lub ochrona. Obecnie mam wybrane jak ładująca. Czy ma to dla mnie wygoleniem jakieś znaczenie jak takiej pompy nie mam. 

I jeszcze jedno - czy wszystkie półki w piecu mogę wyłożyć płytami szamotowymi. Obecnie dwie najwyższe mają wkłady metalowe. Wydaje mi się że szamot byłby lepszy w tym przypadku.

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, robi007 napisał:

Co oznacza w ustawieniach ogrzewania w Touch funkcja „ Obniżenie temperatury CO”. Teraz mam ustawione na 5C.

W ustawieniach konfiguracja jest funkcja pompa kotłowa i do wyboru jest - ładująca lub ochrona. Obecnie mam wybrane jak ładująca. Czy ma to dla mnie wygoleniem jakieś znaczenie jak takiej pompy nie mam.

A co innego może oznaczać określenie "Obniżenie temperatury CO", jak nie obniżenie tej temperatury?

Jeśli nie masz wszystkich opcji wspierających ochronę powrotu ustawionych poprawnie, to ta ochrona nie będzie działać prawidłowo. Jeśli fizyczne właściwości obiegu kotłowego nie będą spełniały wymagań, które spełniać powinien prawidłowo wykonany układ kotłowy z zaworem 4d, to cudów się także nie spodziewaj, bo w takim przypadku ich nie będzie.

Co do drugiej kwestii, to chyba jest jasne, że to czego nie masz nie może działać, bo niby jak miałoby to zrobić. Fizyki nie oszukasz samym zaznaczeniem opcji w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ekodizajn napisał:

A co innego może oznaczać określenie "Obniżenie temperatury CO", jak nie obniżenie tej temperatury?

Wiem że obniża, ale bardziej interesuje mnie kiedy, w jakich okolicznościach i w jakim celu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Obnizenie temp. CO to albo harmonogram dobowy. Albo w przypadku sterowania pogodowego mieszacza i obecnosci sterowania pokojowego, temperatura za zaworem zostanie obnizona w przypadku pojawienia sie sygnalu dogrzania pomieszczen. W twoim przypadku masz ustawione obnizenie o piec stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo/albo, albo nie. Obniżenie temperatury CO dla ochrony powrotu, to jest opcja w sterowniku Igneotouch, która aktywuje taką ochronę.

Ale muszą być też spełnione inne warunki, aby mogło działać to w miarę sprawnie. Faktem jest jednak to, że regulatory kotłowe, mają zbyt mało opcji konfigurujących działanie siłownika zaworu, aby mogło to dziać naprawdę sprawnie, bo nie można tego optymalizować indywidualnie. Zbyt wiele opcji jest zaprogramowanych na sztywno, na które użytkownik nie ma żadnego wpływu, więc nie można ich modyfikować według potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
12 minut temu, ekodizajn napisał:

Albo/albo, albo nie. Obniżenie temperatury CO dla ochrony powrotu, to jest opcja w sterowniku Igneotouch, która aktywuje taką ochronę.

Albo nie? Albo sie nie znam, albo sterownik igneo jest do bani. Obnizenie CO dla ochrony powrotu? Jakis dyletant pisal ten program. Albo nie wiem co czytam. W normylnych sterownikach jest obnizenie proporcjonalne od pogodowki, od pokojowki. o ustawiana wartosc a ochrona powrotu ma cos takiego jak histereze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I finally understood why are there a lot of 4d valve stoves that do not work well.

Because we have oversized radiators. And a 4 way valve should suppose to work with a high temperature in the return pipe. 

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robi007 napisał:

Co oznacza w ustawieniach ogrzewania w Touch funkcja „ Obniżenie temperatury CO”. Teraz mam ustawione na 5C.

W ustawieniach konfiguracja jest funkcja pompa kotłowa i do wyboru jest - ładująca lub ochrona. Obecnie mam wybrane jak ładująca. Czy ma to dla mnie wygoleniem jakieś znaczenie jak takiej pompy nie mam. 

 

Pompa ochronna chyba tylko do pompy spełniającej tą funkcję. Mam bufor więc mam ustawioną ładującą. 

Obniżenie temperatury C.O. występuje wtedy, gdy osiągniesz zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Konieczny jest do tego czujnik temperatury pokojowej. Powrót do normalnej krzywej następuje wtedy, gdy temperatura spadnie o zadaną histerezę.

Ja ma nastawione obniżenie o 5 stopni i histerezę 0,3C (przy stałej pompie). Przy osiągnięciu zadanej, gdy jest słonecznie obniżenie utrzymuje mi temperaturę w pomieszczeniach. Gdy jest wietrznie i bez słońca, temperatura spada np. po godzinie i następuje powrót do właściwej krzywej grzania.

Gdy stała pompa jest wyłączona, to ustawienie nie ma zastosowania. Obowiązuje tylko histereza.

image.thumb.jpeg.4bdadd47d10f241e4d0d744fcbb51d9d.jpeg

Ponawiam pytanie, jakie macie temperatury spalin przy mocy znamionowej?

Edytowane przez zebbik
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie, ale mam poniżej 150. Ale to wszystko zależy od tego w jakim miejscu dasz termometr. Ja mam raczej ustawiony tak, że bierze na siebie całe ciepło wylatujące do czopucha. Zaraz na jego początku. W 35kW mam od góry taką specjalną dziurkę gdzie się wkłada ten termometr spalin. Sięga u mnie połowy średnicy czopucha.

zebbik dzięki za ten wykres. Wprawdzie mnie to nie dotyczy, bo nie mam Touch, ale ciekawiło mnie to, jak to działa. Do tej pory tłumaczeń poprzednich forumowiczów nie rozumiałem, ale nie ma to jak mieć wszystko narysowane. :)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Visitor1230 napisał:

W normylnych sterownikach jest obnizenie proporcjonalne od pogodowki, od pokojowki. o ustawiana wartosc a ochrona powrotu ma cos takiego jak histereze. 

Możesz rozwinąć myśl? Bo staram się czytać wszystko ze zrozumieniem, ale tego nie rozumiem.

Jedno jest pewne. Tak, jak napisał wyżej Dracogo vel ekodizajn "Jeśli fizyczne właściwości obiegu kotłowego nie będą spełniały wymagań, które spełniać powinien prawidłowo wykonany układ kotłowy z zaworem 4d, to cudów się także nie spodziewaj, bo w takim przypadku ich nie będzie." Obniżanie temperatury zadanej na CO to wszystko co może zrobić sterownik, który ma do dyspozycji tylko sterowanie siłownikiem na zaworze 4D oraz pompą CO. Tak więc ogrzewamy w tym przypadku powrót kotła kosztem ogrzewania domu, bo sterownik przymyka zawór 4D albo wyłącza pompę CO. Igneo Touch ma już jednak w sobie nowe funkcje do sterowania pompą kotłową. Pod warunkiem, że ją się ma. Używa tego kilku forumowiczów, m.in. robert004, który jednak podczas przerabiania instalacji nie tylko dodał tą pompę kotłową, ale i zamienił zawór 4D na 3D. Ja też lekko przerobiłem instalację, ale zdecydowałem pozostać przy 4D, za to dodałem pompę między powrót do kotła, a 4D. Sterowania tej pompy w Igneo Slim jednak nie ma, dlatego podłączyłem ją do tych samych pinów, co pompę CO i teraz obie uruchamiają się i wyłączają jednocześnie. Żeby jednak sterownik się nie zjarał pod dodatkowym obciążeniem, to użyłem do tego przekaźnika. Zainteresowanym poślę schemat podłączenia.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze takie pytanko odnośnie sterownika igneo touch . Otóż odpaliłem wczoraj piec, temp pomieszczenia żądaną 19.5 stopnia. Cały dzień ładnie ja trzymało, piec dwa razy tylko się odpalał. Jak już chciałem jechać do domu zmieniłem na 18 , w tym momencie piec był wygaszony temp kotła 60 stopni  i stała się takie coś że miejscu gdzie jest temp kotła zrobiło się 7 , zawór się otworzył i cała ciepłotę z pieca zaczął przekazywać na grzejniki. Po niebieniu na 19.5 wszystko wróciło do normy. O co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

In the boiler setting You have Pump over run setting set for more than 0 minutes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Na wstępie się przywitam. Nazywam się Arek i mieszkam w północnej Polsce w okolicy Elbląga.

Posiadam piec Tekla Draco Bio Compact 10 (12 ) KW ( Igneo Slim ) z automatycznym czyszczeniem palnika. Dom, który ogrzewam to nowo postawione 140m2. Piec działa u mnie od 15 grudnia 2017r.

Na wstępie trochę informacji o samym domu. Ściana z Ytonga 24cm, na to styropian 15cm grafit lambda 0.031. Dach ocieplony wełną 25cm, lambda 0.035. Okna 2 szybowe, typowe. Dom to klasyczny domek wiejski, bez ogromnych przeszkleń. Na dole w 90% podłogówka, u góry grzejniki i tylko w łazience podłogówka.

W zeszłym roku w grudniu gdy odpalali mi piec dom był cały mokry, tynki gipsowe świeżo położone, brak ocieplenia ścian. W momencie startu kotła na budowie miałem 2 stopnie. Po kilku dniach dobiłem do niecałych 20 stopni, po ścianach lała się woda blisko 1,5 miesiąca od odpalenia kotła. W tym czasie kocioł pożerał duże ilości peletu, średnio 34 kg dziennie. Nie miałem jeszcze żadnego regulatora pokojowego a piec działał w trybie ciągłym, czyli pompował tyle ciepła w instalacje ile się dało. W maju wyłączyłem całkiem ogrzewanie. Lipiec i sierpień poświęciłem na zrobienie elewacji, gdy budynek był już całkiem suchy ( lato tego roku było tak wyjątkowo gorące, że budynek był wysuszony na popiół ). 

Pod koniec września gdy przyszedł okres krótkiego ale dość mocnego ochłodzenia, włączyłem ogrzewanie budynku. Dalej bez regulatora pokojowego. Kocioł dalej pracował w trybie ciągłym, spalał przy tym już sporo mniej ale musiałem pilnować temperatury w pomieszczeniu i odpowiednio włączać i wyłączać ogrzewanie zależnie od temperatury wewnątrz. Trochę mnie to irytowało dlatego zamówiłem bezprzewodowy regulator pokojowy z Estymy.  Podłączyłem regulator a kocioł przełączyłem w tryb automatyczny. 

Temperaturę w domu utrzymuje na poziomie 21 stopni a histereza to 0,5 stopnia. Spalanie spadło do tak niskiego poziomu, że sam jestem w szoku. Od 15 października tego roku do dziś spaliłem 140kg pelletu 8mm za 500zł ( udaje mi się kupować po takiej cenie po znajomości, choć teraz zdrożeje o 50zł na tonie ). Reasumując średnio piec pali 5kg na dobę przy trybie automatycznym. Oczywiście liczę się z tym, że gdy przyjdą chłody lub mrozy spalanie wzrośnie ale nie wydaje mi się abym przekroczył 15 kg na dobę.

Ostanie kilka dni jest chłodne, mgliste a kocioł załącza się  aby przez 4 godziny grzać dom do 21 stopni. Potem nawet 12 godzin w przestoju bo temperatura wewnątrz spada bardzo leniwie. Ja tam jeszcze nie mieszkam, nie ma sprzętu, który wydziela ciepło a to wszystko ma wpływ na spalanie.

Na samym początku byłem przerażony spalaniem i nawet zastanawiałem się czy dobrze zrobiłem kupując kocioł na pellet. Teraz uważam, że to był strzał w dziesiątkę. Choć na minus dla kotła uznaje mały wymiennik oraz mały zasobnik na pellet, brak fabrycznych turbulatorów spalin oraz brak modułu, który oddzielnie steruje 2 pętlami ogrzewania ( to już za dopłatą niestety ). 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wyszystkich,

Od kilku dni jestem posiadaczem kotła na pellet Draco BIO Compact FII 23kW, w związku z tym mam kilka pytań odnoście ustawień pracy.

Kocioł będzie służył do ogrzewania domu i zasobnika na wodę. Budynek mieszkalny 200 mkw (140 mkw pow. użytkowej), dom z czerwonego pustaka 30 cm, ocieplony styropianem 20 cm, dach ocieplony pianą PUR ok. 23 cm. Ogrzewanie podłogowe parter + łazienka na górze ok. 80 mkw, 9 grzejników i zasobnik na wodę o pojemności 140l. Piec obsługuje zawór 4-ro drożny sterowany ręcznie. W domu nie posiadam sterownika pokojowego, całe ogrzewanie sterowane będzie ręcznie. Oto nastawy pieca:

Kocioł: praca kotła ustawiona na sterowanie manualne, temp. kotła 60 st. C, histereza załączenia 15 st. C, Histereza wyłączenia 2 st. C, minimalna temp. pomp 49 st. C.

Palnik: moc min. 30%, moc max. 60%, podawanie max. 2,4 sek, próg foto 30, moc dmuchawy rozpalanie 40%, moc dmuchawy rozżarzanie 53%, moc dmuchawy wygaszanie 60%, tlen dla mocy 30% - 12, tlen dla mocy 100% - 8.

Aktualnie praca pieca wygląda tak że piec nagrzewa się przez 20 min do 60 st.  następnie przechodzi na chwile w podtrzymanie i wyłącza się na ok.1,5 godziny, po tym czasie włącza się czyszczenie, rozżarzanie i modulacja do 60 st. i tak w kółko. I tu pytanie czy to tak powinno wyglądać?

Połowa popiołu występuje w postaci takich sklejonych grudek i też mnie zastanawia czy nie powinien być tylko sypki popiół?

Bardzo proszę o opinie i wymianę doświadczeń?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zmniejsz podawanie o jakieś 0.3 sec...kocioł dłużej będzie pracował i nie wyrzucał peletu.
Nie masz czujników.silownika..także można powiedzieć że kocioł nie wie jakie jest zapotrzebowanie budynku...


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.